326 Komente

Battiato: Tra sesso e castita; Personalita empirica; L'ombra della luce.

nuk i shijoj dot ato të shkreta... janë shumë lindore për guston time (njësoj këngët e Shqipërisë së mesme). Për Stambollin si qytet, vdes ama, dhe për Shabanin komedian. 

me thene te drejten Baris Manco s'eshte tipiku i muzikes ..lindore.eshte tip '80 pop and rock.mu me ngjajne.po ndoshta 70% e shijes tende ndikohet nga fakti qe di gjuhen greke.Eshte gjithmone me interesante.plus asimos kishte ze shume te plote.rrofsh qe e solle.

nejse thuj europianet kane perla kur vje puna per prodhime kengetaresh nga te gjitha shijet dhe aspak komercial.ja psh nje nga korsika: http://www.youtube.com/watch?v=hOx9wxGlaNk&feature=related

p.s.mos me thuj qe Stambollin e ke qejf per Shen Sofine,se u thye poci.Sdq s'eshte e lehte te jetosh ne stamboll,that's for suresmiley

p.p.s.tani do e shoh me afer kete kengetarin grek se me te vertete mu duk i mire.Faleminderit again.

Duhet të jetë barriera e gjuhës, me Show.tv i isha dhënë ca turqishtes, po më tingëllon akoma tepër e huaj për ta shijuar. 

Asimos është një dhe i vetëm. Nick Drake i Greqisë. Shumë poetik, ndër të tjera.

Ja për ndihmë: http://www.youtube.com/watch?v=XzZj_I2b4Sk

http://www.youtube.com/watch?v=f_ylbYOmJH4

http://www.youtube.com/watch?v=ejtmmW2HDOY

no no no... Stambolli është thjesht madhështor si qytet. Është shumë i madh për ta përcaktuar si vetëm për Agia Sofinë. Xhamia Blu, Bosfori, ura, muzeumet... + stërgjyshi im kish jetuar aty. smiley

here: http://www.youtube.com/watch?v=qt8rMK8f19I

"dua të pi gjithë Bosforin". 

 

Mu qe thu ti Oranje,boshti turko-grek me duket i pandashem dhe nga ana kulturore.Qofsha gabuar,por me vjen aq organik sa me s'bene.

Stambolli besoj i ngjit te gjitheve.Po sidomos grekerve,qe kane lene zemren ne ate qytet.Edhe ne shqiptaret e kemi pas ndokend aty..Po prape s'jemi aq organik sa greket ne lidhje.Pervec bukurise,Stambolli ka nje epsh shume terheqes ama edhe ketu s'flas per uren apo muzeumet,por ato shenjat historike te qytetit(pse cisterna e Justinianit me Meduzen koke-poshte!!perle).Ndoshta se mbahet si kerthiza e qyteterimeve

Nejse po te jap dhe nje suedez ne kuadrin e kengetareve poetik:Cornelis

http://www.youtube.com/watch?v=bEEBnVuoVYE&feature=BFa&list=AL94UKMTqg-9B9Z_KD5xOM8orrKeec5jfX&lf=list_related

Ke nje liste,sa per te zhbiriluar neper kenget e tij.Shih sidomos:http://www.youtube.com/watch?v=BQk0reCzzn8

Kjo kenga me bosforin stil tipik lindorsmiley 

 

 

Disa dallime i ka, gjithsesi. Përmasa lindore del hapur tek turqit, pa skrupuj. Grekët i "fshehin" ca. Këta kanë dhe disa barra mbi supe, psh si të bëhen evropianë, apo si t'u mbushin mendjen vetes dhe robve se vijnë nga grekët e lashtë. Turqit janë më natyralë në përmasat lindore të tyre. 

Stambolli për ne, vjen i mitizuar, një qenie e largët, e paprekshme, derisa të shkel këmba aty. Kur e sheh pastaj, bëhet madhështor. 

thnx, ai korsikani më lart e kish qarë. Përgëzime për gustot! 

Po, ajo kënga është tipike lindore. E këndon një qipriot. 

edhe kjo: http://www.youtube.com/watch?v=8oCsZpmOHeE

"Kuzhina e Stambollit", një film grek që flet për një djalë me origjinë greke të larguar që andej, me rastin e trazirave të viteve 20, por që kishte lënë diçka të çmuar aty, dhe kërkon ta marrë. "Touch of spice", titulli në anglisht. 

Ooo e Politiki Kouzina e kam paresmiley Eshte nje nder filmat e mi te preferuar madjesmileyhttp://www.youtube.com/watch?v=SvVqodMjyj4

Me beso se ta them me me miredashje qe turqit dhe grekerit jane bosht i te njejtes kulture nga cdo lloj aspektismileyDhe ndonese se konsumojme dot kete teme me komente,e kam shume te qarte,sepse kam njohuri personale ne dy vendetsmileyPor sigurisht te drejte dhe ajo qe thua ti.

Po mua me pelqejne keto produktet e kulturave lokale e sidomos ishulloretsmiley,korsike,qipro,malte etj.Korsikanet jane shume revolucionar.

Po mos ma hidh poshte amam suedezin inteligjent Cornelius

Që ka ngjashmëri, ka. Në kuzhinë, muzikë (këngët rebetika me buzuk, vijnë prej Azisë së Vogël), mentalitet deri diku. Nuk mohohet, dhe nuk është për turp. Ka dhe veçanti pastaj, mentaliteti fetar i ndryshëm, statusi social që kishin në periudhën që bashkëjetonin, i ndryshëm. 

