Ate ditë nuk po binte shi. E kaltra e qiellit nuk dukej në asnjë cep, dhe kjo i bënte edhe pemët që të mos shkëlqenin. Asgjë nuk shkëlqente. Edhe metalet e bardha të pagureve të ujit nuk shkëlqenin varë në çantat e shpinës së partizanëve. Kishin kënduar e kërcyer shumë djë në Lusen, së bashku me malësorët lumjanë. Ishin të lumtur se në Lumë nuk kishin patur resitencë. Sepse tashmë që gjermani kish ikur ishte detyrë e batalionit të tyre që të vendoste ligjin në vend dhe të zhdukte anarkinë. Batalionet e tjera vazhdonin luftën, ndiqnin këmba këmbës gjermanët deri atje ku kish toka shqiptare, e edhe më tej. E ndiqnin deri sa të mos ish më në gjendje të ngrinte krye.

Në Buzëmadhe ka një teqé të fortë. Edhe sot e kësaj dite është vend pelegrinazhi. Edhe komunistët nuk rrinin dot pa bërë një vizitë tinës kurdoherë ndiheshin në vështirësi. Në Buzëmadhe perveç teqes ka edhe stane, ka barinj dhe shumë dhen. Në mes të bjeshkëve Buzëmadhja, asnjë rrugë kryesore nuk kalon andej, por prapë kjo se kish penguar turkun ti priste. Se kish penguar as serbin t’i gjente e ti priste. Ky ishte termi, “të presin” të gjitha ushtritë. Ndaj duhet me i parapri që të mos lëmë asnjë ushtri të hyjë në katund ndryshe ata do na presin. Dhe kështu kishin vendosur. Dhe kështu kishin bërë. Sa here kalonte ndonjë ushtri në anët e tyre dilnin në kodër dhe i vinin pushkën dhe i tregonin rrugën. “Ik andej, këtej jemi mirë”. Djemtë e katundit ishin nisur partizanë, por katundi kish ndenjur ashtu, si jashtë çdo gjëje. As italianë, as gjermanë, as komunistë as ballistë nuk kishte në fshat. Kishte një sheh, disa barinj e plot dhen. E pleq e gra e fëmijë e ndonjë sakat e ndonjë budallë e ndonjë të mençur si krejt katundet e botës.

Atë ditë që partizanët hodhën valle në Lusën, në Buzëmadhe u preokupuan se kishin marrë vesh se partizanët donin ushqime, dhe me ushqimet kishte qenë vit i mbrapshtë. Por katundi i tyre që kishte shumë dhen mbahej si i pasur dhe për këtë arsye atyre do u kërkohej më shumë se të tjerëve. Dikush që kishte qenë në mal për dru i kish detyruar disa partizanë që shkonin në katund të kthenin mbrapsht. Dhe atëherë komisari i batalionit vendos diçka. Dërgon një korrier t’i thërrasë katundin në kuvend. Të flasë me to e të diskutojë se si do e bëjmë Shqipërine e re. Se shqiptarë jemi të gjithë. Shehu u pat thënë që të mos shkonin. “Se komunizmi është kucedër”, kishte thënë, “dhe kuçedrat të hanë, nuk bëjnë kuvend”. Por burrat ishin nisur. Burra për të përfaqësuar krejt fiset. Kur po i ngjiteshin kodrës përpjetë pas tyre u dha edhe Hasani, djali trembëdhjetë vjeçar i Hysen Tales, partizan që luftonte diku në portat e Sarajevës. “Do të vi të takoj partizanët” tha, “janë shokët e babës tem!”. Dhe iku me burrat. Kur hynë në kampin partizan panë se ajri ishte shumë i rëndë. U përpoqën të marrin me mend se ç'kish ndodhur, kish vdekur ndonjë prej tyre, se çehre vdekje kish marrë ai kamp.

Mineja, ajo që kish hedhur më shumë valle dje, dhe rreth së cilës silleshin shumë nga shokët partizanë, e dinte se dikush kish vdekur. Ishin ata burra që kishin vdekur atë çast që ishin nisur nga shtëpitë e veta për të takuar partizanët. Dhe dënimin e kishin marrë vetë atë çast që kishin detyruar pararojën të kthehej pas. Dhe vinin me këmbët e veta drejt varreve të tyre. Se zakon të keq kishin këto lumjanët; aty ku binin, aty varroseshin, dhe këta kishin ardhur në bjeshkë për t’u varrosë. Njerëz të vdekur që ecin. Në mes të atyre burrave sheh edhe një djalë të vockël. Dhe i lëvizi zemra. Ishte më i njomë se vëllai që kishte dy vite që se shihte. Dhe i qeshte e gjithë fytyra. I vetmi njeri i qeshur në gjithë atë turmë. Vinte pas një djali pakëz më të madh që i ngjasonte shumë.  

– Ku shkon ti?- e pyet Mineja.

– Do të takojme partizanët!- thotë Hasani gjithë krenari - edhe baba jem asht partizan. Do të më bjerë libra kur të vijë, e do të shesim pak dhen për të shku në shkollë. Se më ka thanëe baba se kanë me kanë fëmijët e partizanëve që do e qeverisin Shqipërinë. Dhe që do e bajnë të bukur, ma të bukurën në botë. Si vend përrallash.  

– Dëgjo djalë, a ban nana jote çorape të bukura?- i thotë Mineja me një hidhërim të thellë në shpirt.

– Po. Ban plot çorape tëe bukura.

– Atëeherëe shko e më bjer një palë çorape se do të të jap një libër, se çorapet e mija më janë grisë qe sa ditë- i thote ajo.

Atëeherë Hasani i vogël i lëshohet kodrës me vrap. Mineja është pakëz më e qetë në ndërgjegjen e saj. Ajo e di se këta burra do të vdesin, se ky është fati që i takon luftës, është mësuar edhe me idenë se mund të vriteshin edhe shqiptarë, te e fundit çka do të thoshte shqiptarë, te e fundit çcfarë lidhte me këta malësorë të lodhur. Ajo vinte nga qyteti, kishte qenë në shkollë dhe kishte ideale të larta për të përmbushur. Ishte e bindur se komunizmi do të ishte shpëtim për bujqit e blegtorët e Shqipërise, sepse për punëtorët ishte padyshim. Se dikur të gjithë do të ishin bujq e barinj të lumtur në vendin e saj e në qeveri do ishin njerëz të drejtë që mendonin për hallet e tyre. Po për të arritur aty në fillim duheshin bërë të këqinj. Duhesh sakrifikuar pak. Pak njerëz, pak vend, pak ndërgjegje. Se lumturia nuk arrihet menjëherë. Ashtu mendonte edhe Hysen Tala qe luftonte në toka të huaja që të shporrej gjermani dhe komunizmi të bëhej i fortë.

Por diçka nuk shkonte në udhëheqjen e batalionit sepse vendimi po vonohej. Ndërsa buzëmëdhenjtë prisnin të rrethuar nga të katër anët, dhe kryesia e batalionit rrinte e mbledhur atje tej, Hasani me fytyrën kuq nga vrapi, ia ngjet për xhakete Minasë dhe i zgjat një palë çorape. Çorape të bukura, me lule në grykë e në majë të gishtave, çorape nusesh. Edhe nëna e saj punonte çorape tëe tilla. Që ti bënte pajën për kur të bëhej nuse, pasi të çlirohej Shqipëria.

– Nuk kishte çorape nëna- tha Hasani, - po ia mora motrës që do martohet sa të kthehet baba prej luftës. Se ka ba boll çorape ajo per me u martu, -dhe me një buzëqeshje çamarroke tregon se kishte bërë shumë mirë duke i marrë çorapet motrës.

– Pse erdhe prapë more ditëzi - i kthehet Minaja. Merr çorapet e i fut në çantëe dhe mendon çfarë të sajojë tjetër. Por nuk ka kohë të mendojë se Hasani ka fluturuar tej ku sheh se burrat e katundit të tij janë duke folur me një partizan me hije të rënde. Me sa dukej vendimi ishte bërë i prerë. Dhe nuk ka arritur ende atje kur i sheh se ua kanë drejtuar pushkët. I sheh që i shtyjnë tej dhe vrapon në mes të tyre. Pranë vëllait të tij që e shtyn, që nuk e don afër.

– Mos djalkën- bertet Minaja. Edhe dikush nga burrat mundohet ta shtyjë.

– Ik te shpia ti, ik te nëna e te motra- i thotë Ymeri.

– Jo unë do të rri me ty - thotë e Ymerit i mbushen sytë me lot. Një qytë pushke e shtyn tutje por ai nuk ka kohë t’ia kthejë. Eshte vellai i madh, ka nje moter pas vetes qe do e martoje sivjet e s’ka vella tjeter vec Hasanit...

Minaja vrapon për te turma e burrave, por xha Ymeri, partizan i vjetër ia ngjet për krahu. Se çfarë i lutet me lot në sy, por Minaja nuk dëgjon. Por nuk i ik dot nga duart e forta prej punëtori xha Ymerit. Ndërsa krismat e pushkëve përhapen nëpër qiellin gri, Minaja sheh të vëllanë e vet që rrëzohet para plumbave, për që ngrihet prapë. Dhe që qesh. Një buzëqeshje fëmije të pafajshëm. Dhe diç i thotë. Por ajo nuk dëgjon... atëherë kujtohet se nuk dëgjon dhe e habitur ulet. As nuk ulërin më. Ku do të shkojë tani? Kush e dëgjon zërin e saj. E këputur ulet në mes të bjeshkës. Thjeshtë ulet.

187 Komente

Po për të arritur aty në fillim duheshin bërë të këqinj. Duhesh sakrifikuar pak. Pak njerëz, pak vend, pak ndërgjegje. Se lumturia nuk arrihet menjëherë.

Pashe mbreme filmin The Lost City, flet per ardhjen e komukastrizmit ne Kube, ka nje moment aty ku gruaja kamuoptimiste debaton me te shoqin (Andy Garcia), kur ku i lutet qe te arratisen bashke nga Kuba:

- We're fighting the just cause.

- In a ruthless and undemocratic manner.

- We have to make our reforms first. Democracy will come later.

- Then why not the other way around?

Vetem respekte shkinaks qe na sjell ne vemendje Masakren Komuniste ne Buzemadhe te Kukesit. Ne keto kohera te felliqura ku terrori po na ofrohet si alternative perkujtimi i kesaj ngjarje me kete rrefim shume te mire, ndoshta disi na ben ti veme gishtin kokes.

Edhe keto "gjera" paskan bere partizanet? smiley Ne kemi lexuar shume tregime apo kemi degjuar nga gjysherit tane qe keto gjera i benin ose gjermanet ose ballistet...

Hekuran, a je ngjit najher te Kroi i Bardhe?

Dy here kam qene atje.

Gjalica sa e shemtuar dukej nga Kukesi (nga ato tymrat e bakrit), aq e mrekullueshme ishte per mbrapa.

Sa per shkrimin: e ke shkruar dobet, artistikisht them, nuk eshte fare i qarte ne linje logjike dhe kohezion. Them ta ripunosh, se ngjarja eshte e mprehte, por them qe gjithashu te pyesesh dhe degjosh sa me shume pale. Mos harro, flitet per pushtetin, per pushtetin s'ka lojra, tjetri te vret mu ne mes te bulevardit, e jo me atje ku kane pas lujt teatrin Muji dhe Halili.

Do doja te jepje nje pasqyrim realist mbi personazhet e kohes, ashpersine e luftes, dicka per disiplinen partizane prej verteti, dicka per shevqet pecin e vertete (pa kalu ne sharje grashe tani qe i ka rreshqit kemba, se nuk eshte burrnore), dicka per Muharrem Bajraktarin... kam besim te ty se je autor i ndershem. Por vetem mos u nxito dhe mos merr mbas berihajt. Nje shkrimtar rri mbi keto gjera.

Detaji me vogelushin Hasan duhet te jete i vertete - po qe fiksional duhet me patjeter ta heqesh qe aty. Po qe i vertete, ndertoje gjithe tregimin ne baze te tij, sepse eshte rrenqethes dhe letrarisht ka vleren e nje diamanti te erret!

Persa i perket stilit dhe menyres se shkrimit, po te sjell nje fragment:

Atë ditë që partizanët hodhën valle në Lusën, në Buzëmadhe u preokupuan se kishin marrë vesh se partizanët donin ushqime, dhe me ushqimet kishte qenë vit i mbrapshtë. Por katundi i tyre që kishte shumë dhen mbahej si i pasur dhe për këtë arsye atyre do u kërkohej më shumë se të tjerëve. Dikush që kishte qenë në mal për dru i kish detyruar disa partizanë që shkonin në katund të kthenin mbrapsht. Dhe atëherë komisari i batalionit vendos diçka. Dërgon një korrier t’i thërrasë katundin në kuvend. Të flasë me to e të diskutojë se si do e bëjmë Shqipërine e re.

OK, cfare valleje, pse? Nuk sqarohet. Se keto vallet partizane te brigades se 5-te po behen cik si shume, a thu se brigada 5 ishte ansambli i kengeve dhe valleve popullore. edhe a. tufa me valle e ka ate maskarallekun me diber (hidhe hidhe kemben/ dibres ia qime nenen).

Nga sa di nuk me rezulton qe partizanet tu kene rene me qafe gjindjes per ushqime, them ne menyre plackitese a ku di une. nqse me thua te kunderten, do me duhen sinqerisht shume fakte per ta besuar kete gje.

Fjalia: "Dikush që kishte qenë në mal për dru i kish detyruar disa partizanë që shkonin në katund të kthenin mbrapsht." eshte letrarisht bullshit -->> prandaj them rishikoje tekstin edhe nga ana formale.

Ajo puna qe komisari do mblidhte njerzit per t'u thene si do ishte shqiperia e re ne vjeshte te 44-es ne fshtra te Kukesit, me fal por sikur nuk mban uje.

Jam i sigurt ne mirkuptim!

edhe sikur te jete shkruar mire artistikisht nuk e le ana "ideologjike" te jete letrarisht korrekt dhe interesante, thjeshte letersi per partizane e gjermane, ne kohen e internetit brezi i ri as qe do ti hidhte sy smiley 

si pas krishtlindjeve tani do vej bast gjer ne ç'pike do ta kryqzojne Shkinaliun e gjore

OK, puna eshte se nuk e shuj dot komentin mo. Por nuk kisha ne men asnji kryqezim.

vallai se kam pa hic qe ke komentu cimo

por ti cke , pse do e shush mer. secili ka menimin e vet

shkinasi vete kruhet , ska pse ti djege smiley

une spektator jam , ju thoni menimin tuj, une tund koken time

smiley

cheers

...jemi dhe ne prag festash tani, sikkur nuk ka vend per te tilla shkrime, flas vetem si fabul, se nga ana artistike, nuk kam naii gjo........duhet diçka ma gazmore.....

Historia eshte me e nderlikuar se kaq po ne shqiperi nuk dihet asnjehere me saktesi e verteta.Pala tjeter pretendon se po hanin mengjes kur halil alia i cili u kishte dhene besen se s'do i ngiste i sulmon dhe vriten 47 partizane.shefqet peci ne kunderpergjigje apo hakmarrje ndoshta ka vrare edhe te pafajshem po ishte situate lufte ne ato rrethana merren vendime kur ke jeten ne rrezik e te fluturojne plumbat prane veshit nuk eshte kohe paqe ne te cilen behen hetime me prokurore gjykates avokate etj.

c'pune ka Halil Alia me maskaren ne Buzmadhe? Halil Alia ka qene nacionalist i Dibres. Shefqet Peci ka sulmuar nacionalistet se pari ne fshatin Lusen, ku nacionalistet i jane kunderpergjigjur zjarrit nga partizanet pastaj masakra e burrave te Buzmadhes ka ndodhur me pas pa asnje faj nga ana e fshatareve te Buzmadhes. Ku po i rrezikohej jeta Shefqet Pecit ku aty kane qene disa fshatare qe partizanet i kane carmatosur dhe vrare si bagetite. E gjithe kjo ka qene ne kuader te nenshtrimit te veriut meqenese jugn e vendit e kishin futur ne dore qe me kohe me ato fare keshillash nacional clirimtare.

