Perdorimi i mendimi analitik, zvogelon besimet fetare, thote nje kerkim shkencor i publikuar ne Science me 27 prill. Aftesia per tu pergjigjur sakte, korrektesisht, qendron tek "menyra" (stili) i te menduarit, dhe jo ne aftesite intelektuale.

Te dhenat, tregojne se dy persona me te njejtin bekgraund, me te njejtin seks, te njejten moshe, apo edukim fetar... ndryshojne, dallojne, nga njeri-tjetri ne menyren e perceptimit dhe te pergjigjies ndaj pyetjeve (te bera gjate kerkimit shkencor) ne varesi te tendences qe kane ndaj te menduarit ne menyre analitike.

Ketu mundem t'ju vendos vetem abstraktin (hyrjen) e dokumentit. 

Scientific interest in the cognitive underpinnings of religious belief has grown in recent years. However, to date, little experimental research has focused on the cognitive processes that may promote religious disbelief. The present studies apply a dual-process model of cognitive processing to this problem, testing the hypothesis that analytic processing promotes religious disbelief. Individual differences in the tendency to analytically override initially flawed intuitions in reasoning were associated with increased religious disbelief. Four additional experiments provided evidence of causation, as subtle manipulations known to trigger analytic processing also encouraged religious disbelief. Combined, these studies indicate that analytic processing is one factor (presumably among several) that promotes religious disbelief. Although these findings do not speak directly to conversations about the inherent rationality, value, or truth of religious beliefs, they illuminate one cognitive factor that may influence such discussions.

 

Shenim: kerkimin e plote... me abonim! 

78 Komente

interesante si hipoteze,  do me pelqente te lexoja kerkimin e plote por abonimet kushtojne, pyetje e gjejme free ne JSTOR ? 

Maloqke smiley  ketu ke nje permbledhje te mire te studimit, si dhe nje shpjegim ne lidhje me mendimin intuitiv vs analitik, si teori:

According to one theory of human thinking, the brain processes information using two systems. The first relies on mental shortcuts by using intuitive responses — a gut instinct, if you will — to quickly arrive at a conclusion. The other employs deliberative analysis, which uses reason to arrive at a conclusion.

Both systems are useful and can run in parallel, the theory goes. But when called upon, analytic thinking can override intuition.

Ne fakt, per te arritur ne rezultatin qi duhet ti thuash pak 'ik pirdhu' mendimit analitik nqs je fetar, me shkoqur se studimi ne fjale e thote ky quni me dy minuta gje (marre me shkurtime nga 10minutagjeja) smiley

something is wrong heresmiley

ky njeri eshte thjeshte epik!

thanks Em , po nuk me duket i plote ..  nejse ja ta shoh mire

Analytic Thinking Promotes Religious Disbelief

well, pak a shume eshte sic e thote kriskulli. Disbelief.

Po te themi qe X gje nxit unitetin psh, eshte edhe sikur themi qe X gje pengon percarjen... ose X gje na e shton dashnin = X gje na e pakso urrejtjen... se u bom lomsh tani smiley

 

Lemsh para portesmiley
Me vertete qe une besoj te kunderten.pse?sepse ka tema ne besim si "kaderi" te cilat lihen gjithmone te studiuara ne siperfaqe dhe keshillohet te mos shkosh deri ne fund,sepse mund te te nxjerre nga besimi.besimi eshte ceshtje shpirti me shume s'e logjike.ne fillim do pranosh,pastaj do mesosh logjiken...deri diku..e kjo rrjedhimisht mund te coje ne dobesim te mendimit analitik.
Ps.Edhe pse njoh shume njerez qe vertetojne te kunderten.cool ne besim,cool ne mendim analitik.

beso dhe kontrollo, o pra mo...

Vertrauen ist gut, Kontrolle ist besser. smiley

smiley

 

Dmth ti pa vene doren ne plage...smiley

Kriskulli na e jep username edhe passwordin qi ta lexojme pra. Mos u korit per pak, çoje nderen deri n'fund. smiley

when it comes to bullshit, big time, major league bullshit, you have to stand in awe, in awe, of the all time champion of false promises and exaggerated claims: religion! No contest!

Religion has the greatest bullshit story ever told!

thote ky xhaxhi (rip)

E ca pastaj se e thote ai?

apo problemi eshte i padukshem kur je mu ne mes te turmes. - te citosh nje te turmes.

Pastaj, c'lidhje ka feja me ate qe pretendon se po zgjidh studimi?

well, the key word sikur ishte "bullshit", apo jo?

ps. pranej...

s'ka gje.

Zot mos ke bere ndonje zarar andej dhe te kane vene te studiosh biblen per denim?

 Shkencë  Mendimi analitik zvogëlon besimet fetare

Ha ha ha Shkence....Shkence e shejtanit Invers....

Pse ateistet e monopolizojne emrin Shkence?

