Çëllbër eshte veza e `skuqur` ne uje te zier.E perdorur qe ne shekullin e 15te ne Perandorine Osmane ajo e ruan ende pelqimin e saj ne kuzhinen turke. Personalisht mendoj se eshte nje menyre shume e mire gatimi e vezes pasi eshte shume me e shendetshme. Per per dy persona ju duhen: 2 veze 300 [...]

55 Komente

Poached eggs nga PO?  Kusherirat e eggs Benedict jane turçe?  If this is not religious tolerance, I don't know what is smiley

çok sağol smiley.

If this is not religious tolerance, I don't know what is 

Ca je tu thane moj? 

 

 

如果这不是宗教上的宽容,我不知道是什么

你甚至不能复制和粘贴。

Monda nuk thashe qe kjo eshte me origjine turke.thashe qe eshte perdorur si ushqim ne PO.

 

O Enka, a ke mendu t'i bash bashke t'gjitha e ti botosh? Apo s'ja vlen?

Jo Teefa kur te shpik gjelle te reja vete po atehere mund ta mendoj.

Jo Teefa kur te shpik gjelle te reja..

 ..mqs jeni e apasionuar per guzhinen sa per kuriozitet mund te tregoni eksperiencen me "gjellen" me te mire qe keni  shijuar(ku dhe kush e ka gatuar) 

hmm se kam menduar me pare ketesmiley

me ka shijuar shume nje gjelle tradicionale franceze me pate te pjekur qe e kam provuar ne Paris.e kishte gatuar nje i njohuri im.

Çëllbër eshte veza e `skuqur` ne uje te zier,- ou, po si u s`kuqka veza me uje? ..kjo do te jete shpikja me e madhe, sidonos per ata qe u ka mbaruar vajismiley

o ilir-jan prandaj eshte futur ne thonjeza , se nuk eshte skuqje e vertete.

 ne rregull enka, me gjithe ate, veza eshte, me shume afer. gjysem e zier, se sa e `skuqur`. Te pakten ne dukje  smiley 

ime me e ka pas zier vezen e zhveshur ne leng mishi (kur bente bodybuilding smiley)

po eni s'na ka thene me te rendesishmen: sa minuta?

nuk e pashe fare oren e dashur trop, pasi eshte e dukshme kur eshte gati.

une them se 2 minuta perkunder 3 minuta psh japin nje konsistence shume te ndryshme.  megjithate falemnderit qe ma kujtove sepse duhet bere, ne mos varianti me kos, ai me leng mishi, ne mos ai me leng mishi, ndonje me leng misoje, etj. ketu kjo menyre gatimi perdoret shume te dielave, 12-15 usd per 2 koqe ve me salce te verdheme, dhe herepashere i duhet bere rezistence.

flm per sugjerimin trop do ta provoj dhe me leng mishismiley

"me sy"

Ose "futi gishtin" per te pare nese ka arritur temperaturen e duhur.smiley

pse gishti ka qen dore me nji kur ze kos. po e duroi gishti, hidhi faren smiley

`me sy` eshte masa me e mire dhe e duhur per te ruajtur nje kuzhine origjinalesmiley

kte s'e kom dyshu kurre. edhe pse dushmani u perpoq: te rre syni tha smiley

nuk thon kot: syni si filxhon. (si pune e cup, njesi matse ne anglisht)

Dakort.Po me duket po flasim per ve sy( veze te parrahura, ku e verdha mbahet ashtu sic eshte),apo per ta mat me sy?

per ta mat me sy Dorasmiley

Cim smiley

mish viçi, pule...?

dua te bej edhe une bodybuilding smiley 

leng mish viçi, me c'mbaj mend. lengu i pules e ka aromen shume te forte, nuk le vezen te tregoje tiparet e veta, eshte justifikimi im i sotshem. i sime meje mund te kete qene qe s'ka dashur t'i zhdukte pule e veze nene e bije si familje.

eshte nje metode qe njoh une, kur gatuan spinaq, i hedh vezen siper ne momentin e fundit, dhe mbyll kapakun, mbyll edhe gazin! Mbas 5 min, vezet dyken si syska, te skuqura! smiley

Tani, kjo gjuha amvisore mua me duket krejt e pakuptueshme. Dua te provoj ta gatuaj kete vezen, por ju artisteve nuk iu marr vesh asnje llaf.

