Në orët e para të së premtes është gjendur i vetëvarur në banesën e tij në Tiranë publicisti i njohur, Ardian Klosi. 

Ende nuk dihen shkaqet e vetëvarjes së publicistit Ardian Klosi, ndërkohë që bëhet e ditur se ai kishte tentuar dhe më parë vetëvrasjen. Ardian Klosi prej disa kohësh kishte shfaqur shenja depresioni dhe gjendje të rënduar psikologjike. Policia e Tiranës shkoi menjëherë në vendgjarje për të kryer procedurat dhe hetimet e nevojshme. 

Z. Klosi do të mbahet mend për kontributin e tij në shoqërinë civile dhe publicistikë.

 

Top Channel

281 Komente

R.I.P Klosi nuk ke be zgjidhjen me te mir te mundeshme por ke dal nga vetja nuk ke faj ne kohen qe po jetojm esht problem t`jem larg problemeve Psikologjike jo rastesisht gjdo dit esht e permbushur kronika e zez..

u prehte ne paqe. ngushellime familjes.nje tjeter njeri i mire iken nga kjo jete.

I saw the best minds of my generation destroyed by madness.
- Allen Ginsberg

Pashe mendjet me te ndritura te gjenerates sime te shkaterroheshin prej cmendurise.
-Allen Ginsberg

U prehte ne paqe!

Nuk duhet te jesh domosdoshmerisht i cmendur qe te vetvritesh!

Me vjen keq nese eshte kuptuar ashtu. Theksi eshte tek "mendjet me te ndritura" qe po i shkaterron cmenduria jo detyrimisht e tyre... Ne ate vend, te jesh qytetar i mire, intelektual i shqetesuar per vendin tend dhe njekohesisht menderisht i shendetshem eshte pothuaj mision i pamundur. Ardian Klosi ishte i tille, prandaj dhe ikja e tij dhemb shume, sidomos ne kete kohe te pa shume shprese.

 

 

Kam idene qe depresioni eshte dicka e brendeshme personale. Si semundje dmth. Kuptohet qe dhe ambjenti ndikon, por po ashtu sic ndikon edhe tek kanceri i mushkerive.

S'di ndonje gje te madhe per depresionet, madje kam pershtypjen qe abuzohet shume me kete fjale... nga cka kam lexuar, edhe definicionet jane per faqe te zeze...simptoma, shenja te ngaterrueshme... e perbashketa me rezulton qe premisa gjenetike per depresion e tumor jane tek te gjithe njerezit. kur shpeton prej tyre thuhet qe ka pas jete e ambjent te mire, kur nuk ia del dot thuhet: epo, geni. 

Ne keto tema nuk duhet shkruar, sidomos ne blogje publike, por ca te bejme, te vjen keq kur sheh si shuhen njerezit e mire e te dobishem nje e nga nje. Troc, kam nje xhelozi diabolike kur shoh qe ikin njerezit e mire e mbeten ca te tjere.

 

Mos, e tmerrshme. Iku dhe nji rob per s'mari nga kjo bote. I paska bere hatane familjes. Ngushellime.

Shqiperia i ha vete bijte e saj me te mire. Si duket e ndjen qe miresia e tyre eshte e parakohshme per kete truall akoma te nemur.

Lajm i trishte, po me ardhkerka vertete keq. U prehte ne paqe. Ngushellime te sinqerta familjes.

U prehsh ne paqe Ardian.

 

Burre zotni.

Tamam burre zotni dhe i fisem. Nje fare ne shuarje. Fatkeqesi e madhe. E paska patur thiken ne kocke i shkreti, paska bere dhe nje tentative tjeter para 2-3 muajsh me ilace. E paskan shpetuar ne spital degjova.

Kjo bote eshte mizore. Nje intelektual nga te rrallet mbyll jeten i vetmuar ne erresiren e Tiranes, nje shpellar dhembeprishur bredh si triumfator neper Manhattanin me drita me nje shpure hipokritesh injorante nga mbrapa.

Edhe per kete e ka fajin Berisha?!

Mos u bej karagjoze. Ku e sheh ti fajesimin e Berishes tek ajo qe them une!?

Po c'lidhje kishte futja e Berishes ketu atehere?!

Nje intelektual nga te rrallet mbyll jeten i vetmuar ne erresiren e Tiranes, nje shpellar dhembeprishur bredh si triumfator neper Manhattanin me drita me nje shpure hipokritesh injorante nga mbrapa.

Depresioni eshte depresion, ne dac te bredhi ne Manhattan Berisha, ne dac ne Vucidol.

Ti dhe nuk ndigjon " MOS HAJDE me mend para MAJIT " . Pa e dhier edhe kete prurje duke e futur ne fusha me "gjembece "  duhet te kuptosh ate qe ka thene ai me siper . NUK ka me DEPRESIV , me renie alivanie e shkarje pllakash tektonike , edhe ne PUBLIK si ai i fandaksuri qe i permend Emrin dhe fati ka dy rruge te kunderta .Njerin e shpie ne LITAR tjetrin e shetit me Hosanara ne Manhatan .

Ne se ate marrokun e Manhatanit e shtyp ndonje TAKSI , ne ferr Ju djegte shpirti ! Ndersa kete e ngushellojme si jeri NORMAL ! Duro dhe pak dite se erdhi Maji !

Nuk kam fjale smiley.

Ngushellime familjes e u prehte ne paqe.

Ngushellime familjes dhe shoqerise Shqiptare.

Me te vertete njeri i MIRE . I ditur , i duruar ne prova te veshtira ...por ....fati i dha shtegun e vetvrasjes .Nuk e meritonte . Familjes ne rradhe te pare "tu kete lene Uraten " dhe ta gjykojne jo me ashpersi .  Ngushellime te afermeve , shokve e dashamiresve te tij qe i kane qendruar prane !

Ku i paska pas familjen si e kan len vetem duke e dit qe paska 3 tentativa me heret njeri me probleme depresive ... a thua c`ishte ajo qe ja Arsyetoj Vetevrasjen .

ate po perpiqesha te kuptoja dhe une. Kur lexova qe ishte vetem ne shtepi thashe ceshte ky budallallik? Ai ca ka qene rende psikologjikisht, gruja ka mare femijet e ka ik, dhe meqe rallafi jo te vjehrra, po mesa duket ne gjermani!

Amici! Ora io sono dinanzi al sipario, e mi appresto ad alzarlo per vedere se dietro di esso ci sia più pace che di qua. Non si tratta dell'impulso di una folle disperazione. Conosco troppo bene la catena dei miei giorni dai pochi anelli che ho vissuti. Sono stanco di andare avanti. Qui io voglio morire completamente o almeno rimanere per la notte. Qui riprenditi, o natura, la mia materia, impastala di nuovo nella massa degli esseri, fa' di me un cespuglio, una nube, tutto quello che vuoi, anche un uomo; ma non più me! Siano rese grazie alla filosofia se il corso dei miei pensieri non è ora turbato da alcuna pia commedia. Penso abbastanza, non temo nulla: bene, via dunque il sipario!

(Discorso di un suicida scritto poco prima del gesto, in Georg Christoph Lichtenberg, Lo scandaglio dell'anima)

Keqardhje per humbjen e jetes se nje njeriu.  Nderkaq, vetevrasja eshte sic thote dikush, zgjidhje e perhershme, per nje problem te perkohshem.  

Av,  e ke thene shume mire, sikunder DHE  une e mendova sapo mora vesh lajmin.Me vetem kete korigjim:

"....Ne (KETE)ate vend, te jesh qytetar i mire, intelektual i shqetesuar per vendin tend dhe njekohesisht menderisht i shendetshem eshte pothuaj mision i pamundur. Ardian Klosi ishte i tille, prandaj dhe ikja e tij dhemb shume, sidomos ne kete kohe te pa shume shprese..."

Ne paqe u prehte shpirti i tij..!

Gjynaf, u prehte ne paqe! Ngushellime familjes! smiley

Me trishtoi lajmi smiley Me vjen keq per menyren e ikjes nga kjo botë dhe lutem qe shpirti t'i kete gjetur paqe. Ngushllime familjes e cila do vuaje akoma me shume humbjen e bashkshortit, babait, shokut e vellait. 

Shume lajm i trishtueshem. Me vjen shume keq per te. Ngushellime familjes dhe ju prehte Shpirti ne paqen qe kerkoi. Gjynah!

Sa keq po m'vjen!Fakti qe po m'vjen keq dhe mu ktu,menoj se asht tregusi, qe ka ba dicka ne jete.R.I.P

I qofte dheu i lehte, ngushellime familjes. smiley

Nuk mund te presesh gje tjeter nga Anti-Depresantet pergjegjese per numrin me te madh te vetvrasjeve ne bote.

Me vjen keq qe jetoni ne nje Shqiperi ku pervec dramave sociale qe perjetoni cdo dite, mjeksia eshte ne nje nivel katastrofe.

Nuk ka nje ent regullator qe te siguroj publikun per nivelin e sherbimit qe praktikojne keta doktor.

Edhe nqs ka nuk besoj se funksionon sic duhet.

Gjithsesi respekte te ndjerit Klosi. U prehte ne paqe.

Edhe FDA (Foods and drugs administration) qe eshte totalisht pro kompanive farmaceutike thote:

The FDA has warned that children and adults taking antidepressants can become suicidal in the first weeks of therapy and that physicians should watch patients closely when first giving the drugs or changing dosages. The FDA is asking drug manufacturers to place explicit warnings about the drugs' side effects, including the risk of suicide, on their labels.

Edukoni veten kjo eshte keshilla me e mire qe mund tju jap.

"Edukoni veten kjo eshte keshilla me e mire qe mund tju jap."

Faleminderit qe na u gjende!

C'analize eshte kjo everteta, cila linje arsyetimi te shtyn te te fajesosh anti-depresantet, ne mes te gjithe arsyeve te tjera, per shkallen e vetevrasjeve? Ekzistojne plot studime qe tregojne te kunderten, se rritja e perdorimit te antidepresante (nje nga nje - as prescribed, jo 10-20 njeheresh) ne nje shoqeri shkakton ulje te ndjeshme te vetevrasjeve dhe tentativa per vetevrasje. 

U prehte ne paqe - mengjes shume i trishte ky i sotmi. 

Ngushellime per nje personalitet te tille kaq te angazhuar si ai..... Nje shembull per tu ndjekur edhe nga intelektualet e tjere angazhimi i tij qytetar....

Sa per mjekesine, siç po thote parafolesi, te pakten ne nje rast te tille nderhyrja eshte e pavend. Menja e njeriut eshte nje labirint ende i pazgjidhur, e per pasoje nje pjese e madhe e ketyre çrregullimeve, do te mbesin te pazgjidhura dhe per shume kohe.....

Mjeksia jone ne aspektin profesional eshte vertete ne nje shkallle shume te larte..... Po ne e prishim me nivelin hospitalor, e dhjesim me nivelin etik te infiermeristikes  dhe i bejme gropen ne nivelin logjistik te furnizimit me barna.....

alidemsi, te pergezoj per fjalet me vend!

Profesionalizmi i Mjeksise sone eshte me gjithmend, dhe duhet thene pa frike, me i larte se sa ajo e disa shteteve qe mbahen per nivel te larte zhvillimor. Gjeramina eshte nje shtet i tille ku Doktoret (ne pergjithesi) nuk i afrohen aspak cilesise se Doktoreve tane. Kete e kam konstatuar gjithnje, biles edhe keto dite kur mu ka dashur te kem disa vizita mjeksore private por edhe pervoja me mjekimin e nenes sime dikur ne Gjermani, ku ajo me te drejte u skandalizua nga performanca e keqe qe i la pershtypje. Perfundimisht ajo preferoi mjekimin veten ne Shqiperi dhe kjo ishte zgjidhja me e duhur qe beri. Per te njejten semundje une kam ndihmuar ne konsultim e perkthim edhe disa nga prinderit e shokeve qe vinin nga shqiperia qe kishin mendimin se atje cdo gje eshte mbrapsht. Pervecse ata prinder karakterizoheshin edhe nga nje injorance provincializmi dhe mentalitet te gabueshem qe egziston ne shqiperi, atyre ju be e qarte nga te gjithe konsultat se mjeket tane kishin bere nje pune shume te mire dhe biles asnjerit nuk ju tha se ne Gjermnai mund te bejne me shume se sa ata ne Shqiperi. Flas per mjeke privat me nje reputacion shume te larte ne zanat.

Ne kemi probleme ne aspektin e kultures njerezore, aspektit te besueshmerise, aspektit profesional te sherbimit me rryshfete dhe mungeses se teknollogjise moderne te aparaturave por aspak ne rang profesionalizimi te mjekeve.

Depresioni eshte semundja e shekullit dhe nuk ka askund ne bote nje ilac apo terrapi te plote qe mund ta sheroje perfundimisht kete dukuri kaq te perhapur ne bote. Varet edhe nga njerezit vete dhe impakti i tyre ne karakter. Nuk behet fjale fare lidhja midis varferise dhe mungeses se djenise mbi kete semundje sic bejen ketu disa qe cdo gje e lidhin qesim me politiken e negativitetin e perhapur nga mungesa e arsyej e dijes. Me deprezion vuajne edhe ne Holliwood edhe njerezit e pasur qe nuk u mungon asgje materiale a ndihma mjeksore e specializuar. Kujtoni te gjithe artistet e medhenj qe nuk ja kane dale mbane... Depresioni ka shkaqe te shumta qe lidhen me vet gjedje psikollogjike te secilit prej nesh ne crregullimin e energjise biologjike e mendore. Nje deshtim, nje ndarje bashkeshortore, nje humbje njerezore, nje pakenaqesi e brendshme, nje negativitet i grumbulluar mund te jene disa nga shkaqet e shumta qe cojne ne kete gjendje. Kurim ka si nga ana psikollogjike me ndihme te profesionisteve, ashtu edhe medikamentoz, por asesi nuk jane keto zgjidhje te perkryera dhe as me pak keto lloj kurime qe kemi ne dispozicion premtojne sherim te garantuar. Z. Klosi pati fatin e keq se eshte nje nga shume e shume te tjere qe vuajne ne te gjithe boten. Gjithsesi eshte nje humbje per te, familjen e tije dhe te gjithe ata qe i donin dhe e respektonin per sojin e vet qe e karakterizonte.

Ku jane gjithe ata psikolloge me mastera qe na dalin neper televizione e neper show per te bere teori? Si e kane lene kete shkence mjekesore ne kete pike qe nuk ndihmon dot as nje intelektual te njohur, e le me njeriun e thjeshte qe eshte totalisht i pashprese ne Shqiperi!!!

Perderisa psikologjia si dege studimi, hyri shume vone ne shqiperi, pra me demokracine, nuk jam e sakte per vitin, '90 apo 2000, mos prit qe shqiptaret ku shumica jane injorante totalisht ne kete fushe, te kene njohurite, as ato me elementaret, se cfare funksioni ka psikologu. Ti po i the nje shqiptari, "shko vizitohu tek psiqiatri", te sheh shtrember, e merr per ofendim dhe ta fut dhe noi shpull surratit. Je bere hasem me pak fjale. Pra nese nuk ka vetedije nga pacienti, psikologu s'te vjen ne shtepi me zor, nuk ka c'ben ne kete rast. Do shume vite demokraci te hapen mendjet, por jo ne tranzicione.

Ti mire e ke se egziston injorance e madhe ne lidhje me keto lloj problemesh ne popull. Por une e ngre ceshtjen nga pikepamja e atyre qe quhen 'psikolloge' apo 'psikiater' dhe kane bere edhe shkolle per kete pune. Jane keta qe duhet te ndjekin zhvillimet me te fundit shkencore dhe t'i sjellin ne Shqiperi e t'i aplikojne ne te mire te pacienteve. Ki parasysh se mediat raportuan ca muaj me pare se Klosi ishte shtruar ne spital me depresion. Pra ai ishte nen kujdesin mjekesor dhe nuk i bene dot derman. Eshte vertet per te ardhur keq.

