Nacionalizmi mbyt pa sportivitet zërat e moderuar në median shqiptare (2)

Shumica reale e qytetarëve në Shqipëri dhe e atyre në Serbi e kanë patur të pamundur këto ditë të shprehin haptas mendimin e tyre pas incidenteve në ndeshjen Serbi-Shqipëri. Ato janë përballur me furinë e urrejtjes që u shfaq si asnjëherë tjetër më parë, në media, në rrjetet sociale, e deri në kancelaritë kryesore të dy vendeve.

"Hong Kong-u ka tepër të varfër për të lejuar zgjedhje të drejtëpërdrejta" (0)

Protestuesit e "Lëvizjes së çadrave" kanë javë tanimë që kërkojnë që kreu i qytetit CY Leung të japë dorëheqjen, dhe pas deklaratave të fundit të zyrtarit të lartë, shumë banorë të tjerë të qytetit 7 prej milionësh mund tu bashkohen protestave. Duke folur për tre gazeta perendimore (Financial Times, The New York Times, dhe TheWall Street Journal) nga vila e tij luksoze CY Leung tha se nëse 5 milionë votuesit e Hong Kongut do të lejoheshin ta zgjidhnin vetë Kryetarin e Qytetit, atëherë të varfrit do të udhëhiqnin poltikat.

Politike femijerore dhe memorie e shkurter (0)

Shumekush nga ne indinjohet e habitet me deklaratat e shpifjet femijerore te krereve me te larte te shtetit serb si dhe mediave serbe. Cfare te mbjellesh do te korresh. Nacionalistet ne Serbi bashkeqeverisin. Frytet e kesaj qeverisje duken me qarte keto dite. Sa e vertete eshte kjo mund te kujtojme kualifikimin e Flamurtarit ne Beograd me golin e Sokol Kushtes. Nuk pati asgje te ngjashme me te marten e kaluar. As thirrje "vritini shqiptaret", as flamuj te djegur e as dhune ne fushe. Edhe ne Vlore nuk pati asgje te ngjashme. E kjo kur kishim dy shtete pak a shume te ngjashem totalitare.

Shqiptaret, negrit e shekullit XXI (158)

Bota e “zhvilluar” e mësimdhënëse, ose të paktën disa drejtues institucionesh të rëndësishme, mesa duket nuk jetokan dot pa një viktimë të parapërcaktuar, e cila do të jetë gjithmonë fajtore. Edhe kur dhuna ndaj një pale është e filmuar dhe e dokumentuar gjatë, prapë faji është i viktimës.

Një shfaqje açik e turbofetarizmit të Nishanit (10)

Ky shkrim nuk e humb fillin dhe datën, për sa kohë që Presidentit Bujar Nishani do t’i jepet mundësia t’i dërgojë popullit të vet një përshendetje në çdo fund viti. Duke qënë se është një përshëndetje jashtëzakonisht ekskluzive që, me përjashtime të vogla, nuk mund t’i dërgohet asnjë populli tjetër, vendosa të shkruaj gjerë e gjatë, që një vit më parë, në një shkrim që po stërgjatet deri sot.

Reagimi fillestar

Çfarë pa Goran Miletic atë ditë në stadium? Intervistë me aktivistin serb për të drejtat e njeriut (10)

Miletic gjate perplases me Policine serbe ne Paraden Gay 2013 ne Beograd

Njerëzit në të dyja anët duket se shikojnë gjëra të ndryshme nga një ngjarje e vetme: Cfarë ndodhi në stadiumin e Beogradit? Këtë pyetje i bën “Historia Ime” aktivistit serb për të drejtat e njeriut dhe Drejtor i Programeve për Ballkanin Perëndimor pranë Civil Rights Defenders, Goran Miletic.

Në këtë intervistë Miletic flet edhe për nivelin e urrejtjes ndaj shqiptarëve në shoqërinë serve si dhe për përgjegjësinë e medias dhe të shoqërisë civile.

Cfarë po bën shoqëria civile përballë këtij realiteti?

