Postimet e fundit

Edi Rama vuri flamurin kuqezi ne profilin e Facebook-ut diten qe UEFA denoi Shqiperine

Si qytetar shqiptar do të më kish interesuar shumë më tepër një padi demaskuese ndaj Vuçiç apo Daçiç, sesa ajo që nëna e Kryeministrit ngriti ndaj Berishës, përrallat e të cilit s’i beson më askush.

Në një përpjekje të dëshpëruar për të mbuluar problemet e vërteta të sistemit energjetik, qeveria po kriminalizon popullin për të shpëtuar nga përgjegjësitë veten, dhe ato zyrtarë të korruptuar që keqadministruan sistemin drejt rrënimit.

Ndërsa është shumë e drejtë të luftohen lidhjet e paligjshme të energjisë, është akoma më e domosdoshme të luftohen ato lidhje ku vjedhja ka mburojë politike.

Sot i kthyem pas brenda disa orësh 70 refugjatë sirianë që me fëmjët në krahë po i ikin vdekjes dhe terrorit në Siri. Rreth 100 i kthyem javën e shkuar. Ata hyjnë nga malet, përmes kufirit të gjelbërt me Greqinë. Shumica, synojnë vendet perendimore, por jo domosdoshmërisht, nga kronikat e lajmeve mësojmë se nëse do të kishin patur mundësi, ata thonë se do ishin të kënaqur edhe sikur të rrinin në Shqipëri. Në krahasim me atë që po lënë pas, do tu dukej parajsë.

Poezisë (2)