115 Komente

 po na jep ca variante të zgjedhim.

 

 Fjalen revolucion e kam spikat te pakten 10 here keto dite ketu ne peshk.. Thjesht du te di se per c'lloj revolucioni mendojne peshqit.. smiley 

 sa revolucionar keta shqiptaret. kur beheshin revolucionet ne Europe, shqiptaret flinin gjume. tani qe kane dale nga moda ne perendim, shqiptarert enderrojne per revolucion.

pse jo, nje ndryshim pa revolucion, ja ashtu te bute dhe te embel si nje revolucion kadifeje.

Ca te kane bere shqiptaret ty goce? S'le teme pa i shajt?

 ty te gjitha te duken mbrapsht. ku i ke sharjet zotrote? apo beson ate qe do, jo ate qe ekziston?

 ti po te jesh piktor mund te fillosh me tabllone: '' liria ne barrikada''

 ja se te paska ardhur dhe shoku, lol

shume e drejte lira, me ty jam. rezistence paqesore

Punon qorri te haje horri i thone kesaj pune.

Horrat as revoluzionin skane guxim ta bejne vete, por perpiqen te gjejne qorra.

 

 

 

demokratik? smiley revolucioni demokratik bush edhe nje diktator demokrat edhe e shtyjme edhe 50 vjet te tjera. smiley

 edhe e shtyjme edhe 50 vjet te tjera. Smile

Ja një revolucion, mr. Bush është ta bësh petllën të mos përdorë atë shprehjen lart. 

atë "e shtyjmë". 

Shtyrja tregon që kombi nuk ka qëllim. thjesht "shtyhet" nëpër vite. Si ajo varka në det që e marrin dallgët njëra pas tjetrës. Nëse kombi ka qëllim, atëherë e vendos në shina, që ecën bashkë me kohën dhe nuk tutet. 

Une pys se sdi, por 2 ne 50 vjet sikur rrine ngusht? smiley 

 

kadife me vija te holla tub busho smiley une i kam bo i pale ti kem qe kur te vij siraja te m'i presin sampistat te fitoj azilin ne amerike smiley

ps. jo ngusht busho, osht e teprume.

 Pse me u lodh aq shume, tmerr me i vesh e me i heq.. smiley 

resmileys: Vije veten ne ven te revolucionit.. vijne e te thone shtyju, bo ven, smjaftove etj.. e sigurte, qe ti , do u nishe ngusht.. smiley 

 2 ne 50 nuk rrine ngushte fare sepse i bie 1 ne 25. Po t'i llogarisesh mesatarisht nje gjenerate 25 vjet, e te kesh parasysh faktin qe cdo gjenerate ka fatin e vet, atehere 2 ne 50 i rri fiks si kostum dhenduresh. 

Megjithate, nigjo nje anekdote prej te mencurish. Albin Kurti kishte nje leksion ne Londer para ca kohesh, dhe ne fund mori pyetje. Nje djal i ri, kosovar, pasionant dhe entuziast, u ngrit dhe tha se kemi nevoje per revolucion. Pergjigja e Kurtit ishte legjendare. Revolucioni, tha, nuk eshte mall supermarketi, te cilin vendos nje dite te shkosh, ta zgjedhesh neper rafte, dhe ta konsumosh. Revolucionin nuk e zgjedh dot, tha. Revolucioni te zgjedh.

Gjithsesi, per mendimin tim, Shqiperia nuk ka nevoje per revolucion, por per pune, pune, pune te pergjegjshme ne vend te zbukurimeve elektoralo-statistikore. 

Na duhet nje "revolucion i lavdishem",per te permbysur sundimin absolut berishian .smiley

kakadhjakso, 

ku te iku komenti? Per ata me probleme zorresh pertace une sygjeroj revolucionit e preshit..

Ti po thua qe kemi krize seksuale?

Nga ka humbur ajo Selfmaderdio? Ajo te pakten e kishte me ironi, kurse keta PP (proletaret e peshkut) e kane seriozisht, jo vetem besojne tek revolucioni, po shpresojne ta katalizojne nga komentet ketu. smiley

Me mu e ke Bush? Nuk e di... mbase ishte nje propozim revolucioni teper revolucionar per kohet tona.