Melard..Merluc..Klosin mos e ngatèrroni me atè personin e lidhur me zinxhir nga familjarèt nè shqipèri pasi ishte me probleme mendore..mendoj se ka qenè plotèsisht i vetdijshèm pèr atè qè po bènte,dhe ka qenè zgjedhje e tij,dhe mendoj se vetèm ai mund ti ndryshonte mendje vetes..njè motiv ndoshta pèr tè ndryshuar mendje mund tè ishte mosha akoma e re..dhe atè qè ai akoma mund ti jepte vendit,vetes..por jam i sigurtè qè edhe kèto qè po shkruaj Klosi i ka patur nè mèndje para se tè kryente atè akt...nuk e di..por mè duket sikur ky muhabeti me mentalitet apo ndihmè psikologu,nè rastin nè fjalè nuk di sa mund tè qèndroj.

Ndoshta ne kete rast nuk ka qene ceshtje e ndihmes se psikollogut. Por le t'u sherbeje kjo tragjedi ketyre doktoreve te mendjes qe te cohen nga gjumi dhe te punojne me njerezit qe kane nevoje ne Shqiperi. Depresioni eshte semundje si gjithe te tjerat dhe mund te kurohet si gjithe te tjerat. Por per kurim duhet mjeku, se pacienti nuk mundet te behet mjek i vetvetes. Pra ceshtja eshte: ku eshte mjekesia e mendjes ne Shqiperi? Ja ta them une qe jemi shume mbrapa ne kete fushe, edhe me mbrapa se shume fusha te tjera ne kete vend.

Ngushèllime familjes e miqve!! Klosi pas tentativès sè parè...sikur e mori veten disi..mbaj mend se pati edhe dalje publike tè tij nè tv..e keqja paska qenè e madhe brenda,ky ishte fati i tij...shpeh respekt pèr tè..mè vjen akoma mè keq.. kur mendoj se njè njeri i tillè kishte akoma shumè pèr ti dhènè e thènè vendit tè tij,dhe ndoshta ky mund tè ishte njè motiv shumè i mirè pèr tè mundur tè keqen...i duhej mè shumè shqipèrisè se çi duhej shqipèria atij...R.I.P!

ueee ueee ueee, prit moj/mor ti prit! "..i duhej mè shumè shqipèrisè se çi duhej shqipèria atij.." - seriozisht e ke ti me? ore eshte e vetkuptueshme qe njeriu pas vdekjes eshte i mire (mos me keqkupto nuk kam asnje gje me te) po avash icik!

 

Nuk mendoj se thashè ndonjè gjè tè madhe...apo e bèra hero kombètar..mendoj se ai i duhej akoma vendit,dhe fjala e tij do tè kishte vlerè edhe nè tè ardhmen..po ashtu mendoj se shumè mirè mund tè jetonte apo zanatin e tij mund ta zhvillonte edhe jashtè shqipèrisè..fakti qè si njeri pèrfshihej nè debate apo beteja tè asaj pak shoqèrie civile qè ka mbetur nè shqipèri(mund tè jesh dakort apo jo me ato debate,pak rèndèsi ka..),pa pretenduar ndonjè gjè tè madhe pèr veten.. e bènte njè njeri qè i duhej apo i jepte mè shumè shqipèrisè se çfarè mund tè merrte nga ajo.

Te lutem ka mundesi te me thuash se cfare i dha shqiperise?

Kjo èshtè si tè tè pyes unè...Po ti nga i di emrin Klosit?..nejse nuk dua tè hyj nè debate pa fund..Mendoj se i dha fjalèn e tij..Mendoj vepra e tij do tè mbetet,librat apo shkrimet e tij,nuk jam kritik arti apo kritik letrar..mund tè tè pèrgjigjen tè tjerè qè janè mè tè kualifikuar se unè pèr kèto,por mua mè pèlqente stili i tij i tè folurit apo mènyra se si i afrohej debatit nè publik... mendoj se debatet e tij pèr historinè ishin interesante,mendoj se pèrfshirja e tij nè debatin apo betejèn kundèr importit tè plehrave do tè mbeten,tè paktèn kèto janè mè tè reklamuarat..nuk mendoj se èshtè pak,pèrfshirja nè debatin pèr interesat e vendit,ku ndodhesh gjithmon pèrball sulmeve tè llo-lloj tipash tè fryrè nga politika apo interesa personale e qè nuk e kanè pèr gjè tè vendosin nè dyshim integritetin tènd si njeri..

Shprese.

Mua psh kurojoa, eleganca, aftesia dhe dashuria e tij qytetare per vendin e vet me ka bere qe ta marr dhe une me seriozisht vendin tim, kam gjetur shprese se me njerez si Ardiani shanset e atij vendi ekzistojne.

@arb: e kuptova. nejse sja vlen ta bejme muhabetin terkuz kot ne kete pike.

@romaku: pse me plako me perpara se te te bente klosi ta kuptoje nuk e kishe seriozisht?

Oh,sa e tmerrshme!Rruge te mbare Ardian Klosi!Lutem qe me ne fund te gjesh paqen qe aq shume te mungonte ketu poshte.Ngushellime miqve dhe te afermve!

Eshte shume per te ardhur keq. M'u duk si farse kur e lexova titullin, por jo. Perderisa beri nje tentative per vetvrasje, shkak i nje depresioni te forte, Ardiani duhej te mbahej  shume afer  nen kontrollin e forte te nje psikiatri. Nuk e di si kane funksionuar gjerat ne kete rast, por ne shqiperi problemet psiqike injorohen nga te afermit, per shume arsye. Ajo me e madhja eshte mosnjohja e problemit, injoranca, nuk jane te vetedijshem se sa i thelle dhe shkaterrues eshte depresioni per te semurin dhe per ta. Ardiani paska qene ne kulmin e krizes, ai mund te kryente nje krim ne familje, por ne kete rast, ja ka bere vetes. Fatkeqesi e madhe. Ai e dha nje shenje te pare,  e dyta ishte finalja qe u krye. Kane ardhe kohe te keqija, te gjithe pak a shume jemi te semure, prandaj kini kujdes shendetin mendor o njerez. U prehte ne paqe!

Ngushellime Familjes.U preht ne Paqe !

Mbreme, oreve te vona, e lexova lajmin ne media. Me vjen jashtezakonisht shume keq per te dhe familjen e tij. Ngushellimet e mia te sinqerta familjes.

Para pak kohesh ka ekzistuar dhe nje debat mediatik mbi pasqyrimin a jo te tentatives se fundit te vetevrasjes se Klosit.

U prehte i qete dhe Zoti i shpetofte shpirtin!

"Suicide is man´s way of telling God: "You can´t fire me - I quitt!"

shume ngushellime familjes, dhe shume keq te humbesh jeten ne moshe kaq te re! Mbi te gjitha me vjen me shume keq se si e kishin lene vetem (neqofte se kjo eshte e vertete).

Megjithate jane dy gjera qe nuk shkojne. E para, qe shume ketu pretendojne se ai ishte shume i mire per shoqerine shqipetare dhe ajo se meritonte ate. Kesaj i bashkohet dhe ideja qe ate e vrau qelbesirlliku i shqiperise? Mua keto me duken brockulla ne me te miren e tyre! Se pari asnje nuk e di se cfare e detyroje ate te shtrengonte litarin. Mund te ket qene ndonje problem familjar, ndonje problem me gruan, ose ndoshta dhe ndonje semundje. Te futesh idene qe e vrau shoqeria eshte aludim i paster. Pastaj sado intelektual te kete qene ai, nuk ishte nga ata qe japin jeten per principin apo per atdheun. Une mund ta kem te veshtire te kundershtoj se ate minatorin atje ne bulqize e vrau shoqeria, sepse kjo mund te jete me e vertete se e para, por ne kete rast nuk ka lidhje. Pastaj trajektorja e jetes se tij nuk tregon ndonje perkushtim te madh per atdheun. E di qe tingellon patetike kjo! Deri ne 1990 sa ishte rehat ndenji ne shqiperi, pas 1990 iku ne gjermani ashtu si nuk iknin te tjere, dhe pas nja 8 vitesh kur nuk u be mire shqiperia por kur u kthyen te tijet ne pushtet u kthye ne shqiperi. 

E dyta, shume njerez permendin kontributin e tij per ... Po asnje nuk permend ndonje gje konkrete. Me fal per eresirren ne kete aspekt, por kjo e dyta eshte me shume pyetje cfar beri? 

E dyta, shume njerez permendin kontributin e tij per ... Po asnje nuk permend ndonje gje konkrete. Me fal per eresirren ne kete aspekt, por kjo e dyta eshte me shume pyetje cfar beri?

http://www.balkanweb.com/shqiperi/2685/vetevaret-ardian-klosi-mesazhi-i-fundit-bashkeshortes-87920.html

Shto ketu dhe nje seri shkrimesh, artikujsh ne media si dhe nje numer te madh perkthimesh ne shqip ( nder me te fundit e tejet te rendesishem - Ali Pashe Tepelena, Francois Puqueville), si dhe nje sere betejash publike per shume ceshtje te rendesishme te shoqerise. Por, Ardian Klosi mbi te gjitha ishte nje mendimtar zeri i te cilit, si i dhe shume te tjereve, mbytesh ne kete shoqeri siperfaqesore, antivlerash qe kemi arritur te ndertojme..  smiley

 

vetem thjeshte se ti e njeh, ashtu si e njeh, dhe ty nuk te njeh njeri po ashtu si dhe mua, tregon se ka qene dikushi dhe ka lene gjurme ne ate qe ka bere, qofte edhe me keto diskutimet qe behen ketu, per dhe kundra, tregon se sa  i ka dhene ai shoqerise.....

ps

mos prit qe me dhhenie  te  kuptosh kombinatte a fabrika, libra apo doktoratura shkencore, jo, jo, edhe kaq sa thhashe ka dhene shume me teper se sa shume te tjere......

Turp qe me injorancen tende  i gjykon kaq ngushte njerzit! Aq me keq kur sot eshte nje dite ngushellimesh. Ka ca kode shqiptari edhe per vdekjen e kundershtarit.Respektoi ato!Sot te pakten.Momentum.

ore bukumrosh po sa shpejt e kuptove qe qekam une injorant mer? Ore une thash, ngushellimet e mija dhe me vjen shume keq per familjen, gruan, gocen edhe ate vete. Paveresisht se nuk kam patur respekt per ate si mendimtar ose qofte dhe per vete aktin e vetevrasjes. Tani ti mos me trego kodin e shqipetarit se vallai e ka ndrite shqipetari me to me, nejse me me permend kodin ketu eshte budallik. Pastsaj te qe per nje kod miresjellje a ku di une, une duhet te te drejtohem ty me emrin Palle, sepse me the injorant pa arsye!

Por, po shikoja tani nje interviste te Timo Fllokos, qe thoshte njeriu i madh nuk gjykohet.  Ceshtja ne keto raste te tilla eshte si puna e bilancit ne fund te muajit: ma thuj si e do ne minus apo ne plus. Tani, ai ishte intelektual dhe jam mese dakord me kete. A ishte njeri i madh? Jo! Dikush me thote me siper se vetem fakti qe po flasim per te tregon qe ka dhene shume dhe ishte i madh! Tani te te them te drejten shume kush e di ketu qe ky nuk eshte kriter dhe mendoj ska nevoj te te shes mend e te te tregoj pse nuk eshte kriter. Keshtu qe plako nuk ka lidhje ngushellimet me vleresimet a ku di une. 

Momento...lexoje pak me me kujdes ate qe te kam shkruar se mbase nuk e kupton dot mire...... Ti mund te behesh ndoshta xheloz pasi nuk te permendet emri, por nuk eshte faji yne qe nuk ta diime as emrin e as bemat..... (nese ke), por atij te ndjerit ja dime te tera.... varet nga kendveshtrimi i gjerave pastaj kur vjen radha e vleresimit..... por te pakten ai ka lene diçka, edhe per vete fakktin, po ta perseris perseri, qe ne ende po merrremi me te.... e kjo nuk eshte pak besoj. Shume kane ikur nga kjo bote, por shume  pak kane lene gjurme...e midis tyre, per shoqerine tone eshte dhe Ardian Klosi.....

ore nuk ta drejtova ty pergjigjen, e mora veshe ca ke shkruar dhe si. nuk u pergjigja se nuk kisha ndonje gje interesante te te thosha. 

car eshte kjo tendence mer qe nese nuk te pelqen pergjigjia ose mendimi i tjetrit i ve ne diskutim aftesite per te kuptuar ose qofte dhe gjendjen mendore?!!!

plako e mora vesh, dhe te thashe neqofte se do bema, te tilla ben dhe noizi. gjithashtu e mora vesh qe i ndjeri ka lene gjurme ne jeten tende dhe nuk ta mohoj dote kete edhe neqofte se ti do tja fusje kot. Por te imja nuk ka lene ashtu si te ty. Kaq!

Injorant je ose keqdashes.Nqs e ke fjalen per raketa ne hene, te sigurojme se nuk ka hedhur.Ti mund te thoje qe nuk ndaj pikpamjet dhe qendrimet e tij dhe kjo eshte ok.

une injorant? po mire, si te dush. edhe keqdashes? per cfare mer sypetrit? 

pse ma ke bere me detyrim percaktim, ti e vendos cfare eshte OK dhe cfare jo?

 

Po pse e merr per kaq liksht ti kete punen e injorances? Injoranca  ka thene latini nuk eshte argument.Injoranca-ketu ne kuptimin e mungese se inormacionit-dhe ti ben vaki te mos  e kesh informacionin e duhur per kete qe po flasim.Sikurse une nuk kam informacion ose jam injorant psh per grenzat.

Deri ne 1990 sa ishte rehat ndenji ne shqiperi, pas 1990 iku ne gjermani ashtu si nuk iknin te tjere, dhe pas nja 8 vitesh kur nuk u be mire shqiperia por kur u kthyen te tijet ne pushtet u kthye ne shqiperi.  

 

Nuk kisha ndermend te replikoja me ty, aq me teper sot, por ja qe fraza e mesiperme mi turbulloj  syte. Ti thua se deri ne 1990 sa ishte rehat nuk iku nga Shqiperia. Po mire sipas teje cfare duhet te bente te aratisej?  Pastaj thua se pas vitit 1990 iku ashtu si nuk iknin te tjeret!!!!!! Po shqipetaret pas 1990-tes u cane duke ike. Ka ikur  1/3-ta e popullsise pas 1990!!!! Spo e zgjas me se je komplet i shfazuar.

Po meqe sdeshe te replikoje pse u disfazove ne fazen time pastaj? Car tipi mer!!

Ore ti, une nuk po them qe nuk iken shume shqipetare. Une te thash qe ai iku JO si te tjeret. Clidhje ka kjo me sa popullsi iku? 

Nuk ka problem plako mund te pergigjesh pas ores 24.

u prehte ne paqe.lajm shume i trishte.

Ca familje eshte ajo qe e le njeriun e vet te "lire" pas dy tentativash vetevrasjeje? 

Kan qene  ne kontakt te rregullt dhe te vazhdueshem. Ka qene familja ajo qe ka dhene alarmin vetem disa ore mbas humbjes te kontaktit.... i ndjeri kishte kryer taashme aktin tragjik. Semundja e depresionit eshte shume e veshtire jo vetem per personin por per te gjith rreth tij. Dhe qenndrimi gjithmone afer personit ashtu sic e konceptoni ju vetem i ngre nervat te semurit... dhe e ben semundjen me keq. Rrjedha normale e jetes, me inkurajime, lajme pozitive dhe kontakt te vazhdueshem eshte menyra me e mire per njerezit perreth. Ju lutem mos i gjykoni.

Familja e tij me shume se e gjithe bota bashke e vuan dhe do ta vuaje kete gje, shume kohe pasi ne te tjeret te kemi 'move on' me gjerat e tjera te jetes, sic dhe eshte normale. Per ne eshte nje lajm, per familjen eshte tmerr.

Ne te tilla raste eshte veshtire te kuptohet, jo me te shperndahet faji, aq me pak nga ca te huaj sic jemi ne, drejt familjes se tij. Ka shume njerez qe kane vrare veten per arsye te ndryshme.

Sic thote me te drejte Vehbiu, i cili dhe e ka pasur mik:

Nuk dua të përmend këtu shkakun e vdekjes – vdekja vjen e njëjtë, pavarësisht nga çfarë na e afron.

