Bota

Baza kontribuese në sistemet e pensionit në Evropë është në rënie. Studiuesit llogarisin se si mund të forcohen sistemet sociale në Evropë. Por propozimet e tyre nuk janë të lehta të zbatohen.

Gazetaret u qëlluan nga një oficer policie, patën raportuar nga shumë konflikte në dekadat e fundit

Ish-presidenti amerikan George W. Bush ka një aftësi të re për të shtuar në rezumenë e tij: piktor. Këtë Bushi e zbuloi gjatë një emisioni të transmetuar në televizionin NBC.

Portretet e pikturuara nga Bushi përfshijnë liderë botërorë, si: ish-kryeministri britanik Tony Blair, presidenti rus Vladimir Putin, Dalai Lama dhe presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai.

Kryeministri turk fitoi bindshëm zgjedhjet lokale. Por menjëherë pas zgjedhjeve ai bëri të qartë se tensionet politike në vend nuk do të marrin fund.

Qytetarët të tregojnë vëmendje.

Berkin Evlan ishte nje djalosh 14 vjecar nga Stambolli i cili u godit ne koke nga nje bombul gazi lotesjelles gjate protestave te vitit te shkuar ne Turqi. Pas 269 ditesh ne koma Berkin Evlan vdiq dje. Funerali i tij mblodhi ne rruge me mijera qytetare qe e percollen djaloshin duke e pershendetur me buke. Berkini kishte dale te blinte buke per shtepine kur u godit ne koke nga policia. Sipas faqeve ne Facebook te protestuesve.

Pesë ditë përpara referendumit popullor për të ardhmen e Krimesë parlamenti i këtij rajoni të Ukrainës ka miratuar (11.03.2014) me shumicë votash Deklaratën e Pavarësisë. Deklarata i referohet rastit të Kosovës.

Në kërcënimin më të madh për sigurinë që nga luftërat e Ballkanit, udhëheqësit perëndimorë po tregohen të dobët në ngjarjet që po shpalosen me shpejtësi

 

Pesë gra Ministre të Mbrojtjes për herë të parë në historinë e Natos. 

Nga e majta në të djathtë: Mimi Kodheli, Shqipëri; Jeanine Hennis-Plasschaert, Hollandë; Ursula von Der Leyen, Gjermani; Ine Marie Eriksen, Norvegji, dhe Roberta Pinotti, Itali. (lapresse)

Javen e  kaluar pata fatin e mire ta kaloj ne Prage per nje trajnim, dhe gjeta mundesine te njoh, aq sa koha e lejonte nje qytet me te vertete te shkelqyer. Kisha degjuar gjera shume te mira per Pragen, e megjithate kam mbetur i befasuar nga shumecka. Njerezit e edukuar, qyteti teper i bukur e teper i paster,  dhesistemi i transportit, qe eshte i klasit te pare. Me la mbresa numri i madh i njerezve te cdo moshe qe lexonin ne Metro libra te ndryshem, dhe respekti ndaj te moshuarve (kur vajzat e bukura brofnin ne kembe per tu lene vendin gjysheve) qe tek ne pothuaj ka humbur plotesisht.

Faqet