Ja çfare thote Shkenca e vertetume.

Mendimi analitik e rrit besimin (fetar) te njeriut.

kjo mund te paralelizohet me faktin se vendet me te zhvilluara ne bote jane ne pergjithesi agnostike dhe ato te pazhvilluara jane te lidhura ngushte me fene..Kjo ka te beje ne shkalle te larte me edukimin dhe nivelin e inteligjences smiley

Hidhini nje sy statistikave dhe nxirrni konkluzjonet vete

 

Lista e vendeve agnostike

1. Suedi (mbi 85% nuk besojne ne zot, atheiste, agnostike)
2. Vietnam
3. Danimarke
4. Norvegji
5. Japoni
6. Rrepublika Ceke
7. Finlande
8. France
9. Korea e Jugut
10. Estonia (rreth 49% nuk besojne ne zot, atheiste, agnostike)

 

Vendet me fetare ne bote

1. Egjipti (100% fetare)
2. Bangladeshi
3. Sri Lanka
4. Indonezia
5. Kongo(Kinshasa)
6. Sierra leone
7. Malavi
8. Senegal
9. Djibouti
10. Emiratet e Bashkuara  (98% fetare)

 

Te them te drejten keto studimet si gjithmone s'me thone ndonje gje.Pasi duhet te merren parasysh qe dy njerez te ndryshem ndonese me jete te njejta mund te jene komplet te ndyrshem menderisht.Por e zeme se e morem per baze kete studim,me dalin nga koka 2 pyetje.E para si ka mundesi qe shumica e prifterinjve kane PHD ne shkenca ekzakte?smileyE dyta po flasim per zvogelim te besimit/praktimit ne Fe?

Mendoj se s'ka nevoje per mendim analitik per te mos besuar ne Fe,por ama te gjithe besojne ne Zot.Sepse Zoti eshte mbushesi i boshkllekut te cfare do lloji qe krijon njeriu.Meqense shkenca si ka zberthyer te gjitha,Zoti do verdalliset ne kokat e njerezve.

Besimi tek e mbinatyrshmja eshte nje nga ndjenjat me primitive njerezore e cila lidhet me pasigurine tone, nevojen per tu mbeshtetur apo fajesuar dicka mbi fuqine dhe perceptimin tone njerezor.

Te them te drejten keto studimet si gjithmone s'me thone ndonje gje.

Prospekti i nje qenie qe hante e 10ste njesoj si une e tij, por dhe qe ecte mbi uje dhe fluturonte ne qiell me energji 100% te paster, pa pike mbetje dikosidi karboni, eshte jo vetem me atraktiv sesa nje studim i thate shkencor qe tregon vetem shifra dhe grafiqe dhe metoda kontrolli eksperimentesh e gjera te tilla qe s'inspirojne aspak besim, por eshte dhe me ambientalist. 

P.S. Fakti qe ty studimet shkencore s'te thone gje ne raste te tilla kam frike qe eshte me domethenes per ty sesa per studimet shkencore. smiley

Xhib sinqerisht s'po te kuptoj si e ke hallin.Per me teper e ke ngarkuar me aq bullshit komentin sa qe s'me jep as mesazhin qe do te japesh.Te kerkoj ndjese nese te shava nga studimet shkencore*.Ma be hallall!Une deshiroj te them,qe sipas teje cfare do te thote Mendim ANalitik.Pse qeniet e tjera qe s'kane njohuri s'paskan mendim analitik?Pastaj shiko sec cfare bukurie studimi:Ka marr dy njerez te ndryshem,qe ( gjasme) paskan pasur te njejten jete.Po te supozojme se njeri eshte i mangut nga trute.

Une do te filloj ti besoj nese vertetojne qe truri i dy njerezve te ndryshem eshte i njejte. Po me mirebesim,ajo qe Dua Une te besoj( dhe jo qe ma jep studimi) eshte qe dy njerez me kapacitet te ndryshem njohurish kane tendencen te besojme me pak ne besime fetare.

Mbase te kam keqkuptuar ,ndaj me ndje por amullie e komentit tend me beri te kuptoj qe do te kundershtosh sesa te mbeshtesesh ate qe them.

*kam pare aq shume Studime Shkencore qe behen thjeshte e vetem me qellimin per te marr nje cope ngritje ne karriere akademike,sa qe i rezervoj vetes te drejten per te mos ti besuar.

Pa dashur te tingelloj arrogant, por, duhet te kesh njohurite minimale se si behet nje studim dhe nje eksperiment ne pergjithesi, dhe ne keto fusha ne vecanti, qe me pas te kesh mundesine ta kuptosh, e me pas ta vleresosh, nese s'do thjesht te marresh konkluzionet e gatshme te perkthyera ne 'gjuhe te thjeshte' ne artikujt qe e prezantojne ate.