Nese mund te merret spunto nga kjo per dicka tjeter pervec shprehjes se dhimbjes dhe ngushellimit, le te jete dicka pozitive,  le te flitet p.sh. per semundjet mendore dhe faktit qe shume shqipo akoma i trajtojne ato si damke apo cmenduri, etj. Po s'mund te flitet ketu per fajin e familjes, pavaresisht se jam i sigurt qe ti e ke patur me qellim te mire kete.

hë tani, bëjini gjyqin familjes dhe mjekëve! pika që s'ju bije! 

Zotit Klosi iu prehtë shpirti në paqe e ngushëllime të afërmve! 

Po tallesh ti? Patjeter qe ia bej gjyqin familjes. Depresioni eshte semundje psiqike dhe njerezit qe vuajne nga kjo gje duhen mbajtur nen kontroll te rrepte, le te nxefen sa te duan. Behet fjale per shpetimin e nje jete dhe cdo veprim ia vlen per te arritur kete rezultat. Nuk po flasim per te semure terminale te brere nga nje kancer apo qe u eshte lengezuar truri, po flasim per aspekte psiqike qe shpesshere kane kure. Klosi eshte lene VETEM, kete kuptoj une kur ne fare pak muaj gjen kohen dhe mjetet per te tentuar 3 here vetvrasjen. 

unë s'di çfarë të të them ty tjetër përveçse "IDIOT!". ma bëj hallall, po s'më del gjë tjetër nga tastjera.

Une ate apelativ e pranoj nese e meritoj, por ne kete rast me duket se je gabim. Do ndiheshe pergjegjes ti sikur yt ate bie llafi, te perfundonte si Klosi? Une po, shume fare. Do isha idiot po te ndihesha pergjegjes? Sipas meje jo... sipas teje?

Do të ndihesha përgjegjës, si jo, dhe shumë biles, fajtor madje, prandaj s'do kisha nevojë që anonimët e pellgjeve pa ujë të diskutonin mbi përgjegjësinë time. A fola qartë? Uroj që po. 

Pra familja qe le vetem nje njeriun e vet eshte familje fajtore. Ok, ja dhe pergjigja e pyetjes sime fillestare. 

O Idiot! Familja, të afërmit, të gjithë ndjehen fajtorë në raste të tilla, dhe pse faji s'është i tyre, ndaj s'kanë nevojë ti gjykosh ti. Kuptove? Nëse jo, ik fli gjumë se kushedi zgjohesh.

flamuri jot sugjeron dhe klime te shendetshme, cke keshtu ti?

Moj mua s'me kercet kollodoku as per Klos e as per Kloserat e tjere (akoma nuk e kane vrare veten te gjithe si fis?), e gjykimin tim mbi FAKTE te ndodhura, pavarsisht paragonisteve te tyre, e shpreh sa here qe me teket. Ne kete rast me teket dhe perseris qe fajin ia ka FAMILJA. Ne radhe te pare sepse nuk e ka bere veten e saj te rendesishme per Klosin, ne radhe te dyte sepse nuk e ka lidhur ne krevat pas heres se pare, e as pas se dytes. Familje KOT!

 

 

Ka qene ne spital per nje fare kohe dhe kishte rezultate pozitive kura, aq sa mjeket e kane pare te arsyeshme vazhdimin normal te jeteses. Dikush ketu thote se e ka pare vetem para nje jave tek nje mbledhje ne bashki edhe i ishte dukur krejt normal, po ashtu shume miqve e te njohurve te tjere. Nuk ishte ne ate gjendje sa te mbahej ne kontroll te rrepte. Kur njeriu eshte ne ate gjendje dergohet ne spital dhe mbahet me qetesues e te tjera kura  nga mjek e infermiere te specializuar. Ne kushtet  qe ka qene ai nuk ka pas arsye te mbahej ne kontroll te rrepte, por semundja eshte e tille qe mund te pershkallezohet deri ne ate pike edhe brenda nje minuti. Lexo me shume mbi semundjen e depresionit. Njerez ne kushte te tilla nga normaliteti kan arritur te kryejne krime makabre kunder vetes dhe familjes te tyre apo njerezve perreth.

Kam nje kerkese per moderatoret, ndryshojeni titullin e temes, dhe shkruani nderroi jete, dhe jo u vetevra.

Kjo nuk eshte vetvrasje ne kushte normale te mendjes, prandaj ky rast nuk gjykohet mbi veprimin e kryer. Personi ka qene ne depresion te thelle keshtu qe nuk mund te gjykohet akti i tij me shume se sa gjykohet vdekja nga nje semundje tjeter.  Ngushellime familjes.

Lajm shume trondides...

Familjes ngushellimet e mija.

 

ps. Komentues te uruar duroni vetem nje dite ( dita e zize ) e pastaj filloni me komentet se kush e vrau e pse e vrau e me teorite per semundjet mendore.

 

Ju flm per mirekuptimin.

Në k'të botë plehrash, ku lule më nuk mbijnë, ti vazhdoje i patrembur të vdisje... Asgjë nuk mundte të ndalte, as kur i ftohti të mpihte zemrën, as kur tymi të lotonte sytë, as kur prej plagëve të shpirtit çelnin lule gjaku, asgjë nuk mundi të ndalte, ti vazhdoje i patrembur të vdisje...

Lamtumirë mik'i shtrenjtë, shpirti t'u preftë në paqe.

U shua nje qytetar shqiptar i kulturuar, i civilizuar, ne nje bote shqiptare ku civilizimi, respekti per njeriun eshte ne nivelet e ulta, prandaj duhet thene: eshte nje humbje e madhe  per shoqerine shqiptare kur vdes nje njeri i tille, qe si beri keq askujt, qe nuk vodhi, perdhosi,nuk kerkoi ndonjehere post, nuk shfrytzoi ndonjehere mundesine, per te qene ne pushtet ose perfituar padrejtesisht pasuri personale, nuk ishte servil i politikes se djathte ose te majte, ishte vetvetja, ishte Qytetar aktiv ne mbrojtje te vlerave pozitive te shoqerise shqiptare...edhe njehere u prefte ne paqe, ngushellime familjes se tij! 

U prefte ne paqe!Ngushellime familjes.Bota intelektuale dhe shoqeria shqiptare ka humbur nje njeri me vlera, nje intelektual me kontribute, nje qytetar aktiv dhe te paqem.

Pushofte ne paqe.

Depresioni eshte nje hije e zeze ne shpirt, te duket sterre cdo gje. Mos ta dhente zoti.

Njeriun që e vrau Shqipnia e Keqe

Salih Kabashi, 27 Prill 2012

Ardian Klosi apo fundi i një gjeniu. Deri dje këtu kishim një njeri të cilin e shamë dhe të cilit nuk ia ditëm kimetin.

Me Ardian Klosin ke mundur të pajtohesh ose jo, por nuk ke mundur të mos e vlerësosh mendimin e thellë të tij. Ka qenë i njohuri, jo miku im. E kam takuar për here të parë në mars 1990 në Tiranë. Ishte më inteligjenti nga të gjithë ata që po i takoja. E gjeta njeri që notonte kundrejt valëve. Menjëherë vura re dy gjëra që e shquanin intelektualisht.

Së pari ishte i mendimit se, çfarë blasfemie në atë kohë! rregullat e drejtshkrimit të shqipes duheshin rishikuar duke bërë pak më shumë për gegnishten.

Blasfemia e dytë. Mendonte se Ismail Kadareja më shumë se shkrimtar i madh ishte një kriminel i ndyrë në shërbim të diktaturës.

Intelektualisht ishte gjerman. Me gjithçka çfarë brenda vetes përmban ky formulim. Kishte një natyrë urtaku. Një buzëqeshje e lehtë shoqëruar me një lodhje të pikëllimshme i rrinte e përhershme në fytyrëne e zbehur të tij. E kuptoje menjëherë se ishte njeri i librave, studimeve bibliotekave dhe shkrimeve.

Rezymeja ime e një ndeje me plot muhabete të atyre ditëve në Tiranë, ku ishin edhe shtatë a tetë intelektualë, shkrimtarë, poetë e ish-të burgosur, do të ishte se Ardian Klosi paraqiste pakicë absolute në mos një ujk krejt vetmitar brenda diskursit politik-kulturor që kishte marrë zjarr dhe që ishte bërë sundues.

Klima e asaj kohe Ardian Klosin nuk mund të mos e nxirrte ndryshe pos tradhtar…

As unë nuk pajtohesha me gjithë ato që ai mbronte, por, Zotin e kam dëshmitar: kurrë nuk kisha as më të voglin dyshim në nderin dhe guximin, njerëzillëkun dhe shqiptarësinë e tij të padyshimtë dhe jofolklorike. Më pëlqente urtia dhe jokonformizmi i tij.

Pastaj për një kohë, rreth dy vite ndoshta, nuk ishim në orbitat e shoqi-shoqit. Pata dëgjuar se ai ishte vendosur në München në Katedrën e Gjuhës Shqipe. Enveristët e Kosovës dhe ai divizioni i sigurimsave që Ramiz Alia e kishte shpërndarë nëpër Evropë për të stolisur pak a shumë natyrën e regjimit komunist, ndër të tjerë filluan me përgojimet më të paimagjinueshme që pos të tjerëve kishin vendosur ta përbaltin edhe figurën e një studjuesi dhe intelektuali të ri. Ndërsa, Ismail Kadareja, për ta përbuzur, për ta bërë një askush dhe për ta diskualifikuar fare për Ardianin, para meje shprehej si për “atë horrin, të birin e Bilbil Klosit, ministrit të drejtësisë së Enver Hoxhës…”.

Në vjeshtë të ’91-shës përmes një mikes sime patëm rivënë lidhjen. Asokohe Ardiani, po qëndronte tek një miku i tij në Graz të Austrisë. Kërkonte ndihmën time në botimin e një libri. Nga Lubjana bashkë me pronarin slloven të shtypshkronjës ku unë shtypja “Republikën” dhe botimet e saj, në një mëngjez nëntori u nisëm dhe në mesditë u bëmë bashkë. Kaluam një drekë dhe pasdite të këndshme me shumë biseda për gjërat më të ndryshme. Çmimi që slloveni kërkoi për shtypjen e librit ishte bukur i lartë, prandaj edhe vetë i sugjerova Ardianit që librin më mire ta shtypte në Tiranë. Me shumë qejf i dhashë një shumë modeste të hollash si kontribut dhe lehtësim në kapërcimin e shpenzimeve të shtypjes…

Nga ajo kohë nuk e kam takuar më. Ndërkohë që me shumë kënaqësi kam lexuar artikujt e tij të shumtë në shtypin shqiptar, kam përcjellë debatet lidhur me qëndrimet e tij rreth politikës, gjuhës, historisë, polemikat lidhur me përkthimet… Gjithë kohën kam qenë në rrjedha të qëndrimeve të tij.

Në janar lexova diçka të trishtueshme për Ardian Klosin. Më pat trishtuar veçmas mënyra mizore se si shtypi dhe media shqiptare po transmetonte një tragjedi.

Tash paska ndodhur edhe kjo. Ardian Klosi i paska marrë jetën vetes?!

Jo, jo miqtë e mi! Ardian Klosi nuk e ka vrarë veten. Ardian Klosin e ka vra Shqipëria e Keqe.

Atë e vranë shqiptarët e ligj.

E vranë ngadalë, përditë, sistematikisht dhe me sistem.

E vrau klima tmerrësisht e pafavorshme për mendimin e lire, për studimin e thellë e të paanshëm…

Ardianin e vrau politika e shëmtuar shqiptare.

Ardianin e vranë karrieristët dhe injorantët.

Ardian Klosin e vrau edhe Ismail Kadareja me argatët e tij të çmendur.

E vrau, më vjen rëndë po edhe nuk mundem pa e thënë se e vrau edhe llaqumia e pseudointelektualëve budallenj kosovarë, të cilët ka mbi 20 vjet qyshse kanë uzurpuar median dhe institucionet kulturore-historike të Kosovës duke mbyllë shtigjet të gjitha opinioneve, mendimeve e studimeve të avancuara.

Ikjen nga kjo botë të Adrian Klosit e kuptova para pak orësh.

Asnjë nga ne tani nuk mund të bëjmë asgjë për të, ndërsa unë nuk munda të kaloj natën pa mos evokuar kujtimet e pakta nga kontaktet e mia me një mendje të madhe e të ndritur, koha do të tregojë - ndër më të ndriturat e Kombit Shqiptar sot.

Thashë më lart, nuk bënim pjesë në rrethin e miqve të njëri-tjetrit. Unë e rrespektoja dhe e çmoja për mendimin e tij të ndritur e të guximshëm.

Tash, jam i bindur, do të shohim se ç’njeri të madh kishim këtu, të cilin aq shumë e shamë dhe të cilit nuk ia ditëm kimetin.

 

http://www.kosovapress.com/?cid=1,74,146519

Bullshit!

BULLSHIT!!!!!!!!!!!!

BULLSHIIIITTTTTTTTTTTT!!!! OK?!!!

Ky qe e ka shkruar duket qe s'e ka haberin per cfare flet. Dhe po ashtu ti nese e beson.

Po njerez me familje, pune, jete normale qe bien ne depresion?

Idiotesi per te justifikuar, ekzorcizuar nje te keqe qe nuk e njohin dhe prandaj mundohen ti japin dum duke thene Shqiperia e keqe, shoqeria e keqe e bla-bla-bla

shume e trishtuar e gjitha. dhe e mjere. nuk kuptoj si botohen te tilla gjera.

hunter, je ti qe nuk e ke fare, po fare amà haberin per sa shkruan per Salih Kabashin !

O Stalker te lutem ee. Te lutem. Nuk e di aspak kush eshte S. Kabashi, por kjo gje e zeze e depresionit (qe ti s'e di a e kam apo jo haberin) prek njerezit me normal, ne gjithe boten, me familje, pune etj shume ne rregull, por qe kane nje ndjeshmeri te madhe. Jane disa arsye qe mua dhe ty te duken absurde, por per ate qe e vuan i duken te shumefishuar.

po prandaj te thashe : se pari informohu se kush eshte Kabashi; se dyti, qe Klosi paska qene depresiv (me ndjeshmeri te madhe - siç shkruan ti), nuk i heq asnje presje, PO AS EDHE NJE TE VETME Ë ? , asaj qe shkruan Kabashi. Per te cilat, ka te drejte nga germa e pare ne te fundit

biles ajo qe eshte tragjikisht e mrekullueshme eshte epiteti qe ka gjetur Kabashi : e vrau Shqipnia e Keqe !

E gjitha e thene ne dy fjale.

tout est dit !

 

Ndjeshmeri te madhe, qe preket nga cdo gje o burre. Nuk do te thote, qe eshte faji i karrieristit te radhes qe i zuri vendin, Shqiperise te keqe, Ismail Kadarese etj. Edhe sikuuuur te jete e vertete, mos qofshin keto, do te ishte dicka tjeter, nje deshtim personal, nje dite me shi, nje pikellim banal. Me vjen keq qe mendon kshu. Kjo eshte menyre per te ekzorcizuar dicka qe nuk njohim.

Jo, nuk eshte Ok!!

Shkrimi ndoshta ka nje doze te forte kritike, ndaj personave te vecante apo dhe kundrejt sistemit ne teresi megjithate ishte sensitiv dhe qe ne nje fare menyre shtyn lexuesin per reflektim. Nuk deshiroj ti hyj debatit mbi motivet qe e cuan te ndjerin ne "aktin final' solla thjesht nje shkrim qe m'u duk i sinqerte dhe qe perban nje vleresim ndaj njeriut por edhe intelektualit Klosi. Kaq.

Dhenia Dum, eshte nje karakteristike e vecante e shoqerise sone. Bravo ty qe nuk i beson realitetit...

shkrimi, sipas meje, eshte nje patetike e neveritshme.

sepse eshte ne te nxehte; pas disa muajsh, do te te duket mendimi me i mire qe eshte shkruar rreth Klosit dhe humbjes se tij

miku i vertete,ndjen dhimbjen,njerezilleku shikohet edhe ketu.

DRITË E SHUAR

Vetëm dy-tre orë ka, që më lajmëruan për vdekjen e mikut tim të dashur, Ardian Klosit. Distanca oqeanike që më ndan nga Tirana ma bën dhimbjen edhe më të hidhur, mosbesimin edhe më real dhe refuzimin të vetmin reagim sado pak të arsyeshëm.