Tani e kuptoj pse nuk behet Shqiperia. Numeroni sa komente ka qe ne nje menyre ose tjeter mbrojne nje kriminel si Shefqet Peci.

.Shefqet Peci ka sulmuar nacionalistet se pari ne fshatin Lusen, ku nacionalistet i jane kunderpergjigjur zjarrit nga partizanet pastaj masakra e burrave te Buzmadhes ka ndodhur me pas pa asnje
pala tjeter pretendon se u sulmuan te paret.ka mundesi qe keshtu te kete ndodhur pasi objektivi i tyre ishte shkonin ne kosove.

ja c'thote ish-partizani i Brigades se V Derro Derraj: “Kur u futëm në zonën e lumës, kaluam prej Kalasë së Dodës në Buzmadh, në ndihmë për krijimin e Këshillit Nacional Clirimtar. Qëndruam në 3-4 shtëpi, duke na ndihmuar me zemër. Në Buzmadh gratë na shërbenin. Ato u miqësuan me dy vajzat tona e silleshin si motra. Të nesërmen e natës së tretë, veç mëngjesit, na dhanë ushqime për një ditë. U përqafuam me mirënjohje e ata na uruan udhë të mabrë. Ishte pritje-përcjellja më dashamirëse, më e paharruara në jetën time. Djalëria nga Labëria gjeti në Kukës patriotizëm të lartë, pavarësisht nga sjellja keqe e ndonjë të mashtruari. Sa për ato pushkatime, s’di ç’të them, se me dridhet misht. Ishte një turp, të paktën për ne që ishim çlirimtarë, por veçanërisht për ata partizanë që u pritën e u mbrojtën nga Buzmadhi.

shkinaks, e di vete ate njecken ti.  S'eshte se eshte ndonje suprize smiley.

gezuar festat, vit te mbare smiley.

 

Kjo masakra ka ndodhur nga fundi i luftes se II boterore dhe jane pushkatuar 21 veta te pafajshem nga partizanet te cilet kane patur si komandant Shefqet Pecin, mesa di si hakmarrje ndaj vrasjes (ne luftim) se nje partizani vlonjat me mbiemrin Çino (Ilmi emri ndoshta). Mes ketyre 21 vetave fillimisht ka qene edhe nje daja i babes tim, por qe e hoqen me pas sepse shpia e tij kishte pas strehuar per nja 3 jave nje partizane te plagosuar. Ka ndodhur eshte nje histori prekese pak para se te pushkatoheshin, kur nje baba i eshte lutur Shefqet Pecit ta lironte djalin e tij dhe te pushkatonte ate ne vend te tij sepse e kishte djale te vetem. (U realizua si kerkese, djali shpetoi po iu pushkatua babai).

Keto mi kane treguar sepse baben e kam nga Fshati, ndodhet afer Shkinakut nga duhet te jete "shkinaksi".

Hysen, jo Ilmi.

te sugjeroj te lexosh edhe komentin e Albas pak me lart. the truth is out there.

Hallall dajes se babes qe ka strehu partizan!!!

Po per Ufot ka ndonje tregim qe vetem shkinasi e dismiley)Fantazi 2 lekshe,qe them qe ta pasurosh dhe me ndonje krajl, meqe tanime dihet qe partine komuniste e drejtonin Serbetsmiley)Je qe je, fut ne loje dhe Hanibal Lekter, se dhe ne Vlore gjate 97 nje grua piu gjakun e shiksit. Majat leji per ne fund, qe mos ta heqim trikon nga sikleti nderkohe qe ne Kukes po vinte fundi i botes. Bosonin e Higgs mos lej pa permend, meqe Hasoni do kete qene dhe besimtar. Qesharake komplet, po kendeshemsmiley

Mu desh te lexoja komentet qe te kuptoja pak a shume perse behej fjale. Ne fillim kujtova se partizanet i vrane keta burrat per t'i ngrene, ngaqe nuk i kishin dhene buke. Mbase me ngaterroi edhe vallja e hedhur para se ti ftonin, tip valle rituale...

Nejse, tregim ne frymen e festave te fundvitit smiley , sidoqofte jo nga gjerat me te bukura qe kam lexuar nga Shkinkasi.

 

 

Kjo  “Histori me partizan” kur i arrin fundin shndrrohet ne “Histori me kriminele”, nje barazim , qe duket se eshte synimi i autorit, me nje tekst letrar sipas skemave te vjetruara te socrealizmit : antagonizem i idealizuar, te mire kunder te keqinjve.

Duke e lene menjane ngjarjen historike , per te cilen ka shume interpretime, mjafton te permendim dy , ate te autorit dhe ate te Alba2265,ketu po flitet per letersi, per pasqyrimin artistik  , qe sigurisht nuk ka asnje detyrim te jete identike me cfare ka ndodhur. Por natyrisht, nese  ngjarja historike deformohet aq shume ne pasqyrimin letrar,askush nuk mundet, as autori,te pretendoje se eshte duke nxjerre perfundime artistike bazuar mbi nje ngjarje reale.  Qe do te thote rrjedhimisht se autori kryen procesin e pergjithsimit artistik duke marre shkas nga nje ngjarje e vecante.

Por pikerisht ketu fillojne problemet  per autorin , i cili per shkak te indoktrinimit  deshton  dhe ne vend te beje art , ben propagande.

Sepse si mund te pajtohen frazat e hyrjes se tregimit  (Sepse tashmë që gjermani kish ikur ishte detyrë e batalionit të tyre që të vendoste ligjin në vend dhe të zhdukte anarkinë. Batalionet e tjera vazhdonin luftën, ndiqnin këmba këmbës gjermanët deri atje ku kish toka shqiptare, e edhe më tej. E ndiqnin deri sa të mos ish më në gjendje të ngrinte krye.),qe i ngarkojne keta njerez,partizane,me nje ideal fisnik e sakrifice njerezore,me pasqyrimin pergjate gjithe tregimit si kriminele ordinere te paskrull qe vrasin dhe femije?

S’do shume mend per te kuptuar se fraza e hyrjes eshte sa per te qene politically correct, me shkoqur nje fraze hipokrite.  Ngecur ne kete  nonsens,autori nxjerr nga menga nje artifice tjeter : komanda partizane kriminale  por partizanet njerezore ndonse frikacake pa kurajo.  Qe do te thote as me pak as me shume se, cuditerisht ne kete vend kriminelet rezultojne me ndergjegjen atdhetare me te larte, perderisa kane marre pushket per te mbrojtur atdheun kunder pushtuesit tashme e kater vjet me rradhe, bile shume nga keta kriminele, komandante e komisare  kane dhene edhe jeten duke bere sakrificen me sublime. Dhe jo vetem kaq, por pasuesit e tyre te shumte ne numer jane ca torrollake te ndershem,   njekohesisht edhe trima edhe frikacake,njekohesisht edhe fisnike sepse sakrifikojne per lirine e atdheut , edhe kriminele ngaqe pasojne e mbeshtesin nje tufe kryekriminelesh ne komande dhe askush nuk pendohet, askush nuk dezerton , askush nuk bëzan. Kjo eshte ta deheroizosh, ta poshterosh brutalisht nje periudhe kur si rrallehere ne histori ky popull veproi me ndergjegje kombetare te cilesuar. Artistikisht do te thote qe te spekullosh dhe nga nje episod i vecante te pergjithesosh nje karakter universal.  Alkimira te tilla nuk mbahen dot ne kembe. Ose partizanet , perfshire edhe komandat e tyre, ishin luftetare te lirise , qe u ndodhte ne rrethana lufte te benin edhe gabime apo edhe faj sic edhe mund te jete ky rast, ose kriminele qe rastesisht benin edhe ndonje pune me vlere . Te dyja bashke s’mund te jene, nuk eshte medium kuantik ketu, duhet te zgjedhesh o njeren o tjetren , edhe lexuesi dhe zoteria autor.

Por nuk mbaron me kaq. Autori edhe protagonistin pozitiv, fshataret i trajton pas nje vizioni regresiv, reaksionar. Flet me simpati , bile krenari per vetedijen e ketyre fshatareve qe : “Ndaj duhet me i parapri që të mos lëmë asnjë ushtri të hyjë në katund ndryshe ata do na presin. Dhe kështu kishin vendosur. Dhe kështu kishin bërë. Sa here kalonte ndonjë ushtri në anët e tyre dilnin në kodër dhe i vinin pushkën dhe i tregonin rrugën. “Ik andej, këtej jemi mirë”. Djemtë e katundit ishin nisur partizanë, por katundi kish ndenjur ashtu, si jashtë çdo gjëje. As italianë, as gjermanë, as komunistë as ballistë nuk kishte në fshat.”

I paraqet me nje psikologji mesjetare, ngujuar ne kullen e tyre , pa asnje kontakt , bile kunder cdo kontakti me boten. Kunder cdo ushtrie , kunder te gjitheve. Te paafte per te kuptuar kohen, te paafte per te kuptuar atdheun e tyre, te paafte per te kuptuar se situata e tyre as andej as ketej eshte ireale, e pamundur , e tejshkuar edhe ne nje vend qe, sado i prapambetur  kishte kuptuar me ne fund se duhej krijuar nje komb qe te zevendesonte fiset e bajraqet e panumerta,te cilet perbenin arsyen themelore perse ky vend nuk zhvillohej si te tjeret rreth tij.

Per te mos u marre me tej me ndonje personazh si shehu i fshatit, qe artistikisht mëton  t’i atributoje fese ideologjine e udheheqjes kombetare.

Nuk eshte ceshtja se nuk kane ekzistuar ne disa zona te veriut mentalitete te tilla primitive per arsye te mirenjohura historike,por t’i shohesh me simpati ato do te thote te jesh pjese e atij mentaliteti e per pasoje nuk mund besh dot letersi perparimtare. Do te thote te jesh akoma peng i ca pikpamjeve te mykura krahinore , te cilat te bejne te mos kuptosh te sotmen  e te rendesh per turp me hosanna-ra pas ndonje idhulli pa krena. Fatkeqesisht.

Akoma me tej. C’perfaqeson kjo partizanja Mine?  Meshire kristiane?  Ekzistencialen mizantrope?  Pafuqine per te ndryshuar, pranimin e se keqes, nenshtrimin ndaj fatit te keq? Cilendo prej tyre, apo te gjitha bashke nga pak, ajo nuk mund te perfaqesoje nje personazh pozitiv sic perpiqet autori duke e pershkruar me simpati te dukshme. Cfare na sugjeron permes kesaj luftetareje , qe asgje nuk mund te ndryshoje, se e keqja mes nesh eshte  e perjetshme dhe jemi te paracaktuar te humbim perfundimisht?  

Duket se, si ne kete rast te fundit ashtu edhe ne te tjerat me siper,autori nuk ka gje te qarte ne koke. Duket djale i mire se shkruan me sinqeritet, me dashuri te thelle per fshatin e tij, pa e kuptuar dot se dashurine me e thelle duhet t’ia kushtoje atij fshatit te madh qe quhet Atdhe,  me sa duket ose se ka nje ngushtesi botkuptimore ose eshte i indoktrinuar deri ne asht. Me shume gjase vuan prej te dyjave.

Dhe e fundit. Nje letrar duhet ta respektoje gjuhen, ta njohe mire para se te marre guximin te dale publikisht. Nuk thuhet “histori me partizan” por “histori me partizanë” sepse  objekti eshte ne shumes. Nuk thuhet “thjeshtë” por “thjesht” sepse ne kete rast eshte ndajfolje.Per te mos u shtyre me tej si ne rastin e “vare “ per “varur” sepse mund te jete efekt i pandergjegjshem i dialektit.

Besoj se ne PPU mund te behen gjithefaresoj eksperimentesh, edhe  letrare ,por “peshqit” nuk duhen konsideruar peshq prej verteti.

Analize shume e bukur.Pershendetje.

Me vjen shume mire qe ndajme gjykime te ngjashme.

Pershendetjet e mia gjithashtu.

Loloto,nga gjithe kjo "histori me partizan" doli edhe nje gje me vlera...kritika jote!E nenshkruaj 99,99 %.Pershendetje.

tenk ju veri maç!

shoh qe paska godite tregimi. 

loloto, ke ba nje analize te mire besoj dhe te falenderoj. dmth, pavaresisht se ideologjikisht nuk mundesh ti pranosh disa gjera, prape je perpjekur te pranosh disa gjera te tjera. 

une jam nga nje fis partizanesh. kemi edhe deshmore. xhaxhai im eshte palgosur ne lufte me gjermanet ne rradhet e partizaneve. 

dhe ne tregim nuk pretendoj te bej histori. as nuk di te bej histori. mundohem te shkruaj. dhe mundohem qe te shkruaj pa kontekste. 

masakra e buzemadhes ka ndodhur, dhe ka qene poshtersisht e tmerrshme. nese muharrem bajraktari, nje nacionalist dhe komanadant kundra gjermaneve (si Cen Kryeziu apo Shaban Polluzha) nuk u ktheu pushke partizaneve ne luften per pushtet me thenien e famshme se nuk vritemi vllau me vlla, kjo nuk do te thoshte se lumjanet qe kishin luftuar me muharremin duheshin pushkatuar. sepse ne te lumes se eperme as nuk kemi qene me muharreim po me partizanet. kjo sa i perket historise. dhe do te jete tmerresisht e ndyre cilado vrasje qe behet per marrje pushteti. 

sa i takon tregimit, sikur ta kisha hequr nga ky kontekst e ta kisha bere masakren e gomsiqes nga trupat e zogut, apo masakren e manastirit nga trupat osmane, apo salen e 97 ne vlore apo te fatos nanos ne tirane, apo te serbeve ne shumadije ne fillim shekullin e 19, apo te ali pashes ne preveze apo ishujt shqiptare te jonit, apo te sulioteve ne janine, ngado e njejta gje do ishte. 

lufta per pushtet me vellavrasje eshte e ndyre. dhe per me teper kur vriten femije e njerez totalisht te pafajshem. 

shoh qe paska godite tregimi.

Jo, i nderum; shkrimi ka gjujt per laraska. Dhe ktu esht problemi, se ne ket mexhlis, ty te dun. Kur godet vertet ajo qe ti shkrun, ti e ke pa se si e qysh vjen puna...

emo vetem nga ty pres qe te mos biesh pre e situatave emocionale. 

te garantoj me shpirt se une e du ma shume shqiperine se shume kush, dhe se nuk e du salen. 

then kjo, ca kishte qe nuk shkonte te tregimi? dmth, pervec dialektit tim (s'eshte gege, s'eshte lumjance, s'eshte lezhjance, s'eshte letrare, eshte imi). 

kjo eshte thjesht letersi vella, dhe letersia eshte nje gje tjeter nga historia. 

Dialketi yt eshte yll e drite dhe du qe ta zhvillosh!

Tregimi artistikisht eshte i pakualifikum.

Fiksioni ka ca ligje te vetat: vertet shpreh gjera qe nuk kane ndodhur, por mund te ndodhnin, por askund nuk eshte thene te thote gjera qe NUK kane ndodhur ose NUK jane ashhtu si paraqiten. Dhe ti fiksion nuk ke bere!

Ka nje problem tjeter: ne nuk e dim cfare ke pas ndermend ti. Ne shohim cfare shkruan. Ato cfare ke shkruajtur gjenerojne cfare sheh neper komente. Ka njerez ketu qe vetem pse i kriminalizon partizanet, jane gati te te hedhin tre kurora kraheve.

E fundit: shiko se mu s'me kushton asgje me hesht, dhe ashtu e kam "urte e bute e plot tiganin".

ok heqim termin buzemadhe dhe pastaj me thuj ca ka tregimi qe nuk shkon. e bejme buzevogel?!

 

e bejme buzevogel?!

Beje si te ta doje zemra, Hekuran!

Te mira prej meje.

...shkrim shume i bukur dhe mbreselenes,bravo shkinaks.Ata qe perpiqen  te denigrojne  dhe percmojne ate jane thjesht militante  fanatike  dhe mos u impresiono e prit te thone ndonje mendim realist pozitive.

