Kosova

Rektori i Universitetit të Prishtinës, Ibrahim Gashi, ka dhënë dorëheqje edhe zyrtarisht. Burime të KTV-së kanë konfirmuar se vendimi i tij është bërë i ditur në mbledhjen që Këshilli Drejtues i UP-së ka mbajtur në orët e vona të së shtunës.

Koha Ditore

*** 

Vazhdojnë protestat e studentëve

Një grup studentësh të Universitetit të Prishtinës vazhdojnë me bllokimin e Rektoratit. Lëvizja Studentore për Barazi, Studim Kritikë Veprim, nëpërmjet një kumtese ka bërë të ditur se protesta nuk do të ndalet deri në realizimin e kërkesave.

Disa nga fotot më interesante dhe të papara nga Shqipëria, Kosova, Ballkani që nga shekulli XIX, prej fotografëve të parë të trojeve shqiptare – vëllezërit Marubi – do të ekspozohen për herë të parë në Galerinë e Arteve të Kosovës në Prishtinë për Ditën e Pavarësisë së Kosovës.

Lajmin e konfirmoi të martën Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, nëpërmjet faqes së tij në Facebook.

Plani më i mirë për Prishtinën është ai i një qyteti të shehërlinjve: në dukje i paplanifikuar.

Sonte, më 1 dhjetor, Lëvizja VETËVENDOSJE! mbajti konferencën e jashtëzakonshme për media, me ç’rast e shpalli fitoren e Shpend Ahmetit në garën e balotazhit në Prishtinë.

Me këtë rast, kryetari i shtabit zgjedhor për Prishtinën, Dardan Sejdiu, tha se Prishtina u bë qytet i qytetarëve për qytetarët. Ai i falënderoi vullnetarët, komisionerët, qytetarët e Prishtinës që treguan një solidaritet të pashoq, që treguan një gatishmëri që edhe përkundër motit të keq, të dalin në numër të madh dhe ta bëjnë të mundur këtë fitore të të gjithë qytetarëve.

Risi në fushatën parazgjedhore në Kosovë. Partia e kryetarit “lexhendar” që ka projekte “xhigante”. Premtimi goditet në kokë, bastardohet, madje nuk ka më kuptim. Dukuritë negative të shoqërisë inkurajohen, sarkazma e humori alarmojnë partitë “e vërteta".

Faqet