Dan Klosi, duke ikur kështu, më braktis dyfish – sepse e kisha shok të vjetër, që në vitet e gjimnazit e të universitetit, gati-gati duke u rritur bashkë me të dhe i pritur në familjen e tij si të isha i shtëpisë; por edhe si koleg dhe bashkudhëtar të paçmuar, në rrugën e letrave dhe të kulturës.

Ishte nga ata njerëz që vijnë gjithnjë të paktë dhe që kërkojnë vëmendje e kujdes, si çdo pasuri tjetër kombëtare; vëmendje dhe kujdes që jo gjithnjë ia dhamë. Me përpjekje të palodhura dhe energji të habitshme, ia doli që të krijojë një hapësirë të vetën, në kulturën shqiptare, për të cilën të gjithë do t’i jemi mirënjohës: si publicist, si shkrimtar, si kritik letrar, si përkthyes, si botues, si njeri i kulturës, si protagonist betejash të shoqërisë civile. Nuk e zëvendësojmë dot, veç mund ta kujtojmë tani me pikëllim.

Herën e fundit e kam takuar në Tiranë, në vjeshtë të vitit që shkoi; ishte i lënduar nga disa brenga në familje, por megjithatë planet për të ardhmen i kishte të shumta: përkthime, botime, një panair të ri libri në Pranverë.

Nuk dua të përmend këtu shkakun e vdekjes – vdekja vjen e njëjtë, pavarësisht nga çfarë na e afron. Mbushem me maraz të parrëfyer, kur mendoj që mund të kishim bërë diçka më tepër, që unë vetë mund të kisha bërë diçka më tepër, për ta parandaluar kobin – por as për këtë nuk duhet folur.

Përkundrazi, dua ta kujtoj Dan Klosin siç e mbaj mend nga vitet e dikurshme, me libra të ndaluar, ironi, melankoli, këngë të Beatles-ve, shirita magnetofoni dhe një garanci se jo gjithçka në Tiranën tonë të atëhershme, të viteve të këqija 1980, kishte degraduar.

Jetoj larg Shqipërisë, që tani m’u bë edhe më e largët, sikur natës që kemi në mes t’i shtohej edhe një orë ose fundja edhe vetëm një minutë. Me Dan Klosin më lidhnin kujtimet e pashlyeshme të një periudhe tjetër, krejt heroike deri edhe në meskinitetet e veta; por edhe plane për të ardhmen, të shumta dhe aq motivuese, të paktën për mua.

Më dhemb dhimbja e vajzave të tij dhe e motrave, me të cilat më lidh gjithashtu miqësi e vjetër. Nuk e përfytyroj dot si mund të përballohet ikja kaq e papritur dhe e padrejtë, nga jeta jote, e një njeriu kaq të rrallë dhe të mrekullueshëm, që ndriçonte me mendjen dhe zemrën.

Requiesce in pace, mik i dashur.

 

Shkrimi i ktij Kabashit,m'kujtoi nanen e atij te shkretit qe humi jeten ne Afganistan."o deshmori i venit",qante nana e shkrete,ndersa po e mulonin me dhe, ke varrezat e deshmoreve.Asni lloj faji s'kishte e mjera nane.

Vdes robi.Njanit i shpifet kanceri,qetrit depresioni.Vdes.

Ate ne Afganistan e vrane ne krye te detyres, ky vari veten ne shtepine e tij. Jo po qenka vetevrasja intelektuallek i madh...come on

Qeterkun e pata llafin.Ti kadakadale, do ta thushe pa vdek, at qe ke n'zemer.E shof.

Kishte shpirt opozitar.Ti rrojne femijet.dhe te dashurit.

 

U prehte ne paqe dhe ngushellime familjes!

Shume tragjike.

Ngushellime familjareve, miqeve dhe te gjithe atyre qe e simpatizonin.

Jo more jo, nuk e vrau Shqipnia kete zotnine, por e vrau mendja e tij.

Jo mendja inconformist, por zemra, shpirti. Ana iracionale, qe per njerezit perreth eshte frustracion, sepse s'dijne ti japin zgjidhje.

zemra (iracionalja) hyn ne pune ne dashuri. vetvrasjen (racionalja) e shkakton vetem mendja (truni si organ). 

te çmendurit psh ose budallenjt nuk e vrasin gje veten.

edhe tek "dashuria" ka racionalitet, i kuptuar ketu racionaliteti si interes. racionaliteti ai eshte, interesi. ai interes qe i mbedh te gjithe te tjeret eshte mbijetesa, sadoqe na pelqen ajo... tek dashuria, ka shenja, ka ere, arome, ka lengje, ka kimi, ka dhe shkembime idesh racionale... dhe te tjera mbistruktura te tjera qe ndryshojne kohe pas kohe, me kohen. thelbi  qendron. 
kot perhapem. doja vetem te komunikoja se jam dakord me kete "vetvrasjen (racionalja) e shkakton vetem mendja (truni si organ)". nje +1, sikur nuk me dukej i rastit!

 

Shqipnia e keqe-lexoje fryma e keqe, mjedisi eger, llangoses, denigrues i shoqerise shqiptare. Klosi ka qene nje intelektual i angazhuar ne disa kauza qe perfshijne historine, gjuhesine, letersine, politiken, mjedisn dhe ne disa nga keto fusha ka prekur disa tabu. Bera nje kerkim te vogel ne arkivin e ppu-se dhe etiketimet, sulmet dhe balta e hedhur mbi te nga komentues ketu eshte vertet vrasese. Eshte tjeter polemika me argumenta dhe tjeter gje goditjet ad hominem.

Eshte arbitrare dhe mungese respekti qe ne te japim diagnoza dhe te kerkojme shkaqet e vdekjes se tij sot.Miku i tij i ngushte, A.Vehbiu ne shkrimin qe ka bere thote "vuante disa probleme familjare" .Nqs eshte keshtu, shtoi dhe presionin e mejdisit...

Nderhyra edhe ne nje koment me lart qe sot ai qe e ndjen, mjaftohet me nje ngushellim, pertej mosdakortesise me pikpamjet apo qendrimet e te ndjerit.Por nderhyra me kete koment sepse disa nga ju po shpejtojne te japin gjykime dhe spekulojne mbi shkaqet e vetevrasjes .

 

 

 NGA EDVIN PARRUCA

Mirupafshim... faleminderit! Dikur, te revista “Përpjekja” e Fatos Lubonjës, Ardian Klosi reflektonte në një artikull mbi kuptimin e fjalës ‘intelektual’ edhe pas shumë mëdyshjesh, i jepte karar që një përcaktim i mirë për intelektualin do ishte shkalla e dobisë së tij për shoqërinë, duke përdorur termin ‘dobiprurës’.

Sot ne, njerëzit e këtij vendit tonë të vogël e me plot halle, kemi një dobiprurës më pak dhe rrallë e kisha parë një mërzi kaq kolektive për vdekjen e një njeriu. Ndoshta edhe ngaqë në këtë pjesën tonë të globit figurat publike nuk para e vrasin veten (ndonëse njerëzit e thjeshtë e bëjnë në masë).

E në vend që të vazhdojmë të përsërisim pyetjen ‘pse’ në përpjekje për të kënaqur kuriozitetin tonë, le t’i themi Klosit faleminderit për aq dobi sa na solli ne të gjithëve, si dobiprurës që ishte.

Faleminderit për kontributin në studimet e debatet mbi gjuhën shqipe, për përkthimet në shqip të dhjetëra librave letrarë e studimorë, për përçimin në gjermanisht të një pjese të letrave shqipe.

Faleminderit për angazhimin në hallet tona të përbashkëta, për përpjekjen në mbrojtjen e Gjirit të Vlorës, për mbrojtjen e ndërtesës së Piramidës, për kundërshtimin e importit të plehrave, për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore të këtij vendi.

Faleminderit për shembullin e intelektualit të pajoshur nga pushteti, që gjithsesi nuk pushoi së foluri në mbrojtje të ideve të tij se si demokracia do duhej të ishte, se si arsimi do duhej të ishte, se si politika do duhej të ishte. Faleminderit që nuk u lodhe së bëri këtë gjë prej 20 e kusur vjetësh, që në Refleksionet e Akademisë së Arteve, kur u lejuam të flisnim, në mesin e viteve ’90 kur u rikthye frika e të folurit e deri në këto vitet e fundit kur të gjithë flasim papushim për gjithçka.

Kaq, shumë madje po flasim, po ngaqë si qenie s’e durojmë dot heshtjen dhe ti na le krejt pa fjalë. 
 

 

Ardian Klosin e ka vra Shqipëria e Keqe.

Kete pershtypje kam edhe une, dhe mu kujtua nje intervist me studuesin albanolog te letersise shqiptare, i apasionuar mbas historise se shqiperise Robert Elsie :

Unë nuk mund të jetoj këtu. Është një vend pak i egër për mua, marrëdhëniet midis njerëzve janë pak të egër. E di që është vetëm një fasadë se brenda e kanë shpirtin e mirë, por kanë një egërsi në marrëdhëniet njerëzore. Ju dini të mbroheni këtu, ndërsa unë këtu jam si lepur, nuk di të mbrohem. Unë vij këtu me shumë kënaqësi, por nuk besoj se mund ta përballoj të vij të jetoj përgjithmonë këtu.

Ka shumë frustracion të jetës së përditshme. Jeta është shumë e shkurtër e unë nuk kam kohë te përplasem në pengesa, vetëm për të arritur diçka, kur në një vend tjetër e arrij menjëherë dhe pastaj jetoj jetën time. E di që ju kaloni shumë kohë në ditën tuaj me pengesat që ju dalin përpara dhe kjo ha shumë kohë. Për shembull, po të jetoja këtu do të kaloja sigurisht gjithë ditën duke pirë kafe sepse do të më lajmëronin njerëzit hajde të pimë kafe dhe nga një kafe gjysëm ore, ajo do të shkonte një orë, dy orë, tre orë, katër orë dhe gjithë dita do të shkonte në kafe. Kurse unë jetoj një jetë pak të veçuar dhe nuk kam shumë shoqëri. Kjo është preference ime, unë jetoj me librat e mi, me idetë, projektet e mia dhe kënaqem me to...

 

http://www.gazetatema.net/web/2012/02/07/intervista-robert-elsie-po-do-jetoja-ne-shqiperi-do-cmendesha-eshte-njesoj-si-ne-kohen-osmane/

Vetem nje fjale goje.Po pse te jetonte gjetiu,kur jeton ne atdheun e tij ??

Ky eshte atdheu per te gjithe ne shqiptaret,por qe fatkeqsisht te ndjerit Klosi deri ketu i vlejti ''bileta'' e udhetimit....Druaj se pas xhestit te tij,do te me duhet te parafytyroj nje epidemi;

Ngushellime Familjes.

Ps: Mos e ktheni ne kush ka qene dhe kush nuk ka qene Ardian Klosi,per rrespekt te te ndjerit dhe te atyre qe e simpatizojne,nje ngushellim mjafton per sot.

depresioni eshte nje semundje e rende qe ka lidhje me pozicionin gjeografik, ndodh me shume, zakonisht ne vende nordike, dihet kjo, e ciditshmja eshte se shqiperia  po preket shume shpejt nga kjo semundje, dhe llogaritet se vetvrasja peshkak te depresionit ne shqiperi eshte gjithnje dhe me shume ne rritje,kur klima te pakten nuk e favorizon, gjithashtu mund te thuhet se ne kohen e diktatures, kur shtypja psikologjike ishte edhe e madhe, pluse dhe varferia relative, por permaset e vetvrasje nuk kane qene kaq te medhaja! Nuk  besoj se eshte epidemi, eshte n je shkak tjeter mendoj realiteti i padrejt social, zhgenjyes, pa shpres, eshte egersia sociale dhe "intelektuale" e disa njerezeve qe diktojne realitetin shqiptar, jeten e shqiptareve! Ne xhungel nga kafshet, nga insektet,zvaraniket, nga thatsira, nga te panjaohurat te papriturat edhe mudn te vrasesh veten! 

Nuk  besoj se eshte epidemi, eshte n je shkak tjeter mendoj realiteti i padrejt social, zhgenjyes, pa shpres, eshte egersia sociale dhe "intelektuale" e disa njerezeve qe diktojne realitetin shqiptar, jeten e shqiptareve! Ne xhungel nga kafshet, nga insektet,zvaraniket, nga thatsira, nga te panjaohurat te papriturat edhe mudn te vrasesh veten! 

Shume bukur e ke thene Ilir-jani. Dhe qe te vrasesh vehten ne kete realitet duhet te jesh as me shume e as me pak por njerezor.

Shume e trishte! Ngushellime familjes dhe miqve. Mirenjohje per kontributin e tij ne letrat shqipe dhe ne perpjekjet per mbrujtjen e shoqerise civile shqiptare.

U prehte ne paqe!

U prehte ne paqe! Ngushellime familjes.

Une nuk kam rrespekt per vetvrasjen. E kuptoj shkrimin e mesiperm por nuk jam dakort me te.  Jeta eshte lufte, dhe ne lufte, pergjegjsia bie mbi te gjitha mbi spaleta. Ne nje Shqiperi ku luli i vocerr shihet ne cdo lagje quteti e cdo fshat, nderi me i madh qe mund ti behet te ndjerit eshte mos ngarkimi i figurres se tij me qurravitje. 

Pfff,shum veta ktu dhe ti perfshire nuk e kuptojne se fare esht depresioni,ne 90% te rasteve vetvrasja duket si rruga e vetme,respekt total per ato qe i mbijetojne aq gjate sepse nuk esh faji i tyre.

Kur lexoj pingponge si i joti, zakonisht dyshoj se nuk mund te jem shprehur qarte.  Kete rradhe me rrezulton se jam shprehur kristal.

'Bama, qe te pakten te kuptohemi mire bashke, cfare doje te thoje me "nuk kam respekt per vetevrajsen"?  

Personalisht jam akoma ne fazen e humbjes. 

C'fare kisha per te thene per te ndjerin e shpreha ne rreshtin e pare.

Te tjerat jane per ata qe perpiqen te arsyetojne, mbrojne e motivojne vendimin.  Ata qe kujtojne se mund te hedhin drite ne nje "vrime te zeze".

Dakort.  

Vete nuk i futem dot asaj udhe, dmth hedhjes drite.  Sic thashe, jam akoma tek "drite e shuar."

E kisha per ate pjesen e respektit vetem,cfare ke shkruar pastaj nuk e kuptoj.

Kush e rrespekto nuk duhet te filloje te ngreje teza mbrojtjeje. Mjafton te kujtojne punet e mira dhe kontributin. Kaq. Te tjerat jane tejet personale.

smiley Shume keq po me vjen,u preht ne paqe. Me kujton Gary Speed qe u vetvra per te njejtat arsye,nga depresioni esh shum e veshtire per te dale gjeja me e keqe qe mund te ndodhi.

Njeri i mencur dhe i qete,gjynah qe askush nuk e degjoi sa ishte gjalle,tani hipokritet dalin e thon bla bla bla etj.

Po bie nje artikull te Ardianit per te ndjerin Llazi Serbo..... dhe po e sjell vetem per ata qe e shohin vetvrasjen e tij, te shkeputur nga vetja e tij, por te pare me syte e njerzve qe jane moralisht ok.... me veten e tyre, paçka se nuk kane qullosur asnje gje.......

http://www.balkanweb.com/analiza/2689/keta-ste-lene-as-te-vdesesh----87944.html

...pyesim kush nga ne ka të drejtë të shpjegojë publikisht shkaqet e një vetëvrasjeje, pa qenë njeri i afërt i të ndjerit, pa qenë psikiatër ose prift tek i cili i ndjeri mund të jetë rrëfyer? (por edhe këta kanë detyrimin e heshtjes)

Patjeter do t'i mungoje Shqiperise. Ishte nder te rrallet qe bente edhe shkrimin, edhe perkthimin, edhe veprimin. Shpresoj se tani do t'ia lexojne punet me shume; me kane ngelur ne Shqiperi "Katastrofa e Gerdecit", antologjite "Shqiperia kujton" & "Shqiperia tregaon" qe ai i ka redaktuar ne bashkepunim, nje perkthim shkrimesh te Hegelit (nder te rrallat perkthime te Hegelit ne shqip), nje perkthim i Ingo Schulzes. Klosi ka perkthyer edhe Kafken, Bollin, Durrenmattin, madje edhe "Aventurat e Tom Sojerit". Ka bashkepunuar edhe ne nje liber te bukur fotosh te gruas se vet. Po Klosi ka qene edhe botues.