O Hekri, me ato komentet per komentuesit, nuk se bohet ndonje ndryshim nga BUZEMADH ne Buzevogel,  apo Buzeprere, problemi nuk qendron tek emri, po tek ngjarja qe ti do te fiksosh nepermjet letersise.....ja ketu eshte puna....... Eshte e njejte me gjykaten Nderkombetare te Hages, e cila gjykon vetem komandantet e UCK-se dhe shume pak komandante te ushtrise serbe....dhe a e din Pse.....???????

Duhet te ndajme partizanet nga komunistet te cilët kishin pushtetin nder ta...gjyshet e mij ishin partizane dhe kane lene familiare te vrare ne shesh të luftes...im gjysh, mbasi i moren shuume toka si i pasur qe kish qene e mbylli jeten ne fund te viteve 70-te si patriot. I vellai, i denuar me vdekje kthyer ne burgim te perjetshem e me pas i liruar mbas 10 vjetesh me nderhyrjen e tim gjyshi prane dy personalitetesh qe nuk dua tu permend emrin (asnjeri komunist si origjinë). Ky i fundit jetoi mbi 90 vjeç si kulak...Ju siguroj se që të dy me kane thënë më se një herë se asnje nga partizanët që hanin e flinn në sarajet e tyre nuk deklaroheshin si komunistë. Kur shfaqeshin mbas 1948 si pushtetare, perveç te vrareve mbas shpine, gjyshat e mi qeshnin: "shiko more ti...edhe ky na askesh qene komunist". 

Luftetaret e lirise nuk vrisnin njerez si ne tregimin e mesiperm...ishin komunistet, pakica ilegale, ata qe merrnin vendime. Kush ishte zv-komisari i brigades se pare sulmuese? Sala?

I ftoj te gjithë Peshqit te me japin një rast të vetëm ku nacionalistët të kenë vrarë një të vetin mbas shpine...gjë tipike kjo për komunistët dhe absolutisht jo e tillë për partizanët.

Ushqimet? Nga i mernin ushqimet partizanët? Punonin arat? 

Tregimi më pëlqeu.

Kohët e fundit, në shtyp po shkruhet shumë për masakrën e Kolesjanit. Në këto shkrime, thuhet se masakra e Kolesjanit rëndon në ndërgjegjen tuaj, se ju keni bërë genocid kundër njerëzve të pambrojtur e të paarmatosur?!…
Shefqet Peçi: - Jo, more, paskan qënur të pafajshëm, paskan qënur të paarmatosur ë?!… Po atëhere, kush m’i vrau mua ata të dyzeteshtatë partizanët në Lumë të Kukësit?!… Po njëzetedy partizanët, shumica kosovarë, kush m’i vrau në Kala të Dodës? Ç’të bëja u, t’i lija të ma grinin të gjithë brigadën. Edhe sot, u thom atë që kam thënë dje: “Vrava, se më vranë!…” Ta thashë edhe më lart, të gjithë partizanët që u vranë me tradhëti në Kala të Dodës, ishin në pushim, duke ngrënë bukë, sepse kishin marrë detyrën që të niseshin drejt Kosovës, që t’I flisnin popullit për luftën tonë, për brigadat partizane, që po marrshonin drejt saj. Noshta pikërisht për këtë na ra pas krahëve Muharrem Bajraktari, se nuk donte që Kosova ta merrte vesh se kush ishim na e kush qe ai… Po u, kurrë nuk jam bërë pishman dhe nuk jam futur vrimave na frika. Pas çlirimit, më vunë deputet në Lumë. Katër vjet me radhë. S’jam ruajtur, kam shkuar ndreq e mu në Shishtavec vetëm me dy roje. Më kritikoi Memeti, se ai qe Memet She me halle. Kish të drejtë, po edhe u kesh të drejtë sipas mënyrës. Po ta kisha bërë borxh, po t’i kisha hyrë njeriu në hak, ata le të më vrisnin, se malësorë ishin, fundja, burra trima…

pikerisht, keta partizanet e pafajshem carmatosen luftetaret kosovare dhe ia dorezuan komunisteve sllave qe me pas, nepermes territorit te qeverisur nga komunistet trima shqipetare u mbarten si kriminele per tu masakruar ne tivar. 

deputet ne lume te kukesit shefqet peci me vota te lira te lumjaneve!!!!!!!!!!!! ende i besojme keto gjera? ashtu si heronjte e vigut ne shkoder me kerkese te shkodraneve. ashtu si kishat e xhamiat me deshire te popullit. ashtu si kooperativat me deshire te popullit. 

nese dikush ka vrare shqiptare te pafajshem, qofshin keta partizane, qofshin bujq, qofshin ckado, kane bere krim. a jemi te sigurte qe keta buzemedhenjte e vrare ishin perfshire ne vrasjet ne kala te dodes e ne lume? 

nje shoku im thote se: "shqiperia s'ka per tu bere sa kohe na qeverisin komunitet dhe bijte e komunisteve." dhe ndoshta ka te drejte.  

nje shoku im thote se: "shqiperia s'ka per tu bere sa kohe na qeverisin komunitet dhe bijte e komunisteve." dhe ndoshta ka te drejte.
Shoku jot ia fut pordhes se shqiperia sidomos veriu ka qene pocaqi edhe perpara se te vinin komunistet ne fuqi.

Shkinaks, nuk jane gjera te thjeshta keto qe ti do me i rrezu me nji te rene te sepates..... Sikur barre te madhe i ke vu vetes. Per Kolosjanin ta dhhane pergjigjen sipas historise, kurse per Tivarin, pse nuk pyet Rahman Parrllakun, qe eshte dhe Kuksian edhe gjalle te te jape nje pergjigje te sakte te ngjarjes, si nder te vetmit deshmmitare te gjalle...? kot sa per muhabet se deri tani shume kane folur, po asnje nuk e ka pyetur publikisht, dhe me duket se e kane pyetur edhe tinez, dhe i kane vene kapak muhhabetit se ishte nje poshtersi ne kurriz te Shqiperise.....siç duket ky gjeneral trim, ua ka prere pak hhovin ketyre antishqiptareve......

ta thashe kot per sport ket pune, jo se ngre apo ul ndonje gje ne subkoshienncen tende "patriotike"

Në mënyrën më publike dhe sfiduese ftoj të gjithe Pjesëmarrësit e PPU që të hapim një debat për KANIBALIZMIN si një perfundim eloquent i zgjedhjes politike ( Komunës Primitive ) të gjenive të fese KOMUN-iste. Kam ca hollësira shumë, po shumë interesante për këtë.

Cfarë duhet të mendoj për ata që nuk i përgjigjen sfides sime?

Po u, kurrë nuk jam bërë pishman dhe nuk jam futur vrimave na frika

...dhe s'pranoi te jepte llogari asihere per ket qeshtje.Kur Saliu desh ta fuste ne burg,nejti dy jave pa u ushqyer dhe vdic e shkoi.

Ishte burre dhe jo llafe

shoh qe paska godite tregimi.

...po pra, ti pranaj e ke shkruar, te godasesh dhe jo te kenaqesh me tregimin! 

Po lexoje edhe njehere kete deshmine:

… Po atëhere, kush m’i vrau mua ata të dyzeteshtatë partizanët në Lumë të Kukësit?!… Po njëzetedy partizanët, shumica kosovarë, kush m’i vrau në Kala të Dodës?Ç’të bëja u, t’i lija të ma grinin të gjithë brigadën. Edhe sot, u thom atë që kam thënë dje: “Vrava, se më vranë!…” Ta thashë edhe më lart, të gjithë partizanët që u vranë me tradhëti në Kala të Dodës, ishin në pushim, duke ngrënë bukë, sepse kishin marrë detyrën që të niseshin drejt Kosovës, që t’I flisnin popullit për luftën tonë, për brigadat partizane, që po marrshonin drejt saj. Noshta pikërisht për këtë na ra pas krahëve Muharrem Bajraktari, se nuk donte që Kosova ta merrte vesh se kush ishim na e kush qe ai… Po u, kurrë nuk jam bërë pishman dhe nuk jam futur vrimave na frika. Pas çlirimit, më vunë deputet në Lumë. Katër vjet me radhë. S’jam ruajtur, kam shkuar ndreq e mu në Shishtavec vetëm me dy roje. Më kritikoi Memeti, se ai qe Memet She me halle. Kish të drejtë, po edhe u kesh të drejtë sipas mënyrës. Po ta kisha bërë borxh, po t’i kisha hyrë njeriu në hak, ata le të më vrisnin, se malësorë ishin, fundja, burra trima…

rrofsh alba2265

 

Shkinaks, mua me pelqeu shume per vete, qofte ne nivel letrar qofte ne nivel historik.

 

E mos u bej merak : gjithmone njerezit do te thone qe duket te shkruaje kete a te mos shkruaje ate, por ky eshte problem i tyre e jo problemi jot.

 

 

seriozisht e ke?

dhe ti meton te jesh/behesh shkrimtar?

Po pra, sepse edhe une mendova qe ky problemi eshte krijuar si pasoje e leximit dhe mund te eliminohet fare lehte duke mos e lexuar me!

A quhet kjo win/win situation per shkruesin?

Nje rruge efikase shume eshte edhe ajo.

Jo e kam vertet Emigranto & PF.

Pastaj, ça jam apo mendoj te jem une s'ka aspak rendesi ketu.

Shki ka treguar nje histori qe mua me pelqeu sepse me futi ne momentin qe po tregon, e kisha vertet deshire qe djali i vogel te shpetonte. Me beri te ndihem pjese e diçkaje, e kjo eshte e rendesishme.

Sa per aspektin historik, Shki nuk eshte historian e ka detyra te tjera. Keshtu qe vertet nuk i kuptoj kritikat. Qe, nese duam, mund te behen, por une s'kam nder mend sepse ka me shume gjera pozitive se sa negative.

 

Pershendetje shkinaks, pergezime per shkrimin. smiley Te informoj se kete shkrimin tend e kam publikuar ne fb dhe ja kam shperndare gjithe shoqerise.

Me sa po marr, qenka nje histori raprezalje pas nje sulmi, qe i eshte bere partizaneve. Eh, i ka lufta keto krime lufte, masakra ne popullsi civile.

Njesoj benin edhe gjermanet ne lufte. Nese i goditnin forcat e rezistences, benin raprezalje ne fshatin me te afert. Shume prej ketyre nazisteve qe kane kryer keto masakra jane denuar, si psh Erich Priebke, por pas shume proceseve gjyqesore. Biles gjykata ne shkallen e pare i dha pafajsi, sepse e quajti thjesht zbatues te urdhrave te eproreve. Por me vone e denuan.

Po u, kurrë nuk jam bërë pishman dhe nuk jam futur vrimave na frika

 

...dhe s'pranoi te jepte llogari asihere per ket qeshtje.Kur Saliu desh ta fuste ne burg,nejti dy jave pa u ushqyer dhe vdic e shkoi.

 

lol aman mer si nuk qelluan burra edhe Ramiz Alia, Aranit Cela,  qe Sala i futi i futi ne burg. Pse nuk ja bene si burrat edhe ato?!

Ne te sames te kishin shku te gjithe,pune e madhe.Shefqet Peqi u tregu burre dhe pike.Une Kuksianet ma thote menja se i njof.Jane shume trima dhe s'bajne mrapa,por po t'perdorim llafet e sotshme nuk jane fort luajale (s'desha me perdor shprehjen se jane dredharake),gjithsesei po t'bane mik, lejn koken per ty.Kshtu qe i besoj versionit,qe kam nigju,se partizanet i kane pre ne bese.

Nje sec, se ky kurbeti eshte me keq se dambllaja e s'po i dim ca gjona.

Ti po thu se sale lamashi ka pas dash te burgosi Shevqet Pecin???

Emo,
Jo ka dash por e arrestoj ne '95. Shefqeti beri greve urije 2 jave dhe vdiq ne burg.

smiley

shume e ndyre ... si cdo gje tjeter e tij xhanem, por kjo vecanerisht!

Shefqet Peçi, po të ishte burrë nuk varroste njerëz të gjallë. Fakti që Peçi, Alia, Nexhmije Hoxha etj. nuk ndryshuan nje grime gjer diten e fundit te jetes ( i uroj N. Hoxhes te jetoje sa me shume), ka vetem nje spjegim: ishin futur aq thelle ne rrugen drejt Komunes Primitive ( ose Epoka e Gurit, ne çelës arkeologjik) sa ishin krejtesisht të pa-riprogramueshëm. R.Alia shkruante se e vetmja keqardgje e tijishte se nuk kishte mundur të bënte më shume për mirëqënien e popullit...në prag te 90-tave ky njeri nuk e kihte kuptuar se ishte sistemi që nuk funksiononte. Përpiqu sa të duash, po e vure qerren para buajve, vjen vetëm verdallë dhe kurrë përpara. 

Më pëlqen pa masë poezia e Peçit: "Komandant na dogji malli"...kush do tu hapte vende pune njerëzve te dështuar përveçse Komandanti i shquar.

Rrezojeni sa të doni statujen e Komandantit...Ai do te mbetet prrjete ne zemrat e atyre qe jane te paafte e dembela.

 

Gjon, robve me burreri morale si Shevqet Peci u ka hup fara.

Tani kemi mbet ne qe shkrujm te peshku dhe presim lirimet ne supermerkato pas vitit te ri.

ps. vetem nje albin kurti shof!

pps. me pelqejn robt me burrni, edhe kur kane kauza te shtremta dhe te gabume. e di pse? sepse najher kauzat jane "varet si e shef", kurse nga "buravoglat" qe zbardhin dhembet si te qenit per cdo gje, nuk pritet kurre burrni, sido e ngado qe ta shohesh.

Me kujtove njonin ne lagje, Niqe e ka pas emrin qe thoshte:

  “You say it is the good cause that hallows even war? I tell you: it is the good war that hallows every cause.”

E rrasen mrena se fliste vetem anglisht. smiley

Emo, Peçi ka qenë një kriminel injorant. Gjithë jetën e tij. Nga komunistët, burrë i vërtetë ka qenë vetëm Mikoyani.

Cfare i bëri Shefqet Peçi burrave trima e të ndershëm që i ranë në dorë?

I vetmi burrë i ndershëm nga komuistët shqiptar, edhe pse Robespierish, ishte Mehmet Shehu. Ka punar gjithë jetën e tij, qysh kalama, çdo ditë të jetës së tij...pa sukses se helbete qerrja përpara buajve nuku funksionon. Ka vrarë po kurrë mbas shpine. Njerëzit me biografi te keqe kishin shoresë vetëm po ti drejtoheshin atij...nuk ka qenë kurrë njeri i pabesë. Vetëm shumë i gabuar.

E para qe Shefqet Peçi nuk ishte nje injorant siç mendon ti, po kishte bo Akademine ushtarake ne Itali...dhe e dytta ajo qe thua vetem burrat vrisnin burrrat dhe perballe, ehde peçi i vrau perballle dhe jo pas kraheve, siç e vrane.....

mehmet shehu vrau 60 balliste shumica bujqer ne zonen e lushnjes.

po shoh kometin e ilirjanit me siper dhe po me ben pershtypje qe ai as nuk e ka kape thelbi e asaj qe thuhet ne kete tregim e komente. 

dikush me siper me akuzon se jam reaksionar kur flas per fshateret, dikush se i bej partizaet kriminela, dikush per tjeter gje. 

iliro, ai qe shan burrerine e te tjetereve ka dyshim ne te veten gjithnje. dhe te paburret gjithnje e kane gjuhen brisk. dhe plot mllef. 

shkinas, po i zmadhon pak gjonat, ti!

..ketu sbehet fjale per burrni dhe pa paburni!

Thjesht pune konceptesh po diskutohet!

Se as ti dhe as une skena qen ne ate, episodin e Buzmadhit, dhe ti ne fakt po shkruan pikerisht per ate episod, qe pak a shume te gjithe e kane nga nje informacion, dhe smundet nje shkrim, si i joti, ne menyre artistike ti japi asaj ngjarjeje nje ngjyre tjeter nga realiteti!

cfare ka aty per tmos me u kuptu ;  "partizanet kriminel" ne Buzmadh te Kuksit... vrane njerez te pafajshem..per nje pal corape?!!!  ..kjo eshte ideja jote apo jo ?