2 revolucione preshi brenda 15 vjetesh sikur s'ka kuptim. Eshte kry njehere ne 97-en me Tritan Shehun.

Ok, propozimi im i fundit: revolucion limonsoda. Per te tret gjithe revolucionet.

 se di a kam me ty, peshku po lufto me terroristet sot.. Ti, a je ti, vetja?

Do kete ardh FMG-ja se ai e ka doren nje cik te leshume...

Po vetja jam o Bush, vetja. Hajde ketu ne Shqiperi e te shofesh realitetin qe te kuptosh se sa vetja jam.

Mire pra, po sfrocohem per ty, meqenese e paske marr kaq seriozisht kete punen e revolucioneve.

Po! Ky vend ka nevoje per nje revolucion. Ka nevoje per revolucionin e punes. Robt le te fillojne nje here te mesojne si punohet dhe pastaj le te bejne cfaredo revolucioni tjeter t'i thote mideja. Ok?!

dakord me ty per revolucionin e punes,te ne merren me lloj soj gomarlliqesh vetem se nuk u del menderja mjaftueshem duke punuar smiley

edhe ai i '97 revolucion u qujt busho (me ate n'llogari bohen 3).
Per mu kryesore eshte qe t'mos besh gabimin me j'u bashku nji revolucioni qe synon thjesht ndrimin e nji palacoje me nji tjeter se qe ktu kauza eshte e kompromentume. E them ket se kohet e fundit po vrej qe eshte arrit deri aty sa t'kerkohen me u inspiru masat nis nga ofendimet e palacos 1 ndaj palacos 2 (meqe k/ministri ofendoi per lakuriqsi ne plazh kandidatin tjeter per k/minister, ec e dalim lakuriq t'gjithe qe ta mori vesh ai!)

 E them ket se kohet e fundit po vrej qe eshte arrit deri aty sa t'kerkohen me u inspiru masat nis nga ofendimet e palacos 1 ndaj palacos 2 (meqe k/ministri ofendoi per lakuriqsi ne plazh kandidatin tjeter per k/minister, ec e dalim lakuriq t'gjithe qe ta mori vesh ai!)

 

i madh je Bredho ... Ja te shtoje edhe dicka. pse jo, te dalim lakuriq se do bejme histori. ''lakuriqet shqiptare ne mbrojtje te politikanit lakuriq''. gje e papare me pare. ngjarje e madhe nga nje vend '' myslyman'' dhe i vogel. protestohet lakuriq, po po protestohet per shume padrejtesi ne kete bote. por per politikanin lakuriq? mund ta quajme edhe '' revolucion i lakuriqeve'' jo te nates, po te dites.

o zot c'na degjojne veshet.

 Bredho, 

Palacot ne pankine.. noi gjo tjeter?

rradakja ime thote se ka nevoje per nji revolucion qe t'i paraprije atij revolucionit qe e ke fjalen ti busho dhe ky ka t'beje me krijimin e nji ndergjegje qytetare qe te ne duket se po kalon ore t'zeza. Dmth, abuzohet hapur me ate popull dhe nuk shef reagim. Fajin e kesaj plogeshtise une ja vej sigurisht mungeses se alternatives serioze qe do duhej te kanalizonte ket reagim po edhe kultures thujse inekzistente demokratike qe kemi. Ata qe kane mundesine dhe detyren me e infiltru ket kulture, per fat te keq bejne lojen e njerit apo tjetrit ne rastin me te mire ose heshtin fare ne rastin me te keq (intelektuale, media etj)

  Revolucion ne sistemin e drejtesise kunder zyrtareve, pushtetareve te korruptuar!

uuuuuuu sorryyyyyyyy........... e paske thene me siper; sorryyyyyyyy. nuk i kisha lexuar komentet... sorry. e dorezoj timen. smiley

 si ? me i cu ne spital per kurim ?  smiley

Revolucion do te thote me u rrotullu ne vend. Ne kemi nevoje per katapultacion, qe te shkeputemi njehere e mire nga e vjetra, te vjetrit (por jo ata te mencurit).

 Revolucion Gastronomik phuuleeezee!!! smiley

 

si thoni psh, nje revolucion pedagogjik qe t'u mesoje njerezve principet e matematikes edhe te gjuhes?

