Zerde eshte nje lloj embelsire e ngjashme me pelten.Eshte popullore ne Turqi , sipas turqve pershkruhet si nje lloj puding orizi. Ne Turqi e pergatisin ne nje menyre me te ndryshme ato perdorin dhe shafran dhe leng trendafili por ne receten time nuk jane perdorur keto. Per te perfituar 9-10 tasa te vegjel me zerde [...]

22 Komente

enka, zerde nuk vjen nga zerdelia(frut) apo si i thone arabet,  zardelia ?Ç`ne orizi ? Po pyes nuk po kundershtoj.

grava dhe une vete ate mendova sa degjova per kete embelsire por nuk ka ndonje shpjegim te pakten jo aty ku pashe une.

Nuk e kuptova ne c'moment hidhej ftoi i grire. Faleminderit smiley

Fin ke te drejte nga shpejtesia kam harruar ta shtoj ate dhe lekurat e limonit.e rregullova flm per verejtjen.

'' Zerde eshte nje lloj embelsire e ngjashme me pelten "

Mire Zerden se kam nigju nojhere po " pelte " qe ngjan me Zerden cfare eshte ?

Ftua po,eshte shqip.

eh morre Bradland ironia gjithnje te ben te hutohesh.vetem se ti nuk e di pelten nuk domethene se gjithe shqipot s`e dine.

nuk them une por faktet

me vjen keq por dhe po te kete qene ironi ska lidhje me ty,me vjen inat me veten qe ti na ben ca gjera te mira kurse une nuk e kuptoj per cfare behet llaf,pastaj pse une ironi me ty ? si pa lidhje apo jo.

ndoshta e kam keqkuptuar une.nese po eshte faji im.

pelte nuk e di sesi perkthehet ne shqip ndryshe pasi une per vete vetem ne kete emer e kam degjuar.por nese mund te te ndih mund te them se eshte nje bicim muhalebije.

Jo nuk eshte pune faji,por e shikon qe une se di me tere mend sepse dhe ti e ke te veshtire te ma shpjegosh ceshte pelte ? nejse pa problem smiley

nuk mund ta shpjegoj dicka qe nuk ka perkthim Brad.

ama nuk dmth se nuk e di se cfare eshte.

Pelte = jelly (se e di qe shumica ketu jeni anglisht-foles)

 

S'gjeta foto tjeter...kjo me erdhi per me mbare. 

Mqse po diskutojme per zerde, disa kokrra shege per dekorate siper sikur e zbukurojne nje çike. 

Faleminderit per receten Enka, do e bej prove te henen mqse jemi pushim e te shoh si del. 

aj lajk it Ajkusmiley hajde me zemer te mire smiley

po Brad.

Kjo shoqja ime turke e ben me grure ne vend te orizit..

Ne vlore i themi zerva.si muhalebi po jo me qumesht,me uje.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).