Muzikë

Best Of

Një ditë para koncertit që pritet të mbahet sot në mbrëmje në “Qemal Stafa”, artistja me famë botërore Anastacia, ka mbërritur në Tiranë.

Verë '15 (17)

Një miks veror

“Mirë se vini në Gjirokastrën e Festivalit, të legjendave, të personazheve historike e mitike, të skenave natyrale, të letrave të shquara shqipe, të artit të gurit dhe të drurit, të mjegullave të krisura nga kalatë e të diellit që vezullon shkëmbin, por sidomos të njerëzve me një shpirt të kthyer në monument kulture”, këto ishin fjalët e mirëseardhjes të zonjës Mirela Kumbaro, ministre e Kulturës, në çelje të Festivalit Folklorik Kombëtar 2-15 në zemër të qytetit, që për 7 ditë e 7 net rilind dhe ripërtërinë vlerat më të çmuara të trashëgimisë shqiptare.

Go! (16)

2014

Znj. Pecollari e kisha parë krejt rastësisht në disa këngë të mrekulleshme të Përmetit si kjo perla në duet me Luljeta Ilian Goca e berberit - vetëm dy vargje, të cilëve u shkojne anash gjithë shkrimtarët e etabluar (Shekspiri përfshirë) - ose Rrumbullakja si karpuzi. Ishte një zbulim i bukur, përzier me pak kanellë nostalgjie, dhe aq.

Faqet