 

cfare ka aty per tmos me u kuptu ; "partizanet kriminel" ne Buzmadh te Kuksit... vrane njerez te pafajshem..per nje pal corape?!!! ..kjo eshte ideja jote apo jo ?

m'kujton homer simpson:
- hello operator? give me the number for 911 please

Shkinaks, shkrimi yt me pelqeu...ti i ngre lart partizanet e perfaqsuar nga Mineja ( zgjedhje inteligjente e nje personazhi femeror sidomos kur behet fjale per vrasjen e femijes se nje partizani...) dhe le nje pyetje te hapur per diskutim rreth krimineleve qe, ndersa partizanet luftoin per lirine e atdheut tone (balta me e embel se mjalta - sidomos keto dite qe po kalojme pushimet ne Dublin), ai grusht horrash vrisnin njeri tjetrin mbas shpine...Shoku Enver e ka kritikuar rende vrasjen e R.Gjebrese, apo jo?

Ata qe mbrojne keta kriminele me mish e me shpirt edhe aot e kesaj dite nuk jane bijte e tyre biologike...jane bijte e tyre shpirterore, njerez te deshtuar qe nuk bejne dot perpara ne jete dhe urrejne suksesin dhe perpjekjet e nevojshme per ta arritur ate me zgjuarsi, pune dhe talent. 

Shkinaks e ke shkruar me "ndjenje", se me siguri ke nostalgji per bajraqet, kanunin, gjakun. Ne Lume e Kolesjan u vrane me shume partizane te brigades se peste sa nuk ishin vrare as nga gjermanet gjate luftimeve. E meqe po flitet per bese, partizanet u vrane duke ngrene buke. Nuk godet tregimi shkinaks, godet injoranca krenare. 

Kjo  “Histori me partizan” kur i arrin fundin shndrrohet ne “Histori me kriminele”, nje barazim , qe duket se eshte synimi i autorit, me nje tekst letrar sipas skemave te vjetruara te socrealizmit : antagonizem i idealizuar, te mire kunder te keqinjve.

Duke e lene menjane ngjarjen historike , per te cilen ka shume interpretime, mjafton te permendim dy , ate te autorit dhe ate te Alba2265,ketu po flitet per letersi, per pasqyrimin artistik  , qe sigurisht nuk ka asnje detyrim te jete identike me cfare ka ndodhur. Por natyrisht, nese  ngjarja historike deformohet aq shume ne pasqyrimin letrar,askush nuk mundet, as autori,te pretendoje se eshte duke nxjerre perfundime artistike bazuar mbi nje ngjarje reale.  Qe do te thote rrjedhimisht se autori kryen procesin e pergjithsimit artistik duke marre shkas nga nje ngjarje e vecante.

Por pikerisht ketu fillojne problemet  per autorin , i cili per shkak te indoktrinimit  deshton  dhe ne vend te beje art , ben propagande.

Sepse si mund te pajtohen frazat e hyrjes se tregimit  (Sepse tashmë që gjermani kish ikur ishte detyrë e batalionit të tyre që të vendoste ligjin në vend dhe të zhdukte anarkinë. Batalionet e tjera vazhdonin luftën, ndiqnin këmba këmbës gjermanët deri atje ku kish toka shqiptare, e edhe më tej. E ndiqnin deri sa të mos ish më në gjendje të ngrinte krye.),qe i ngarkojne keta njerez,partizane,me nje ideal fisnik e sakrifice njerezore,me pasqyrimin pergjate gjithe tregimit si kriminele ordinere te paskrull qe vrasin dhe femije?

S’do shume mend per te kuptuar se fraza e hyrjes eshte sa per te qene politically correct, me shkoqur nje fraze hipokrite.  Ngecur ne kete  nonsens,autori nxjerr nga menga nje artifice tjeter : komanda partizane kriminale  por partizanet njerezore ndonse frikacake pa kurajo.  Qe do te thote as me pak as me shume se, cuditerisht ne kete vend kriminelet rezultojne me ndergjegjen atdhetare me te larte, perderisa kane marre pushket per te mbrojtur atdheun kunder pushtuesit tashme e kater vjet me rradhe, bile shume nga keta kriminele, komandante e komisare  kane dhene edhe jeten duke bere sakrificen me sublime. Dhe jo vetem kaq, por pasuesit e tyre te shumte ne numer jane ca torrollake te ndershem,   njekohesisht edhe trima edhe frikacake,njekohesisht edhe fisnike sepse sakrifikojne per lirine e atdheut , edhe kriminele ngaqe pasojne e mbeshtesin nje tufe kryekriminelesh ne komande dhe askush nuk pendohet, askush nuk dezerton , askush nuk bëzan. Kjo eshte ta deheroizosh, ta poshterosh brutalisht nje periudhe kur si rrallehere ne histori ky popull veproi me ndergjegje kombetare te cilesuar. Artistikisht do te thote qe te spekullosh dhe nga nje episod i vecante te pergjithesosh nje karakter universal.  Alkimira te tilla nuk mbahen dot ne kembe. Ose partizanet , perfshire edhe komandat e tyre, ishin luftetare te lirise , qe u ndodhte ne rrethana lufte te benin edhe gabime apo edhe faj sic edhe mund te jete ky rast, ose kriminele qe rastesisht benin edhe ndonje pune me vlere . Te dyja bashke s’mund te jene, nuk eshte medium kuantik ketu, duhet te zgjedhesh o njeren o tjetren , edhe lexuesi dhe zoteria autor.

Por nuk mbaron me kaq. Autori edhe protagonistin pozitiv, fshataret i trajton pas nje vizioni regresiv, reaksionar. Flet me simpati , bile krenari per vetedijen e ketyre fshatareve qe : “Ndaj duhet me i parapri që të mos lëmë asnjë ushtri të hyjë në katund ndryshe ata do na presin. Dhe kështu kishin vendosur. Dhe kështu kishin bërë. Sa here kalonte ndonjë ushtri në anët e tyre dilnin në kodër dhe i vinin pushkën dhe i tregonin rrugën. “Ik andej, këtej jemi mirë”. Djemtë e katundit ishin nisur partizanë, por katundi kish ndenjur ashtu, si jashtë çdo gjëje. As italianë, as gjermanë, as komunistë as ballistë nuk kishte në fshat.”

I paraqet me nje psikologji mesjetare, ngujuar ne kullen e tyre , pa asnje kontakt , bile kunder cdo kontakti me boten. Kunder cdo ushtrie , kunder te gjitheve. Te paafte per te kuptuar kohen, te paafte per te kuptuar atdheun e tyre, te paafte per te kuptuar se situata e tyre as andej as ketej eshte ireale, e pamundur , e tejshkuar edhe ne nje vend qe, sado i prapambetur  kishte kuptuar me ne fund se duhej krijuar nje komb qe te zevendesonte fiset e bajraqet e panumerta,te cilet perbenin arsyen themelore perse ky vend nuk zhvillohej si te tjeret rreth tij.

Per te mos u marre me tej me ndonje personazh si shehu i fshatit, qe artistikisht mëton  t’i atributoje fese ideologjine e udheheqjes kombetare.

Nuk eshte ceshtja se nuk kane ekzistuar ne disa zona te veriut mentalitete te tilla primitive per arsye te mirenjohura historike,por t’i shohesh me simpati ato do te thote te jesh pjese e atij mentaliteti e per pasoje nuk mund besh dot letersi perparimtare. Do te thote te jesh akoma peng i ca pikpamjeve te mykura krahinore , te cilat te bejne te mos kuptosh te sotmen  e te rendesh per turp me hosanna-ra pas ndonje idhulli pa krena. Fatkeqesisht.

Akoma me tej. C’perfaqeson kjo partizanja Mine?  Meshire kristiane?  Ekzistencialen mizantrope?  Pafuqine per te ndryshuar, pranimin e se keqes, nenshtrimin ndaj fatit te keq? Cilendo prej tyre, apo te gjitha bashke nga pak, ajo nuk mund te perfaqesoje nje personazh pozitiv sic perpiqet autori duke e pershkruar me simpati te dukshme. Cfare na sugjeron permes kesaj luftetareje , qe asgje nuk mund te ndryshoje, se e keqja mes nesh eshte  e perjetshme dhe jemi te paracaktuar te humbim perfundimisht?  

Duket se, si ne kete rast te fundit ashtu edhe ne te tjerat me siper,autori nuk ka gje te qarte ne koke. Duket djale i mire se shkruan me sinqeritet, me dashuri te thelle per fshatin e tij, pa e kuptuar dot se dashurine me e thelle duhet t’ia kushtoje atij fshatit te madh qe quhet Atdhe,  me sa duket ose se ka nje ngushtesi botkuptimore ose eshte i indoktrinuar deri ne asht. Me shume gjase vuan prej te dyjave.

Dhe e fundit. Nje letrar duhet ta respektoje gjuhen, ta njohe mire para se te marre guximin te dale publikisht. Nuk thuhet “histori me partizan” por “histori me partizanë” sepse  objekti eshte ne shumes. Nuk thuhet “thjeshtë” por “thjesht” sepse ne kete rast eshte ndajfolje.Per te mos u shtyre me tej si ne rastin e “vare “ per “varur” sepse mund te jete efekt i pandergjegjshem i dialektit.

Besoj se ne PPU mund te behen gjithefaresoj eksperimentesh, edhe  letrare ,por “peshqit” nuk duhen konsideruar peshq prej verteti.

Ne menyren me tolerante e dashamire, jam kunder pergjithesimit te partizaneve (që s'kanë pasur asgjë të gabuar) dhe të atyre komunistëve besimtarë që s'kanë lyer duart me gjak me kriminelt duargjakosur që u shëndoshën gjatë luftës dhe morën pushtetin dhe diabetin fill mbas saj thjesht se kur nacionalistët e pazgjuar ( ose një pjesë syresh) u lidhen me pushtuesin në ikje, komunistët ilegalë u lidhën me pushtuesin e ardhshëm. Mos të kishte qenë Stalini i Madh, vërtet mendon ndokushi se Titua nuku do të ishte bërë Sekretar i Përgjithshëm i P.K.Sh-së në përgjigje të propozimit të Komandantit tonë legjendar?

Jam i sigurtë që nuk do të ketë përgjigje për komentet e mija. Sidomos për temën e Kanibalizmit...Dhe e di mirë arësyen.

Dhe kjo s'pat nodh naj here.Ti ban "copy paste" komentet e t'qerve dhe i ve nan emrin tan.:O

Jam i lumtur per kete akuze Pjeter. As me thua kujt ja kam kopjuar komentin une?

ALpjetermustakuqi - 37 Dhjetor 2011 - 15:21

Ne menyren me tolerante e dashamire, jam kunder pergjithesimit te partizaneve (që s'kanë pasur

asgjë të gabuar) dhe të atyre komunistëve besimtarë që s'kanë lyer duart me gjak me kriminelt duargjakosur që u shëndoshën gjatë luftës dhe morën pushtetin dhe diabetin fill mbas saj thjesht se kur nacionalistët e pazgjuar ( ose një pjesë syresh) u lidhen me pushtuesin në ikje, komunistët ilegalë u lidhën me pushtuesin e ardhshëm. Mos të kishte qenë Stalini i Madh, vërtet mendon ndokushi se Titua nuku do të ishte bërë Sekretar i Përgjithshëm i P.K.Sh-së në përgjigje të propozimit të Komandantit tonë legjendar?

Jam i sigurtë që nuk do të ketë përgjigje për komentet e mija. Sidomos për temën e Kanibalizmit...Dhe e di mirë arësyen.

Ka dasht Zoti,ktu perdorim nofka n'ven t'emrit.E nan(poshte) nofkes tane lexova i koment te qeterkujt,gja qe bani dhe t'qert me u gatrru.

Ti sillesh si laraska ksaj ane,ene ban i glacke ktu,i glacke aqe.I here qe deshte me ba i mut t'madh,perdore bythen e qeterkujt.smiley

Nga ora 21.22 te dates se djeshme der n'oren 16.12 te se sotshmes qanke lodh me kthy ket pergjigje.Sa keq po m'vje per ty,kur meno qe s'ke qullos dhe naj gja t'hajrit.Hajt mos u merzitsmiley

Pershendetje Shkinaks. Uroj te jesh mire me cfare ke ne zemer.

Duke pas parasysh qendrimet e tua apolitike te ketij viti te fundem sidomos, ky shkrim (nuk mund te quhet dot tregim per shume arsye letrare), me erdhi shume i cuditshem. Ne sensin qe nuk me besohet qe me ne fund po i jep me shume hapesire perpjekjeve letrare te Angazhuara. 

nese dikush ka vrare shqiptare te pafajshem, qofshin keta partizane, qofshin bujq, qofshin ckado, kane bere krim. (shkinaks)

 

A ke ne plan ndonje gje per vrasjet ne bulevard? Te pyes sinqerisht, sepse e di qe ke burreri, dhe nuk perdridhesh si shume te tjere ketu. 

Av

jo. per vrasjet ne bulevard nuk kam asgje per momentin. ndoshta ngaqe ka shume me teper informacion se sa duhet per to e nuk do te beja letersi sado te mundohesha. por kam nisur nje tjeter tregim aktualisht per kohen e zogut ashtu si e shoh une. vellai im ka qene nje nga personat i cili ka pritur ne krahe ate djalin qe u vra kur u be referendumi i mbreterise. kur ta shoh te arsyeshme edhe une do te dal si im vella ne mbrojtje te asaj cka besoj. 

te gjitha keto tregime (shkrime, experimente, tekste) hyjne te ai angazhimi im per te krijuar boten e fshatit tim te lindjes e rrethinave te tij. 

nuk jane te nagazhuar politikisht me aq sa une kuptoj. jane historite te trasheguara brez mbas brezi dhe per faktin qe une kam memorje te keqe dhe besoj deri diku selektive, nuk po bej histori, edhe per mungese kohe sepse ndoshta do te duhej shume me teper kohe per hulumtime historike, por po shkruaj copeza historish ashtu si mi kane tregu. dmth, nga historia ka humbur nga ai qe tregon i pari, nga i dyti, dhe nga une qe e shoh ne syrin tim. dmth nuk jane histori. 

do te sjell ca nga te kohes turkut, ca nga te kohes demokracise, dhe do te mundohem te krijoj nje tablo. por, te garantoj, se pavaresisht se zona ime ka vujte nga shume sisteme, (dhe po vuan) une nuk kam marre persiper te angazhoj letersine time politikisht asnjehere. edhe kur kam qene gazetar kam qene gazetar kulture. 

Mire. Uroj qe cfaredo subjekti te kesh ne dore ta punosh seriozisht. Zakonisht pervec asaj qe ndodh brenda njeriut, pra pervec asaj pjeses intime, unike, individuale, cdo lloj tjeter teme a subjekti do referenca te mira, te besueshme, do kerkim, krahasim, perplasje etetj.. Nese jetes mund t'i falet mungesa e logjikes se ngjarjeve, Artit jo. Sepse arti eshte i qellimshem, i paramenduar. Pak a shume si ndryshimi midis nje vrasjeje ne gjaknxhetesi e siper me vrasjet e nje serial killer-i. Trajtimi, denimi i tyre etetj ka krejt kritere te ndryshme. 

Angazhimi i letersise eshte i domosdoshem ne mendimin tim. Pervecse kur eshte partiak. Pervecse kur behet per konjukture, per t'i shpetuar ose per t'i rrjepur lekuren dikujt. Per qellime te vogla etj. Krijoje opusin e vendlindjes tende, por edhe ndalo here pas here dhe shihe veten gjate ne pasqyre. Ta them pa te keq, shpresoj ne mirekuptim.

A ke ne plan ndonje gje per vrasjet ne bulevard? Te pyes sinqerisht, sepse e di qe ke burreri, dhe nuk perdridhesh si shume te tjere ketu. 

Po edhe po u perdrodh mi Av, dite festash jane.  Te kete muzike thuaj smiley

Hej, po si e harrove letersine e angazhuar per ngjarjet e bulevardit? 

http://www.peshkupauje.com/2011/01/f-you-che-guevara

__________

@ loloto, e lexova me shume kenaqesi postimin tend. 