Oqi revolucion, evolucion po. Ose te bejme revolucionin e fillimit te evolucionit. S'ka sens revolucioni tek ne...degjeneron shpejt ne lufte klanesh tip hiqja lenes futja prenes.

ka nevoje per revolucion demokratik ... per te shpetuar nga skllavopronaret, feudalet,  bejleret, bajraktaret dhe komunistet!! smiley

 e, avash ti njëherë. Kjo do të thotë ta boshatisësh Shqipërinë fare.

 

Po te pakten te provonim edhe ne nje here se cfare eshte revolucioni i vertete demokratik ... se na iku jeta me revolucione te arnuara qe nje zot e merr vesh se cfare jane!! smiley

 kaq keq per ate pune mer shoku? Po ska dhone ndonje direktiv keto 20 vjet doktorri per ksi punesh? smiley 

 Unë bëj çudi si ka gjëra që nuk bëjnë fare, fare përshtypje andej. Më duket se robt janë budallalleps krejt. Shifni rastin e fundit të atyre adoleshentëve, ngjitën postera realisht makabre, humor të zi. Askujt nuk i bëri përshtypje. Në një botë normale, do i kishin bërë me faj që të parit të vendit, i kishin uruar vdekjen, në një farë mënyre. 

Po jo tek ne. I pari i vendit, mbolli vdekjen. Reagimi pritej, normal. 

Shqiptarët janë kafshë interesante... instiktet e mbijetesës, iu punojnë vetëm kur kërcënohen drejtpërdrejt. Më tej nuk duan tia dinë, i shpërfillin. U ngjajnë atyre kafshëve që i kanë vënë pas muri për një kohë të gjatë, aq sa gjendja e frikës, kërcënimit, ankthit vetëm, u duket e njohur. Nëse lihen të lira, nëse kërcënimi ikën, atëherë shkëputen prej murit, po nuk dinë të jetojnë më tej. Mund të ecin, të bien në gropë, t'i shtypë makina, të vrasin njeri tjetrin etj... edhe çuditërisht, t'i shpërfillin të gjitha këto... e mo s'ka gjë, kshu ndodh, u bë tani.... 

 

Bush, me cfare rasti a sebepi?

Thjesht se me vrau syte gjithandej.. me pelqeu dhimbja ne fakt.. thash do kene noi gje per te thene per dhimbjen qe trumbetojne perdite..

Shume e thjesht mu duk..

S'e kisha per arsyen e temes.  Pyeta per/me cfare sebepi revolucioni?

smiley 

 po ket pra pres nga poplli une.. smiley he si thu ti? 

Se une e lexova ndryshe.  Dmth "per cfare lloj revolucioni" ku merret i mireqene fakti qe duhet bere, por cfare lloji do jete.  Nje hap mbrapsht une per kete "te mireqenin" smiley.   

 Po pikerisht e pra, kur uleret robi e ka nje arsye, dhe sado i mpim qe te jete dhe sado i zene dhe i prokupum qe te jete, te pakten kur e pyt tjetri se perse uleret duhet ta ket nje arsye...

hunteri pshemull sot u kujtu se duhet bo noi gjo edhe ne ate drejtim.. se di a u shpjegova.. 

i mirqene duhet mare fakti qe kshu si jemi katandis, sna duhen sebepe per ndryshime radikale..

Varet kush uleret.  Ose del ndonje a disa qe ulerasin, edhe vershojne idete/grupet reaksionare tip "ti po ben gjoja se je duke i fry karriges se filanit."  Ose ka qe ulerasin per dere e brenda, per dere e jashte s'e bejne dot se kane hallin e punes dhe bukes se tyre e/a te kalamajve te tyre.  Ose ka qe thone "uaaaa c'eshte kjo e uleritur, shume katnarllek, a huliganllek, me me edukate ju lutemi, ulerini me kulture" Ose, ose ... 1001 ose.   Keshtu qe jo ulerime, por mbetet nje renkim aty, e nje mjaullime atje.  Sa per gjeneze te revolucionit per se, e kam fjalen. 