Kjo qe thua a eshte truri i x njesoj me y, s'eshte prandaj asnje studim social nuk qendron, eshte shume naive e dashur. Truri si strukture njesoj eshte, po si cdo gje e gjalle dhe organike s'ka si te jete 100% njesoj ne cdo qenie, po kjo s'e ben te pa studiushem dhe te pa krahasueshem. Te qe sic thua ti s'do kishim asnje shkence dhe disipline mjekesore dhe sociale sot, se helbete cdo njeri do ishte nje fije me i ndryshem nga tjetri dhe ilacet p.sh. s'do ti pershtateshin? lol

Gjithsesi, per studimet dhe persiatjen shkencore mjafton te themi se bota eshte zhvilluar nga shpellat tek avionet dhe gratacielat e gjithshka na ben sot te ndryshem nga kafshet dhe shpellaret e dikurshdm pikerisht ne saj te metodes eksperimentuese dhe studimore, shkences dmth. Besimi ne zot jo vetem qe s'na ka sjelle ndonje ndryshim te tille, po as ne vetvete s'ka ndryshuar (njesoj besonim si atehere si tani, ne tym, ne mirebesim).

Nuk eshte e thene qe thjesht te pajtohesh vetem me nje duke hedhur poshte tjetren (megjithese shkenca vetvetiu s'i le shume vend besimit ne trurin analitik, sic thote dhe, ahem, studimi lol) por per nga vete natyra e te dy dukurive, nuk ka se si te shprehesh me neyre kaq pa teklik shperfillese ndaj shkences dhe studimeve, se jane gjera te prekshme, te obzervueshme, te regjistrueshme etj, nderkohe qe kete e ben per hir te nje miti qe ti dhe ca te tjere qellojne qe e besojne si dicka. Kapish? smiley

 

Xhibush,ti tingellon pikerisht ashtu sic nuk do te tingellosh.Por s'ka rendesi.E kuptoj deshiren tende per studime,por une s'para i shoh me ate sy.Ne pergjithesi studimet sociale kane hapur rruge per shume stigmatizime e sterotipe pa lidhje.Nderkohe i besoj shkencave ekzakte,por dhe keto per fushen e tyre.

Pershkak te limiteve qe kane studimet sociale shkencetaret e respektuar jane duke punuar mbi ne nje gje qe quhet Costumization ose Personalizimsmiley.Nje miku im psh ka bere nje program qe mat( perllogarit) dozen e ilaceve duke marr parasysh karakteristikat shendetsore( tip gjak,antitrupa ,vellim,shperhapje semundje etj etj)te individit.

Sidoqofte mund te them qe studimet e shkencave sociale maksimumi mund te gjejne Trendet.Por sic te thashe dhe me lart,kam pare aq shume njerez qe i bejne studimet ,sa per nje konference,sa per te qene atraktive ,sa per ecur ne karriere,sa s'kam me besim te thelle.Sidoqofte brenda kesaj kategorie kam dhe une disa studime per te cilat kam respekt.Por keto varen 1.nga studiuesi,2,nga tema,3.nga fusha ,4.nga kampioni i perdorur,5.nga viti.

Kurse per mua,truri i njeriut eshte analitik vetvetiu( edhe nje femije vepron,gabon analizon).Po ta perseris keta zotrinjte e kane per sasine e informacionit qe merr njeriu gjate jetes.Por prape s'jane te besueshem,sepse i pashe me vemendje.

Dhe s'te kuptoj fare se cfare po thua mbi besimin tim,njifemi gje?Une s'jam fetare as besimtare.

p.s.ky debati ketu me duket shume pa bereqet,sinqerisht,keshtu qe dhe po s'u pergjigje te them te drejten,s'do merzitesha faresmiley

hm... sikur je nxituar pak me duket mua.

.E para si ka mundesi qe shumica e prifterinjve kane PHD ne shkenca ekzakte?smiley..

Prifti eshte i vetmi qe nuk beson ne FE smiley , megjithse e njeh shume mire Dogmen . Prift = titull . Ai ben detyren me mire nga te gjithe ata qe dun te perhapin  DIJE Fetare . Eshte si mesuesi qe jep mesim vetem per c'ka ka Libri . Dhe meqe besimtaret sa vjen behen me analitike , Rektoratoprifterija ka vene si kusht qe , kush ka PDH perfiton vende me te mira , me duket dhe rroge me te larte !

Pse budalla/enj jane  Shaban Memia dhe Emin Gjana qe kane Pdh - i ?

Mua me duket se eshte abuzuar me konceptin 'mendim analitik'.

Shen Thoma D'Akuini ka nxjerre 5 argumentet analitike qe provojne ekzistencen e Zotit.

  Tre me interesantet, qe provojne sa mendim analitik kane njerezit jane keto.

1- levizesi, shtytesi i pare, gjithçka leviz , ka nje 'fuqi' qe shkakton levizjen e pare

2- shkaku fillestar i gjithçkase qe eshte

3- realiteti i rregulluar sipas ligjeve universale, ka prapa nje fuqi inteligjente, ndryshe do ishte absurde qe nga materia (jointeligjente) te dilnin ligje.

