Komentet

 • Koment(e) mbi: tralala-ja që po dëgjon - 52
 • Koment(e) mbi: Liga e Kampionëve: Sot e nesër, ndeshjet e kthimit

  Gjall nbot nuk esh Mesi lojtar ma i madh se Muller-i

 • Koment(e) mbi: Një alternativë për Nenin 617/1

  Nje ligj te tille por ne nje forme akoma me te 'sofistikuar' e ka vene peshku me kohe e vakt ne terren. Ironia e fatit i thome ne andej nga fshati ine ....

 • Une jam duke pergatitur nje sinteze te shkruar te mendimeve qe kemi ndare ketu, qe do e nis si nje pergjgigje nga ana jone ndaj Ligjveneseve. Sonte tek Fevziu do kete nje debat mbi kete dhe ka mundesi te shkoj ta mbroj anen tone te mendimit atje.

 • Koment(e) mbi: Tërmeti 7.8 ballësh godet Nepalin, shkakton qindra viktima

  Nuk e di ne c'vit ke qene ti Grave por ky termet e ka cuar  20 vite mbrapa Nepalin sipas mediave.  smiley

 • Gjellet me nje piperizim , qe ja shikon " sherrin " ...mengjezeve !Varferi dhe mungese pastertie..

   

  pikerisht,  pikerisht... prandaj eshte dhe duhet ai piperizmi ne ushqimin e tyre (vlen per nepalezet dhe popujt e te gjithe asaj zone),  sepse sherben si djeges i natyrshem i mikrobeve pasi shumica e popullisise atje jeton ne papasterti dhe  kushte te renda higjenike.. 

  duke marre  pipererat-djegese nepermejt ushqimit qe ne barkun e nenes e gjate gjithe jetes,  formohet nje lloj  mburoje/imuniteti ndaj semundjeve  te ndryshme infektive, ndryshe do behej kerdia...

 • Koment(e) mbi: Now I Am Stronger

  E kuptoj shpirtin e revoltes, inatit por dhe te ndershmerise me te cilen shkruajne disa anetare te acaruar. Ne plan te pare ashtu duket: fukarallek = maskarallek, por mund te gjejme qe nje pjese e ketij brezi te ri qe ngacmojne kaq shume femrat sot mund te jane djem me leke, kane prinder me prona e dyqane, me vellezer emigrante etj ose edhe mund te jene shofere Benzash, BMW apo X5-sh. (me pelqen ne fakt humori i lezetshem i Bes Kallakut, dhe vertet i uroj sukses). Se edhe Kavaja nuk do jete shume larg nga Bubqi...?

  Disa kaluan Adriatikun e disa Atlantikun per arsye nga me te ndryshme, pasi edhe thuhet qe nuk mund te zbulohen ujera/oqeane te tjera nqs nuk lihet bregu. Por a kemi "ikur" valle nqs flasim perdite ne internet? Kuptohet qe do bejme edhe pak humor aty-ketu sepse dihet qe kur shihen ose lexohen shume lajme atehere do rritet edhe pesimizmi per jeten, ashtu sic edhe bota/ardhmja do shihet me syze me te erreta, ashtu sic edhe brezat e vjeter nuk i pelqejne asnjehere risite e cuditshme te brezave me te rinj apo humbjen e disa vlerave te mira. Ne Kine psh kane krijuar edhe korsi te vecanta kembesoresh per tekstuesit (ata qe duan te ecin dhe cojne sms) Ok se i rashe pak nga Kina per te shtruar pyetjen ose bere reflektimin e rradhes: Ashtu si ne Kavaje, papunesi e varferi ka edhe ne 1 qyteze te Italise, 1 te Portugalise, 1 te Greqise, 1 te Turqise e me siguri edhe ne 1 te Gjermanise ...a do krahasoheshim dot valle edhe per "cilesine" e ngacmimit ndaj femrave ne keto qyteza te lagjes europiane? Ta zgjerojme qytezerine e te fusim ketu 1 qyteze te Rusise, 1 te Indise, 1 te Pakistanit, 1 te Japonise, 1 te Egjiptit, 1 te Estonise etj etj. 