PS: Sqarim, fjala "ulerime" u perdor shume gjeresisht pa e konkretizuar ne ndasi klasore, sociale, gjeografike, interesash etj hendeku i te cilave eshte aq i thelle sa shtjellimi i thellimit humbet vlere.

ulurime me tingellon fiks per situaten smiley

 Fajin e ka petlla do thosha; ish ai qe tha "edhe po srame dakort le te degjohemi gjithsesi.." 

Une kam vene re se edhe te paanshmit jane ndjere ndohere, duhet te kene edhe ata dicka per te thene.. mati nga tjeter uleret se e gjen te papranueshme idene se mund ti vdese kumandari dhe besoj se uron per dhurim ditesh nga te tijat, pra nje revolucion bio-spirito inxhinjerik..

Ishte dhe mbetet nje ftese personale per te folur mbi cka do donim te behet me mire..

Ndjese nqs e teprova me cinizmin ... : (

Por ne nje fare menyre desha te shprehja, pakez terthorazi qe nuk mund te behet "revolucion".  Bile s'jam fort e bindur ne eshte i nevojshem.

Kauza per protesta, mosbindje civile etj, ka sa te duash.  Nga t'ia fillosh?  Kazinot e qelbta cdo meter katror, bie fjala.  (Kjo kauze s'ka as interes partish, ta zeme.)

E plot te tjera.  

Por pa ndergjegjesim ne mase, vallai veshtire.  

Nga t'ia fillosh?  Kazinot e qelbta cdo meter katror, bie fjala....

aty te lumte. fillim i mbare. revolucion? nisme e kollajte, nis me kazinot. nuk ka akt me qytetar. edhe meqe une e kisha fajin se pranoj dialogun smiley nuk e kuptoj ku qendron faji. sa per dijeni, edhe piramiden kishin ide ne 2004 ta benin kazino. nuk u ra tarrafi ne njesim me cmimin e sarrafeve, se ja aty mbi arkivol te enverit kishe me e bo 21.

ferri jane te tjeret busho. po nuk e pate provu t'pakten nai gjys ore ne amerike ket, i bje qe jeto me nai zone me patate edhe shko ne kishe mormone. he te lutemi.

monda 5*

 ngrofet une, sqekam i vetmi qe keq lexoka smiley 

..."ti po ben gjoja se je duke i fry karriges se filanit"...

lol! ironia eshte se ket e thote dikush qe ka alergji prej atyre "dreq" te pa-anshmeve

Ironia eshte qe ti si i pa-anshem s'e kape qe ironine e kisha me te pa-anshmit smiley.  Dmth ne djall a ia vlen kauza, une si i pa-anshem s'luj loje karrigesh smiley.   

sigurisht qe e kapa. Ironia qe vura ne dukje une ka te beje me faktin se ti provove ate qe do thosh cdo i pa-anshem (myself included).
Se nqse ti paragjykon si reaksionar cdo njeri qe nuk i bashkohet turmes pa kauze (ose me kauze qe shkon deri te interesat e kupoles), ky nuk eshte faji im...kjo tregon se mungon ndergjegjsimi per revolucion. E thene ndryshe, kauza juaj shkon deri ne piken qe thote se `gjithe fajin e ka Berisha dhe se cdo zgjidhje tjeter pa Berishen eshte me e mire`dhe kjo pranohet pa vertetim, biles, kerkohet me u imponu si aksiome

Nuk paragjykova.  Reaksionar ne kete rast, s'ka asnje konotacion (negativ a pozitiv) pervec se ne kuptimin drejteperdrejte te fjales "reaksion."  Bile qe ta heqesh idene se e kisha me paragjykim, hiqe fjalen "reaksion" dhe perdor "reagim".  Kauze "e jona" nuk ka.  Nqs do qe te diskutojme thjesht une e ti, atehere diskutojme une e ti.   

 Bredho,

kot per muhabet, meqenese kot po ja mbyt dhe ti.. smiley 

"E thene ndryshe, kauza juaj shkon deri ne piken qe thote se `gjithe fajin e ka Berisha dhe se cdo zgjidhje tjeter pa Berishen eshte me e mire`dhe kjo pranohet pa vertetim, biles, kerkohet me u imponu si aksiome"

Me fal, si propozon ti te pranohet me vertetim? Kjo eshte me i thone llogjikes ik e pirdhu.. E vetmja pergjigje per pytjen tate eshte zbulimi i nje universi paralel, ku ne Shqiperine e atjeshme ne te njejten "kohe" nuk shteteron Berisha.