Unë vdes të rrëmoj nëpër kultura lokale. Ishujt dhe ishullorët janë të veçantë. Fshehin thesare. Përgjithësisht janë njerëz të bredhur, për shkak se ishulli ofron tundimin për të shkuar larg, po kanë dhe ndjenjën e kthimit në shtëpi, dhe marrjen prej botës çka kanë gjetur si më të shtrenjtë. Sëndukët dhe sepetet e ishullorëve, duhet të jenë objekte shumë të veçanta për tu zhbiruar. 

Suedezin, jo s'e hodha poshtë, po e dëgjoj tani madje. smiley Kitarën e paska shumë të ëmbël. 

 

po pra ca i ka bo? Me bere kurioz dhe e ndegjova kengen. Si melodi e bukur dhe prekese, por shume e tepruar me ate teks. Keshtu teksesh mund te shkruajne vetem meshkuj te semure nga uni mashkullor dhe ku femra per ta eshte nje qenje inferiore (ndoshta si kafshet shtepiake qe duhet ti binden per cdo gje  te zotit). Nuk do te cuditesha nese autori i teksit te jete me origjine nga Vlora. lol 

Keto, kjo mungesa e germes e me dy pika lart, po na ngateron keq e me keq. Une vlonjatet i kam shume qejf, pra femrat. Ndersa per vlonjatet, pra meshkujt, ne pergjithesi, them se u mungon nje gen i rendesishem.

po si se mbaj mend.smiley    e madhe Marinela!   e kam pare dhe degjuar 2 here live... njehere ne pallatin e sportit ne Vlore (isha fare i vogel athere)  dhe me vone ne nje koncert ne Sindagma, qender te Athines.smiley

edhe Ana ama, s'ngelet pas.smiley

http://youtu.be/vVSfZKs9Uro

O Dora, nuk më the, a të pëlqen Hanni? Lart në fillim të faqes.

 

Këtu ngjan me Tom Waits: http://www.youtube.com/watch?v=gHnMf_hruaA

shif dëgjoi dhe të tjerat kur të kesh kohë. 

stili: He describes his songs as being for anyone who has ever been shot or hit by a train. His musical style includes elements of garage rock, blues, and doo-wop.[2][3]

Do ti degjoj patjeter e do te them.Shifi dhe Ane Brun eshte Norvegjeze por ka aktivitet ne Suedi.Mua me pelqeu dhe nje qeter qe kishte Ajku me lart

Delirium-Koran  http://www.youtube.com/watch?v=xeOHIFruQ_Q( Ajku's cr)

Ne kuadrin e kultures lindoresmileyNgjan si muzike ambjenti por shume e kendshme.Une tani nani-nani se u bo shume vone.Natensmiley

jo jo bruno mars... jo bruno mars. jo dhe jo. smiley

Mire ben qe vjen, por zoti do qe te vish mire, Mirejam.

photo

O le le le  nga muharrem ahtmeti"... Meqe jam bo si mish i pjek ne diell sot smileysmiley

po per te vegjeline e uritur? smiley

opa, mbetet duke vujt ju andej ne nyc ... eh ...ahhh 

edhe ju ne gjermani po duke vujt mbetet smiley

e kush vete deri ne Berlin o squari? rri me qafsh, shh...

smiley

Tani që the show with the best music is over, a tribute:

Madhouse - Black box revelation. 

http://www.youtube.com/watch?v=fXyz8j3Jb08

Rolling Stones - Waiting on a friend 

http://www.youtube.com/watch?v=QPuDLs8vxDA

 

Dazed And Confused-Led Zeppelin

http://www.youtube.com/watch?v=auDv6cf2PBM

 

WHITESNAKE- HERE I GO AGAIN

http://www.youtube.com/watch?v=fNo4jGKvDzY

 

Jackyl, She Loves My Cock

http://www.youtube.com/watch?v=koDQ0JVtkWI

 

Spindrift- Speak to the wind

http://www.youtube.com/watch?v=AEgNebSjNyA

tbc...

 

CARMELITA - WARREN ZEVON

http://www.youtube.com/watch?v=B9L8jLPE84g

 

The Kills - Getting down

http://www.youtube.com/watch?v=JKoDesgws0w

 

The Doors- Love Me Two Times (Infected Mushrooms)

http://www.youtube.com/watch?v=QEaodmeOtuo

 

John Taylor - Pull You Through

http://www.youtube.com/watch?v=tsWCSvVXHv4

 

Sigue Sigue Sputnik - Rebel Rebel

http://www.youtube.com/watch?v=TxgeOJDYoG4

 

Tommy Stinson - Light of day

http://www.youtube.com/watch?v=jiPirvpvxDQ

 

Jeff Beck A Day In The Life

http://www.youtube.com/watch?v=CziRncMpmTI

Best Charlie Runkle moment: You are signing with me, or I will have my new friends slap you in the face with all their dicks, you hear me??? 

E kam pa mbi 20 herë këtë skenën. 

 

Aspak, shpreha thjesht pelqimin tim ndaj te dyja versioneve ..nqs e shifni si diplomaci ?? :O

E rendesishme eshte qe na pelqen te dyjave.. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).