Jo, sinqerisht nuk e kisha lexuar. Por sapo e bera. Poezi tipike apolitike. Kete i thashe qe ne komentin e pare. Pra shohim nje zhvillim brenda vitit, nga apolitizmi tek e angazhuara. smiley. Letersia e paangazhuar eshte perralle me mbret ose ushqim per revistat qe shiten tek desku i cashierit ne supermarket smiley

Me duket se jam ne rregull me logjiken, apo nuk, zojusha Monda? smiley

pps: Bashkohem me mendimin tuaj per komentin e Lolotos. Gjeja me profesionale e shkruar ketu.

Kishte apolitizem tek ajo poezi?  E paskam lexuar ndryshe.

Angazhimi tek ajo poezi?  Te lind Amarildo tha.  Me te angazhum, vallai ...

PS: Mbase edhe nisemi nga pozita te ndryshme.  Une kete gjene me siper ( "tregimin" ) e quaj te angazhuar, por jo letersi.  Por shkinaks e di qe s'merzitet me 1-shet e mia, jane te sinqerta. 

po pra, thote: Ef ju Che, na nuk dum revolucion. kemi deshira, gjera krej te tjera, dmth na ler rehat. nga ana tjeter, geni i krijuesit te mire e tradhton, kur thote se populli eshte lume. e na te tan e dim se nuk ka gja ma revolucjonare se lumenjte e perrenjte, kur u vje ne  maje te hunds, fryhen e bahen mos o zot, dalin ne rruge e bulevard smiley

sa per amarildon, mendoj se i ka rreshqit pa menie tek rrjeshti i fundit. smiley ja, me thuaj, kush e ma men amarildon sot, apo pas 5 vjetesh te themi. ca te them, un dhe kur e lexova heren e pare, s'ma kapi syri fare. smiley

 

pse, amarildo ka goxha tingellim kshu.

minaret dhe kumbonaret.

o me na pae, me na pvete...

po, dhe mua me pelqen smiley...me tingellon shume amoroz.. se ne fund te fundit, per amore e beri dhe ai i gjori

ps. e di ate: se ne fund te fundit o baba.... te kemi baba smiley

Jo e dashur, sidomos pak dite pas 21 Janarit, nuk e lexova ashtu.  Per mua, tjeterkund i rrihte, e tjeter kujt i thoshte ef-you.  E me pas, geni i krijuesit per letersi te angazhume i tha "shihni e kapni cicellonja, e pastaj nje dore gjume."

S'do biem dakort per kete, por edhe s'ka dhe pse smiley.

Po e thame, pra mo, nuk eshte puna ku te rreh po ca je tuj thon. smiley

ps: S'me kuptove kurre smiley

Me te thene e me te rene ashtu e kishte dhe Pike! se na cudite me devotshmerine tende smiley

PS: S'du te te kuptoj, where would be the fun in that? smiley.

drejt.. drejt smiley... misunderstanding is fun smiley

Av, nuk e dija qe qenke partizane e letersise se angazhuar. Per mua letersia me e madhe ka qendruar gjithmone larg angazhimit politik. "Borite e Partise", sic i quante i madhi Lasgush, me kane bere gjithmone per te vjelle.

Te kam thene p.sh. qe njehere bashke me nje shokun tim kemi djegur me ceremoni, pasi e kemi lyer me vajgur, librin "Trendafil ne gote" te Dritero Agollit. Nje gjest kaq clirues...

Nuk eshte partizanllek, eshte bindje smiley

Letersia e angazhuar eshte letersia qytetare, sociale,filozofike etj, letersia e qellimeve te dites dhe pertej, let e shpreses se mire, e ajrit te shendetshem etj. Letersia qe rri larg gurgullimes se zorreve te barkut e fundbarkut, jo se ka naj gje te keqe kjo smiley, por e skualifikon lehtesisht krijimin nga te qenit i mire. Po flasim per Letersi te Mire apo jo.

Letersia e angazhuar sado te perpiqet nuk mund te jete kurre partiake, per nje arsye te thjeshte sepse me parti nuk behet letersi, maksimumi ndonje publicistike. Mund te them dhe gjera te tjera per letersine e angazhuar, dhe te siguroj qe ka poete e prozatore te medhenj, fantastike, ku dora jone e vockel nuk arrin kurre tek sinoret e madheshtise se tyre, qe e kane thene hapur fare kete qe po them une kaq dobet tani. E kane thene edhe si manifest, edhe ne tere vepren e tyre. 

 

 

Aha. Shoh ndikime titiste ne botekuptimin tend. Po ato vendet e paangazhuara sikur na dolen kufkë! Nejse, ketu hyme tek fusha e minuar e "Pak" dhe "Shume" ku secili nxjerr   peshoren e vet per standart. Une sidoqofte jam per kafen sade. 

Nuk te kuptoj, po vertet qe nuk prish pune. 

cheers smiley

PF, te jesh i partishem duhet me se s'bo te jesh i angazhum; te jesh i angazhum nuk duhet me se s'bo te jesh i partishem. Perkthyer kjo do te thote qe: a) per dy probleme te ndryshme mund te jesh dakord me dy parti (politike) te ndryshme perkatese; b) per nje parti (politike) mund te mos biesh dakord ne nje problem nga te pakten dy te dhene.

ne nuk duhet ta leme veten te na marre perpara ideja leniniste e burmes, qe autori eshte ingranazh ushtari te makineria. as parrulla leniniste e shkrimtarit te lidhur medoemos "pas qeses me para".

Eshte nje bekim nga Zoti mundesia (e sotme sidomos) e dikujt qe te beje art/letersi jo per te nxjerre buken e gojes.

Nderkaq arti per art, edhe pse nuk ka asgje te keqe ne vete ("not that there is anything wrong with that&quotsmiley, art qe priret t'u kendoje laureshave, kanarinave  dhe bilirubinave neper zorre kur perjashta rrezohet orteku, ka shume te ngjare te prodhoje ne fund nje autor mistrec, te vockel ne shpirt, qe s'ka force fjale dhe arabeske mendimi ta shpetoje nga kompleksi i fendes se ftohte, i spekullimit me fjalen dhe i berjes si picke e bukur.

Do them dhe veta pak rreshta pasi teknikisht nuk ka me vend pas Mire jam .....
Ky Shkinaks duhet thene qe ka nje prirje per te rrefyer por eshte kok e kembe NAIV.Ate mund ta "terheqesh pas hunde" per cdo histori te ndodhur boll te jete ne fushen e ah ...oh ...por cudi me kahje nga Lefqenia e korit te Saliut qe ka mundur " baba@aret. Ballist qe "heq patkonjte" nuk i thua dot po avash avash si kale gerdalle me" barre patriotizmi " ne kurriz nga ajo rruge po ecen .
Asnjehere ne asnje rast nuk ka prure dicka qe mund ta rendise ne "cilesore" . Kemi lexuar me deshire ndonje prurje dhe + e flm kane qen me teper per kortezi ashtu si dhe ndonje fjale mikluese, pasi dihet qe njerzit e te shkruarave jane pak "sentimental " ose hiperenergjtike smiley
Kesaj rradhe as artistikisht as si mesazh nuk ka qullosur gje . Perkundrazi , sic ka verejtur edhe Mire ....ka paraqit nje dyfytyresi hipokrite ne Mesazh dhe nje Injorance klasike ne rrefim.
Sec me kujton nje rrefenje qe benim ne klasen e pare gjimnaz ne rusisht ,per "Maljenkin Hasahan " qe ...dy vjet u znduk nga Fshati se gjermanet i pushkatuan memen dhe motren adoleshente. Pas clirimit "maljenkij Hasan " ryjtii ne fshat triumfues ne mes te partizaneve....
Ne se i nderuari Shkinaks ka vendosur te ruaje kete Linje ...Udhe e Mbare .
Ne cdo Kooperative ka pas nja nje lloj te tille" xhaxhi veteran ", qe rrefente ne vatren e kultures....por Kurre per nivele tek PPU.
Dhe pak..."""" shoh qe paska godite tregimi."" smileysmiley
Ku eshte tregimi ???? Sa ja ben qejfin vetes .Po kjo eshte prralle per bebe , nga e nxorre tregim ?
Keto tregimi "goditin " vetem mendje te semura qe rrefejne pralla pas votres prane, te fiseve pa identitet , pa histori qe fati i ka perplasur sa andej kendej jo per faj te tyre pas bajraktareve e ne meshire te kanuneve . Perfytyrime te nje mendje te trazuar e mbrujtur nga "xhindet " neper fshatra e "lugeterit " neper mrize..Dhe kryesisht jane karakteristike e asaj krahine qe 8 muaj ne vit i kalon i mbyllur ne kulla duke trazuar uret e zjarrit e ndigjuar pralla me bajloze.
Historine nuk e zhben dot ti Shkinaks , as Jozefperckat !
.

Gezuar festat Shki.Mua me pelqeu edhe shume...Eshte pak brutto por shume i mire....

Lolotos i heq kapelën që ka kapur diçka shumë interesante tek komenti më lart: mentalitetin dritëshkurtër e "larg nga bytha ime". Është e njëjta gjë, për të cilën diskutonim tek tema "E pafilozofuara". Një lokalist, e ka krejtësisht të pamundur të jetë nacionalist. Është njësoj si të dojë të jetë edhe vezë, edhe pulë. 

 

vura dhe i bast tjeter.
qe ne fund te ksaj teme konluzioni do jete qe partizant para dhe pas lufte jo vetem qe skane prek qimen e kerkujt, por mundsisht kane vujt me shume se kushdo gjate sistemit, dhe jane persekutu nga klasat mikroborgjeze me dhembe te prishur, e qe fshatarsia e jugut osht shtyp nga ajo e veriut, e qe lum si na qe jena n'puke, kena furre me bo buke
smiley
Mos m'zhgenjeni smiley
2 shishe me vere (jo nga ajo e pjeros ama) smiley
naten e mire, ma boni hallall

Ca gallate smiley

Shkinaks, nuk e kuptoj perpjekjen tende per t'i shpjeguar tregimin tend disa tipave ketu, te cilet ti duhet te kesh kohe mjaftueshem ti njohesh qe me kollaj e kane te pranojne se e kemi prejardhjen nga ariu Tao-Tao sesa qe partizanet a komunistet kane bere ndonje faj, apo larpartiseqofte qe ka pasur lufte civile.

Thelbi i tyre eshte i tille, e nuk ka sesi te leshojne pe ne krimin fillestar (te marrjes se pushtetit me gjak e vllavrasje) qofte dhe ne tregime letrare te nje peshku.

Pastaj keta jane te njejtat tipa qe sa here bie fjala per krimet e komunizmit e kane ne maje te gjuhes argumentapologjine "po Berisha?".

Eshte e kote. Meqe duket se te ndikojne keto komente, per mendimin tim s'duhet ta kishe sjelle fare tregimin ketu se ti e di me ke ke te besh, po hajt mo, rri shpjegohu tani dhe jep llogari qe ke partizane ne fis dhe qe s'je kanibal. smiley

nuk e ke kuptu thelbin e kritikes xhibo; trajtonte anen artistike te tregimit

Me rente pika dhe presja bashke pra. Nuk e paskesha kapur qe gjithe keto tullat dhe shufrat e hekrit drejtuar autorit (no pun intended) qenkshin ngaqe paskeshim pasur frike mos na bie mesatarja e nivelit letrar te Peshkut poshte pikes kritike. smiley

Eh, po c"pret nga bijte e partizaneve. Me dru e moren e me dru e mbajten pushtetin. Po dhe nga bijte e ballisteve xhanem se mos pret me shume. Ja ha dru si gomari ne duhan dhe po ashtu pa levizur vendit, si muti ne shi! 

Propozoj te mos i ngatarrojme partizanet me komunistet ilegale ne rradhet e tyre...

Propozimi pranohet. smiley Gjon e kemi diskutu kaq here kete muhabet ketu, sa eshte bere boze. Une partizanet nuk mund ti gjykoj dot per ate qe bene ne lufte. Se luften e fituan ata, bashke me koalicionin, dhe ka qene fitorja me e madhe ne rang boteror per shekullin e 20.

Se c'bene komunistet pasi moren pushtetin, aty po. Personalisht, do kisha qene per nje Nuremberg te dyte, kesaj rradhe per ish-fituesit. Praktikisht, Sale Sqapi e denoi Nexhmijen ne 91-shin se kishte pi kafe te Klubi i Bllokut dhe kishte ik pa pagu. Plot 16 kafe turke, 1 ekspres, 9 caja me limon dhe 3 me boronica. Ti tani me thu mu ne 2011: Prit se kam letra per Shefqet Pecin! Hajde mo t'u mbyllte e mendjes, t'u mbyllte.smiley

Kam qene dhe jam kunder burgosjes se Nexhmijes me shoke.

Po per kanibalizmin pae nuk pranohet te flitet ne PPU? Mos tregon ky fakt orientimin baze te Peshkut?

Jo me, dhe une jam kunder burgosjes me shoke. Le ta burgosnin tek burgu i grave. smiley Po me sa duket edhe Sala do kete qene kunder burgosjes, keshtuqe fitove ti.

Sa per pyetjen e dyte, nuk e di. Nuk bej pjese tek rrethet e ngushta administrative te PPU. Une ketu jam elektron i lire. Iki dhe vi kur te me doje qejfi. Besoj se keshtu ndjehet edhe cdo komentues tjeter i ketij blogu.

Nexhmije Hoxha nuk duhej burgosur aspak. I duhet njohur statusi si zonje e pare e Shqiperise per mbi 40 vjet. Ajo kurre nuk eshte perzier ne vendimet e marra ne Shqiperi.   Ajo ka qene nje bashkeshorte besnike dhe nje nene e perkryer per familjen e saj. As me shkon mendja te denoj ate dhe te bijte thjesht se mbrojne babane e tyre. Femojet e saj si kane bere keq askujt. Vertet mendon dikush se po te dilte dikush e te thoshte mos ta vrasim Beqirin, Nexhmije hoxha do te ngulte kembe qe ta denonin?

Denimi i saj ishte vetem nje shprehje urrejtje ose populizmi...

Well, mbase me ka ngel kjo pershtypje qe kur shkruanim me qymyr neper mure: Poshte Ledi Makbeth! Kur e shef keshtu thjesht si grua mund te thuash edhe qe ka qene alamet femne. Ik or Gjon me lej rehat, pash Zotin!smiley

Nexhmijes i kon pas thon "delikatja" me nickname gjat luftes. As kjo nuk t'intrigon? Nuk te zbut fare?

PS. s'di se ku kom lexu qe shkrunte per mardheniet me te shoqin gjate luftes, ne nje kongres rinie ne helmes (skrapar) sikur kishin pas rast me u taku dhe me nejt vetem ne nje dhome per ca ore... rojet e Enverit te dera... por e le te mjegullt... ja shiko si vje puna, un i kom harru te gjitha hollesite e tjera, cer thoshte per kongresin, shoket, diskutimet, kjo me ka njel ama, qe cfar bon atje te dhoma. skrapari eshte toke e nxehte. edhe rakia s'del kot gjithe zjarr qe anej. smiley

 

 

Emo, prej kesaj delikates shkoi Qemal Stafa i shkrete per lesh. Mbase me Qemalin gjalle, historia mund te kishte qene ndryshe.

- E donim te gjithe.

- E kishit dashnore kolektive?

He gjeje ku eshte.

Nuk e di. Sinqerisht e kam qe nuk e di. (Them per punen e Qemalit, jo per Bepinin)

Histori romantike, xhelozira, "intrige e dashuri" sic ka pas qene nje film, dyshime dhe dyzime, dashuri e njekohshme per dy burra secili me attraksionin e vet, energji e perftume nga lufta per ta fituar femren si pushtetin, e te tjera gjera si keto, ne qofshin te verteta, i bejne ne fakt komunistet shume me njerzor dhe do thosha te pranueshem.

Besimi im eshte qe nuk kane qene ashtu, me kaq permbajtje sa te ngjiznin realitete te tilla shekspiriane. Por jam i hapet te pranoj cdo gje, me dy kushte: te jene te dokumentume dhe te mos perdoret informacion nga njerez me hesape personale per te lare.

Keto mbrojtjet partizance per shkinaksin, me insinuata alla shqiptarce, qe po te kritikojne prej militantizmit jane shume te ulta dhe nuk e vlen tu hudhesh as qurret.

Kurse pelqesa nga ana artistike pastaj, tregon ose hipokrizi, ose se aq e kane kutin dhe vuxhutin nga ajo ane.