Do ti mungoje Shqiperise ...sigurisht.Rregulli ketu eshte qe njerzit me vlera baltosen sa jane gjalle,respektohen kur vdesin.

Edhe kjo eshte ceshtje per tu diskutuar. Megjithate nuk me duket se Klosi eshte baltosur, ai kryesisht ka ngjallur debat, vecanerisht per perkthimet mbi Skenderbeun.

E kane bere plehre fare dhe pa fol fare bile Klosi. Kujdesin e kishte marre ne dore llumi i llumit : Fahri Balliu

Se e bente me porosi apo nga vetja ta le ty ta gjykosh.

Duke qene se une ekspozimin ndaj Balliut e kam minimal, nuk kam qene ne gjendje te ndiej kete kryqezate kunder Klosit. Tani qe ma kujton qasjen politike, ka pas ardhur edhe tek peshku nje sulm i cuditshem politik i Tufes, por as ate nuk e quaj dot balte. Normale qe mafiozet tane te pagdhendur, ata pergjegjes per ndotjet dhe shkaterrimet, me metoda mafioze dhe te pagdhendura do ta luftonin Klosin - ky shkoi edhe shkroi nje liber te tere per Gerdecin(!), pervec tubimeve & shkrimeve ne mbrojtje te kesaj e asaj. Kurse publiku i gjere vec per ceshtje te Skenderbeut e ka ngritur vetullen.

As qe nuk e vija ne dyshim qe do ishe e drejte ne gjykimin tend.

Bile dhe per Skenderbeun ka nje ndodhi interesante te treguar nga vete Klosi, kur vajza e tij qe mesonte ne shkolle te mesme i kishte treguar diteziut se ne librin e historise se Shqiperise permendej Ardian Klosi si botues i nje libri qe shtremberonte historine e Skenderbeut.

Nuk besoj se te duket pak.

O Koth. E kam par disa here qe i permend bashke FB (lexo FaqeBythen jo Fejsbuk) me Kadarene. Vertet kane lidhje e miqesi me njeri tjetrin keto qe te bejne punera bashke?

E kam thene nje here tjeter ketu : Kadare i dha emrin e vet Fahri Balliut per nje librari ke 9 katshet. Kur ndodhi Gerdeci dolen histori qe nuk kishte pse ti mbante ne kurriz Kadare dhe ajo librari nuk egziston me, por per mua me Fahron, sikurse per ty me Meron , nuk me del e keqja. 

Fahriu eshte qen/buce e vjeter dhe e di ose me mire e njeh mire artin e servilit duke denigruar "te papelqyerin."

Sepse nuk kam si ti ve emer tjeter qe Gazeta e ketij llumit eshte shprehur ne te njejten kohe me denigrim per emra si Qosja, ca vende bosh, Klosi etj kur eshte shprehur Kadare per ta.

Po kot eshte kjo histori sot. Nuk e besoj me qe Kadare mban akoma anen e ketij hales, por sic ta thashe nuk me del e keqja.

P.S. Nuk eshte se keta antikadarete ishin shenjtore qe te mos keqkuptohemi.

Nejse me, cdokush me te vetat dhe te gjitheve u duhet nganjehere nje qen qe lef, po qe te thuash qe qeni eshte miku me i mire i njeriut dhe s'ke ci do te tjeret pastaj eshte pune tjeter. Sidoqofte me qetesove disi. smiley

Historia me tekstet e shkolles nuk flet per persekutim politik, por per paaftesi te thelle dhe degjenerim te sistemit arsimor, deri tek ai shkencor, ne Shqiperi. Lidhjet me Klosin jane rastesore. Muzhiket jane muzhike.

Dy persona jane gezuar nga vdekja e Klosit.

Ismail Kadare dhe Fahri Balliu. Nje lufte publike e papare ketyre ndaj Klosit duke filluar nga denigrimi personal ne ate familjar, perfshire krimtarine e tij.

Indirekt jane shume te tjere po me shume ata qe i bene nje emision te vecante semundjes se tij jo me larg se nje muaj perpara per t`ja cuar ne minimum kreditet ketij njeriu. Jashtezakonisht keq. Bah. Benin emision se u vinte keq se nje gazete me 300 kopje kish botu lajmin se Klosi ishte i semure, ndekohe qe audienca e tyre shkonte ne 500 000.

Ca ketu duhet te heshtin sot. Te heshtin qe mos u them fjale tjeter nga ato qe i kam me kollaj se fjalet e mira.

I qofte dheu i lehte dhe femijet ta kujtojne si babain e shkelqyer.

Se mos harroj , qeveriu i kishte cuar leter familjes se Klosit, Klosit te cilit ja kishte quajtur babane killer i PPSH.

respekt per ty (se per te ndjerin, kisha dekada qe kisha)

 

Keto palocolleqet e tua s'kane fund.  Te thuash qe filani apo fisteku eshte gezuar nga vdekja e Klosit, pa asnje lloj prove te gezimit te tyre eshte ndyresi e kaluar ndyresise.

Klosi?smiley

Nje nga njerezit e pakte qe te impononte respekt dhe deshire per ta degjuar, me nje qetesi dhe pasion njekohesisht ,kur fliste per punen e tij.

Ngushellime familjareve!smiley

 

Ne shqiperi perdite vdesin njerez. Dikush elektrizohet duke vjedhur tel per skrap, nje tjeter me fotoksine nga skamja, njeri nga konflikti per pronen, ka plot vdekje banale. Po vdekja e Klosit te sembon ne zemer. Ta vret shpresen per ate vend. Njerezit si Ardiani jane nje luks per shqiperine, jane dashur vite evolim qe te lindi nje Ardian. E kam lexuar perhere me deshire se si i kundervihet me stofin e tij qytetar percit injorant te pushtetit. E kam adhuruar per dashurine pakufi per gjuhen shqipe. E kam dashur per patriotizmin e tij qytetar qe shprehte ne publikimet historike per shqiperine. E kam pasur zili per kurajon qe shprehte teksa i kundervihej me elegance duhmes provinciale te pushtetit malok. Largimi i tij i parakohshem te krijon nje boshllek theres perbrenda, se e ndjen qe njerezit si Ardiani jane si ajo perla qe do vite te ngjizet, ndersa llumnaja qe e rrethon ate vend eshte me bollek.

Ardiani do ju mungoje atyre njerezve me njerezillek, do ju mungoje njerezve qe e duan vendin e tyre me qytetari e sens pergjegjesie. Per cdo gje qe na ke falur faleminderit Ardian.

Specialiste te peshkut, eksperte mjekoligjore, patologe, psikiatra e psikologe, neurologe e sociologe beni mire ti lini hipotezat dhe supozimet se cfare kishte Klosi, nga se vdiq, kush "e vrau", ku ishte familja etj etj.  Nga shtypi gjysmak i Albananistanit dime vetem qe i ndjeri kreu vetevrasje, dhe se ka tentuar dhe tjeter here me pare (1 apo 2 s'merret vesh) dhe se kishte kohe qe ishte ne gjendje te renduar psikologjike.

Nqftse do dali me vone informacion mbi gjithe ato qe po supozoni, athere mund te komentojne.  Tani per tani ngushellimet dhe eulogjite jane te vetmet gjera qe mbajne peshe reale.

ngushellime familjes dhe femijeve.megjithese sot nuk ka vend per komente , tabute po thyhen.atehere kam edhe nje koment.u vetevra nga kompleksi i inferioritetit mendoj une.e vuante shume kete ,dukej

mendoj se e ka vra ajo fjala publicist.

si dhe pse nuk e jep moshen e tij artikulli ? eshte gje principale mendoj. ne shtypin e botes, jepet mosha ne kesi rastesh. 

 

Ardian Klosi iku, kulturës shqiptare
duhet t’i dhembë kjo ikje Sikur ta kisha në dorë, do t’i ndaloja të gjithë të flisnin për vetvrasjen e Ardian Klosit. E do t’i ftoja të flisnin për Ardianin, ashtu si ai ka qenë, ashtu si e kanë njohur, për atë që ai ka bërë në lëmin e kulturës shqiptare. Sigurisht, në fund unë e di që askush s’ka për t’ma vënë veshin, e di se të gjithë do të rrëmojnë me zell në gjestin e vetvrasjes për të zbuluar një hiç (e çfarë tjetër mund të zbulohet duke mihur në një gjest të tillë?), por shpresoj që të bëjnë edhe tjetrën, të flasin për Ardian Klosin.

Dani ishte i ndrojtur, i brishtë, i pambrojtur, i padjallëzuar. Ishte mbi të gjitha i ndershëm, dhe kjo frazë e fundit është nga ato që mund të thuhet për fare pak vetë në këtë Shqipërinë tonë. Ishte njimend i ndershëm. Dhe nuk ishte i ndershëm për një standard moral, por ishte i ndershëm – kështu më është dukur mua – për një fakt visheral; dhe njerëzit, të cilëve ndershmëria u del nga rropullitë, janë edhe lehtësisht të manipulueshëm; janë të tillë se ata nuk dinë të dyshojnë tek të tjerët, nuk dinë ta çojnë mendjen tek fakti se dikush mund t’ua ketë me hile.

Nëse ka pasur një gjë te Dani, që mua më bënte të jetoja ca si shumë me limitet e mija, kjo gjë ka qenë fakti se ai ishte i rafinuar dhe plot klas në sjellje; deri dhe përballë një harbuti nuk dinte të dilte nga binarët. Dinte të ishte i hidhur sa të duash, por i hidhur në llojin e vet; dmth për t’u ndeshur me të ligun nuk huazonte armë të të ligut. Nuk dinte ta bënte këtë gjë. Ndoshta i mjafonte ‘la propria cattiveria’ (thonjëzat në këtë mes janë shumë të rëndësishme).

Dani ishte (dhe është) një njeri i kulturës, një punëtor i kulturës shqiptare, një njeri që kish instiktin e kërkimit e të thellimit në gjërat që studjonte. I mungonte kontakti me vulgun, me rrugën, me ambientet jo akademike, dhe kjo së pari e bënte të dukej i pambrojtur në shumë situata, së dyti ia mbante herë pas here logjikën dhe përsiatjet në nivelin e një naiviteti intelektual, që u ka hije të gjithë mendimtarëve safi; ose të gjithë atyre që kanë lindur e janë rritur në një botë librash.

Ardian Klosi nuk është më, dhe unë nuk di të them, se kur është hera e fundit që kulturës shqiptare i është dashur të vajtojë një ikje të parekuperueshme. Por sado kohë që të ketë, ajo ka kohën dhe sot. Duhet të vajtojë ikjen e Ardian Klosit.

Marre nga Respublika 
(sg/shqiptarja.com) 

Uroj te pushosh ne paqe dhe mbi te gjitha familjaret e tu te gjejne paqe!

Kadarene e kam lexu dhe une i here.Nuk i'a permente emrin te shkretit,po me ate e kishte.Thoshte se dikush nga sigurimi i shtetit, kishte hy n'mes tij dhe Martin Camajt,per t'u prish miqsine n'mes tyne.Nuk permente emra,e thashe,po jam i sigurte qe per Klosin e kishte.

Jo,s'di gja une, ka punu apo jo,po kur don me e helmatis gjane,Kadareja e ka helmin si te kobres

s'ma ha mendja se kadareja shpif, dmth ti thoje sigurims dikujt qe nuk ka qene i tille. si dhe kadareja i njihte mire se kush punonte apo jo per sigurimin sepse kishte lidhje te ngushta me bllokun (familjen e Mehmet Shehut qe bente ligjin ne ate kohe). 

duke qene i njohur nderkombtarisht nuk ka pse merret me klosat them, perveç faktit kur keta demtojne publikisht çeshtjen kombetare. siç qe dhe rasti me skenderbeun. 

une nuk njoh asnjerin nga klosat. ky i dyti mu be i njohur me çeshtjen skenderbeu. i kerkova vetem spjegime atij lart ngaqe ishte i sigurte qe kadareja e akuzonte per sigurims. pyetjen pra, se per cilin klos behet fjale, duhet t'ja besh atij tjetrit.

Kjo nuk është temë për pyetje e përgjigje, por meqë tema u bë si u bë...

Bëhet fjalë për Ardian Klosin dhe jo për Fatos Klosin. Në fakt janë vëllezër. Dhe të mendosh që Klosi rrjedh nga familje patriote dhe megjithëse bejlerë të mëdhenj i jati i Ardianit ishte ministër drejtësie në kohën e komunizmit. Këtu i mëshonin fort. 

Sa për Kadarenë jam dakort me atë që u tha më sipër. Kur sulmon ka vrer të fortë.

Kave, ne fakt nuk jane fare vellezer dhe per saktesim nuk jane gjo fare......

Ke te drejte, Ardiani ka pasur nje vella me emrin Petrit (ose shkurt titi) qe dhe ai nuk jeton me.

Gabimi im. Nuk e di pse më ishte fiksuar që ishin vëllezër. 

S'kam  kryqe me marr n'analize Kadrene.E kam vene re dhe ne naj rast tjeter,qe asht shume idhnak,shume inatcor,sa zemerimi, gati e shenderronte ne njeri te vogel.(ups,m'duket se tash fillova me deliru smiley)

ngushellime familjes per humbjen dhe nje falenderim per kontributin e tij!

Eshte pune e pamundur te kerkosh shkaqe te vecanta per vetevrasjen, pervecse eshte e pavend. Tjetri eshte perpjekur te vdese jo nje, por disa here. Keqardhje per femijet.

te gjithe do vdesim nje dite. po te qe ndryshe nuk do te kish vra veten njeri ne bote.

Te gjithe do jetojme nje dite, po te qe ndryshe nuk do lindte njeri.

Mendime te thella pra, apo s'ishim aty? Shkelje syri dhe lamtumire ne kete debat.

problemi eshte qe s'ka mendime te thella pa kuptim. pastaj ajo qe thashe une nuk qe gje mendim i thelle por nje EVIDENCE. nje dite, si te gjithe, do kish vdek dhe Klosi, vetem se nuk do krijonte kaq zhurme sa sot qe vrau veten. 

prandaj ka mundesi qe ta ket vra veten edhe vetem per kaq. 

tani po qe te thashe diçka te thelle. mbaj shenime !

 

 Mbi jetën dhe vdekjen

Ka disa ditë që nuk më ndahen, si refren, vargjet e Shekspirit "E gjithë bota është një skenë dhe burra e gra thjesht aktorë". Nuk e gjej dot ende pse Shekspiri e formulon "They have their exits and their entrances" (Dalje dhe hyrje në skenë) dhe jo në rendin "hyrje" dhe "dalje" nga skena, siç do të ishte e udhës sipas shtrirjes horizontale që ne i njohim kohës, kur e para prin hyrja (lindja) dhe më pas vjen dalja (vdekja). Aq më tepër që krejt monologu sjell një parabolë të ekzistencës njerëzore, të fazave të jetës së individit nga fëmijëria në pleqëri "E fundit skenë ndër të gjitha, që e mbyll këtë histori të çuditshme plot ngjarje, është fëmijëria e dytë dhe harresa e plotë; pa dhëmbë, pa sy, pa shije, pa gjithçka".

Me këta rreshta mbi plakjen mbyllet monologu. Dhe ekzistenca njerëzore!

Këto vargje s'më lënë të qetë ç'prej ndarjes së vullnetshme nga jeta të Bekim Fehmiut. Nuk gjej asgjë përçmuese apo revoltuese (ndaj shoqërisë, siç shoh ta shpjegojnë disa) në përpjekjen për të parandaluar degradimin në gjendjen "pa dhëmbë, pa sy, pa shije, pa gjithçka". Dalida i dha fund jetës në moshën 54-vjeçare për të mos u shndërruar në, siç ishte shprehur, "karikaturë e vetvetes".