Keto jane te njohura, per nje pjese te mire te njerezve, por sa prej tyre i kane injoruar, duke thene qe ''shkenca nuk i ka zbuluar ende'' ?

 

Fatkeqesisht ne kete diskutim pala ateiste me shkence veteidentifikohet duke marre per te mireqene qe teistet jane nje shkalle(ose disa) poshte tyre.Ata qe kane studiuar fizike dhe biologji e kane te lehte te besojne ne Zot.por sic e thame Edhe me lart,besimi eshte pune shpirti dhe perceptimi.une besoj ne Zot,dhe sa me shume kam studiuar biologjine qelizore dhe fiziologjine humane,aq me shume kam besuar.besimi te ben te kuptosh shume me mire dhe pa paragjykim abstrakten,sepse arsyetimin e ke te hapur per te pranuar ate qe s'sheh.

Aty te njeqelizoret le te ndalemi. Pa he nje here? Doja me dit ne c'pik te studimit tend doli nevoja per Ate Lart? smiley

ps. seriozisht kjo.

une kam nje teorı tjeter per statisticienetsmileyaragjykimet frenojne mendimin analitiksmiley

nqs ka ndonje te tille mund te me ndihmoje.

ps.ishim te biologjia qelizore.sinteza e proteinave eshte nje mrekulli qe nuk ia le dot rastesise.

a mund ta bej gjumin e bukurise tani? smiley

Zoti fillon aty ku perfundojne kufijte e njohjes, te se shpjegueshmes. Atje ku mbaron dija, fillon besimi. Njeriu projektoi tek Zoti pafuqine e tij dhe e veshi me fuqi te mbinatyrshme. Eshte paradoksale qe feja, kjo rrangalle e mbartur nga muzgjet e historise , vazhdon te bashkejetojne me shkencen dhe dijen. Nqs ka nevoj per nje fe ajo duhet ndertuar rreth nje Zoti Moral. Ky Zoti qe predikohet nqs ekziston eshte sadist dhe i padrejte.

Nga ana tjeter shkencetare te shquar kane qene besimtare me teper per shkak te rutines, forces se zakonit. 

forces se zakonit. 

e ke menduar ndonjehere se sa "forca zakoni" na drejtojne, ne jete, ne cdo aktivitet?

ai zoteria, Sokrati,  e kishte nje ilac: "PERSE?"

smiley

Per ty.
Sa i takon forces se zakonit,une vij nga nje familje ku nuk eshte permendur kurre fjala dhe koncepti Zot.biblioteka jone ishte relativisht e madhe dhe diskutimet shume me permbushese shpirterisht dhe intelektualisht s'e ne shume familje te tjera.por une ndjeva nevojen te besoj(nuk jam as e shemtuar,qe te mendosh qe kam pas ndonje fare kompleksi dhe e kam kompensuar me besim).ka m studiuar shkenca te natyres dhe kam lexuar mjaftueshem şa per te pasur arsyetim mbi mesatar.si e shpjegon ti kerkesen e dikujt qe s'i ka munguar kurrgje per te besuar?

E ke shpjeguar vete, ke ndjere nevojen per te besuar. Pra ndjesi vetjake e jo nje mendim i ftohte analitik. 

Varet nga konteksti ku je aktualisht.Po thjeshte supozojme..

Nejse,une ne peshk nuk vij te diskutoj ne ceshtje kaq personale sa besimi,por dhe kallepe te ketij formati me duken te trashe.

Po kjo (mjedisi familjar, edukimi) nuk jane argumenti mjaftueshem. Tradita imponohet permes rutines familjare por jo vetem.Mjedisi,  modelet, kultura, filmi, leximet  ndikojne terthorazi. Ti nuk je imune nga ky mjedis. Se dyti, edhe ti je qenie e kufizuar, flas si subjekt i vetedijshem ne raport me kozmosin. Dhe duke qene dhe e shkolluar e kupton me lehte se sa injoranti qe je nje kokrrize rere perballe gjithesise.Ketu fillon kriza identitare dhe i drejtohesh Zotit si shtegu shpetimit.

PS: mire qe me bere me dije qe nuk je e shemtuar sepse arguumentit do ti kisha dhene nje kahje tjeter.Por ekstremet puqen, gjithsesi smiley

smiley
Ne besim nuk ka detyrim,thuhet ne islamın qe njoh une.
Lekure e brenda secili ne pune te vet,gje qe s'na pengon te duhemi(lekure e jashte) smiley
Tek e fundit jemi njesoj.

Jo, deri ketu une agnostiku e pranoj fene sepse jemi ne kufijte morale: nqs te puthin ne nje faqe, ti ktheji faqen tjeter.Zoti eshte dashuri smiley Por ndahemi kur Zotit i jepet fuqia e ligjit krijues te boteve dhe vete njeriut. 