  Vihet re nje lloj nevoje per rilindje te shqiptarizmit, por jo Rilindje. Perberesit qe mund te hedh ne kete perzierje eksperimentale albanianizmi mund te ishin: pak miresi&bujari, pak mirekuptim&respekt, me shume ligj&me pak kanun, pak Bibel&Nen Terez, pak Kuran&bektashizem, me pak telefon&me shume libra, me pak kafe&me shume uje, me pak sheqer&pak kripe, me shume parandalim&me pak mjekim, me shume 8 Marse&me pak 1 Prilla, me shume futboll&me pak boks....? 

 • atehere po e ke mbledhur mendjen e kokes e vjen per vullnetare ne kavaje mos u skandalizo nga keto qe te ndodhin.
  Mund te vesh vullnetare ne Viene dhe e sigurte qe je ne rregull.

 • Po dakort, kudo ka te cmendur po ketu ka nje lloj barbarie te pashoq.

 • e shoh qe e ka permendur, po nuk lihet amerika, per pluhurin e kavajes o mik, po te qe antropologe ii jepja te drejte. Penalltine e ka jo kjo, po te gjithe ata si pune ksaj qe lene vendet e tyre per peace corps a per ca te duash dhe vijne te bejne shetitoren kavaje- peqin. Shpresojme mos te semuret se kushedi ca do shkruaje per spitalin e kavajes.

 • Koment(e) mbi: Pragmuzgland

  Dmth me sugjeron qe esese t'i ndryshoj titullin "Nga letersia e herbariumit, tek letersia e barit" ne "Nga Holy Spiritussmiley, tek Holy Smoke"? Agjent i fshehte je, agjent i fshehte lubonjaist i futur ne mes shkencisteve per t'i sabotuar operacionet diversante ne rrafshin e Dukagjinit. Operacioni Kamasutra, password "prezervativa".

  Tani seriozisht, nuk qaj hallin e asnje kohe, sepse ky muhabet eshte jashtkohor pare ne thelb. Megjithse eshte nje proçes i kryer ne kohe, dmth ne histori, rrefimi historik eshte vetem mbeshtjellje genjeshtare per te genjyer budallejt nga maskarejt. Tani eshte bere me se i qarte vlera universale e ligjit te ruajalistit Lavuazje "Asgje nuk zhduket, gjithçka trans-formohet", dmth tere gjurulldia pozitiviste-ateiste dy shekullore kunder shpirterores (ose metafizikes, ose krishterimit, ose kishes, ose dogmes etj) eshte nje vere ne uje. E vetmja e re eshte rritja e entropise, degradimi i shpirterores, qe e gjen te trans-formuar kudo, biles me teper aty ku luftohet, si aureole shenjterie mbi krye te atyre qe e luftojne

  Pra proçesi historik eshte nje vjedhje ne proçes, riciklim i vjedhjes origjinale. Te gjitha enciklopedite dhe katedrat jane mbushur me hajdute, kusare dhe delikusare me dypllomjeker, per me teper shumica mosmirnjohes, si qetsues per vrasjen e ndergjegjes. Pranej une nuk jam ne gjendje te bej as 3 muaj shkolle amerikone mer jau.

   

 • Koment(e) mbi: Tërmeti 7.8 ballësh godet Nepalin, shkakton qindra viktima

  U brengosa shume prej kesaj fatkeqesie, mbi ate popull te qete ! Nuk kam pare popull me te qete, me koke ulur, me ne levizje se sa ne Katmandu.Te gjitha femrat ecnin  me nga nje kanister mbi koke .Gatim i castit rrugicave.Produkte zvaranikesh  e te detit lloje  lloje, me shume te skuqur.Gjellet me nje piperizim , qe ja shikon " sherrin " ...mengjezeve !Varferi dhe mungese pastertie...prostitucion ...! 