Por që nga vepra monumentale e Emil Durkheimit mbi vetëvrasjen, priremi ta shohim këtë të fundit si akt social. Durkheimi shpjegon se kur gjendet një shkak i jashtëm i palumturisë, reagimi maksimal është vrasja, në mungesë të identifikimit të shkaktarit të jashtëm, veprimi ekstrem bëhet vetëvrasja. Një përshkrim i tipologjive të vetëvrasjes pasohet nga sugjerimi se feja dhe familja luajnë rol kryesor në mbrojtjen e individit përmes mekanizmave të pazëvendësueshme të integrimit që ato i kanë si dhe përgjigjet dhe zgjidhjet që ofrojnë për identitetin. E kemi të qartë pse disa fe monoteiste e gjykojnë të patolerueshme vetëvrasjen: akt i drejtuar kundër vetes, ajo (vetëvrasja) shënon ndërprerjen e raportit specifik të përkatësisë së njeriut ndaj Zotit, thënë ndryshe, kundërshton sovranitetin e Zotit.

Një ndër temat më pak të rrahura në publicistikë, për shkak të 'sakrilegjit' dhe vështirësisë që trajtimi i saj bart, një raporti unik me jetën dhe vdekjen, ka momente kur vetëvrasjen nuk mund ta anashkalojmë. Statistikat ndihmojnë disi, deri diku duke zbuluar disa të dhëna interesante: kuptojmë prej tyre se ndërprerja e vullnetshme e jetës nuk është ekskluzivitet i vendeve të varfra, apo shoqërive të prapambetura. Përkundrazi, vende si veriu i Evropës, apo Japonia i prijnë listës ndër vite.

Që nga vetëvrasja si shenjë proteste, ajo për kredo politike (në vitin 1942 Stefan Cvajgu i dha fund jetës kur mendoi se nazizmi po shkatërronte vizionin e tij humanist, apo Jan Palaku në vitin ‘68 pas pushtimit asokohe të Çekosllovakisë nga trupat sovjetike) për shkaqe fiziologjike e deri te forma të vetëvrasjes së ritualizuar për mbrojtje nderi, - diapazoni është i gjerë.

E megjithatë, nuk do ta shteronim temën nëse nuk do të sillnim në vëmendjen tonë edhe një argument tjetër. Zhan Ameri, pak i njohur për publikun tonë, shkruan vite të shkuara një libër befasues. Në sprovën e tij mbi vetëvrasjen, konstaton se të gjithë ata që merren me fenomenin, qofshin sociologë apo psikologë, flasin në emër të shoqërisë në vend që, siç shprehet, "ta kërkojnë në brendësi të sistemit të saj të patjetërsueshëm".

Ai e sheh vetëvrasjen si shprehje të epërme të lirisë, zgjedhje tërësisht individuale. Nuk është i vetmi. Ekzistencializmi gjithaq e përligj "Me vetëvrasjen, çështja e së 'natyrshmes' në vdekjen shfaqet në një mënyrë tërësisht të re. Akt i tmerrshëm, vdekja vullnetare mund të bëhet "natyrale" për atë që provon ndjenja neveritjeje nga jeta apo dështimi në jetë, apo dështimit të jetës, kur jo vdekja por jeta bëhet e kundër-natyrshme dhe subjekti ndjehet i shtyrë natyrshëm drejt vdekjes."

Apo më tej "Ti, Tjetri, që ishe ferri im, por po ashtu edhe lumturia ime, nuk do ndjesh keqardhje, të paktën jo për shumë kohë, kurse unë po, ndjej keqardhje për ty dhe përmes teje për veten. Por as vdekja nuk më liron nga Tjetri, sepse pas largimit tim nga jeta Ti do mund ta gjykosh jetën time ashtu siç ta merr mendja: të mirë apo të keqe".

Në ditë si këto, nuk dua të përdhos asnjë kujtim, dhe sidomos jo të flas aty ku flet vdekja. Më mjafton të ndez një qiri dhe të lutem përshpirtshëm për Bekim Fehmiun, ndarjen e të cilit nga jeta e shoh si zgjedhje të një njeriu të lirë, në konsistencë të plotë me mënyrën se si e ka jetuar jetën.

Këtë kalim nga vështrimi estetik i vetëvrasjes (asociuar nga vargjet e Shekspirit), drejt vështrimit moral (religjionet monoteiste), dëshiroj ta përfundoj me një konsideratë etike: një vdekje e zgjedhur vetë është një çështje thellësisht individuale, ku njeriu është vetëm, me veten, dhe shoqërisë s'i mbetet veç të heshtë! Tanatos-edukimi nis prej këtu...

Ulpiana Lama-Autorja është kolumniste e rregullt e gazetës “Zëri”)

 

per mu vret veten, vetem ai qe mendon se nuk i hyn me as edhe dreqit ne pune. 

ps: me nje rresht e dhashe gjithe esencen qe ajo uliana nuk e ka dhene me nje faqe. shpresoj mos ti duket vetja e tepert dhe te hudhet nga penxherja, kur te lexoj rreshtin tim. 

Spiritus, e ke me shaka apo seriozisht? Ata qe justifikojne vetevrasjen si dicka personale zakonisht jane liberalet e tipit Ayn Rand, jo marksistet e kolektivistet e Vetevendosjes. Nuk mund te hash nga te dy ekstremet se te nduket gjuha.

Vetevrasja eshte dicka imorale, jo racionale dhe kunder natyres.

jam neomarkist o tu bofsha dhe icik ekzistencialist. vetevrasjes mund ti veme dhjetra etiketa dhe ka dhjetra interpretime por percaktimi si imorale mua me duket nje interpretim tejet marksist.

thuaj me mire i ketyre diktaturave per te cilat njeriu ishte i lumtur ne to,zgjohej e binte te flinte me nje buzeqeshje plot jete ne gjume

E ke gabim : ne thelb, eshte percaktim ultra kristian dhe borgjez ! Tek marksistet (ose me sakte, ata qe e konsideruan veten per te tille), ka qene thjesht nje nga keqkuptimet dialektike, i te njejtes natyre me ato per seksualitetin apo artin.  

ncuq dakort.
Sepse : po ta marresh holle-holle, perkundrazi, marksizmi (te pakten ai i aplikuari ne shek XX) pikerisht sepse nuk ishte ekstrem kepuste edhe te tilla kopaçe. Ose, edhe deshtoi.
Ne fakt, gjithe problemi eshte se ç'quajme ekstrem, pasi une vete sapo thashe se percaktimi si imoral i vetevrasjes nga marksistet, ishte keqkuptim dialektik (sikurse keqkuptimet mbi seksualitetin, artin ... etj). Dhe qe ne fakt, kane nje dhe vetem nje emerues te perbashket : shtetin, qe ishte keqkuptimi me i madh, biles keqkuptimi e te gjithe keqkuptimeve ! (ne sensin qe, shteti, doemos qe duhej zhdukur ! Dhe jo te forcohej ! - edhe pse nje gje e tille justifikohej si "e pamundur per rrethanat" (ose siç thonin shpesh disa : "eshte e parakohshme" - ja ku dolem tek keqkuptimet dialektike... ).

Kisha parasysh "marksizmin tone", praktiken tone te marksizmit ku vetevrasja konsiderohej akt i ulet, i perbuzshem,imoral.Kujtojme vetevrasjet e figurave politike dhe si jane anatemuar ato vetem per aktin per te mos folur me tej per kospiracionet.Por ne fakt ke te drejte, eshte etike kristiane .Megjithate marksizmi eshte nje krisheterim ne termat tokesore.Nga na tjeter dua te sqaroj per te mos lene shteg per keqkuptime:nuk e hyjnizoj dhe as po e heroizoj si akt.Ne nje emision te TCH nje profesor goxha i pranishem neper ekrane teksa po fliste per te ndjerin Klosi, e quajti vetevrasjen nje akt te gjenijve te keqkuptuar.Ruajna Zot, si mund te thuhet kjo ne nje tv publik sot, kur dhjetra njerez jane te kapluar nga  deshperimi ekzistencial!

ma thuaj nje çike emrin e profesorit (nuk besoj se perben sekret, perderisa ai e tha kete gje ne nje medium)

Ne fund te fundit asnje nuk del gjalle nga kjo dynja.disa para disa prapa, disa te rinj disa te vjeter  disa me vullnet te plote  disa me pahir  te gjithe ne nje vend do perfundojne.

Do vdesem shoke do vdesem

per nishane do na vene gure

per te vajtur do vemi

per te ardhur s'vijme kurre.

(poeti popullor ali ali xhaferri).

 

Lexova me te shumten e komenteve... 

me bejne shume pershtypje ca fjali te tipit: shpirti iu prehte ne paqe, apo shpirti i gjette paqe, apo zoti keshtu, apo zoti ashtu...

Por them, njerezia jane te trishtuar, dhe ne trishtim e siper, ashtu gjykojne. E megjithate, edhe une si nga ata te tronditurit, nuk mund te mos ruaj nje gjakftohtesi e te mendoj qe vetevrasja eshte akti me i poshter qe ben njeriu, frikacaku. Dhe si akti i fundit qe kryen ne jete, eshte edhe kapaku i gjithe jetes se tij. Por gjesti peshtiroset edhe me shume kur mendon qe ky njeri eshte aq frikacak saqe nuk do t'ja dije as per vete femijet e tij qe tashme jane te ndershkuar te rriten pa baba, te mendosh per familjaret qe le prapa, dhimbjen qe u shkakton, dhe nje shoqeri e tere qe e vajton. gjest jashtezakonisht egoist. gjithnje per mendimin tim.

Dhe gjithashtu, mendoj edhe se numri i Schmidtjaneve ne Shqiperi sapo u zvogelua me 1 anetar me pak.

Dhe per ata qe permendin Zotin, di te them qe njeriu qe kryen vetevrasje, dhe nese kjo eshte veprimi i fundit qe kryen ne jete, eshte i ndershkueshem me zjarr, squfur, erresire, te plote dhe te perjetshme.

E meqe eshte nje teme qe ngre shume debat, doja te dija aresyet, dhe shpresoja te kishte ndonje aresye te forte.

Po ketu gumezhoka tema me komente shume te cuditeshme.

Familjes se tij i uroj vetem dite te lumtura dhe gezime pacin. E sikur te varej nga une, edhe Klosit iu prehte shpirti ne paqe dhe Zoti e falte.

Ti kishe te sinqerta ato urimet per familjen do t'ua kishe kursyer kete koment.

Kjo eshte nje nga te keqiat qe mbart ai akt. Familiar ka per ta ndjere kete dite perdite derisa te vene paqe brenda vehtes. Se vellai apo babai nuk harrohen kollaj. Si e thame si s'e thame ne. Dhe une po ja them peshkut. Nuk po e ngre une debating qe e gjeta me 100 e ca komente. Ca peshq bile,duke u bazuar ne komentet qe kane lene, duhej t'i kerkonin te falur Klosit, si ca nga ata (jo te gjithe) qe thjesht ngushellojne dikur per te flisnin ndryshe ne debate te tjera. Njeriu duhet (loved) sa eshte gjalle. Nuk duhet mbrapa.

po te dish shkakun pse cfare do te ndryshonte?do ishte me i ndershem,me pak egoist apo do gumezhinte tema me pak?do paragjykohej me pak,apo zoti do i falte gje?se kuptoj kete deshiren x te ditu nje pse patjeter.pasi te dish pse do fillosh te komentosh ne vlente apo jo ajo pse per te bere nje gje te tille.sidoqofte,asnjehere sdo mbarronin komentet paragjykuese apo gjykimet.

Zotrules a mund te ma shuash kurjozitetin? Kur thua qe e pret squfuri. Une pyes pse squfur dhe jo Acid Citrik ose dicka tjeter gerryese? Pse pikerisht Squfur? Tashti une e di qe ata qe besojne ne Zot gjithashtu mendojne qe Zoti punon ne menyre te mistershme por ne kete rast Zoti duket shume i parashikueshem gati gati njerezore me zgjedhjen qe ka bere per te trembur njerezit me Squfur.

Squfur, pse pikerisht Squfur ne ferr???? Mund ta bente shume me interesante dhe misterioze dhe te frikshme nese denimet ne ferr ishin jo te kesaj bote.

Kurioziteti shuhet shume kollaj rono.

pse Amerika eshte aty dhe jo 2 cm me tutje.

zoti nuk punon ne menyre te mistershme. Nuk ka pse te mbaje gjera sekrete... nuk egziston ajo frika qe "do me prishin planin"... Njerezit ca gjera nuk i dine per shkak se nuk kane kerkuar t'i dine, e/ose nuk u thuhen thjesht per te miren e tyre. Edhe kur gjerat i ben te ditura vete Zoti, i takoka qe eshte i parashikueshem? 

E verteta nuk i eshte then ndonjehere njeriut qe ta frikesoje. E verteta nuk thuhet kurre duke kerkuar shperblim emocional ne kembim.

Dhe pse i ka bere te njohura ne kete bote... qe femija te mos e kuptoje c'eshte forca e gravitetit ne menyre autodidakte... ashtu, ne momentin e fundit, kur te puthe asfaltin. per te njejtat aresye i eshte lejuar njeriut te gezoje luksin e nje kujtese te gjate. qe te vjeterit t'u mesojne te rinjve qe te mos hidhen nga kati i peste, se graviteti nuk do thyeje ligjin e natyres dhe natyren e gjerave vetem per te kursyer apo marre me te mire nje person.

Mendimi dhe e verteta gjenden tek Shpirti, i dhene nga Ati. Ati shpirtin ta jep t'i japesh fryme, por kur nuk ke me fryme, eshte me e ndershme t'ja kthesh Atit Shpirtin.Kjo eshte sublime dhe jo tokesore.

 

Ku ishte budallia ketu? Kjo ishte per Zoton meqe po e filozofon fenomenin. Po edhe ke shpirti qe eshte gjeja me private duhet me nderhu a kishte te drejte apo jo??!!

per cilin shpirt flet ti njeher ? qe na qeka kaq privat per me teper. 

ne shiko budallikut tjeter tat nuk i pergjigjem me. smiley

E mire nuk shkruj me b. se kam hall se na lodhesh duke u pergjigj.

Pyetja ishte Pse pikerisht Squfur ne ferr?????????????

Zotrules tani po me dukesh sikur po flet perpara besimtareve si prift i ashper, kur kritikon vetvrasjen, si kritik, kur kritikon shmidianin, si kureshtar i rastesishem, kur thua do ja te dija arsyet e vevrasjes, si i habitur me cudite e komenteve, si ngushellues, me urimin per familjen dhe me nje "bisht" nga mbrapa ben urimin e zakoneshem me sarkazem per prehjen e shpiriti! Vertet ta jep pershtypjen e nje Zoti qe i di te gjitha, edhe priftin e dhe kritikun edhe te habiturin,edhe shakatorin! smiley mos mer burr mos i be lemsh te gjitha njehersh brenda nje sekonde dhe brenda nje kohe qe i ndjeri sapo ka shkuar nga kjo jete! 

O lum si ti per veten.  O lum si ti e sa zili qe te kam. 

Dhe gjithashtu, mendoj edhe se numri i Schmidtjaneve ne Shqiperi sapo u zvogelua me 1 anetar me pak.

O lum e lum. 

Jo, une prandaj te thashe qe te kam zili, se per dreq autocensuren e kam 99.99% ne funksion te plote.  E s'marr dot nga lumi yt, edhe te dua apo te me duhej.  Si ne kete rastin me lart.

Ti vazhdo ne lumin tend, e se mos le gje pa marre perpara, me gur, guraleca, e shpi e katandi. 

Nese s'merr dot as nuk mund te japesh dot. Ashtu formohen mocalet. sic thashe me siper, njerezit jane te tronditur. Po ndoshta uji I mocalit tend te njejten rrjedhshmeri do kete patur pavaresisht nga moti. Gjithsesi shpresoj qe te jete thjesht keqkuptim, se ke cituar gjene me ambigue dhe ke qendisur goxha gjykim, o ti njeriu me shpirtin me te paster dhe me te mire ne bote... si gjithmone, gjykohet folesi dhe jo fjala. Po dhe grindja .... ciao monde.

Une shpirtin e kam bloze e do vete per squfur.  

E megjithate pa merak, se  te gjithe lumenjte rrjedhin.  

Me te mira dhe ty. 

'' Une shpirtin e kam bloze e do vete per Squfur"

Pavaresisht se perse dhe kujt i eshte thene,une per vete nuk jam fare dakord me kete.