Ne besim nuk ka detyrim,thuhet ne islamın qe njoh une

Sa mire do ishte sikur edhe te tjeret t'a njihnin keshtu fene.

o fredi, a e njeh mire ate babane tend ti, apo jo? smiley

I nerum spiritus , si Vlere ne fushen e mejtimit te mendjes smiley ka pase nje teori qe e drejtonte arsyetimin tek"Menyra e te menduarit dhe ndertimit Logjik te Argumentit " qe eshte me e peraferta ne mos me shkencorja per te vertetuar se pse mendohet qe Ekziston Zoti !

Shpallja e krishterimit si Fe zyrtare u ba nga Konstandini fakt i certifikuar edhe nga Papati , por Idene dhe Permbajtjen PERSE ??? e ka dhene ne menyren me te kuptueshme NJEREZORE madheshtoriu i Paharitshem Njerzisht ne fushen e mendimit , Engels . " Kur Konstandini ambicioz e kuptoi se cfare fuqie mbante ne vetevete Feja per mbajtjen e turmave te tera  te neshtruar  ....." etj etj ..." e shpalli ate FE zyrtare " Me pas pati edhe zhvillime Komandantesh si Muameti me Libra e Dogma konkururese pa i hequr asnje prej domethenies se te famshmit Engels !

Nder te gjithe Kulturat 10 te tilla e ne te gjithe Misteriozet e Botes 10 te tilla ( nr dhjete si perfaqesues smiley asnje nuk ka asm mer te voglen shenje FETARE qe nga Piramidat e deri tek Inkas e acteke perrfshi dhe varrezat e QINIT ne kine smiley .

Perfundimisht masa Miliardeshe e Injorances Njerezore eshte me e lehte te mbahet e shtypur dhe enenshtruar nepermjet Dogmave e misticmave Fetare , te mbathura  edhe MIRE me Para te individeve me shkolle e te arsimuar ne nivele Boterore .

Jo me kot Pefaqesuesi me i zeshem i Myslymanizmit eshte ( ose ka qene ) nje nga shkencetaret me ne ze JAPONEZ te Biologjise ! Dhe jo me kot ne kemi ngrene disa DREKA eme perfaqesuesit e "InteliDjences Myslymane " me rastin e Kurban Bajromit kur pi lal i gote Rakie smiley

Njerzimit i ka ardhe Koha dhe me tej do shkoje te mos mendoje e paraqese menyra Stacionare Mejtimi te Mnedjes te dhena njehere e pergjithmone , te ameshuara e te vertetuara ne Jete te Jeteve !....ku rrjedhimisht DOGMA e Fese mbetet kalaja e Fundit ku Babasqeperit do hane Ashure per Raste Festash !

Te duash e respektosh Besimin Fetar  eshte nje DETYRIM , mendoj , i cdo njeriu NORMAL per hir te asaj Kulture 2000 mije vjecare qe trashegon njerzimi 150 vjecar i RI !

Jo me kot Pefaqesuesi me i zeshem i Myslymanizmit eshte ( ose ka qene ) nje nga shkencetaret me ne ze JAPONEZ te Biologjise !

kush eshte ky shkencetar o Idriz se me bane kureshtar...

Atje ku ka patur nje mbret, ka patur dhe nje kishe i nderuar Idris. Kryqi dhe shpata, jane bashke ato. Historia e legalizimit te krishterimit eshte vertet interesante.Kam pare nje dokumentar mbreselenes per rolin e Kostandinit ne kete pune. Feja, si institucion flas, eshte nje histori hipokrizie  dhe korrupsioni, deri tek Selia e shenjte. Po shikoja Borxhiat keto dite.Por ky eshte nje episod. Eshte nje kronike e tere. Po Rasputini qe mbarsi me frymen e shenjte  smiley gjithe grate e oborrit te Carit e deri tek e perndershmja Katerine .

Me perjashtim te pak shenjtoreve te vertete te tipit At Sergei (dhe ai nuk ju shmang dot tundimit) apo heremitet ne  malin Atos, nuk di qe feja ti kete bere besimtaret me pak egoiste, me pak me cmire, lakmi, me pak mashtrues dhe hipokrite. Sot ne kohet moderne ne shoqerite e civilizuara me teper respektohet si rutine socializuese. Eshte komercializuar dhe Zoti dhe eshte futur ne bursen e fitimit.Me tej i shpjegon zotni Pjer keto ceshtjet e burses.Besoj do kete ndonje syth ne VQ per punet e Zotit smiley

 