     U mundova te gjeja nepermjet Googl hotelin  tre katesh " Dragoi i kuq" ku patem ndenjur nje jave , por nuk e dallova.Ndoshta pas dhjete vitesh atje kane ndodhur ndryshime.Ose mos ndoshta edhe ai eshte rrafshuar! 

  Si xhanem  edhe Perendia godit te mjeret ! 

   

 • Koment(e) mbi: Drejt një normaliteti të ri gjinor në politikën shqiptare

      Me sa po ndjek keto kohe, sa flitet per barazine gjinore, problemi duket se eshte bardhe e zi .Eshte bardhe se vertet do te kete nje raport mes gjinive.Por nuk do te kete vlere reale raporti si cilesi.Sepse kryetaret e partive , qe i konsiderojne prona partite , perzgjedhin jo me prurjet sipas garave ne radhet e gjinise femrore, por piketojne marioneta, e kjo perben pikerisht  ate pjesen e zeze te problemit.

     Shoqeria ka nevojen e individualiteteve me personalitet nga gjinia femrore dhe jo thjesht numra te gjinise femrore.Boll kemi " gra " te gjinise mashkullore ne politike, perse te na bejne lazem,  " burrecer " ....por ... te gjinise femrore  ! 

 • Koment(e) mbi: Now I Am Stronger

  E vertete e hidhur....Roli I familjes qe ka qene aq aktiv dikur sa vjen e po dobesohet.Nuk di si mund te beje me mire rinia rritur mbi nje sistem qe spromovon asnje vlere...Po nga ana tjeter smund ti fusim Te gjithe NE nje thes..smiley

   

 • Koment(e) mbi: Skënderbeu “kinez” mbush pazarin e Krujës: artizanati drejt zhdukjes

  Problemi nuk eshte i vogel por shum i rendesishem.

     Ne rrethinat e Firences, disa dhjetra kilometra prej kulles Pizes, eshte Voltera.Nje  keshtjelle krejt e ngjajshme me Kalane e Argjirose.Krijova bindjen se duhet te jene te njekoheshme, si histori ndertimi .Ne krahun e majte te Portes kryesore eshte nje tabele ku tregon se ne vitin 1943, Komandanti gjerman i garnizonit qe kish pushtuar Keshtjellen e pati minosur per ta hedhur ne hava gjat terheqjes se forcave  pushtuese te komanduara prej Gjeneralit nazist, Kesserling.

     Populli i Volteres u grumbullua para forcave naziste akoma brenda keshtjelles dhe ju lut komandantit qe bashke me keshtjellen edhe ata te mos nxireshin jashte por te sakrifikoheshin.

  "  Me kete keshtjelle, me ca prodhojme brenda mureve te saj jemi ushqyer e jetuar brez pas brezi.Pa kete ne nuk kemi jete..Le te vritemi dhe ne! Na lini ne kete fat qe na ra! ..!"- i thane popullsia 

    Tabela thote se ...komandanti gjerman...hoqi detonatoret dhe Keshtjella e Volteres mbijetoi.Ajo qe me ra ne sy ne ate jetese keshtjelle ishte fakti qe tere rrugicat ( si sokaket e Gjirokastres) me dyqane ngjitur nga te dy anet ...punonin e tregtonin  vetem nje game shume te gjere artikujsh me produkte alabastre ! Vetem alabaster.Kush eshte ne rrethinat e Montespertolit,  le te veje te shikoje ..! Aqe besoj se eshte popullsia, ndoshta sa e qytetit Krujes ...! 

