Foto e ditës

Dje mbasdite operacioni i pastrimit te Tiranes nga ndertimet apo zgjatimet ndertimore pa leje kishte vazhduar ne unazen e siperme, ne rrugen e Fortuzit dhe sot ne mengjes fadromat kishin hyre ne rrugen "Mine Peza".  

Bulevardi Deshmoret e Kombit eshte  shnderruar sot ne nje memorial  per martiret e klerit katolik te vrare gjate  regjimit komunist. Ne pritje te vizites se Papa Franceskut me 21 shtator, fotot e 40 klerikëve të vrarë në komunizëm jane vendosur përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit” duke krijuar nje atmosfere shume emocionuese.

Karikatura e dites

 

Pamjet që shikoni dhe që nuk kanë nevojë për koment sqarues, ndodhen në trotuaret rrethues të Muzeut Historik Kombëtar në qendrën e Tiranës (pjesa perëndimore e tij). Cdo ditë këtu kalojnë, ecin me mijëra njerëz, por jo politikanë, e as deputetë.  Ata, ato së bashku edhe me Kryetarin e Bashkisë kanë kohë që nuk ecin me rrugëve. Vetëm fluturojnë me preteksin se janë shqiponjat e këtij vendi, zotërit tanë. Nuk e di, por si nuk pashë një ndryshim për mirë që t'i bëjë qytetit ky kryetar bashkie?

 

Në emisionin “Opinion” në tv Klan të Blendi Fevziut, ka pasur një debat të nxehtë mes ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri i ftuar përballë analistëve për të folur për situatën e rendit por dhe operacionin e arrestimit të bandës së tritolit. Shpesh gjatë debatit ministri i Brendshëm Tahiri i tërhiqte vëmendjen analistëve duke i thënë se për pyetjet, dhe qëndrimet e tyre, të cilat sipas tij kishin si qëllim për të zbehur punën e policisë në luftën me kriminalitetin, i bënin pasi lexonin mesazhet që i mbërrinin në celular.

Disa nga fotot më interesante dhe të papara nga Shqipëria, Kosova, Ballkani që nga shekulli XIX, prej fotografëve të parë të trojeve shqiptare – vëllezërit Marubi – do të ekspozohen për herë të parë në Galerinë e Arteve të Kosovës në Prishtinë për Ditën e Pavarësisë së Kosovës.

Lajmin e konfirmoi të martën Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, nëpërmjet faqes së tij në Facebook.

Faqet