Nga ana tjeter, nen Berishen (duke e lene 97 ne pankine) jane vrare plot 32 njerez! Humbje jete te lidhura direkt me pushtetin e tij. Nuk e di se c'prova te duhen me shume per te kerkuar ndryshim!

Nga ana tjeter, sic e thash edhe me siper, ftesa ishte individuale. Ke bere goxha postime ketu, dhe te gjitha keto kane pas nje natyre kundershtuese kundrejt revolucioneve  qe ti supozon se te tjeret kerkojne. 

Po ti mer shoku cdo kerkoje? me te ndihmu njecik, diku aty me siper ke permend ndergjegjsimin.. smiley 

 

Me fal, si propozon ti te pranohet me vertetim? Kjo eshte me i thone llogjikes ik e pirdhu.. E vetmja pergjigje per pytjen tate eshte zbulimi i nje universi paralel, ku ne Shqiperine e atjeshme ne te njejten "kohe" nuk shteteron Berisha.

Nuk ka nevoje per univers paralel. Nga 1997 - 2005 sikur nuk ishte Berisha ne pusht-et. Apo po thua qe gjate atyre viteve ishte fushe me lule, s'kishte korrupsion, as vuatje minatoresh?

 gjembo, 

LEVIZ PERPARA, jo prapa. Sipas llogjikes tende, nen berishen II mund te justifikojme nje 97 te dyte?

Ju ka ngel ora ke Berisha mer njerez smiley 

Bush , fale Berishes,Shqiperia u barazua me GJERMANINE ,per zhvillimin ekonomik qe arriti .smiley

 Shume shume rende..

I pyt njerzit a mendoni se ka nevoje per ndonje ndryshim radikal ne memedhembje.. (ore qofte edhe per llojin e letres se hales qe perdorin)

te pergjigjen, mjafton qe te mos ndryshoje Berisha..

E si e bere kete "deduksionin" tim per logjiken time ngaqe thashe qe edhe kur s'ka qene Berisha ka patur korrupsion e mjerim? Sikur t'a dije ti qe une e kam pas perbuz Berishen qysh kur erdhi tek menca e studenteve per te na mbushur mendjen te nderprisnim greven, ndoshta s'do beje deduksione te tilla plot gazra. Ose ndoshta s'do ndryshonte gje.

 Po atehere perse i kundervihesh idese se nje kryeminister si Berisha sduhet te qeverise me? Per inerci apo si pasoje e presionit te brendshem.

Me ket llogjiken tate, edhe kur ska qene Enveri ka pas varferi ekstreme.. muhabet tjeter ai gjithsesi..

Per kuriozitet, noi pergjigje personale per pytjen?

Po atehere perse i kundervihesh idese se nje kryeminister si Berisha sduhet te qeverise me?

Jane ofendues te intelektit njerezit qe ose s'dine te lexojne, ose qellimisht vene fjale ne gojen e tjetrit sepse u duket qe do thone fjalen e fundit apo "make their point", pavaresisht se s'eshte aspak e vertete. Kundervenjen time kundrejt idese se Berisha s'duhet te qeverise me, vec ti e paske pare, ka qene aq a kamufluar sa as une vete s'e paskam zbuluar.

Per kurjozitet, c'te duhet pergjigja personale e imaj kur ti do e ndryshosh gjithsesi, edhe kur eshte e zeza mbi te bardhe? Atje ka nevoje per evolucione ne shume aspekte, qysh nga sapuni e respekti per punen (qe i permendi olsi), deri tek politikanet qe kemi 20 vjet laj-thaj po te njejtet. Dhe brezi i ri po edukohet shume keq pikerisht prej tyre. Meqe s'e lexove ate qe thashe me lart (ose bere sikur s'e lexove), per mua Berisha asnjehere s'duhet te ishte qeverises.