Por gjesti peshtiroset edhe me shume kur mendon qe ky njeri eshte aq frikacak saqe nuk do t'ja dije as per vete femijet e tij qe tashme jane te ndershkuar te rriten pa baba, te mendosh per familjaret qe le prapa, dhimbjen qe u shkakton, dhe nje shoqeri e tere qe e vajton. gjest jashtezakonisht egoist. gjithnje per mendimin tim.

 

Interesant ky kendveshtrimi yt Zot, por besoj se kjo llogjike e ftohte tendja niset nga supozimi se kemi te bejme me nje mendje te shendoshe apo jo? Po nese mendja e njeriut eshte kapur nga ndonje semundje ashtu sic mund te kapen edhe organe te tjera te njeriut prape kete mendim ke? Edhe truri eshte organ ashtu si dhe gjitha te tjerat, por ndersa zemra ka per detyre te pompoje gjakun ne organizem, truri ka per detyre te orjentoje qenjen ne hapesire dhe kohe. Nese zemra semuret dhe nuk punon mire e lodh organizmin demton dhe organet e tjera, ndersa kur semuret truri mundet qe te te orjentoje gabim ne veprime deri ne vetevrasje. Dhe kete ti e quan gjest frikacak dhe te peshtire? Jo ore Zot edhe kjo eshte nje semundje si gjithe te tjerat por qe demin e ka te nje forme te shemtuar. 

Zoti e di se cfare flet.mendimet e tija i ka nxjerre nga konspekti i fjales se shokut enver mbi vetvrasjen.partia e denonte vetvrasjen.

nuk e kuptoj menyren se si gjykon zoto? thua: vetvrasja eshte poshtersi, frikacakllek akt i ulet etj.. po idhte i semure ky o zoto,depresiv. madje ne shkallen me te rende te kesaj semundje,pergjersa kishte tentuar disa here vetvrasjen deri sa ia arriti.
per mua, menyra qe gjykon ti, edhte njesoj si te akuzosh dike qe vuan nga kanceri,lloj i rende i kesaj semundje, i destinuar te vdes dhe vdes... e te themi pastaj: poshtersi, akt i ulet etj.......

Amon mer belulo amon.... cfare e depresoi ate njeri? c'e shtyu ate ne depresion? cfare eshte ajo aresye qe te ben te mosperfillesh femijet e tu e t'i lesh jetime duke marre jeten tende? Njeriu nuk rron vetem per vete dhe thjesht per hir te egzistences... ne moshen e tij, ai ka lene gjurme ne nje ambjent per 55 vjet rresht, ka ndikuar jetet e shume njerezve dhe anasjelltas... po te mos ndihesh pas 55 vjeteve pjese e ambjentit, kur do ndihesh?

Une nuk po gjykoj Belulo. Gjykimin e ka bere tjeter kush. i am appalled by that sort of judgement. Dhe nuk ka justifikim. Mos lexo cfare shkruajne te tjeret mbi ato qe demek paskam thene une. ketu jane te gjithe intelektuale, te gjithe njerez te pershpirtshem, por kur gjykojne njeri tjetrin, qofte dhe ketu, perdorin mahnitshem anen me te zeze te shpirtit te tyre. orkestra e mocalit.

Djali Truri eshte kompleks dhe depresioni s'eshte gjithmone rezultat i se jashtmes.

une them se asnjehere nuk eshte rezultat i se jashtmes. shkaktaret e jashtem njeriu i lufton shume me lehte se shkaktaret e mbrendshem. 

nuk thone kot qe kalaja merret me kollaj nga mbrenda.

Right.Ky krahasimi me kalane s'ishte tamam gjetje,por ideja eshte ok.

Zoto,per fenomenin e vetevrasjes cdo njeri nga ne ketu mund te jepte leksion,por sikur duhet ta kesh vene re perpara se ti te hyje ne kete teme,sot shumica nga ne jemi mjaftuar vetem me nje ngushellim,pse,sepse do kete shume Artikuj te tjere ne ditet ne vazhdim per Klosin dhe do te keshe mundesi qe teorite e tuaja per vetevrasjen ti shpalosesh pa limit,pra sot nuk ishte momenti i duhur,mendoj une.

Zoto o dele e perendise sipas gjykimit tend te semuret mendore duhet ti mbysim me gure si te yshtur nga djalli si benin ne mesjete.depresioni ka dhe shkaqe biologjike si psh mosprodhimi i seretoninit nga truri.Ne vend ta gjykojme burrin e botes ndoshta duhet perdorur si reflektim.kur i ndodhi atij mund ti ndodhe gjithkujt.kur nje njeri si ai qe kishte me shume mundesi kurimi se te tjeret nuk i beri dot derman c'mbetet per te tjeret qe jane fukarenj.Si eshte gjendja e shendetit mendor ne shqiperi.megjithe keto halle njerezit vecse te jene bere prej hekuri qe te mos u lere pasoja ne tru.Bota keto raste  i perdor si nje mundesi te ndergjegjesoje te tjeret mbi rendesine e shendetit mendor parandalimin trajtimin etj.

 

Kjo ideja e shtrëngimit të radhëve me njëri-tjetrin në rast depresioni mua më duket tejet e cuditshme. Është një ndër non-senset më të mëdha që kam hasur ndonjëherë. Depresioni nuk kërkon e as e mundëson shtrëngimin e radhëve mes vetes, qofshin këta të afërm, psikologë, psikiatër, apo miq. Depresioni shtron domosdoshmërinë e shtrëngimit të radhëve me Zotin vetë. Ose që të jem më e saktë, individi në depresion më ngjan me delen e humbur të Zotit. Ai ka dalë nga radhët e tij. Kjo është ngjarja më e padëshiruar në jetën e dikujt. Nuk ka shtrëngim radhësh me të afërmin këtu, e aq më tepër me hollësitë banale të psikiatërve. Është honi që ndan individin nga Zoti. Është dalja nga radhët. Cfarë tmerri! Individi ndjen që nuk ka fuqinë t’i shkojë pas Zotit, por ndërkohë, Zoti është në këmbët e tij.

depresion kane te gjithe njerezit sidomos ne kohera krizash, lufterash, semundjesh te ndryshme etj, fatkeqesish. kjo s'do te thote se vrasin veten. gjithashtu depresioni nuk eshte gje semundje. çmenduria ndoshta. 

zoto e gjykon çeshtjen moralisht, siç po ta shohesh gjykon pa perjashtim ne te tera diskutimet. per zoton nje baba nuk ben ti braktise femijet e ti lere me vetedashje jetime.

po ta shohesh nen prizmin pragmatik dmth ate ekonomik, nuk e ka keq them. se femijet qe ai tjetri le, do ja rrite shoqeria, dmth te gjitha ata qe paguajne taksa. 

zoto harron vetem faktin qe ka dhe femije qe e braktisin baben duke e lene kete fillikat. kjo bile shtyn shume te vrasin veten, bile ne france nga meskiniteti te vrasin tere familjen para se te vrasin veten. ne amerike vrasin gjithça qe ecen disa te tjere. e keshtu me rradhe.

Kurreshtar depresioni s'ka moral.Dhe truri s'para gjykon veten.

po thoja si e gjykon Zotrules çeshtjen e vetvrasjes. nuk fola gje per depresionin tek ai postim.. 

Tani gjynah qe une e ti flasim per mendimin e dikujt tjeter.Por thjeshte dua te sqaroj qe eshte e kot me diskutu"pse e beri,si e beri,si nuk mendoj per te tjeret etj, etj".Ai ishte me depresion.Nje njeri qe nuk mendon per veten,ska si te mendoj per te tjeret.

kam vene poshte nje citat te kamyse (Camus) shko dhe lexoje. mos ja vish te tera moskuptimet depresionit. shumica e vetvrasjeve jane te menduara gjate dhe aspak te pakuptimta. 

por kur jemi te rinj i quajme anormale se asnjehere nuk na vete mendja per vetevrasje. me kalimin e vitete cuce, fillon e ndryshon pakez puna. e ketu nashti fillon dhe analiza e çeshtjes. 

normalisht njeriu vret veten kur jeta i ka ik per duresh. çdo detaj i ketij akti eshte perllogarit, asnjegje nuk ndodh rastesisht.

Hajt se ma ne fund u gjeta dakort me ty...Mendoj se eshte te pakten ne kete rast akt shume mire  imenduar e me shume logjike.Mendoj se nga tashtiu e mevone dojete familja qekanevoje per asistence psilkologjike

S'di si ta shpjegoj por Mendja=Truri.Sic te thote truri me pi nje kafe ta thote dhe per te vra veten.Nese tek njeriu i shendosh psiqikisht kur truri thote "Vri veten" ka nje pjese qe thote "jo mos e bej" tek truri depresiv kjo s'eshte madje truri ndihmon veten per te bere nje plan te mire.Kamy flet per procesin e mendimit.Pra si truri elaboron mendimin.Po lere muhabet i gjate.Di qe gjithe depresivet vetvrases e provojne vetvrasjen me shume se 1 here.Si je me anglishten?http://www.youtube.com/watch?v=HfVVw34l68I

Nejse e lejme kete muhabet.

Mbaje kalin Zoto, mbaje. Njeriu eshte Zot i vetes.Dhe vetem ai dhe Zoti ka lirine ti mari jeten.

Ti, Tjetri, që ishe ferri im, por po ashtu edhe lumturia ime, nuk do ndjesh keqardhje, të paktën jo për shumë kohë, kurse unë po, ndjej keqardhje për ty dhe përmes teje për veten. Por as vdekja nuk më liron nga Tjetri, sepse pas largimit tim nga jeta Ti do mund ta gjykosh jetën time ashtu siç ta merr mendja: të mirë apo të keqe".

Disa kafshe ketu jane mesuar te trazojne cdo teme me shkopin e tyre specialist te mutit, edhe ne kete teme. Moderatoret do benin mire ti fshinin keto komente aludimesh e helmatisje te ketyre haleve 'peshkelitare'... nese doni toleroini ne tema te tjera.

Une nuk jam dakort qe moderatoret te fshine as edhe nje koment ne kte teme.

Lerini njerezit te tregojen veten!!!

njerezit veten e tregojne dhe ne tema te tjera. e kane treguar edhe ne diskutime mbi klosin. nuk kam parasysh emra te pervecem, por temat ketu jane... mund t'i lexojne ata qe kane kujtese jo eidetike. e kam fjalen rono, qe shumica e njerezve te tille jane. dhe nuk po flas per fytyresi shembullore.

nuk tregohet vetja vetem ne tema te tilla. e nuk eshte kriter vdekja e nje njeriu - personalitet publik apo jo, standart mates per "veten" e cdo njeriu. ca psh, kane nje "vete" keshtu dhe nje "vete" ashtu. 2 ne 1. ose 3+ ne 1.

I see many people die because they judge that life is not worth living. I see others paradoxically gettin killed for the ideas or illusions that give them a reason for living (what is called a reason for living is also an excellent reason for dying).

Alber Camus

po ai gjys ore para se te vdiste paska qene me Timo Fllokon.

Ja paska heq zarin Flloko, me gjysem ore ja ka bere mendjen corap!

Ketu u fol pak si shkarazi, se Ardiani kish probleme me gruan dhe se gruaja me femijet ishte ne Gjermani. Ne fillim mendova se mos ndoshta Ardiani si natyre e qete, e ndjeshme dhe intelektuale, eshte prekur nga replikat me autore te tjere, dhe ka shkuar deri tek akti i vetvrasjes.  

Keto jane te pakten dy nga versionet qe dalin ketu dhe qe mund te mendoheshin edhe nga komentatoret. Mua me vjen keq qe nje intelektual, nje njeri i apasionuar pas librit, te shkoje drejt vdekjes. 

Shpresoj qe prokuroria, policia e shtetit, si organe qe hetojn ngjarje te tilla te renda, te na japin nje version a relacion te sakte, te vertete, per shkaqet e vetvrasjes se Ardian Klosit. 

ku i di policia shkaqet e nje vetvrasje, shkaqet jane psikollogjike. policia heton vetem se a ka ndodhur vetvrasje apo ndonje vrasje e maskuar.

 

gjithashtu po vej dhe nje citat te Kamyse (meqe edhe nje tjeter kish perdor kete shkrimtar), per xhibin qe e shof te nxef pa shkak : 

Il n'y a qu'un problème philosophique vraiment sérieux : c'est le suicide. Juger que la vie vaut ou ne vaut pas la peine d'être vécue, c'est répondre à la question fondamentale de la philosophie. "

ai thote :

Ka vetem nje problem filozofik me te vertet serioz : ky eshte vetvrasja. Te gjykosh qe jeta e vlen apo nuk e vlen mundimin me u jetu, eshte t'i japesh pergjigje pyetjes themelore te filozofise.

Kureshtar, mendoj qe e ke gabim ketu, se policia dhe prokuroria, heton perveç se, nese eshte vrasje e maskuar (siç thua) apo vetvrasje (gje qe zgjidhet brenda dites), ata hetojne edhe shkaqet e vetvrasjes, se mund te ndodhi qe vetvrasja te jete e shtyre nga nje presion, siç i shohin neper filma apo dokumentare. Une nuk jam specialist ne jurisprudence, por me aq sa kam pare kendej, ne raste te tilla (aq me teper kur eshte/flitet per intelektuale te letrave, shkrimeve, studimeve, perkthimeve etj) , hetimet mirren teper seriozisht, biles prokuroria + policia e shtetit hetojne ter leter-kembimet e te ndjerit, hetime ku merr pjese edhe perfaqesuesi/juristi i ministrise se Kultures apo dhe organit ku i ndjeri ka qene antar, si psh, Lidhja e Shkrimtarve, Akadamia e Shkencave etj (une nuk e di se ku perfshihej Ardiani, ne cilen organizate) . Biles kendej ne perendim, siç kemi vene re, krahas prokurorise dhe policise se shtetit, ne hetim futen edhe gazetare investigative apo juriste te shoqatave civile te ndryshme, gjithmon kur behet fjale per njerez publike, intelektuale te letrave. Se ne fund te fundit, pas hetimit, Presidenca, Kryeministria, ministria perkatese, shoqatat civile, populli, ambasadat, presin zedhensin e prokurorise apo te policise se shtetit, te japi rezultatin e hetimit, momenti i te cilit ndiqet nga mijra e miliona njerez. Dhe ketu nuk kemi te bejme vetem me nje trekendesh te mbyllur, prokuroria+policia e shtetit+ministria perkatese, por me nje rreth te gjere, ku vertetesia e hetimit do t'gjykohet me mbrapa pikerisht nga ky rreth i gjere, shoqatat, organizatat e ndryshme, analistet, gazetaret e populli. 

ngushellime familjes e u prehte ne paqe

O Zot çfari lajmi i hidhur!!Ishte shume intelektuali shkreti...nje jete e mbushur plot me kontradikta...Vinte nga nje histori komuniste e gjakshme si ajo e te jatit ,vete humanist...nganjehere keto kontradikta jane shkaterruese per nje individ sensibel.

Kjo vetetvrasja po behet gati si ne 1929 edhe ketej pari.Ne vetevete e shoh si nje akt egoistik....kemi pergjegjesi per te tjetret...nuk mund ti braktisim ,bashkeshorte ,femije ,prinder

A s'e hiqni fare kete mer, lejeni vetem si lajmerim pa mundesi me shkrujt komente!

Ke shume te drejte. Eshte shume e rende kjo lloj vazhdimesie e nje emri. Eshte turp.

Miqte e mi...me sa duket po jetojme gjithandej kohna t'renda...Ky rreziku me siguri ishte i semure ,rende....keto lloj semundjesh per eksperience pune e credo personale nuk lindin ne terrene padashuri .Dashuria eshte parandalimi mei mire i semundjeve psiko mendore.Flas ne kuptimin universal te saj....Nuke shte e mundur qe nje person i dashur prejt te tjereve te ndihet keshtu....