Kam nigju para ca kohesh nje interviste te nje aktivisteje t'atyne koheve, ne qytetin e Elbasanit.Alqi Kondi,tha kjo,ishte i pacipe,ta lypte pa ni pa dy.Kshtu kishte ba dhe me kte aktivisten,po kjo desh i kishte nxierr syte.Tregoi dhe nje shpi ne Elbasan,ku e kishte kthy ne haremin e tij.Qemali,ishte aq i mire,tha,po i ishte thy zemra kur ishte njoft me Drita Kosturin.Shume liberale.Sipas saj ner partizane kishte vlu seksi,droga dhe Elvis Presli s'kishin dal hala.smiley

E ke gabim Gjon, ka dokumente ku Nexhmije Hoxha i ankohej Enverit gjate luftes se urdherat qe ishin dhene per te vrare kete apo ate person nuk po zbatoheshin.

N. Hoxha ka qene e zeze ne shpirt po aq sa ai me te cilin ndate shtratin, Enveri. Kishte gjetur tenxherja kapakun si thote populli.

Jom shum kurioz per nje dokument te vetem. Vetem 1. Du me pa per cfare behet fjale. Kush nuk po vritej? Pse ishte vendos per me u vra? Si dhe me cfare funksioni i thoshte Nexhmija keto gjera, gjithnji nqse i thoshte - se une kto i quj rrena kto perderisa te vertetohen, kur vijne nga "seksioni i pertefit" - pra i thoshte si funksionare komuniste apo si e dashur/e fejume e Enverit?

Te te kthesh pergjigje ty eshte ofendim ore shok. Nese me degjon mua ulesh pak te minderi i psikologut se ke probleme. Edhe vete Ramiz Alia nuk ka arritur ti mbroje keto krime, por i ka kaluar me ate se "meritat" e kriminelit analfabet Peci jane me te medha se po themi edhe "gjerat e pasqaruara". Kupton?

Hajt tungat...ahhh harrova, Nexhmija i thoshte ato ankesa me te gjitha ato funksione qe permend ne letrat qe i dergonte Enverit. Urdhrat per vrasje jane me duzina qe jepte Enveri per njerezit qe e bezdisnin.

Ja dokumenti, shkeputur nga libri msterpiece i Fevziut: ...Mirëpo në një letër që i dërgon Hoxhës në vitin 1944, vajza e re dëshmon karakteristikat e një shpirti kriminal dhe një rol pranë Hoxhës që padyshim do të ketë qenë ndër më negativët. Është letra e 14 tetorit, në të cilën vajza e re me pseudonimin “Delikatja” i ankohet “të fejuarit” të saj për mosbindjen e shokëve të Qarkorit të Tiranës (Gogo Nushi, Ymer Dishnica, Nako Spiru) për të zbatuar urdhrat e tij për të vrarë Anastas Plasarin dhe “shokë” të tjerë:

“Për të gjitha ato që më porositët, për kontrollin dhe spastrimin e disave unë ua komunikova shokëve. Siç të ka shkruar Deti [Nako Spiru], ata nuk janë të mendimit që vendosëm atje. Ata s’kanë besim që ta kem raportuar drejt çështjen e Anastas Plasarit e të tjerëve. Prandaj hezitojnë se mos bëjnë një veprim të padrejtë. Megjithëse s’më pëlqen të përgjigjem për akuza të vogla, por nuk kam qenë unë që kam vendosur të sjellin Anastas Plasarin atje [...] Delikatja”.

po pse pergjigjesh mer daje, kur e ke ofendim? te pyeta normalisht, te thashe qe nuk te besoj kur vijne nga ty.

Tani me gjith fevzi qe me sjell bej nje rrotullim 180 gradsh, thembrat nga majat dhe vazhdo para e meso te komunikosh ne dac te besh prape dy llafe muhabet me mua.

Jo mer bab se ti te ben te vesh duart ne koke kur thua qe nuk i beson asnjerit ketu por i beson Enver Hoxhes e Nexhmije Hoxhes.

edhe nje here, meso te komunikosh; mos i ver tjetrit gjera qe ti deshiron qe tjetri t'i kete se ashtu te do e pasmja ty.

Une nuk e mora ne mbrojtje nexhmijen; jam shume me koshient se ty per rolin e saj si grua diktatori.

Te thashe nuk te besoj ty, personalisht si sjelles informacioni, jo nje dokument te besueshem, qofte edhe i sjelle prej teje.

A i besoj une apo jo Enver Hoxhes, Nexhmije Hoxhes apo Xhenghis Khanit, ajo eshte pune per mua dhe nuk do te marr doren ty. Sic ti s'ma merr mu kur beson dhe veneron fevziun mbas linjes zyrtare.

Dhe e fundit, ti nuk me meson dot mua c'qene komunistet shqiptare. Ajo qe mua me interesonte ishte te dija kurben e zhvillimit te persones Nexhmije Hoxha, e cila dikur, per rreth nja 10 vjet, mund te quhej nder 4-5 personat me te pushtetshem ne Shqiperi. Nivelin e formave te edukimit te plepave une e kam kalu qe ne kohe qe s'mbahen mend.

Shpresoj dhe te mos jem i detyruar te komunikojme me bashke.

 

Ballistet ishin te pazotet dhe e humben luften per pushtet. Ama ballistet kurre nuk rane njeri tjetrin mbas shpine...me jep nje rast te vetem? 

s'kishin pse. ishin me hyqymetin. por ata varnin te rrapi goca shqiptare 17 vjec ene i xhvishnin lakuriq ashtu te varme.

Me fal se mu kujtua, po nje xhaferr deva qe vrau ke me shume se 100 shqiptare te pafajshem, ne tirane mos gaboj...i masakroi ne gjume duke gdhire nje mengjes shkurti... a ishte shqiptar ky, ballist apo partizan smiley me ndihmo te lutem. thanks.

Llafin e kisha per Lejla Malon e Delvines - ndoshta historia me e turpshme e krejt luftes, qe nuk felliq vetem ballistet, por te gjithe ne si bashkekombas me ta!

Kuptoj. Nuk e kisha degjuar kurre kete emer. Por paskan shkruar per historine e saj.

http://www.bksh.al/adlib/scripts/wwwopac.exe?DATABASE=all&OPAC_URL=/adlib/beginner/index_al.html&LANGUAGE=1&%250=200203416&LIMIT=50

Kur te mundesh, do doja vertet te dija me shume. Ketu ose privat. Nese eshte shume e rende, gjithnje.

thanks

ps: Masakren e shkurtit te ideuar dhe udhehequr nga Xh. Deva e solla meqe u tha se ballistet pasken qene engjej dhe u eshte rene fare kot ne qafe. Se nuk kane vrare kurre njerez te pafajshem. Nderkaq faktet thone tjeter gje. Varja, se kjo pune u pa qe kur sheh fytyrat qe udheheqin ate vend. Percaresi me i madh i shqiptareve, nje puro tribal, shet dengla demokracie. 

Lufta e Delvines kur gjermanet hyne nga Greqia ne fund gusht 43, eshte e famshme. Ka zgjatur me jave. Ballistet u bashkuan me gjermanet ne ate lufte. Kur me ne fund gjermanet arriten te futen ne Shqiperi, filloi hakmarrja. Nder to mbi te cilat ra hakmorrja qe edhe Lejla Malo nga fisi i mrekullueshem qytetar (ne kuptim te kultures) i Malove. Lejlaja ishte diku te 17 vjec. E varen ne shesh te qytetit! Ballistet ia hoqen rrobat dhe e lane te varur (vdekur) lakuriq.

Derisa erdhi oficeri gjerman, hoqi xhaketen e tij dhe ia hodhi persiper.

smiley

E bukura dhe ballisti. 

Po kerkoj per kete historine e vajzes, por nuk ka asnje material ne net, pervec atij linkut me lart. Komenti yt eshte i pari qe hedh drite mbi vrasjen e saj.

Thanks, em. Indeed. 

smiley

Dua te jem fair, por ne fakt keta s'ka lume e perrua qe i lan. 

Nuku ka moj bije nuku ka.Capaculet na hiqen sikur kane vrare me shume se partizanet. Oj keta,,, edhe per kete duan te genjejne.

e po edhe faj nuku kishin... arme s'kishin..ku t'i gjenin?  T'ja merrnin atij qeni ..? Jooooooooo

 

Ja RREMBYEM qe c'ke me te! smiley Dalin tani na shkruajne historira sikur PARTIZANET kane vepruar njelloj si gjermanet e benin raprezalje ne popullsine civile kur ju vriteshin te tyret..... U beme te tere si kembet e pules. E bejne per hakmarrje qe per 45 vjet ne shkruam historine si na desh qefi posi, e jo tregime, po romane te tera kemi shkruar.

Sikur mu lexua dhe emri Xhibit si pjestar i skenarit aty ... smiley apo do kete qene i vogel dhe eshte ai kolopuci qe i thote babait "kur do kete prape me ballista se me kenaqin babi "
Nuk thone kot qe talenti nuk humbet . Ai bartet , ai lartesohet , ai nuk ecen po si bresalieret e Duces aifluturone .Ata jane por kane bere nje ndryshim...... qe tu dallohet penda e kane fute poshte !
Doje per balliste me jermanet ne ate kohe ...Na skece
Do sot balliste me ish komuniste kunder komunisteve .....Ne perralla e rrefenja

Thuhet qe ka qene jashtezakonisht e bukur - sidomos floket. Por edhe e bukur te mos kete qene, ashtu meit i bardhe ne rrap me nje shpellar afer do behej miss universum!

Ngjarjen e kam te deftyer nga deshmitare te dores se pare. Nuk di c'ka shkruar ai autori qe ke gjetur, por besoj duhet te thote te njejten gje.

Iknin shume te rinjt atebote; nuk dinin ca ishte vdekja, te pa rrahur. E cuditshme. Me tregonte e motra e deshmorit Kabo Kabaj, vrare pa vene brisk mire ne faqe, qejfli armesh (mitralier) - te rinjte iknin me shume, xhano, tha. Nuk ruheshin fare.

Ate kohe ka pas qene njohur shume Bedri Spahiu ne ato ane. Edhe nje Memo Meto. Ka qene nje idealizem i papare, njerezit besonin, me vone filluan te shikonin qe bota nuk ishte aq ideale, kur filluan nepotizmat, brrylat e grupazhet.

Ndaj dhe dua t'ia ruaj te paperzjera Shqiperise ato vite puro deri ne mbarim te luftes. Merret vesh qe nuk eshte e mundur, komunistet e partizanet po na kerkohet te ishin ca xhentellmene angleze qe pine caj me biskota dhe diskutojne Shopenhauerin dhe Thomas More.

 

Ndaj dhe dua t'ia ruaj te paperzjera Shqiperise ato vite puro deri ne mbarim te luftes. 

​You have all my respect on this!

'''' ' Ndaj dhe dua t'ia ruaj te paperzjera Shqiperise ato vite puro deri ne mbarim te luftes. ''' Cdo me thene kjo per ne te varfrit qe s'kuptojme? smiley

haha, po pse kaq i trashe mor bir? ndoshta ka ardh sahati ta besh emrin Dule smiley e ti marresh nja dy klasa historie... me duket se misionin me Ylli e dogje me sukses. smiley

 

Nuk te kuptova fare. Te me falesh per injorancen. Per cmision e ke llafin dhe kush eshte Duleja? Nuku besoj se je me e madhe ne moshe nga une, po ne qofsh, respektet e mia.

shaka, Ylli. pa problem po s'u kuptuam smiley 

 

Me te qeshur e me te ngjeshur po thua? se me the dhe i trashe qepare.

Mineja është partizania, ata që po merrnin vendimin ishin kriminelët në rradhët e partizanëve qe morën pushtetin dhe i hapën rrugen masakres se Tivarit. Mos i ngatarroni te dy palet

shkinaks, pavaresisht thurjes se kesaj skice letrare qe mund ta quajme nje "sprove" letrare, qellimi juej ka kene me diftue ngjarjen, pa pretendue per art, po nuk i le gja mangut nji pershkrimi emocional. Mue me qelqeu shkrimi, se ngjarjen e kam pas ndie ne Parlamentin Shqiptar pas viteve '90. E ka lexue Urhan Butka, mos u gabosha, nuk jam i sigurte per "Urhan" kushi?! Ngjarja asht mbeshtet ne nji ditar partizan qe e ka mbajt nji ish partizan dhe e ka tregue me emna masakren e Buzmadhes. Madje ai, ditarmbajtesi, me ate rast ku ishte komandant, se kishte mbarue Akademi Ushtarake ne Itali, asht largue nga lufta, tuj shpreh mendimin: " Nuk kam dale partrizan me vra vllaznit e mi, po me largue hasmin nga trojet tona". M'duket e ka pas emnin Ali dhe ka kene nga fshati Kishaj i Hasit. Ngjarjen ma ka diftue bash i biri i tij, qe nuk po ia shkruej emnin. Ky e ka pas takue Shefqet Peçin n'Tirane kur ishte diçka ne Kuvendin Popullor, se e kishin perjashtue nga Universiteti per arsye te babaes se vet e asht kthye prap n'universitet ku ka mbarue Fakultetin Ekonomik. Shevqet Peçi, vertete ka vdek n'burg, se ka kene kriminel qe ka vra ata banoret e fshatit Buzmadhe diten e Bajramit tuj u fal te xhamija, me pretekstin se komunizmi do ta zhduke fene. Per kete qellim nji fshatar i fshatit ka shkue n'shpi, ka marre pushken dhe ka vra bash nipin e Shevqetit, pa dite gja, se asht nip i Komandantit. Mandej , "Komandanti "yne lab" (na mori malli) ", ka ba ate genocit ne fshat. Kaq di une per ngjarjen. Mandej, a kane luftue partzante me nazistat atje n'Buzmadhe a me forcat nacionaliste te Muharrem Bajraktarit, kete ka me e diftue historia e rishkrueme, se, te shkruemen e kena marre vesh, se: " Naganti ( kunder shqiptareve, shenimi im) nuk na ngeci/ qe ne Kuç e Vishegrad/ Kur therriste Shefqet Peçi/ Komandanti yne LAB/.

Masakra e anonimitetit...
Jo, nuk e kam fjalen per maskren e shkume, po per kete qe bahet ketu.
Te njofur e te njofun, poshte petkut te nje pseutonimi, kerdisen dynjane.
Lodra peshqesh ne nje det te trubullum per dreq...

Ja qe kshu e deshti historia, komandanti ishte LAB.

 

 

Booo sa letersi e lodhur. Ngjarja megjithese e treguar shume kot me kot duhet treguar se c'eshte e verteta ka pas edhe partizane sumqima qe vrisnin kot me kot. Shoku, e ke tregungjarjen si nipi i xha sulos, nga nderzimi artificial te lufta ne vietnam

po mir o vlla, ti thu s'lexoj letersi... ktu e gjete?

te kom pershnet me hymin e fishtes, po rrezik s'e ke pa.

Cimo, nuk e kam pa ate te Fishtes. Ene meqe ra llafi, nuk eshte se nuk lexoj letersi, po nuk komentoj te letersia se m'shani juve qe merreni me letersi masnej smiley Ndersa ktu s'mu nejt pa komentu se e kishte bo aq lomsh saqe mu duk qe i kishte lone gjonat pa lidh apotafat qe te vinin inxhinieret me shtu copa qe te vejshin makinen ne levizje. E ke parasysh, ka motorrin, pistonat, rrotat po duhet me se s'bo ti vesh kollodokun, boshtin me gunga etj qe te quhet makine smiley

Ku e gjeti letersine ky mo vlla,shih ...shih.... qenkemi tek tema e Partizaneve.

ne njeren nga keto republikat balltike tani se voni jane ngritur akuza per krimet qe jane bere gjate luftes se dyte boterore nga sovjetiket dhe ilegalet vendas qe i perkrahnin. Ju ka dale emri njerezve deri tani te respektuar ne ate vend. Edhe atje kishin ndodhur gjera te ngjashme: djegie fshatrash, vrasje pa gjyq etj. dhe keto te bera ne mase kunder atyre qe te kuqte i shikonin si kundershtare. Shqiperia pavaresisht njefare perpjekje ne vitet 90 ka bere shume pak qe krimet e bile genocidi i bere nga komunistet gjate dhe pas luftes te denohet. Nuk ka rruge, nuk ka mundesi qe e keqja komuniste ne lufte e pas saj te mos denohet, ndryshe rrezikojme te na perseritet historia.