kam permen ndergjegjsimin po edhe mungesen e alternatives busho se e shof si shkak direkt te moskokcarjes se robve qe thirren per revolucion.
Dmth, nuk mjafton me u thon "ecni mas meje se do rrezojm berishen"; duhet dhe me i sqaru mire se "kjo nuk do bohet per me vone nji berishe tjeter". Per mu, ky eshte nji shkak qe njerzit rrine larg mgjse nuk mund ta honepsin berishen

 po per ç'revolucion bohet fjale.........me se pari ne na duhet revolucioni i truve, se ato i kena mrapsh, masanej vijne te tjerat.......na duhet nje lavazh i modh per te heq ate psikologjine e turmes, qe bertet me gurmazin e komandarit....per te heq ate psikologjine.....e dine ata lart.......per te heq psikologjine......une nuk du gjo, por ngordhja atij tjetrit kallin........ vetem pas ketij lavazhi, mund te flasim.......

Nuk ka nevoje shqiperia per revolucion. Mjafton vetem nje atentator profesionist dhe shqiperia shpeton.

  e ku ka senator, apo princ qe ta mori ne dorezim shqiperine mer sheme, edhe Vranicki, qe kish ardh me ushtri me vete, iku nga syte komet......

????????????????? lol, te ka ardhur gjumi?

 oooooooouuuuu, e paskam lexu me ate pa xhom sheme sorry...........ke te drejte....

....na duhet conan the barbarian te nabjape nje shtyse

Revolucion ushtarak te tipit "Grusht Shteti" nga ushtria per tu ndjekur me pas nga nje qeveri teknike civile pesevjecare  qe do te perjashtoj nga politika te gjithe keta qe jane sot ne politke me kushtin qe te falen per gjithe bemat e bera deri me sot. Nese politikanet e sotem nuk pranojne te largohen nga politika atehere ata do te ndeshen me nje drejtesi shume te rrepte per krimet e bera ne keto 20 vjet. Po keshtu do te mbyllen tere historite kriminale te ketyre 20 vjeteve. Po kjo drejtesi e rrepte qe nga dita qe vjen ne fuqi qeveria tektnike   do te gjykoj cdo qytetar qe kryen shkelje ligji pa dallim . Ndersa ushtaraket do te denojne rrepte cdo shkelje ligji te kryer nga qeveria.

Pas 5 vjeteve do te behen zgjedhjet e para demokratike per te futur shqiperine ne rangun e vendeve te civilizuara demokratike

Ky eshte revolucioni qe duhet shqipterise

keta jemi ne kete qylaf meritojme

Revolucion ushtarak te tipit "Grusht Shteti" nga ushtria...

You can never have a revolution in order to establish a democracy. You must have a democracy in order to have a revolution.History teaches us that the great revolutions aren't started by people who are utterly down and out, without hope and vision. They take place when people begin to live a little better -- and when they see how much yet remains to be achieved...

1. They take place when people begin to live a little better --

Revolucioni ushtarak do te krijoj kushtet  qe njerezit te jetojne dicka me mire se sa sot Sot me kushtet e mjerimit moral dhe ekonomik as qe behet fjaje per revolucion demokratik

 

and when they see how much yet remains to be achieved...

Revolucioni ushtrak do tu hape syte te shikojne se sa me shume kane per te aritur Sot te gjithe jane qorepsur dhe ju duket se jetojne ne demokraci

 Toko, nje "grusht shteti" ne radhe te pare do ushtri dhe ushtarake, per te cilet sot kemi deficence te plote.......pastaj, a do ta njohin aleatet kete gjene, pasi jemi ne NATO.

Kete gjene qe sapo the me larte, e kane pasur vetem Turqit, te cilet e kishin sanksionuar ne kushtetuten e Ataturkut, por qe Erdogani e hoqi dhe i ka futur te gjithe ushtaraket ne burg..........

...ka dava Janina tokoooo........

grushti i shtetit eshte institucion dhe ka faktor te domosdoshem nacionalizmin. nuk eshte se ka shume nevoje edhe per aq plumba e ushtare me shume se sa per kushte historike te pjekura per efekt nacionalist ne nivele religjioni. ka shembuj bush sa me dasht.

Sido qe te jete revolucioni demokratik,komunist,paqesor apo violent po futen hundet shqipot ka per tu menderosur.

Busho, edhe nje ide tjeter gjeniale me erdhi sot teksa po udhetoja me autobuzin urban. Ky vend ka nevoje per revolucionin e sapunit Busho.

