Komentet

 • Koment(e) mbi: Llotaria amerikane

  Fizag, ca Thot amerika , SI po Te duket , NE cfare shteti je? Shpresoj qe cdo gje Te shkoje
  mire per juve dhe familjen tuaj.

 • Milanist, un e bera siguracionin vetem per nje jave , pavarsisht qe nuk mu kerkua NE asnje moment, une Te keshilloje qe Ta besh qe Te ndihesh mire per veten tende dhe mos Te ngeli peng per 5 euro.

  wyla- per Sa I perket bashkimit familiar nuk jam I informuar POR nne rast se kerkohet qe letrat Te dergohen dy jave Para interviste , une Te keshilloj qe aq Sa ke gati ti dergosh sepse ato hapin nje dosje NE emrin tend. Me beso cdo gje vendoset Para interviste, Ora nqs Te ka ardh data e intervistes , visa eshte e garantuar duke perjashtuar rastet kur ka munges dokumentacioni.

  Pra letrat dergoi edhe pse nuk I ke Te gjitha, diten e intervistes merr me veta Te tjerat. Suksese!

 • Koment(e) mbi: Noel Malcolm: Komunistët, jo Otomanët, duhet të fajësohen për Sëmundjet e Ballkanit

  Ilir-jani, fiks fare e ke thene, se Malcolm historiani po perpiqet te krahasoje se kush kish me shume rendesi: periudha e sundimit te Ujkut apo ajo e Cakallit. Pavaresisht nga titulli ne shqip i kesaj interviste te 2010-es, origjinali apo pergjigja e Malcolmit per kete pjese te intervistes eshte: "In the case of the Balkans, I would say 50 years of communism is much more important as part of the background than nearly 500 years of Ottoman rule."

  A thua se Malcolm do kete ndryshuar ndopak mendim pas 4 vitesh te Pranveres Arabe dhe shenjave te neo-otomanizmit ne Turqi?

   

 • Krahasimi i kalifatit te osmaneve me komunizmin ish me teper nje paralelizem per nga gjakderdhja dhe trauma qe shkaktuan. Te mos te futemi shume ne teori te 'fellta' pasi realiteti i botes islame e ka te shkruar gjithandej fjalen "komunizem islamik." Me poshte ke vecori te sotme te 2 "shtyllave" te kesaj bote dhe shihi perngjasimet e tejkalimet, sidomos me te paren ku besimtaret duhet shkojne te pakten 1 here ne jeten e tyre per haxh:

  ARABIA SAUDITE- Nuk lejon parti politike; nuk lejon sindikata; ka mbi 30.000 te burgosur politike; Grate kane nevoje per leje me shkrim nga burrat a farefisi per te udhetuar jashte shteti; grate nuk lejohen te ngasin makinat por se fundmi u vendos qe mund tu japin bicikletave ne park por kur jane te shoqeruara nga burrat; Sauditet nuk lejojne liri fetare e ndertim objektesh kulti te jo-muslimaneve; gjate Ramazanit nuk lejohet te ngrenit, te pirit apo tymosja ne publik se te pret kamzhiku a burgu; Kane Polici Fetare (Sigurimi) qe lufton shfaqjet e huaja si magjirat etj, qe burrat e grate qe s'kane lidhje gjaku a martesore te mos shoqerohen ne publik, apo qe grate te jene mbuluar koke e kembe apo qe te gjitha dyqanet te mbyllin dyert kur vjen orari i faljeve apo qe perndjekin ata qe transmetojne a shesin filma perendimore qe nuk kane vlera islame etj.

  IRANI: Vetem partite islamike lejohen ne vend; ndeshkojne muslimanet me rrahje ne kamzhik nese nuk mbajne Ramazanin; kane nje klase te larte klerikesh (Byroja fetare)qe i thone popullit se e kane per detyre tu tregojne rrugen e drejte per ne parajse, edhe sikur kjo rruge te permbaje dhunime, kufizime etj nderkohe qe se fundmi thane se te pasurit e internetit ne telefon eshte i paligjshem dhe imoral; kane Ministrine e Kultures qe nxjerr kataloge me prerjet e lejuara islamike te flokeve te burrave; kane Policine e Moralitetit - Basixhi (Sigurimi) qe ruajne grate se mos zbulojne shume floket apo se nuk mbulohen sa duhet me rroba, nje polici qe konfiskon antena satelitore dhe materiale erotike etj;;grate pastaj kane kufizimet e veta: deshmia e 2 grave ne gjyq = deshmine e 1 burri, kane nevoje per leje me shkrim nga burri nqs duan te punojne, jane te diskriminuara per pune trashegimie etj.

 • Koment(e) mbi: Raport i vitit 1991 për Thesarin e Shtetit dhe mënyrën se si e përdorën arin Zogu dhe Hoxha

  Bravo opozita per bojkotin ne parlamentin e pimpave te prostitucionit.smiley

 • Ilir Meta paska propozuar nje hetim parlamentar per aventurat kodrinore te Gjon Fushes, gje e cila qenka miratuar unanimisht nga super-mazhoranca rilindase.