Zana,sikur e dija qe do dilnim te teoria: se ka puthur mamaja kur ka qene i vogel....

nuk perjashtohet Belul...nuk jemi te gjithe njesoj....po kjo e mamase eshte fondamentale

Shikoni miq...kishte nje jete shume te ngaterruar afektive ,Grua bgjermane ,jetonin ne shtepi te ndryshme ne Tirane....familje shume te zgjeruara .............Ai me ED.gazetare ajo me BA.....po ashtu

Zana ,depresioni pike se pari eshte semundje.
E dyta,njerezit e ndjeshem jane te prirur ta kapin.
E treta,nuk ka hiç lidhje me dashurine.njoh njerez qe kane pasur vemendje dhe dashuri nga te kater anet e prape jane semurur.
Ps.semundjet e mendjes,si shumica e semundjeve jane gjenetike,sidomos depresioni.

nga nje ane i varfri ka shpetuar.eshte dynja e eger gjithandej sherr e shamata.kishte hyre ne nje faze te jetes ku nuk pritej vecse rrudha,thinja,tension i larte, prostat diabet.me te rinjte te therrasin "o xhaje" femrat e kthejne koken nga ana tjeter kur te shikojne.

kur shoh kaq shume vrer .. them me vete mire ka bere ai i ndjeri qe vendosi vete per ikjen nga kjo shoqeri. Po na dalin disa me katolik se papa!

Hajt hijena shfryhuni dhe sot!

Duhet te jesh me specifike sepse edhe keqkuptohesh,tani nga 200 komentues ne kete teme, kush eshte hijene,jo se shkova me vrap tek pasqyra.

komentet e shumta i bejne nder per mendimin tim.

te kish vdekur natyrshem (nga pleqeria, ose trimeria psh) nuk do te kish diskutuar njeri. perfitojme nga rasti, sepse kjo çeshtje eshte shume aktuale e me gjendjen ku po shkon bota situata do te jete akoma me kritike. 

ne kohe te zogut shqiptaret ishin populli me vetevrasjen me te madhe ne bote. 

Komentet e shumta ketu nuk jane per Klosin, por jane per vdekjen dhe vetvrasjen. Fenomeni ka nje atraksion gravitacional per c'do njeri. 

Te mos e konsiderosh asnjehere vetvrasjen eshte injorance. 

"existence preceeds essence" ka thene nje i mencur. Nese vetvrasja duket absurde, s'duhet harruar se jeta(ekzistenca) eshte po aq absurde. 

Paradoxi i vetvrasjes qendron tek fakti, se protagonisti, nuk mund te jete ne gjendje te "shijoje" pasojen e ketij veprimi, pasi nuk ka ndonje "zgjatim" te koshiences pas vdekjes qe te na lejoje te perjetojme gjendjen "e cliruar" post-vetvrasje. Kur pranon absurditetin e te dyja pozitave, ne kete pik-takim ndodh edhe perceptimi i lirise absolute. Ketu duhet shijuar jeta. Vdekja le te vije kur ta kete rradhen.

Të kesh mendim mbi vetëvrasjen, vetvrasësit apo personin e Ardian Klosit, është njerëzore. Të tjerrësh teorira mbi vetëvrasjen, dhe të japësh verdikte hyjnore në një temë që ka solemnitetin e një vdekjeje të parakohëshme është çnjerëzore.

Ngushëllime familjarëve.

Ngushellimet e mia per znj.Benzenberg,ndersa femijeve i'u paste lane jeten dhe faqen e bardhe.

Respektoni njeriun që nuk jeton më, e mbani një minut heshtje. Lërini fjalët e gjykimet per një ditë tjetër. Ngushllime familjes!

Ka vdeke, ka vdeke. Leave him alone. Bitches!

Qofte i xhenetit.
Gjestin e tij te fundme le ta shohim si akt revolte ndaj asaj cfare i kemi bere Shqiperise dhe vetes si komb me mungesen e kurajos tone civile, me malcimin e dasine ndaj njeri tjetrit, me shitjen e dinjitetit dhe shpirtit qytetar ne ankandin e xhepave te udheheqesve tane fashistoide dhe marionetave te tyre te oligarkise.

Per Klosin vete dhe ndoshta familjaret e tij, gjesti i tij fundimtar mund te kete domethenie te tjera, pyetjet dhe pergjigjet e te cilave secili do i gjeje/krijoje/ perfundoje sipas menyres se vet, por simbolika per ne, shqiptaret anembane rruzullit, eshte ajo e dhimbjes, e ndjesise qe agonia e Shqiperise qe vdes nga pak perdite eshte para se gjithash e jona vete, krejt personale.

Humbja eshte gjithnje me e thelle dhe dhimbja me e mprehte kur humbet nje pjesetar te familjes, dhe Klosi ishte, ne nje menyre ose tjetren, vellai yne i qyteterimit te munguar.

Dhe per ata qe permendin Zotin, di te them qe njeriu qe kryen vetevrasje, dhe nese kjo eshte veprimi i fundit qe kryen ne jete, eshte i ndershkueshem me zjarr, squfur, erresire, te plote dhe te perjetshme.

...ate punen e Zotit e dinte mire  i ndjeri qe do ti permendej prandaj  tha qe;

 

Këta s’të lënë as të vdesësh...

Po thirren në ndihmë edhe Bibla dhe Kurani sepse këto e dënuakan vetëvrasjen. Është e vërtetë që kisha për shekuj të tërë e ka dënuar vetëvrasjen, që vetëvrasësve nuk u jepej vend në varrezat e shenjta deri në fillim të shekullit 20. Por kisha mallkonte edhe divorcin, abortin e detyruar etj. etj., madje në shekuj të mëparshëm mallkonte dhe digjte në turrën e druve ata që thonin se Toka rrotullohet. Sot jo më, edhe ata që vetëvriten gëzojnë një varrim si gjithë të tjerët.

..kurse meraku tjeter ka qene ai  e faljes se "mekateve" ;

Motivi i gjithë asaj përbuzjeje dhe shfrimi mbi të ndjerin Llazi Serbo është se, sipas autorit, njerëzit e autorit janë persekutuar, janë vrarë rrëzë kanaleve, janë burgosur dhe internuar pikërisht nga njerëzit të cilët i shfaqte si modele Llazi Serbo në filmat e tij: oficerë, sigurimsa etj. Them sipas autorit, sepse në të vërtetë nuk duket të jetë kështu, e para sepse po ta kishte patur vërtet gjithë këtë mllef mbi të ndjerin aktor për këtë arsye, ai do t’ia kishte thënë publikisht qysh në gjallje dhe s’do kishte pritur vetëvrasjen e tij.

Ore njerëz, a jeni në vete apo s'jeni? Po pse more, pikërisht në një ditë hidhërimi për njerëzit e afërm të Ardianit e gjetët të shprehni kakarismat tuaja mbi jetën dhe vdekjen??? Nuk mundej që një herë tjetër të hapnit një temë të veçantë mbi këto gjëra??? E më e keqa akoma, në një ditë të tillë e gjetën ca e ca prej jush të shprehin mëritë e vjetra e të reja, qëndrimet konservatore apo ato kundra??? Po turp more të keni, turpi ju mbuloftë përsëgjalli, se Ardiani tashmë është i vdekur dhe kakarismat shpirtëzeza të disave këtu e opinionet tuaja nuk i lexon dot dhe as e lëndojnë dot më! Po turp more të keni, se dhe hasmi respektohet në ditë zie! Lëreni more njeriun të prehet në paqe, se askush nga ju nuk e mbajti me bukë sa ishte gjallë! Maskarenjë!

Dje, une pashe ate qe ai  e deshi marrezisht.Vajzen e profesorit.E ndersa po ndiqja çapet e  saj te  lehte mbi kadrem, mu duke se ai ishte si  ahere, disa çape pas saj.Mu be nakel, ajo vajza e atyre viteve, e imte ne ecje  e lehte si  nje gjethe meshtenke ne levizje,zbardhur prej beharit. Qenkej krejt ndryshe nga kur e kam pare ahere.Ecte kokeulur, mendushem, indiferente  ndaj çdo  shikimi.Ecte si e veshur me nje  mjegull qe ose e mbronte  ose e kishte  izoluar nga e gjithe zhurma.Mu duk  se ecte   si e rene ne hall.Mu  duk se ndjente  nje dhimbje te  thelle.Ndofta. Pas kaqe shume vitesh..me ne fund ndjeu,  kur ai  iku nga kjo bote..

   E mbaja mend kur   e shifja te  kalonte ku e priste ai.Mbeshtetur  tek trungu i  mimozes, perballe librarise.E priste  e  priste qe ta shikonte, qe te mund te ndalonte, te mund ti thosh makari nje fjale, sikur nje pershendetje,more dhe nje te hedhur syte. Por ajo  e refuzoi.Kushedi sa mengjeze ai bente te  njejtin ritual.Pritjen per  te pare ate te kalonte dy tre çape anash trungut te mimozes, anash tij.E  dini te  gjithe qe ai e kishte ne te gjitha endrrat.Ndaj mengjezeve te  hershme, sybuavitur kerkont ta  shifte.Se ai  njeri,  qysh i  ri  edhe dashurine e kishte krejt , krejt te  veçante.Ai  dashuroi marrezisht nje vajze? Jo, vetem ate vajze!Te gjithe shoket  e miqte e tij habiteshin se si ai  djale   ri, me pamjen qe nuk ishte  per te  mos u zilepsur, i qe tiposur o Brikenen o... 

  Mu  kujtua nje mengjes i diteve kur ai e priste.Atje, tek trungu i  mimozes.Nje mengjes maji.Kishin leshuar aromen lulet  e  blirit.Vene kemben e majte   ne trung per  te mos takuar  pantallonat  apo kemisha,vrenet tej tutje rrugen nga duhej te vinte ajo...Dukej i humbur ne nje bote ku  vetem ai  dhe ajo qe ai priste te  shifte, ishin gjithegjithe...E se mos  vetem nje mengjes.Une nuk kam asnje rast tjeter,  te njohur,  ku nje i ri te  doje gjer ne ata kufinj lodhjeje nje vajze.Ai  djale ishte krejt, krejt i veçante ne menyren e te  kerkuarit te  dashurise.Mund te them se mbeti unik ne te  dhenit te dashurise dhe  te zhgenjimit prej saj....Ndoshta ndoshta  ai mbeti dhe nje i lavosur ne shpirtin e tij te madh, per gjithe  jeten qe jetoi... Por jam i sigurte  se ne keto dite  kur ai  ka ikur nga kjo bote, ajo sa here te  kaloje anash trungut te  mimozes,  do te dridherohet, pasi shpirti i tij do te jete  mes degezave e gjetheve duke mermeritur; Brina, Brina.

Po aty....

Sec ka pas dicka te vecante ajo vajze. Une kam shume mik dike qe e ka pasur per ca vjet... Absolutisht jo tipi i Klosit. Nuk e dija kete detaj gjithsesi.

ça do me thene e ka pasur per disa vjet!!!!!

Hyra ne peshkupauje vetem per t'i thene atij zotrulesit e te tjereve qe ta qepin gojen, se qepja e gojes ne kete rast eshte gjeja me jo-cinike qe mund te behet.

Dhe sa per Ardian Klosin, pikerisht kete nuk kishte ai njeri. Nuk ishte cinik. Besonte te ato qe besonte, te gabuara apo te drejta, puna e tij, ashtu e mendonte. Por ai njeri nuk kishte cinizem, ndryshe nga shume opinioniste qe dalin ne media vetem per te mbrojtur partite qe perfaqesojne apo i paguajne, dhe kete e bejne me shume cinizem. Te punosh pa cinizem ne ate mjedis, eshte vertet virtyt i larte dhe Klosi e kishte.

Me vjen keq, po shmutin e mbeshteti kaq kohe ne publik vetem me cinizem dhe per interesa te shitjes te librit. Dhe me vjen keq perseri po nje fjale e gabuar ne publik, ne nje televizion kombetar ka forcen te shkaktoje dhimbje dhe humbje tek nje popull i tere. 

1 oora

Fakti qe e mbeshteti Shmid(per te cilen dhe une s'kam qene dakort) ,nuk verteton ne menyre absolute ate qe pohove  ti.Klosi e mbajti nje qendrim te tille, se besonte ne ate qe mbronte.Une e kam degjuar me sa pasion fliste ai rreth atij libri dhe sinqerisht nuk jam dakort me ty.Ti mund te mos jesh dakort me mendimet e tij ,por jo ta shumezosh me zero ne gjithcka qe ai ka bere dhe ka thene.

Me 0? Absolutisht jo, eshte negative (mnjf -, minus) dhe jo 0. Shume larg nga 0. Nuk kam pare ne asnje vend tjeter me njecik cipe ne faqe, ku vlerat historike te nje personazhi apo evenimenti historik te pergojohen ne ate fare feje, dhe te fyet ne ate fare feje inteligjenca e nje populli te gjitth, me ane te nje njeriu qe mund te jete historian (shmuti), por eshte nje IDIOT, qe nuk di te interpretoje te vertetat historike dhe ti shikoje ato nga nje kendveshtrim i gjere. Kapja mbas detajeve historike per te ulur vlerat historike te nje personazhi si Skenderbeu apo nje populli si populli shqiptar eshte deshmi e IDIOTESISE te shmutit, dhe dashakeqesise te atyre qe i dolen shmutit perkrah ne arenen shqiptare. U falet vetem nqs edhe ata jane poaq idiote sa dhe shmuti.

Eshte tjeter gje kur e vlereson mbi nje  pune te tij ,e cila s'eshte e thene te jene gjitha punet a mendimet  e tij te tilla ,(mua Ardiani ,hiq rastin e Skenderbeut ,gjithnje me ka pelqyer )e tjeter gje ta vleresosh si njeri,keshtuqe mos e ekzagjero me minuse 

Edhe mua disa here me ka pelqyer. Per te tjerat i kam thene te gjitha c'mendoj tek postimi me poshte.

Mendoj se persa i perket vetevrasjes zotrulsi ne kete rast eshte gabim. Vetvrasja ne kushte kur njeriu nuk ka kontroll mbi veten, pra ne kushtet e depresionit te thelle nuk eshte nje akt i kryer me ndergjegjie te plote, dhe si cdo akt i kryer padashje nuk ka si denohet.... te pakten nga ne njerezit, Zoti pastaj di dhe ben me mire se ne. Per mua vetvrasja nga depresioni eshte pak a shume njesoj si vdekja nga nje semundje tjeter.

Persa i perket te ndjerit. Ma shpifin ata qe po i thurrin lavde ne kurriz te nje vendi e nje populli, asnje nder nuk i beni te ndjerit, i cili nuk eshte se u vetvra pasi jeta ju be e pamundur ne nje shoqeri si shqiptarja, por ne kushtet e nje depresioni, nje semundje e mendjes. Dhe perderisa vini ne nje llogore Shqiperine dhe ne tjetren Klosin, kuptoheni vete reston.... As nje mij, e as 1 milion Kloser nuk vlejne sa Shqiperia. Po te ishte ashtu do ishin vetvrare te gjith ata shqiptare qe e kan jeten shume here me te veshtire se Klosi, dhe jo domosdoshmerisht me nivel me te  ulet intelektual, biles shume here me te ndershem, shume here me te mencur, shume here me te dashur per njerezit dhe vendin e tyre. Klosi ka dhene nje kontribut ne gjuhesi dhe ne letersi dhe ne shoqerine civile, dhe per kete meriton aq respekt sa puna e tij, por ne anen tjeter ka bere avokatine e shume argumentave percares, antikombetar dhe te poshter. 

Eshte argument shume i dhjere ky i disave qe mqns Klosi u vetvra, ai paska te drejte dhe oburra hajde perfitojme nga rasti te sulmojme Kadarene, dhe te gjith ata qe nuk ishin dakort me argumentat e Klosit. Na dilka qe mqns Klosi na u vetvra Kadareja eshte nje kriminel ish sigurims dhe populli shqiptar i trrashe qe nuk urren vetveten dhe nuk c'perben historine e vete. Njerezit qe treguan me pak respekt nga te gjith per Klosin dolen pikerisht keta qe hiqen si miqte apo dashamiresit e tij. TURP

ps. se harrova, nje shmitian, qytetbotist, nihilist, lubonjist, vetemmeshqiptaretracist me pak ne arenen publike.

Edhe nje gje. Ardian Klosi zgjodhi menyren se si do te futeshin ne mendjen e shqiptareve Aventurat e Tom Sojerit. Mendoj se ka bere perkthim fantastik me ate liber.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).