 E dijsha qe heret a vone do kontribojshe ne ti ne teme.. smiley 

 Gjembo,

Personalisht, vec per Berishen qe sdesha te flisja ne ket teme, dhe me ket koment do i ve kapakun..

Thua: "E si e bere kete "deduksionin" tim per logjiken time ngaqe thashe qe edhe kur s'ka qene Berisha ka patur korrupsion e mjerim? "

Te them: Nese ideja e sjelle nga dikush me siper ishte perfundimi i mbreterimit te Berishes dhe ti pergjigjesh me ate qe te kam cituar me siper, nuk e kuptoj se si mund te te kem keqkuptu? Po meqe po kembgul qe te kam keqkuptu, ndjese.

noi pergjigje per pytjen?

 

Busho, me ka frymezu shume kjo teme.

Mos e merr per ofendim, por po me vijne ne menie shume ide revolucionare njona pas tjetres.

Ja, tashi duke u mendu me erdhi ne mend qe ne Busho kemi nevoje per revolucionin e sinjalistikes horizontale. Viza te bardha per kembesoret me nji llaf, se per ndarjen e korsive po e mbyllim nji sy.

Pastaj, (ne teme autobuzash), ne kemi nevoje edhe per revolucionin e autobuzave qe ecin me shpejt Busho. Nuk e di, por keshtu sic ecin sot, te merren mendt. Shume ngadale. Bllokojne gjif trafikun.

Do vij dita qe ndonje pasagjer do te kryej ndonje akt huliganesk ndaj ndonje shoferi Busho. Mos me thuj qe une s'te paralajmerova!

 Olso, 

Nje faleminers nga une, se kshu si pa dashje, je nga te vetmit qe i osht pergjigj pytjes.

Se kuptoj ket rezistencen e robve me fol sinqerisht, sikur edhe per gjonat e vogla, sic edhe iher, ti po e bo pa dashje.

Rrushdije,

Kjo pytja po haska me shume rezistence se ajo e RROGES!

Me i sy te pare, goxha voluminoze..O ta zberthej smiley 

jo jo, pershkruan te tjeret se cfare revolcioni kane bere, ne nje gjendje historike te ngjashme si e jona, dmth pas permbysjes se nje sistemi autarkik... po tjeter popull ata, derman, ne shpesh duam te bejme stan me lepuj.

 Emo, 

kapi pak keto: 

1) http://www.youtube.com/watch?v=xvpTsFfeoU0&feature=fvwrel

2) http://www.youtube.com/watch?v=SPLdLIc_5tI&feature=related

Kap icik funin e 2-shit.. Me projeksione te trasha, po te trasha fare, i bie qe me 1940+/- ai poplli qe solle ti kish nje sistem bankar qe ne nuk e kemi as sot .. Ama ne 1940 +/- poplli yne penevrekist e ferexhist, dinte dhe te falte dhe te meshironte, nderkohe qe ata siper, e shikonin deri diku te pranueshme te shkrumbonin 4 ml njerez brenda 1 km2...

Pas 5 shekujsh zhuritje, nuk eshte se dukemi pa shpresa.. smiley 

well, bush, dalengadale do vije dita me kuptu qe falja dhe meshira, zemra e madhe (kujto kukesin e luftes se fundit se sllobodanit - e papare, e pakonceptueshme per se) etj jane komoditete, stoqet e te cialve jane way overpriced. Jane si me thene nje frymemarrje anaerobike e zhvilluar, pergjegjse per sprinte te shkurter, kur zhvillimi dhe mbrothesia e kolektive, si e popullit/kombit psh, jane maratona te gjata, duan te tjera vlera, duan te tjera mushkri, mushkri teutone e protestante psh, duan nje frymemarrje te thelle aerobike.

me lejo te shtoj qe popujt gjermanishtfoles Ai Lart i beri qe botes ti vije turp nga vetja, ne te gjitha kuptimet.

Bush, me vjen mire qe me se fundi me kuptove se me thene te drejten u lendova pak qe i more per ters ato revolucionet "e shalqinit", " paidhaqeve" dhe "birres".