  P.S. Kjo e Fushes me duket ishte per te na kujtuar qe per vjedhjen e thesarit ben vaki qe me shume sesa Fullani, fajin e ka Gjin Gjoni, i cili blinte ora te shtrenjta para cunit te Fullanit smiley

 • Koment(e) mbi: Lustracioni, një bebe që duan ta mbysin të gjithë

  Mos na i luni spaunat mer. Derisa shefat e tyre jane ne maje te fikut, le te hane dhe hafijet nei kokerr se s'u be qameti. 

 • Koment(e) mbi: Raport i vitit 1991 për Thesarin e Shtetit dhe mënyrën se si e përdorën arin Zogu dhe Hoxha

  Ftoj Xhibolen , po nuk përtoi të na bjerë dhe prurjen e debatet e para për këtë çështje Edhe rastin kur M.Kruja humbi në Bixhoz dhe "bleu " me flori borxhin nga futja e çifutëve , " fshehtas " jermënëve smiley

  Xhibolja e di që është e përsëritur kjo prurje ! Kishte dhe atëhere Sharlatanë që  "Kujt do me i tregu për Biroin ti " pavarësisht se prurja fliste për për për për ...buzshpërvjelurit që

  ua thotë " mejtim të mëndjes " se ashtu ka qenë !

  Mirseerdhe Grande Kaka !

   

 • .....asnje cent nuk mungoi ne kohen e Hoxhes! 

  Gjatë kohës së diktaturës komuniste janë bërë dalje 7.600 kg ar.. ose 7,6 Ton smileyKjo sipas të dhënave të mara nga drejtori i thesarit të shtetit

  Vetem me anë të vendimeve nr 5, 430 dhe 84 të datave 7 janar 1988, 7 dhjetor 1988, dhe 8 mars 1989, janë transferuar jashtë shteti për qëllime kambizmi 4.072kg flori  dhe 13.193 kg argjend. Një shumë e tillë e justifikuar per kambizem eshte rasti me flagrant i grabitjes se thesarit te shtetit nga pjestaret e familjes se dikatatorit Hoxha .

  Vlerat monetare të familjes Hoxha i ka qarkulluar në perëndim dhe në Amerikën Latine një njeri i afërt i familjes Hoxha. Ai lëvizi për shumë vjet në Francë, Kanada dhe Amerikën e Jugut, për të qarkulluar dhe depozituar vlerat e thesarit shqiptar në emër të familjes Hoxha, i cili më vonë u pushkatua me një vendim gjyqësor për falsifikim.

 • Koment(e) mbi: Lustracioni, një bebe që duan ta mbysin të gjithë

  Dobet, vetem 30% te komenteve tek tema e lustracionit qenkan nga Idrizi.

 • Koment(e) mbi: Raport i vitit 1991 për Thesarin e Shtetit dhe mënyrën se si e përdorën arin Zogu dhe Hoxha

  Sa me pak sharlatane dhe smiley aq me interesante bëhet prurja .

  Çudi me këta admin e nderuar çi ka shtirë me të sëmurë mendorë smiley që  Dinë çdo gjë , kuptojnë çdo gjë , që nga Lufta deri tek biroi.Tani nuk mbetet vetëm tu japësh ndonjë kazëm e lopatë dhe ti lëshosh pyjeve mbase i gjejnë pasi kanë dhe Nuhatje qeni e vesh Gomari të ndieshëm . Mbase shtohen të ardhurat 

  Ca na i shtoi Xhon mcGow ca na i shumoi Blerimi  Partisë .Qarr kemi !

  Ndoshta artikulli e ka fjalën për Komisionin që ngrihej nga Thesari kur përpunoheshin Medaljet e arit .Ishte dikushi që pas përpunimit mblidhte thërmijat e mbetura dhe bënte raportin pas peshimit të mbetjes me të qintat e mgr ..Këto besoj Blerimit nuk i korespondojnsmiley

  Të paktën dy veta në Korçë që e bënin tregëtinë " Me kupa " Balli i Lëkurëve dhe Rako i magazeve e dyqaneve nuk janë .Del një që dhe mbiemrin e ka Italian Merde ...smiley

  Përmbajtje shumë konfuze nga xherahët e B.Çelës ! Hajde merri vesh se çfarë kanë paraqitur , kuptohet përveç Sharlatanëve buzëshpërvjelur që " i dinë gjojnat mer jahu "

   

 • Megjithatë, nga një relacion i Ministrisë së Financave mbështetur në dokumentacionin e doganave të Korçës të asaj periudhe dhe në përgjigje të autoriteteve doganore greke del që mbreti Zog të mos jetë kontrolluar nga dogana në momentin e largimit nga Shqipëria e për pasojë nuk disponoheshin të dhëna mbi sasitë e floririt të marra me vete, ndërsa Gjon Fusha thotë që janë kontrolluar nga autoritetet greke.