Tani e pashe i nerum Spiritus , dhe me vjen cudi si mund tu kete shpetuar ky kapitull nga ... . Jam i bindur qe tek ...  nuk ka syth . Feja eshte nje nga asetet me me vlere te shoqerive ne korrupsion e siper dhe shembulli yne ku asnje Fe nuk ndertoi Ujesjellsa e nuk hapi kanale per te dh...rat e besimtareve , eshte pothuajse nje kapitull i tere tek ... qe fillon prej faqes ...dhe ka perspektive te mos perfundoje po te shkrihet me te njejtin seriozitet edhe ne Kapitullin BAZE te tij me Titull ...e nentitull " Nje veshtrim Historik mbi Korrupsionin si VLERE  e  promotori Kryesor qe mba shoqerite ne zhvillim e regres i gershetuar me Fene " . Duket si kontradiktor nentitulli por ne se thellohesh do kuptosh se feja ndikon ne Pastertine shpirterore te cdo PARTIE qe i Udheheq LiDeret e tyre drejt pasurimit te Popullit dhe varferimit te Familjeve te tyre . Shembujt me te prekshem edhe me tone emocioni deri ne gjendra lotesh , z.Pjer i jep me sakrificat e apostujve te Feve Boterore Nano e Berisha e te nje sere LiDERRESH qe hane vetem Hashure per diten e Dervisheve ne 22 Mars , dhe kursejne tonelata ushqime per te varferit deri sa vete z.Sali nxorri levizjen me fame Boterore "Qeveria ne Diete " . Lexo me me vemendje librin .

Per saktesi i nerum Spiritus meksikanet para Pushtimit te Kortesit kane patur MBRET , por nuk e njifnin Priftin dhe Kishen . Me ardhjen e Spanjolleve Ju shtua dhe Ky aset i vjere . Keshtu thone edhe per Inkasit dhe popujt e Perandorin te terrakotave QIN  ku ka qene Babasqapi smiley

Nje pasazh nga nje rus i mencur...

Asnje popull nuk ka bere prokopi mbi bazen e shkences dhe te arsyes; historia nuk njeh shembull te tille. Arsyeja dhe shkenca ne jeten e popujve kurdohere kane patur role dytesore, ndihmese; keshtu do te jete deri ne pambarim. Popujt ngjizen dhe levizin fale forcave te tjera,urdheruese dhe zoteruese,por qe s'u dihet prejardhja,jane te pashpjegueshme...

 

...Pikesynimi i levizjes popullore, brenda cdo populli dhe ne cdo kohe,eshte vetem nje: kerkim Zoti, Zotit te vet, dhe besimi ne te si i vertete. Zoti eshte personifikimi i sintetizuar i popullit, qe nga fillimi e deri ne fund te tij. S'ka ndodhur kurre qe te gjithe popujt apo shume popuj te kene nje Zot te perbashket,secili ka Zotin  e vet te vecante. Kur Zoti behet i perbashket, ai vdes dhe vdes bashke me popullin dhe besimi. Sa me i fuqishem populli, aq me i vecante eshte Zoti i tij. Kurre s'ka patur popull pa fe, domethene, pa kuptim te te keqes dhe te te mires. Cdo popull ka kuptimin e vet per te miren dhe te keqen, ka te miren dhe te keqen e vet.Kur te disa popuj ato behen te njejta,atehere popujt vdesin;fshihet ndryshimi ndermjet te mires dhe te keqes deri sa zhduket. Arsyeja kurre s'eshte ne gjendje ta percaktoje te miren dhe te keqen, as edhe ta vecoje te miren nga e keqja; ne menyren me te turpshme ajo vetem i ka perzier,sa per shkencen, kjo u ka dhene pergjigje te perdhunshme.

F.M. Dostojevski, "Djajte"

There was a Door to which I found no Key:
There was a Veil through which I could not see:
     Some little Talk awhile of Me and Thee
There seemed -- and then no more of Thee and Me

Some are thoughtful on their way
Some are doubtful, so they pray.
I hear the hidden voice that may
Shout, "Both  paths lead astray."

omar khayam

Sa per te plotesuar arsyetimin , me qe arsyetimi vlen vetem per theniet e Dostojevskit . Dostojevski ka qene dhe eshte KURUAR si i METE nga Trute . Per Fene nuk e di se si vleresohen keto shmangjet nga ledhi ne Harmoni sic e jep Zoti per 99% te Botes me njerez... dhe drejtimi shkelqimit ne nje drejtim per individ te vecante . Mund te kete ndonje arsyetim  . Por di nje fjale te vjeter qe thote Feja lindi pas Krishtit si i Derguar i ZOTIT ne Toke .. dhe perse nuk e dergoi me Pare a mundet te kete lene ndonje shenim te arsyetuar Dostojevski i nje Feje te shkeputur nga feja Memem ? Di dhe nje gje nga te gjithe Ruset me mendim normal qe perdorej si fjale e Urte .