Në Gushtin e këtij viti vizituam Lituaninë mbasi përshkuam në vajtje e ardhje Poloninë. Muzeu i KGB-së në Vilnius më ka bërë një prshtypje vërtet të thellë. Ndërsa ditën e plotë që kam kaluar në Aushwitz nuk do ta harroj kurrë sa te jem.

"vrasje pa gjyq " etj......
Prap ti ore ?
Po rri or dreq se do te lexoje Neronisha dhe do kujtoj se po ha fut per 21 janarin e Gerdecin...
bela me ju te fencurit gjysmake smiley
Dum Inxhinier!
Ja nje nga tregimet e nje Rusi qe gjermanet i kishin perdhunuar Mamane dhe Motren ne moshen 13 vjecare ne mes te Fshatit ne Podium , ku pasi i perdhunuan i varem. Perse ? Ne nje aksion ku djali i gruas dhe vellai vajzes ishte partizan pjesmarres ishin vrare goxha balliste( te bandes se mamontovit ) dhe gjermane .Mamontovasit Balliste e dinin nga ishin shumica e partizaneve dhe i cuan Jermenet ne fshat ! Thone qe megjithse u pushkatuan nja 50 te tjere gra e burra , ballistet Mamontovas kane botuar dejkarata qe nuk qene ne sjuadrat e pushkatimit.
....Ne kishim zene dhe rober reth tridhjet e pese ushtare .Kisha nderresen dhe dikush prej tyre nje riosh me fytyre femije , me kerkoi duhan . nxorra kutine , ja drodha dhe ja dhashe ta dridhte . E thithte i qete .Po prisnim vendimin e Komandes te ndrronim ROBER , te pakten keshtu na thane ............ etj ....Nga pylli u shfaq dikush nga fshati qe erdhi dhe me ....tregoi.
Mu erren syte ...hoqa automatikun nga krahu dhe i vrava te gjithe.
Gjyqi me denoi me Pushkatim dhe u caktuan dy veta per ekzekutim. Me shpune buze nje shkembi ....u perafuam dhe IKA. Prej atij momenti rroj ne IKJe e ndjekje nga hijet e Nenes dhe Motres . Jam i shkatrruar menderisht !
Ka dhe te tjera tregime.Ish nenoficer pjesmarres ne Luften per vendoisjen e Flamurit Komunist mbi Raishtagun HITLERIAN ne grupin e zbuluesve .
Po pse keto do mgjallin Kufomat Letrare e Pertef gjusmaket .
Era kerme ..... patjeter qe do vijne Laraska e Sorra se me to ushqejne shpirtin.
Nuk ja uroj askujt LUFTEN...
Por .....te pakten te kujtojne e 97 qe e perjetuan te Gjithe besoj dhe ky Shkinaksi anti CHE smiley ( copez mishi me dy sy ) kur banditi Berisha dha urdher " Zjarr" me avione kunder Popullit ...te pakten te kujtojne pritat dhe "mesymjet " e shtetit kunderPopullit . Te pakten te kujtoje ndeshjen midis Banditit me Pushtet Berisha qe "pjell" Shkinaks letrare dhe peshtyn gellboqe si inxhiniere , se si e flaku si Lecke banditii Caushi , thjesht se kishte POPULL mbrapa . Te pakten te kujtoje se si Ju dheimsen femijet e tij banditit berisha dhe e la popullin ne zharr e Flake. dhe sot ushqen n shpirterisht Naive shkinasie or tie me frymezim politik super kriminal ,e nxites per vllavrasje !,
Akoma nuk eshte bere NYRENBERG pershkatrimet e genocidin mbi njemiljon shqiptare qe i detyruan te Emigrojne nga rreziku e kercenimi ringjalljes se fashizmit gjate viteve 92 deri 97 ...,per shkatrimin per se dyti dhe shkrirjen e shtetit duke rikthyer Bandat e krimin ne rruge pas 97 , as per Gerdecin as per 21 Janarin ku mendoj e propozoj te vene kryetar gjykate PERTEF Inxhinierin dhe anetar Shkinaks kalemxhiun smiley.

Mirëjam Deshzoti ,"....Besoj se ne PPU mund te behen gjithefaresoj eksperimentesh, edhe  letrare ,por “peshqit” nuk duhen konsideruar peshq prej verteti."....

E ka thene bukur, sipas mendimit tim.I kam lexuar me vemendje, sa jane shprehur me siper.Me ndonje perjashtim te ndonjerit,  i cili, si perhere,  ligesine ere qe i nis nga qeposhte e percjell me togje fjalesh qe sesipermi, si kulm  mençurie, pergjithesisht kane dhene si e kuptojne  e perceptojne sot situaten.Me mendje te ftohte dhe ne rehati .Ndersa kam mendimin qe duhet te  vemi  ne kohen e ndodhise qe te  mund te jemi objektive.

Tema, ben fjale per ditet e nje lufte vigane.E tille  ishte Lufta jone Antifashiste Nacional Çlirimtare.Kohe,  ku mençurine nga marrezia e ka pas nda jo ligji,  por maturia.Morali i pjesmarresve  ne ate lufte, i partizaneve, ka qene shembullor ne raportet me popullin.Ne ate brigade dhe ne ate ngjarje kam patur vellain tim, te cilin 3  vite  pasi qe vendi ishte çliruar dhe  ai ishte Komisari i  kufirit   "Tre Urat  Leskovik" e  arrestojne dhe per 15 dit hetuesi  e gjyq, e denojne me pushkatim...Ata qe me njohin e dine sa pohoj.

   Kete e them jo  si  belul( i  Fierit e jo ky yni), por se per ate  ngjarje di pake me pake se shkinaksi,  por shume me teper se disa qe ja kepusin katundit kuturu.

Drama,   qe perberi ate  ngjarjeje, ishte  e provokuar.Jane qelluar e vrare partizane.Biles edhe  nje  vajze partizane  e plagosur,  me buke ne goje(duke henger buke )

Shevqet  Peçi,  kete e pohoi ndersa ishte ne burg dhe  tha: "Edhe sot, te me ndodhte  ajo qe na ndodhi, ku na vrane  shoket,   une prape do ti kisha vrare..."    Dua te them, se  duke qene lufta  nje perleshje, ka kohe shume te pakte per te vepruar maturia.Ama ja shifeni  dhe nga opinionete e sotme, se si vazhdon ndarja, e barabarte me nje lufte te ftohte :ne balliste e partizane.(60  vite pas ngjarjes)  !

  Por asgje  nuk ja u vleren asaj Lufte, ashtu  edhe te vete partizaneve, qe e bene ate  ne te  miren e Atdheut.Kot lodhen

nje pyetje me ka shqetesu mbreme! 

a mundem te pretendoj une qe ata qe kane nje vit qe qajne me oiiiii kater te vraret ne demostraten e partise socialiste, te shfajesojne vrasjen e mbi 20 burrave perfshi edhe femije, te paarmatosur, te paangazhuar dhe te prere ne bese? 

a se kuptoi askush ketu se vrasjet nga pushteti dhe ne emer te popullit jane te tmerrshme kurdo te ndodhin? 

prisja qe te kishte njerez me me shume shpirt ketu, njerez qe nuk jane partiake, por ketu te gjithe jeni partiake. kane vrare partizanet, kane vrare ballistat, ketu te peshku dje postova nje jotregim tjeter per vrasjet nga zogu po s'u intereson adminave ta postojne deri sa te me kryeqezoni mua si partizanvrases. por, gjithnje, jane me vrases ata qe justifikojne vrasjet se doracet. Fali Zot se s'marrin vesh duhet thene ne kete rast. 

dhe sa per p.s. sali berisha duhet anatemu e duhet denu per vrasjet qe po ben ne emer te babezise per para ne bulqize per dite, ne gerdec para do kohesh, me teper se per vrasjet ne bulevard te njerezve te angazhuar, per te cilet duhet bere se s'ben drejtesi nese duam te behemi shtet ndonje dite.  

varja...

rushe, meqe ra llafi i ke fitu ene shishet e venes. kur t'vije emoja nga gurbeti do ti sjelli me patjeter, se vere nga ajo e pjerit se di...

e di ça Hekri?
se du hiç venën e ktyne !
Pi për qejfin tim, me lekët e mija smiley
Shyqyr zotit, ja mrritëm ditës me e pas mundsinë me ju gzu nji dollie n'liri e me fol ça na do zemra.
Megjithse llafet e teperta jane fukarallek, e naihere TURP si ne diskutimet e ketushme.
Do me falesh, por une skam lexu asnji germe nga shkrimi yt.
Pa piken e modestise, skam nevoje me e lexu shkrimin tat, me mjafton perciperisht dinamika e diskutimit te ketushem. Bast i fituar qe pa u vene.
Une tashti po iki ne heshtje, duke vene duart ne koke bashke me ato dhjetra lexues te heshtur te PPU (qe jam e sigurte qe ekzistojne dhe qe jane dhjetra here me mendjehapur, objektive, tolerante, te dhembshur,te njerezishem dhe reflektive sesa pjesemarrsit e elaboruar dhe ultra nihiliste te ketushem)

Gjenetika duhet te kete goxha material per te studju mbi metodat e infektimit te trurit te shqiptarit ne breza dhe perzgjedhjes jo-natyrore qe i eshte bere individeve ne 50 vjet ose me teper, dhe mbi rrugetimin ne kohe e ne hapesire te individit ne baze te kesaj perzgjedhjeje te dhunshme.

Une me mire po e mbyll komentimin per sivjet. Vitin tjeter, duke pare, duke bere, ishalla kemi variante me te mira sesa çmendinat virtuale.

Gezuar te gjitheve vitin e ri , zoti ju ndriçofte mendjet !

http://www.vinidelsalento.it/public/prod...

se du hiç venën e ktyne !

po ti mos ia prit rriskun shkinaksit, se per ty e di qe sa te nigjosh tapen e primitivos se mandurias tuj gercit, do thush qe cer ishte ky peshku pa uje edhe i her, se sikur s'po m'bi n'men...

I lexova te gjitha, edhe shkrimin edhe komentet. Dhe ajo qe me ngeli ne mendje nuk ishin as partizanet trima apo kriminele dhe as malsoret e beses. Jo, jo, ishte vrasja mbas shpine qe te ben shqipetari. Nje njeri qe te vret pas shpine, apo si thone llafit duke ngrene buke, eshte frikacak, eshte   hileqar, eshte mizor. Dhe ja keshtu eshte ky popull ne teresine e vet.

mbaj mende se ky burri genjshtar qe ka shkruajtur per partizanet, shkruajti ketu ne peshk edhe per "vrasjet" , "barbarizmat" e antareve te PS ( si ish baballaret e tyre ) ne Lezhe per zgjedhjet lokale pak muaj me pare. Burri i felliqur genjeshtar nuk kerkoi falje kur ne darke u zbulua qe ish nje sherr qe te PD-s kishin bere mes njeri-tjetrit... nuk i erdhi as turp. Sepse, si tha Shekspiri " O Turp ku e ke skuqjen?"

Kjo eshte e mira ne demokraci, qe hane buke te gjithe. Shqiperia nuk do bej dallim nga vendet e tjera ne perendim, persa kohe do kete Shqiptare ne Shqiperi do kete dhe Anti-Shqiptare, do kete edhe fashista, edhe komunista, edhe fetare te terbum edhe ateist shperfilles. Por, per sa kohe do ngelen minorance me nje fuqi politike dhe ekonomike te pa perfillshme, e shumta qe mund te arrijne eshte nje acarim nervash forumeve. Jane te destinuar te mos ngrejne kurre koken, te mbeten ne histori si te dele te zeza.

Si tha Vani,me mua e ke ti,e di une se me mu e kesmiley

Me shume kujdes ti do me e "globalizu" gjane,po me malsort e ke.Puna asht se nje jugs m'kto ane ka qan po aq i huj sa ni serb.Kjo u pa ne per malsort, n'jug per do dite dhe, pse nergjegjia komtare pretendohej t'ishte ma e zhvillume, se aso kohe ku zhvillohen kto ngjarje.

Nifare togerr Baba prej jugu, ka ba krime te lemerishme knej ka anet e mija.Kryetarin e kshillit  qe i kishte maj me buke per dite te tana e pushkatoi,pse ky pat than se s'kane pushke poplli.Ka shku t'u qesh drejt pushkatimit,se menonte se jane t'u u tall.U kishte dhan buke,e tu i ba llogarite me do tradita t'ksaj ane,s'menonte kurre se do e pushkatojshin.T'ngtrrume jane gjant,t'ngatrrume.

Pjeter, respekte per ekulibrin n'gjykime!

Ky toger baba qe thu ti, quhej Hodo, dhe ishte nga jugu (me gjase tepelens, por s'me bi ne mend tani). Tip mizor dhe katil. Kur maroi lufta, Partia e pa qe me Veriun kishte probleme sa te dush ne pune te pushtetit, se gjindja duhej shtruar, me hir a me pahir. Edhe i dha Hodos karta bianka, qe bej cfare duhet... Tani a ia ka dhon ate "ize" shprehishimisht, a i ka lon me kuptu qe bjeri se ke perkrehjen tone, ate vetem Hodo, Allahu dhe Baba Fetahu e din. Por fakti ishte qe Hodo s'shifte nga syt hic. Verte rob ne shesh te xhamise pa cak pa bam. Iu shti dridha gjithe Veriut. Se hyqymeti me dash, e bon rrup sup mrena vitit mer!

E mire, u "stabilizu" puna. Kur tak, erdhen kto te Partise... nga qendra si me thon... cer ka bo vaki ktu... c'osht ky sektarizem i shokut Hodo, i toger Babes... gja s'dinin gjo hic... Partia nuk thot kshtu... dhe po te ishte beluli jone do thoshte qe festa u kthy n'mort se toger Hodon ne ate cast e varen. Po e denun te vetet, ama masi situata ishte von mire nen kontroll.

Eh pushteti osht shkence, dhe jo vetem ustallaret qellun shume te zot, por edhe studentat qene ezhderha fare, ia kalun ene presorave...

Kshu puna.

Dhe po, te ngatarrume jon gjonat. Kur ene ke qejf me i ngatarru i cik vet, merret vesh. Por kjo s'do me thon qe partizanet ishin bashibozuk. Jo jo, poplli s'ka pas najher gje me te disiplinume, me moralisht te larte dhe me te lavdishme se ushtria partizane, sido e kado qe ta kthesh!

Ky qe po themi eshte varianti post-festum.

Respekte ene i her!

3 do quaja unë arritje (relativisht) të mëdha të popullit shqiptar: Pavarësia, Lufta Nacional Çlirimtare dhe Pavarësia e Kosovës. 

E marrin lehtë punën e LANÇ, po imagjino që ka qënë hera e dytë, pas pavarësisë ku trupa vullnetare, duhet theksuar që ishin trupa vullnetare, pa qëllime dhe interes të ngushtë material, u mblodhën bashkë me të njëjtën kauzë dhe u përqëndruan për një qëllim. 

Që të ngrihet një ushtri e tillë, me brigada, divizione, trupa gjysëm të rregullta, në kuptimin hierarkik, të gradave, të komandës qëndrore, të zinxhirit komandues, etj... të thithësh njerëz të thjeshtë tek kjo organizatë, thjesht popull, i do ca "balls" me përmasa të dukshme. E do dhe një lloj hierarkie morale, që nuk të lejon t'i kryesh ca gjëra. Ata që merrnin pjesë në LANÇ, ishin bij nënash, njerëz të thjeshtë. 

EAM-i homolog grek, kishte arrit 100.000 vetë ushtri, në përmasat e veta më të mëdha. Edhe këtë e realizuan duke qënë pjesë e popullit, të afërt me të. Nuk kam drojtje të heq paralele. Njësoj ka qënë dhe për bullgarët dhe për serbët dhe për popujt e tjerë fqinj me aq sa di dhe kam lexuar. 