   

  te erdhi fundi Gjon Fusha!.smiley

 • Koment(e) mbi: Noel Malcolm: Komunistët, jo Otomanët, duhet të fajësohen për Sëmundjet e Ballkanit
 • Koment(e) mbi: Ndryshon ligji i emigracionit në Kanada për vizat dhe bashkimet familjare për shqiptarët

  Tungatjeta ! 
  Me falni ndoshta ju kam bezdisur por Desha nje pergj po dini gje  apo te kemi degjuar rast te till..
  Me ka derguar 1 email ambasada canadese dhe me thot qe mungon datat kur kam filluar pun ketu ne Itali 
  Se une i kisha ven vetem muajn dhe vitin jo dhe daten qe kam filluar punen apo daten qe e kam len
  Mund te me thoni si mund tua dergoj atyre kete korogjim? Me post apo ka ndonje email apo fax? Se ata ma derguan ne nje email romeemigracione , po se di a u vajti tek kjo andres se ua dergova nje email tek kjo andres 
  Faleminderit 
  Pers pergj

 • Koment(e) mbi: Raport i vitit 1991 për Thesarin e Shtetit dhe mënyrën se si e përdorën arin Zogu dhe Hoxha

  Titulli duhej te ishte, Shqiperia nje histori kusaresh.

  Po Palloshi qe ben modestin, si gjynof vetem me lekt e rroges, ketej me kostume rrobaqepsi qe pa 5000 ero nuk bohen. Njesoj si Shoku Veke qe arrnonte corepet se kursente leket smiley. Ketej bo Pisomen futet nga terminali popullit ne aeroport : Gju me gju me Popullin. Merr vesh o Belul keta jo i kan lexu librat e vekes, po i kane konspektu me laps ne dore.

   

 • keta paskan perlare edhe florinjte e Shtabit gjate luftes,  ''humben''  thote Nexhmija ne nje intervsite te fundit te saj..smiley   ndofta i morren fshataret..smiley   ncuq ncuq ncuq, te papare!

   

  Roland Qafoku: Ju i keni ruajtur ato të Enverit, ndërsa ai nuk i ka ruajtur?

  Nexhmije Hoxha: Me shaka i thoja gjithmonë që shiko unë i kam ruajtur letrat e tua, në kushtet e ilegalitetit. Por këto ishin rrethanat, sepse kështu u groposën edhe florinjtë që kishte shtabi, që ishin dorëzuar edhe nga aleatët edhe nuk u gjetën më. Ishin groposur në një pyll. Gjoja mbajtën mend edhe trungun.

  Roland Qafoku: Florinj? Sa ishte sasia e tyre?

  Nexhmije Hoxha: Nuk e di dhe nuk u gjet më.

  Roland Qafoku: Në cilin vend ishte groposur?

  Nexhmije Hoxha: Andej nga pyjet e Elbasanit. U dërgua Sami Baholli dhe një tjetër, që kërkuan. Por ndoshta, kishin punuar fshatarët, e kishin gjetur dhe e kanë marrë. Nuk e gjetën, nuk po orientohenin dot. Pyll ishte ai, me shumë dru.

 • Koment(e) mbi: Koment: Lufta guerile 2.0 e Putinit

  Plotesisht dakort idris..Puna eshte se nuk duhen pare gjerat bardhe e zi sic i trasmetojne mediat (propagande) perendimore apo ato te Putin ne Moske. Nje nga kryerrugacet e ish djeshem, Poroshenkua sot eshte president dhe mediat perendimore i kene bere retush kesaj figure te peshtire qe deri dje hante ne nje tavoline me Putin.

  Sanksjonet thjeshte do shterngojne jetesen per qytetaret Evropjane dhe po shkaterrojne sektorin e bujqesise te BE duke perllogaritur se Rusia ishte furnizuesi kryesor per prodhimet Evropjane.Nuk e ka luajtur ende lojen e gazit por mendohet se Putin do ta rrise gazin per evropjanet gjate dimrit. Uroj qe te mos acarohen me tej gjerat dhe BE ti veje gishtin kokes dhe shohe interesat e veta dhe jo te behet mish per top se po vjen dimri.Shpresoj qe lakmia mos ti coje drejt nje katastrofe, ketu theksoj te dyja palet

  @rolandb Burisma eshte nje pjese e fasades se interesave Amerikane, te neokoneve dhe tentakulave te tyre te koklavitura . Thjeshte e kane ndare torten e influences dhe investimeve dhe tani po kerkojne burime te reja....Para pak ditesh andej nga portet e SHBA u diktua nje anije tanker fantazme kurde me nja $100milione nafte bruto ngarkese. Zona e pasur me nafte e veriut te Irakut(Kurdistani) eshet ne dore te kompanive te lidhura me dinastite oligarke Bush&Chenney si Hunt Oil. Tani Kurdistani nuk eshte shtet i pavarur keshtu qe kjo nafte eshte prone e shtetit te Irakut (i cili nuk ka pare asnje kacidhe nga keto pasurite nentokesore). Qeveria Irakiane i quan keto anije te Bush&Cheneyt kontrabande dhe me te drejte..Bombardimet para pak kohesh nuk ishin per te ndihmuar ata kristjanet fatkeqe te bllokuar ne mal por per ti treguar ISIS "dont mess with our oil"