Shtyhet vizita në Beograd, takimi Rama-Vuciç do të zhvillohet më 10 nëntor (131)

Takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe kryeministrit të Serbisë Aleksandër Vuçic në Beograd do të zhvillohet në 10 nëntor. Lajmi konfirmohet nga zyra për shtyp e kryeministrisë. Burime nga kryeministria bëjnë me dije se kryeministri Rama dhe homologu serb kanë zhvilluar një bisedë telefonike ku dhe kanë vendosur si datë të takimit mes tyre 10 nëntorin. “Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, dhe kryeministri i Republikës së Serbisë, Aleksandër Vuçiç, patën këtë pasdite një bisedë telefonike. Ata ranë dakord se incidentet që shoqëruan ndeshjen e futbollit Serbi - Shqipëri ishin tejet të padëshiruara. Mes dy kryeministrave mbeten mosmarrëveshje të qarta lidhur me gjithë sa ndodhi, por ata ranë dakord që nuk duhet dhe nuk do ta humbin mundësinë për t'u takuar e për të punuar së bashku në funksion të stabilitetit rajonal, si edhe për të çelur një faqe të re në marrëdhëniet politike dhe ekonomike mes dy vendeve. 

UEFA nuk do të hetojë për racizëm (270)

Top Channel i kërkoi 9 anëtarëve të Komisionit të Disiplinës në UEFA shpjegime pse nuk ishin përfshirë në hetimet ndaj federatës serbe thirrjet raciste të 32 mijë tifozëve serbë gjatë 40 minutave lojë që u zhvilluan në stadiumin e Partizanit të Beogradit. Nga 9 anëtarët e këtij Komisioni, vetëm çeku Repka ktheu një përgjigje të shkurtër ku thotë për pyetjen që Top Channel shtroi: “UEFA nuk ka evidentuar asgjë nga këto që ju po na thoni.”

Dekarata e kundërdeklarata (89)

Edhe pse përpjekjet e diplomacisë botërore (dhe telefonata "e gjatë dhe miqësore e zonjës Merkel") kërkojnë kapërcimin e konfliktit artificial që u krijua nga ndeshja e ndërprerë midis Serbisë dhe Shqipërisë, duket se ka një dëshirë e qëllim për tu kapur pas çdo fjale, në mënyrë që përplasja të përshkallëzohet. Kështu, pas deklaratave fyese të politikanëve serbë fill pas ndeshjes, dhe loja "ta ftoj, mos ta ftoj", vjen dhe një tjetër plot nënkuptime. Në përgjigje të një tweet-i të KM shqiptar, Edi Rama që shkruante, "Serbia Normale do jete realitet veç kur Serbia Reale do kuptoje se Shqiperia e Madhe eshte makthi i tyre jo projekti yne!".

Thirrje "vrisni shqiptarë" në ndeshjen e basketbollit Crvena Zvezda vs. Galatasaray (166)

Në 16 Tetor në Arenën e Beogradit u luajt ndeshja e basketbollit të Grupit D për Euroligën, Crvena Zvezda, Beograd - Gallatasaraj, Stamboll.  Në stadium ishin të pranishëm mijëra tifozë, të cilët gjatë ndeshjes nuk kanë kursyer thirrjet “Ubij, zakolji, da Šiptar ne postoji - Vrit, prit, që shqiptari të mos ekzistojë" dhe “Ko ne skaçe, taj je Šiptar - Kush s'kërcën, është shqiptar". Siç shihet në video, në mes të tifozëve ka edhe të mitur që përsërisin të njëjtat slogane. 

Tirana, notë protestë Beogradit (390)

"Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë hedh poshtë me vendosmëri baltosjen politike të ndërmarrë nga udhëheqësit kryesorë të Serbisë kundër popullit dhe shtetit shqiptar. Deklaratat e zyrtarëve më të lartë serbë bien ndesh me etikën më bazike të marrëdhënieve diplomatike dhe reciprocitetin e mirësjelljes, vetëpërmbajtjes dhe respektit midis shteteve sovrane. Për më tepër, ato nuk  dëshmojnë lartësinë e një vendi kandidat për anëtarësim në BE.

Të tjera nga shtypi

Nacionalizmi është streha e fundit e horrave

Shqipëria rikonfirmon vullnetin për bashkëpunim dhe politikë të fqinjësisë së mirë me çdo shtet në rajon.

BIRN zbuloi se Autoriteti i Konkurrencës po heton pretendimet se Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike bashkëpunoi me dy tregtarë të energjisë, EFT A.G dhe GSA – për të manipuluar rezultatin e tenderëve për importimin e energjisë elektrike.

Aliens' Corner

Holy Shqip

Wildkat Formation

The Lone Blonde

Peace and Carrots

Bashkëbisedim

Dude, where's my gomar?

Tralala-ja që po dëgjon

Pa Censura

Pa censurë - 79 (44)
e fundit nga gjembi