 

Zihet uji dhe hidhet veza ne tenxhere (Veza ne tenxhere hidhet megjithe levozhge, apo thyhet dhe hidhen te perbrendeshmet?).

Lijeni ashtu sa ta shihni se eshte gati. (you're kidding me. A mund te ma thuash ne menyre eksplicite se si duket veza gati?)

Me tej nxirreni dhe futeni ne tasin me kos ku keni hedhur dhe hudhrat e grira.
Veproni njesoj me dy vezet. (Njera pas tjetres, apo mund t'i bejme edhe te dyja menjehere?)
Ne nje tigan te vogel skuqni vajin e ullirit dhe shtojini dhe piperin e kuq .Kaverdisini per pak caste.Pastaj hidheni ne tasin ku eshte kosi me hudhra dhe vezet.

Sipas deshires mund te shtoni dhe kripe dhe nenexhik(mente).
Ju befte mire!

P.S. Ju lutem me ndihmoni per sa kohe qe jam ende i uritur. Po e pata kaluar kete pike, nuk jam me i interesuar per gatimet tuaja! smiley

po ti ben karrige nga e para smiley, jo me nje veze te shkrete.

well, durimi eshte nje gje qe i blatohet objekteve me nderlikim te caktum smiley

ps. Antanta, Antanta... ici balklava... ici bakllava smiley

roger.

Ironi me idealin tone...

Vezen nga e para e ben pula, une po perpiqem ta rimodeloj. Pastaj edhe Leonardo da Vinci nuk dinte te bente veze te skuqura. smiley

Oooo ko ishte si D-Day!

Gati me knu marsejezen ktu... smiley

 

Prane topit po qendronte

vazhdimisht e furnizonte

nuk levizte qe atje

dhe qellonte batare

 

A di ndonjeri se si gatuhen zhiglat e pates?

veza hidhet me levozhge? kur eshte pare nje gje e tille? per sa kohe te qerosh shkronjat e yummania me lupe do te ngelesh i uritur PF..

Po deri me sot une vezen e kam zier megjithe levozhge. Helloou! smiley

mire fjalet qe nuk me merren vesh po figurat nuk kuptohen? ke pare ndonje veze me levozhge te zgerlaqet ashtu vetvetiu?smiley

Keshtu eshte kur e ul vehten dhe pyet grate. smiley Merr mer vlla picen ne telefon!!!

 

Mirembrema, di gje si behet Cesme Corbasi?

jo Dora nuk e kam provuar me pare.

pse nuk e kam ngrene une çılbır-in asnjehere?po me vika inat tanismiley

tenk ju(allaturka)

Se kisha ndëgjuar ndonjëherë çëllbërin- por vez të fërguara apo skuquara me tê vërtetë (e kuqja e pampiksur) që i shtohekos me erëza dhe hudhra bëj kur  më teket dhe e quaj vezë të skuqura me kos.

Ps: Enka si turkesh më dukesh kur përdor emrat e shqipëruar nga turqishtja për gjellëtsmiley           Hedhja e vezëve në ujë të nxehtë quhet mpiksje e vezëve në ujë të nxehtë ose vezë e zier pa lëvozhgë.    Nenexhiku nuk është mente.

 

nenexhik,nane,mender,dhjazme ....   me menten  ,jane nga e njejta familje Mentha ,por s'jane e njejta bime besoj 

Po ndryshojnë shumë kush ka pi çaj mente dhe çaj nenexhiku e di 

nuk e dija me siguri qe nuk jane te ndryshme.une kudo ku i kam perdorur i kane krahasuar se bashku si e njejte apo te ngjashme.sdq jo ne cdo vend ne bote ka nenexhik kshu qe mentja do bente punesmiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).