Tani, seriozisht... morali i fabules: cdo lloj revolucioni ka nevoje per nje "infrastrukture shoqerore".

Eshte minimalisht infantile dhe maksimalisht e vonuar qe te pretendosh revolucion "sipas manualit" ne nje vend si ky i yni.

Kush i ka per zemer revolucionet le te punoje per te ndertuar infrastrukturen e revolucionit. Pa garanci, kuptohet, sepse nderkohe duhet konsideruar qe Shqiperia eshte nje vend i tejet i prapambetur qe mbijeton ne nje kontekst globalist. Rrjedhimisht rezultatet jane te paparashikueshme.

Topin ja le teoricieneve.

 c'jane keta mo? alidenjte() e glastonbury-t? smiley

Yes..Isn't that najs?.Cleaning the enviroment....Une medoj se tek ne duhet filluar me keto qeset e plehrave ketu poshte smiley

 

seanca201

Edhe emrin e kuvendit e kane shkruar ne kompjuter me tastjere anglo-saksone ku mungon "ë".

shkronjat e medha te shtypit nuk permbajne pika. he te keqen gjemb xhani. smiley

zoto, ti me duket ke qene redaktor tek shtepia botuese "8 Nentori" smiley

po mire, c'lidhje ka? sigurisht qe nuk kam qene, po c'lidhje ka? te lutem bjeri shkurt... kur nuk arrij te kuptoj kaq gje, me duket vetja shume debil. me kurse. smiley

Revolucion ekonomik, per te zgjidhur dhe problemet e tjera.  

 Revolucion ? për çfarë .Shkaku dhe qëllimi që duhet të arrihet .Nqs se bëhet fjalë për ndërtimin e shtetit të së drejtës ai nuk vendoset me revolucion se uzurpator të tjer të pushtetit do përfitojnë .(historia e ka vêrtetuar.) Revolucion dhe mund të bëhet por veç në kushte që e bëjnë të mundur përgatitjen e shpërthimin e tij .

Po! ne na duhet një revolucion, shpirtror një rilindje e vërtetë kombëtare e shoqërore, një përmbysje e mentalitetit shoqëror "secili për vete e zoti për të gjithë ". Duhet të shembim mentalitetin ;që hajduti është "i shkathët e i zoti", batakçiu "bir kurve" ,vrasësi e krimineli "trim e djal për smari" , i ndershmi e puntori "budall a që s'nxjerr qimen na qulli". etj epitete për të mramshtit dhe ata që na shkelin me këmbë.Me një fjalë jo kujdo "që na qi nanën ti themi babë " Ky është revolucioni që ka nevojë shoqëria shqiptare në gjithë hapsirën jetike të saj , ndryshe stan me lepuj nuk bëhet (dhe kjo thuhet jo se lepujt janë frikacakë por ...)

nuk e di nese do e quaj rrevolucion por per mendimin tim duhet te ri-vendoset "krenaria" dhe patriotismi (qe nuk ka egsistuar kurr) ne shoqerin shqipetare. Momentalist, per mendimin tim, as nje shqipetare nuk e can koken se "do behet shqiperia apo jo". Tegjitha keto protesta qe behen jan 100% te pa vlera, jan thjesht per te arritur qedhime afat shkurta.

mendoj se e vetmja menyr qe shqipera do arri statusin qe meriton eshte vetem kur populli ta kerkoj ndrushimin me te vertet. Dhe ndryshimi stabel nuk ka per te ardhur kurr nga jash (Europa apo SHBA) por do vi nga mbrenda; dhe do vi vetem nga populli shqipetar - sepse c'do politikan i botes do bente veprime korruptive per der sa populli qe e ka votuar (duke pasur para sysh qe edhe Edi to ishte njesoj) e lejon te bej korrupsion.

jam i sigur qe c'do politikan ne bote to ragonte njesoj si politicanet tan, nese kan te bejn me nje popull me larkra ne kok.

Besoj se politika jon na ka shraterruar ne vende vende, por mentaliteti, injoranca dhe mos perfidhja qe kemi si komb ndaj njeri tjetri, dhe ndaj qellimeve kolective na eshte ber si nje insekt qe dal e n'gadal po na shkaterron me teper sasa shperthimet dhe vrasjet politike

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).