Art

Në mos qofshi ndjekës të rregullt të teatrit, keni shkuar së paku një ose dy herë. Në njërën nga të dyja, me gjithë që mund t’i keni mbledhur të gjitha forcat për t’u përqendruar në dialog, me siguri që ju ka ndërhyrë thirrja e hoxhës.

Më datë 22 Tetor, 2015, ora 19.00, Galeria Kombëtare e Arteve ka kënaqësinë të prezantojë për publikun në sallën e ekspozitave të përkohëshme, ekspozitën “Neomigjeniane - I gjeni një qytet Migjenit”

Jutta Benzenberg dhe Katharina Maschenka sjellin në Teatrin Eksperimental "Kujtim Spahivogli" një performancë artistike mbi burrat e Ballkanit

Film tailandez, me regji të Apichatpong Weerasethakul

Maks Velo/ Artisti vjen me një ekspozitë “Retrospektivë” në Galerinë Kombëtare të Arteve në 80-vjetorin e lindjes. Një udhëtim në tri kohë, që nga ngjizja e artit, burgu, djegia e pikturave dhe liria…

Ndonëse një nga artistët më të njohur të shekullit të 20-të, Man Ray është shumë pak i njohur në Shqipëri...

Filmat vizatimorë: Nga “Kecat dhe ujku” te filmat e prodhuar vitet e fundit. Rreth 50 filma të animuar janë mbështetur këto 20 vite nga QKK dhe asnjë prej tyre nuk vjen në kujtesën e publikut

Në tre fushata elektorale rrjesht Kryebashkiaku Dako është përballur me të njëjtën akuzë nga tre kundërshtarë të ndryshëm politikë. Akuza ka qenë standarde: Vangjush Betoni! Është plotësisht e vërtetë, që Kompania 3D në pronësi të familjes Dako, sipas deklarimit të bërë në zyrën e tatimpaguesve VIP e ka rritur xhiron vjetore e për analogji edhe fitimet. Është po ashtu e vërtetë, që në 2 mandatet aktuale të Dakos, bashkia ka financuar nga fondet e saja, por edhe duke nxitur biznesmenë durrsakë të hedhin para për artin.

Violinisti Olen Çezari, me një koncert më 23 prill në Pallatin e Kongreseve

27 marsi është Dita Botërore e Teatrit e çdo vit një personalitet i fushës shkruan një mesazh për ta përkujtuar e theksuar vlerën e këtij lajmëtari gjenial

Faqet