 • Koment(e) mbi: Now I Am Stronger

      Kur  tere rinia rrugeve, pa pune e pakurrgje duarve e xhepave,vec nga nje celular per sms puslliqesh,   nuk duhet pritur kulture, qytetari, por vetem  injorancen, rrugacerine.E ne  jemi transformuar ne shoqeri ku dominon mentaliteti i rrugacerise.Tere qytetet tone kane humbur vlereat e qytetarise dhe kane marre me te keqiat e katundarise.Qytetet jane katundarizuar ! Nje shekull me pare pati gjezdisur po kete  vend Edit Durhan. E vteme, e pa derguar nga askush.Varferi e injorance gjeti e  pershkroi, por ngriti lart vlera te mirepritjes, te rrespektit dhe sjelljes ndaj nje femre, ndaj nje  te huaje, ndaj nje gruaje ne rruge.Zakone qe qeverisnin shum me mire se ligjet e pazbatushme, te kohes tone " moderne" ! 

     Ne cdo aspekt paraqitemi shum me keq se dje, edhe se nje shekull me pare.Kesaj shoqerie i ka dale kallai.Eshte remosur keqazi, si tere shoqeria njerezore ne teresi, dale prej " shinave " drejt shkaterrimit perfundimtar.Eshte edhe me zi , prej atje ku jeni dhe hashariteni e tallni te vendit, nga ja mbathet ! 

    Dhe qeshni e beni  gaxhira ...me fatkeqesine jo me ...te  nje dallkauku kavajas , por te kombit shqiptar.

        Te shkolluar leshi ! 

 • Koment(e) mbi: Skënderbeu “kinez” mbush pazarin e Krujës: artizanati drejt zhdukjes

  Cin cun cau cuni im?

 • Koment(e) mbi: A është aktuale kjo poezi "pamflet" e Nolit ?
 • Koment(e) mbi: Now I Am Stronger

  Duket sikur kjo vajze amerikane mund t'i kete bere "nder" Kavajes pasi gjeja e pare qe do bente nje person i goditur ne rruge do ish raportimi ne polici, do hetohej ngjarja e ndoshta do gjendej motivi i goditjes. Por duket se kjo e shkreta e ka marre thjesht si "gje e cuditshme qe me ndodhi ketu", dhe thjesht ka shkruar me merzitje ne ditarin e saj te internetit (blog publik) per kete dhune te pakuptimte. Te mos harrojme debatin e madh qe behet per shkaqet e dhunes fizike e seksuale mbi grate, nderkohe qe nje pjese e tyre mendojne qe "ndoshta une bera dicka qe me erdhi mua kjo e keqe"....vertet? A e meritonte ajo? Se edhe shpulla kokes mund te jete ndoshta1 nivel me lart se çoka apo terheqja e flokeve qe bejne ca nga djemte ne 8-vjecare, por kjo si shenje dashurie apo menyre per ta shprehur ate. Ndonje banor Kavaje mund te na thote se si shkojne keto pune ne qytet. Ja edhe pjesa habitese per ngacmime ne mase te femrave ne 2015 (!):

   What is sad about the situation is that I have been harassed so much over these past two years that it didn’t even surprise me.

  Once my friend and I were talking, we began to dive into the bigger issue of street harassment and harassment towards women in general. She also feels uncomfortable at times walking near bars that are full of men because of their stares and comments. I have noticed that many women will purposefully walk on the street, or cross the street altogether, to avoid the remarks and gazes from men at loitering or hanging around in coffee shops. Another friend of mine told me that she always drives her car everywhere she goes to avoid harassment from men. Even the younger women are not immune to this problem. Some of my high school students ask to have a male escort or avoid walking in certain areas of town because they do not want to be bothered.

  Ajo thote se NUK ish veshur ne menyre provokuese. Ndoshta lloji i ngacmimit qe pesoi ajo i ngjan asaj te vajzave ne Kajron e Egjiptit. Jane bere te tilla eksperimente (kamera e fshehte) edhe ne New York, edhe ju i shihni vete rezultatet. Pra arsyet mund te jene fetaro-politike (apo edhe anti-amerikane) e ndoshta te lidhura me situaten e trazuar ne bote, por mund te jene thjesht budallallek, nje tekë e momentit, injorance etj apo keqkuptim?  smiley

  Psh thuhej dikur "hajt te shkojme te gjuajme tek Blloku", nderkohe qe tani: Hajt ti gjuajme ndonjeres!