Kur shkon rruga neper Pyll me kafshe te rrezikeshme NJERINGRENESE , merr Biblen dhe lutu gjate gjithe rruges , por gjithsesi sipas rastit mba dhe nje PUSHKE me vete " smiley

Dhe per te kuptuar tezen se "asgjeja nuk lind nga asgje " qe perben tullen e fundit te argumentit e arsyetimit Fetar ,ne akoma nuk kemi nje fjale shqip qe te beje dallimin e asgjese qe ka aftesi te Linde  . Por di qe kemi  arsyetime te mosarsyes qe i behen arsyes se Zoti ekziston sipas shembelltyres njerzore qe perfytyron dhe e percjell me fjale e kuptim njerezor quhet MISTICIZEM ...

Dhe ne se do vije te shkaterroje Njerzimin se ka marre drejtim te gabuar e te Kerreje nje Jete te Re me ngjalljen e Krishtit ......thuaj Lojtarit , Lefkofese e tere shpures se vuvuzeleve qe na cajne veshet  se po na mashtrokan me sukseset e Basqapit smiley

Edhe Ravi si force kryesore meditimi parasheh Fundin e Botes ,megjithse hiqet si disidente qe ka parashikuar Renien Shoqerive e Ringritjen e tyre , por fatkeqesisht thote se do ndodhe se ashtu eshte NATYRA .

Ajo , Te Lind dhe te VDES dhe nuk ka zot ta ndryshoje kete rrjedhe as te Individtit qe Njihet dhe as te shoqerise qe Njihet . Po qe se Zoti Luan Bilardo , dergoi ndonje haber te mos i vere bilat ne nje VIJE para se ti fuse ne grope , se kushedi c'ndodh me keta ROB qe ka krijuar smiley

 

Nejse aty aty jemi Driso,ti i thua Zotit tend Natyre,Spiritua Zot i moralit,gjithsesi te gjithe kemi nje Zot.smiley

Dakord Vlora . Po me njecke  ndryshim te vogel smiley

Ai zoti im me jep te ha , me jep ajer e uje , drite e ndigjim ,dhe me merr kur vjen afati, pa me thene asnje fjale dhe pa me lene asnje liber .Me le te jetoj sic me ka programuar dhe sa te jem i afte te pershtatem me te , per ti marre sa me shume burime Jetese e sa me shume kenaqesi e Jete.

Ai joti jo vetem qe me vret e me pret po mos ta besoj , po me ka lene nje VANDAK me libra e nje mije e tetqind vjet Hanxhar e Sepate mbi Koke po nuk e besova . Me heq e me ve Kasape mbi koke vit per vit , me mashtron e genjen e me mba nen presion te nenshtruar , deri sa eshte bere Formule Europiane dhe nga nje i OSBE qe vjen me farts e me deklarata : Besoni tek Zoti .Mot me MIRE ! .Me ta thane i copet ket fare ZOTOJE jam nginjur edhe si EMER si nje Kryekriminel me Germa qe zanatcijte i kthejne ne Mjerim e shpata !

Me te Spiritus kam ca kundershtime se Zoti i tij Morali vetem si i xhveshur qendron .Here te shet per Kurve e here te mbron nderin .Here te shkaterron qytetin e vret njerzit per pederasti , here ben parada me pederaste si Vlere ! Pak sa i Lekundur po gjithsesi me ngushellon me tezen se shndrohen ke njera tjetra smiley

Jam habit Spiritus kur kam mesue se Djallin na e paskan mcef Diktatura per qellimin e vertete perse ka ardhe ne Toke smiley

Qeka prej tamami .Qenka zene me Zotata e tjere se nuk eshte e vertete qe ..qenien qe ka krijuar babasqapi Zotave , e ka krijue per miresi .Ajo eshte nje qenie DEGJENRATE e ndertuar Vetem per KENAQESI Materiale dhe ....per kete zbriti ne Toke e mbolli faren e se VERTETES tek keto krijesa . Ben hesap edhe Adamin nuk e la ta shijionte Even si bukuri po e provoi si molle tue e kafshue smiley Dhe nga kjo fillese ka ardhe Gradualisht nga kafshimet deri ne kaperdimjet te Jeteve vetm prej deshirit "Per ca dollare me Shume "

A thu te jete edhe ky Babasqapi i sotem e Verteta e Djallit ? Pse e shajme ne Antidjall apo se bertet Zoti e ka bekue Shqiperine smiley

Ai eshte antikrishti , e kryqezoi komunizmen per te shpetuar na-do thoshnin, AVOKATET e Djallit ketu rrotull,Ja sa te kendoje kaposhi dhe do vijne per qoke smiley

"Shen" Kostandini(Konstandini i Madh) vete themeluesi i Kishes se Krishtere ishte nje sadist i pameshirshem. Pas konvertimit ne kristian ai vrau te birin e vet, gruan e dyte, shume perj familjareve dhe disa prej miqve te tij me te ngushte...Ironike huh?