Po Skenderbeun ? Apo edhe ti mejton qe ka qene tradhetar se la te vriten 3/4 e ushtrise se tij?

Komunistet moren shume ndihma nga anglezet te cilat enver hoxha i mohoi pas lufte duke marre lavdine per vete.Ata kane genjyer shtremberuar hiperbolizuar. sa s'ka me.po ne rastin e shevqet pecit ne lume ngjarja ishte pak a shume u sulmua kur ishte ne pushim.Ata qe vrane hodhen ca pushke pas ferrave ndersa partizanet po hanin duke vrare 47 njehere 22 heren tjeter dhe u ia mbathen.Tani shihe 21 janari njerezit jane vrare perpara kamerave eshte perfshire dhe fbi ne hetime fajtori ende s'ka dale/.shefqet peci 70 vjet me pare ne gerxhet e kukesit s'kishte ku ta gjente fajtoret apo te drejten.keshtu qe i duhej te bente dicka te dekurajonte sulme te tilla ne ardhmen.mendja e shefqet pecit ka vepruar pak a shume :ju me vini hidhni ca pushke me vrisni njerezit e mi dhe ikni une do t'ju vij t'ju djeg e vras gjithshka kini.Ne rrethana te tilla eshte veshtire te gjesh te drejten.amerikanet shuan me bombe atomike qindra mijera civile japoneze qe ishin ne pune te tyre .Pse sepse ushtria e tyre nuk pranonte te dorezohej.Pastaj ka dicka ne gjithe shkrimet e se djathtes nuk gjendet pothuaj asnje shkrim ku te denohet vrasja e partizaneve me buke ne goje.gjon marka gjoni erdhi dhe u mburr se kishte vrare bardhok biben.tani ishte lufte te dyja palet e shkelen.nese do ti denosh denoji te dyja palet.

Diçka e ngjashme, por me përmasa shumë më të mëdha, ka ndodhur gjatë L2B në Peloponez, Meligala. Unë nuk e di ngjarjen si ka ndodhur tamam. Versioni tënd, duket i besueshëm. Autori i këtij tregimi nuk na thotë shkaqet arsyet. 

Gjithsesi, për Meligala-në, qëndrimi i grekëve është pak a shumë: njerëzisht ishte ngjarje e dënueshme, historikisht filofashistët nuk kishin të drejtë. 

Ata kane genjyer shtremberuar hiperbolizuar. sa s'ka me.

a mund te konkretizohesh pak mbi kete statement po munde dhe po pate qejf? do doja me dit sidomos te keqiat e ketyre shtrembrimeve dhe hiperbolizimeve. Kush u demtua prej tyre?

Bardhok Biba eshte nje figure shume e respektume,bile dhe nga familjet qe e psune per vrasjen e tij.Arsyeja asht se ai ne drejtimin e punve gershetoi punen e partise me traditat e venit dhe si shkeli kurre kto te funit per hire te shtetit.Ka drejtu ne nje kohe kur mund te vinte trekamshin tre here n'dite,por qe vetem shpetoi jete njerzish.Ai vinte nga dera e kapidanve,por jo i afert.Bandat nuk kane dasht me e vra,por kur u vra Marka Gjoni,i biri i Gjon Marka Gjonit (thuhet se ka qan shok klase me Enver Hoxhen),Bardhok Biba i qe afru dhe e kishte zene per veshesh (ca vesh te mdhenj)- Ha mor llapushi i lale Gjonit,a e shef si e gjete ne ti?,i pat than.At'here komiteti i maleve e denoi me vdekje.

Emo, nuk i luj asni presje asaj qe ke than ma nalt,Flm smiley

 llafet e teperta jane fukarallek

Filozofike!

..po ku merr vesh ky popull llafazan?!!!.. kane 20 e ca vjet qe i bin fyllit me nje vrim. me histori partizanesh  kamunistash. ballistash edhe pse lufta ka 60 e ca vjet qe ka mbaru, edhe pse komunizmi ka 20 ca vjet qe ka cof!

Keta akoma bejne krijime artistike Histori qe "godasin" njesoj si ne luften e klasave edhe kur ne shqiperi ishte (eshte) paqe! 

Llafet  e teperta jane fukarallik per populllin, por per disa nuk jane jo! Disa hajne buke me to!

Boboo 161 komente!! E nje pjese e madhe qe disi mbrojne, justifikojne nje krim lufte!

Ore po gjithmone kur ka lufte ndodhin episode te tilla. Nazistet e kishin si rregull raprezaljet ne popullsi civile kur sulmoheshin nga rezistenca. Ose ja shikoni luften ne ish-Jugosllavi, ka plot njerez nga te dyja palet qe kane kryer krime lufte, por ne vend tyre konsiderohen heronj. Arkan konsiderohej hero serb. Ne Kroaci po ashtu kishe njerez qe adhuroheshin nga populli (si psh ish presidenti Tuxhman) te cilet jane akuzuar per krime lufte. Nuk ka asgje te gabuar ti tregosh sot keto episode terrorizmi, raprezalje ne popullsi civile, megjithese kane kaluar 60 vjet. Vetem para 2 viteve ne Gjermani u pat arrestuar nje plak 80 vjecar, ish-nazist i akuzuar per krime lufte.

Vetem para 2 viteve ne Gjermani u pat arrestuar nje plak 80 vjecar, ish-nazist i akuzuar per krime luftE

..mire e ke ti po ne Gjermani nuk erdhen ne pushtet ish-nazistet qe te denonin nazistet!..ne shqiperi erdhen ne pushtet ishkomunistet dhe ishnomeklatura komuniste, administratore qe i kishin sherbyer komunizmit me zell, si mund te reallizohen arrestime ne Shqiperi vertet si ne Gjermani per pleq 80 vjecar? smiley

"""duhet theksuar që ishin trupa vullnetare, """
Oranje ...
Kur do ikte Ismail Qemali thirri nje nga rojet e tij dhe i thote ( te dy i donte vecanerisht si me trimat.Njeri qe dajua i H.K , tjetri Sali Murat Hasani )
"Thuaj dhe saliut ( Vranishtit - Hasanit ) , dilni kerkoni neper Vlore a buze detit dhe zgjidhni nga nje vend te PA ZENE .hajde ma biri te hedh firmen e tu jape tapine"
keshtu i thote ky Saliut dhe ...mori pergjigje!
"Thuaj Cmahilit që nuk lëftuam për Kocka na "...dhe iku ne fshat pa e takuar ....
Asnje Komunist nuk beri me prona Partia e Punes !!!!!!!! Ndersa Partia e Reformuar Komuniste alias PD vuri Kujen
Binni Burra ! Komunistet e verte Iken !
Perseri , ne se ky kalemxhiu i pamfleteve politike qe e mba veten per te "prekur qomet mer jahu "smiley le te shkoje te lexoje deshmine tek Libri i .M.Shakohoxhes mga njeriu qe jeton , " kur i vrane nene Gjermanet qe femije gjiri , dhe ashtu sic e mbante te shtrenguar ....e ema ne agoni , femija thithte Gjak e Qumesht "
Shinaks eshte nje djale qe erdhi si me frymezim dhe mori edhe ndonje Vleresim te merituar nga puna e tij U fry si duket ..Por po shkon drejt rruges se YPIT....dhe dihet fundi i njerezve te perdorur..... . shtrydhen dhe flaken ne plehra si Limoni .
Kishte mundesi te kthente drejt nje Realitetit qofte edhe sipas mendimit te tij por pa KERMA ashtu sic eshte ne turmen e madhe te kalemshklruesve qe enderrojne famen .Por kur lexova "fuck you CHE " them se ky ka kaluar ne .............. dhe shume te veshtire per tu riparuar . Ai ose shtihet per KARIERE ose me te verte eshte per tu meshruar nga perfytyrimi qe ka per veten si "i Modh mer jahu." ose "kunderevolucionar i zemeruar "
Zoti eshte i madh dhe cfare s'ben vaki ! I uroj sherim te shpejte !

Ziko, se kam dash me ta thon; ka nje gje ne ato konfiskimet e pasluftes (aq te perfolme); kam njohur njerin, nga ata partizanet qe kerkonin florinj e argjendurina, qe tregonte, i gjenin dhe megjithese e kishin ne dore te vidhnin qofte edhe nje 5 napolonsh, kurre nuk e bonin! cing per cing te vendi.

Sa here e kam mendu: ishte ndershmeria, idealizmi, ndjenja e detyres, frika se haje plumin pa nji pa dy, te gjitha bashke? Une me shume besoj te idealizmi.

Ta them edhe emrin po deshe...

 

Ishin tjetër lloj burrash ata, Idris!

Kuptohet, duket. Kryepartizanit të atëhershëm, grekët i këndojnë AKOMA këngë e i thonë: HIPJA KALIT dhe hajde! 

deri në vitet 70, shkonin në mal dhe kur i pyesnin ku ishe? Shkova t'i çoj bukë Arit! 

Mo gjuj me spond ere se une nuk kam qene partizan smiley
Ne te dyve dhe KUJTEDO ketu ne gjithe kete rrumpalle teorike me "komuniste " na mjafton FAKTI ;
Me gjithe ashpersine deri ne Fashitizim te qeverise se barbareve pas 92 , per te kriminalizuar Gjuthshka e kedo pervec kryekomunistit Sali , pervec nje pervetesimi te disa kafeve nga Nexhmija te deshmuara ( dhe te justifikuara ) ne GJYQE shembullor Politike , nuk di asnje GJYQ te jete shpronesuar ndinje ish Komunist . Ka kthim te pronave * eshte thetermesele 0 tek te zotet por qe nuk qene te HIPOTEKUARA nga ata qe banonin ne to !
Ate emrin mos ma thuaj se mua me kane paguar rakine dopio e mezen kur i kam ballafaquar me kete fakt , me njeriub REAL ne Korce . Histori me konfiskimin e Florijve ku me sa me kujtohet per qejf tat me duket se e ka prure !
per mua mbi te gjitha ishte BESIMI se kishte ardhur koha ( me te vertete sic erdhi ) qe GJITHCKA ishte e Popullit te vjedhur e Grabitur ne Shekuj , nga Matrapaze , Fajdexhij , , dhe Kriminele te Hurit e te litarit e Grabites pa skrupuj dhe pas kesaj Perkushtimi Absolut se do Ndertojme Shqiperine e Re sic dhe e Ndertuan ! Asgje tjeter .
Bast pe verteti jo si bastet e asaj telendares se lagjes me birra ...kush fito "Milani apo Barcelona" as si te ketlines kush fito K apo P smiley
Dhe per te vertetuar kete Raport midis Formave Qeverisese Programeve e Rezultateve te mjaftojne besoj vetem 20 VJET Krahasimi per Punen , vetmohimin e Sakrificat e atij brezi te te njejtit te Njejtit Popull ne cfare e cfare kushtesh mijra here me te veshtira e me te varfera !
Pune te shkuara emi.
Rendesi ka te shohem PARA larg Kufomave si ushqim per Korba e Sorra !
Ka halle Memedhembja Emi ...Po e cbejne , po i IKIN njerzit nga e KEQJA dhe Hajdutlleku sheshit , ka humbe Shpresa . Nuk ka nge per IntiliDjence ne Tufa me Hunj . .Duan Pune njerzit , duan Siguri , Duan Jete duan Kulture Art Sport e Letersi .

E jo vallaj, s'un rrisha mo Ziko! E pe ti si tha ajo zonja: do jet naj mardhenie seksuale e tij qe e ka paraqit me kompjuter duket si me ken nga ato te viteve 30. ti tashi me ve faj mu qe ika? po noten mer, dhe me kohe te keqe...

e nigjove ronin dhe 'bamen qe i ke ne shqipni? rob te lodh e te kastrum shef rrugve, than te dy...

E di si o muhabeti: kom nji projekt ne dore, Ziko, te kompjuteri tjeter, edhe eglendisem me ket ktu qe e kom per peshk. pse ti kujto se un kom naj shprese a send per anej? Si thu ti? ka mor purtha shalet... Mire qe i ka mor, po ata s'kon as uj, or ti...

oidriso se me zuri lemza mua.. smiley cfaj kam une qe ajo e lagjes se birrave dallon vetem shkronjat e para tek bishti i cigares? smiley . Mos thuaj qe nuk je i djallezuar. Une me ata me kapele me yll te kuq ne balle jam se ke vene re, biles gjyshi im ka portretin e Enverit akoma ne shtepi, por e mban te fshehte, dhe partizanet i du fort se jam rrace deshmori.. smiley

Po une su zgjerova mi ...se une jam me te Pushkatuar smiley Po e kisha per bastin. Ajo Rush i Dijes e ve me birra per Milanin , ti kishe ca ekipe te tjera me K vs P si parashikim . S'thashe gjo per keq smiley
Emi tha vejme bast me Partizane e Balliste . Mire i thashe une po e di me mire Historine . Do me kesh lexu gabim smiley
Une kur nderrova shtepi nje miku im iI perndjekur deri ne PALCE me ndihu per plackat .Cfare ti bojme ?
I rrasim thesin me librat e Enverit ne kurriz ... tha nji tjeter ndihmues nga shoqnia .
Ashtu bome ketline ... I rrasem thesin ne kurriz dhe ai e di se c'koqi se qe dhe i leshte " Mbaji me kujdes i thashe se "aty kam ca gjona me vlere smiley 5 kate ai e di .Kur e tregojm 10 gazit !
U merzit i cike , shau nga nona , po eshte rob i knushem . Pagoi mezet ......Rakine e kisha une smiley
Jo si ajo telendarja , mahet fort ke "jom e persekutume una , nuk bohem nji me ju " smiley Ti malli !

smiley i djallzuar do vdesesh po he.. Good night!

Shi f Emi ...Sikur te marr vesh me verte qe do shkosj do jete nje gje e Madhe per ty .
Robi nje Jete ka dhe dikur e diku duhet ta PROVOJE sa Vlen . Jo nga USA ku nje pastrues nuk shkon ne Shqiperi per Deputet e Minister , sikur ta vrasesh :Une qe e njoh ate ambient me duket shume MIRE prej moshes 45 deri ne 65 them : Ruaju Lajkave dhe Nepotizmit .
"korruption" ....mos u beso shume statistikave per Ulje . Ndrrohet BREZI nuk ndryshon korruption . Per pak "korru[tion " vdes gjithe Bota ne te gjith hallkat .I tille qeka ky sistem smiley
Lajka..... fillon me te ferkuar krahet , thone ne Korce , dhe kur kujtohesh se ku eshte krahu qe tu hodh supeve me perkedheli ...do gjesh ndonje si GISHT mbrapa .
Nepotizmi ...mba parasysh kohen tone ..."merre ne pune te marre nje roge se ka nje tuf kalamaj dhe ka halle .smiley Nuk ka te beje me kusherijte e shoket . Eshte Mashtrim! Jo Ata kuadratoi ke Projekti me ate shprehjen..Kjo eshte ...Ke @qe .??? tthuju . Do tu ve peshore si Cheja .Kush shton njeqind gram ne fund te muajit ....te iki VETE .SADO i AFTE te JETE ! Pa meshire !
E ke pare Bashen si eshte shendoshur ........ pse pak projekte kishte AI !!!!
Me thuaj se do te them edhe dicka per ndonje gje personale tenden sic e shikoj UNE dhe si e do administrata smiley Pa tjeter "shkruji ne akull " te gjitha keto me siper ! Pyet shtate a tete dhe bej si di vete "
lajm i mire !

Booo

Qekan mbledh te gjithe kelyshat e 80 lekshave me ne krie kapter Idrizin e po kujtojne kohet kur sundonin Shqiperrine

Nuku mori toke asnje komunist thote Idrizi. Po pse mer bllokqeneria me ushtrine e oficerave e hafijeve 80 leksha qe u dynden ne Tirone ne shtepite e qytetareve autokton nuku quhen mo? Po pallatet qe u ndertuan ne tokat e tironsave me u strehu ju qe vinit nga balta e zones operative nr1?

Ah po per ty nuk kishte grabitje po kthim i prones te populli dhe ndertim i Shqiperrise.

Tipike e cobenerise morracake te zones nga erdhet, ku trimi quhej hajdut. Nrreshtka se prodhuari Envera e Mehmeta ajo krahina

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).