E mo Arto e... Jo po thuaj qe dhe Hitleri ishte i krishtere, dhe inkuizicioni ishte i tille. Hajde argument hajde... Prandaj besimi ne egzistencen e nje Hyjnie qenkerka i gabuar... never thought of that.

Flasim per kishen,fene e organizuar se besimi si individ eshte nje ceshtje tjeter.. smiley

Ti e njeh Kostandinin si shenjtor ?

nuk po flasim per egzistencen e nje hyjnie?

eshte mendimi yt analitik qe te ben te bazohesh ne shembuj te tille per te rrezuar nje menyre te tere mendimi apo besimi?

Une po ve konteksin e hyjnores qe ju eshte imponuar historikisht popujve..Kush eshte hyjnorja?...A quhet hynore ajo qe ka vrare prere ata qe nuk besonin tek ai, ndersa ne anen tjeter ne anen tjeter predikonte te zgjasje faqen tjeter dhe te duaje armikun me shume se vetja?

Dje quhej herezi dhe digjeshe ne turren e druve nese vije ne dyshim ekzistencen e hyjnores. Po ta anlizojme ne thelb vete koncepti i kristjanitetit qe na u eshte servirur eshte thjesht koncept  nenshtrimit te masave, thjesht per te mbatur nje hierarki te elitave.

Dje te pritej dhe krahu po te kapeshe duke vjedhur. Dje dhe vareshe ne litar per tradheti kombetare... dje te vrisnin edhe per kurveri. Po c'lidhje ka? Ku eshte zhvillimi ketu? A jemi shoqeri me tolerante - do te thuash ti? Nuk eshte rritur toleranca, jo. Te pakten jo historikisht. Mund te jete rritur ne krahasim me filan vit/kohe; por ka patur periudha te njerezimit kur toleranca ka qene shume me e madhe sesa sot. Sot eshte nje nga gjerat me te veshtira qe te gjesh nje nga ju qe te jete aq tolerant sa te bashkejetoje me idene qe ata qe besojne ne Zot apo egzistencen e Tij, nuk jane te gjithe budallenj; nuk besojne te gjithe ne perralla. Eshte intolerance nga me te medhate. Dhe po, jemi ne nje kohe me tolerante, sepse tolerohen edhe ide qe vetem shkencore nuk mund te jene, si ajo e evolucionit te specieve, dhe qe jane ide qe jane boshti kulturor i nje keste njerezish nga me intolerantet ne bote. Dhe intoleranca nuk ka nevoje te tregohet me plumba apo litar, por nese duhen edhe plumbat dhe litari, kete e bejne me se miri qeverite, qe ndalojne dhunshem mesimin e kreacionizmit neper shkolla dhe aresim publik.

theofobe!

Me duket se po kthehet rrota e historise.Dikur jobesimtaret digjeshin ne turren e druve, tani besimtaret shifeni me sy te keqsmiley Tolerance hesapi,nje virtyt i cmuar i rraces njerzoresmiley

thjesht po zevendesohet nje fe me nje tjeter. te pakten ne influencen e pushtetit. 

nuk kane qene te pakta fete qe kane sunduar me pushtet armesh, madje perandori te medha. Dhe nuk kane qene te pakta shpalljet e njeriut sundimtar suprem... sot njeriu po merr status hyjnie njesoj sic merrnin perandoret e Romes, Egjiptit, Kines, antikitetit lindor dhe perendimor... ne histori te njerezimit nuk ka ndonje epoke "boshe" pa sundimin e nje grupi fetar, nje fraksioni, nje ideologjie... dhe qe te kesh pushtet duhet medoemos te kesh vartes apo te sunduar. sot mundohet te sundoje budallalleku primordial me teorine e evolucionit te specieve. Ky eshte nje nga sektet me fanatike dhe radikale qe ka egzistuar ndonjehere.

Edhe tema e mesiperme, me kerkime  shkencore, me revista shkencore ateiste financohet nga keto qarqe...neve na mbetet te ngelim gojehapur me gjetjet e reja

Besimi dhe Feja jane dy gjera krejt te ndryshme..E para ka te beje me nje nja ndjenjat me primitive njerzore tek e pashpjegueshmja apo e mbinatyrshmja. E dyta lindi si nje nevoje nga elitat per manipulimin e masave duke u bazuar tek kjo ndjenje...Kreacionizmi nuk ka pse te mesohet neper shkollat laike se ndryshe do behej lemsh gjithca, ke shkolla katolike nese nuk je i kenaqur nga njohurite e shkollave laike.

Shkolla dhe feja duhet te jene te ndara

Ne anen tjete.C'ti bejme ketyr Scientologeve sepse dhe ata pretendojne te futet neper shkolla Dianetics dhe E-meter? smiley

 

 

Perdorimi i mendimi analitik, zvogelon besimet fetare. [nga artikulli]

kjo shihet ne cdo vend tashme, ky korrozion gradual [ne anen pozitive] do e ndryshoje pak a shume balancen. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).