Pas Gërdecit, ngjarja më e rëndë që kam përjetuar në këtë vend, është ajo që u denoncua me mjaft vonesë: spastrimi racor i 45 (a më shumë) familjeve rome në periferi të Tiranës.
Edhe 21 janari është i rëndë, e unë nuk e harroj 21 janarin. Por, romët e djegur te Stacioni i Trenit nuk kanë ardhur kurrë në derën e kryeministrit. Ata ndoshta nuk kanë hyrë kurrë as në qendër të Tiranës, përveçse për të lypur.

Ata janë që në lindje qenie të deklasuara, të përbuzura, të rrahura e të shkelura, të lënë në mjerim në barraka. Fëmijët e tyre lindin pranë gjirizit, e vdesin pranë gjirizit. Kur janë të vegjël lodrat e tyre janë plehrat, e ardhmja e tyre është karroca e plehrave. Fëmijët e tyre grabiten e shiten për pjesë ndërrimi, dhe prindërit kujtojnë se ua kanë çuar në fondacione që tua ushqejnë më mirë. Ata janë valvula ku shkarkohet depresioni i një shoqërie të sëmurë e perverse. Dhe janë valvula më e mirë. Ata mund ti djegim ditën për diell, sepse ne jemi tropojanë e sepse ata janë jevgj.

JEVGJIT
Vetë termi "rom" sot, më duket një hipokrizi mediatike. Për ne, ata janë jevgj, tërë ditën e ditës, në të tëra komunikimet tona të përditëshme, që nga ministri e deri tek vetë jevgjit. (term jo i saktë ky, por që ne e përdorim në mënyrë gjithëpërfshirëse për të tërë shqiptarët me ngjyrë).

Dhe nëse në shtetin tim, ata mund të digjen kaq kollaj në kasollet e tyre, policia të ngulë këmbë që ata u larguan "me dëshirën e tyre" dhe kriminelët të jenë akoma të lirë, unë nuk dua të jem pjesë e kësaj hipokrizie e të vazhdoj me politesën e terminologjisë. Unë nuk mund ti quaj "romë" sa për protokoll, kur ne tërë ditën i trajtojmë si jevgj. Deri dhe i djegim si jevgj.

Këto gjëra, ndodhin si të ishin normale në shtetin tim.
Po ky nuk është shteti im.
Ky është shteti i tropojanëve.

TROPOJANË E SKRAPARLIOTË
Dua t'u kërkoj paraprakisht ndjesë atyre tropojanëve të ndershëm që jetën e tyre e kanë ngritur pa u kacavjerrë në hardhinë e të parit të fisit që pushtoi Tiranën. Dua t'u kërkoj ndjesë, se ka shumë prej tyre që Tiranën e kanë fituar me mund, e nuk ua kanë dhënë në pjatë nga torta e pushtetit.

Aq më tepër kur problemi nuk është dhe vetëm te tropojanët. Janë skraparlinjtë. Janë shkodranët. Janë gjirokastritët. Janë dropullitët. Janë kushdo që vjen në pushtet.
Problemi është tek koncepti tribal i ardhjes në pushtet "krahinçe".
Krahina nga vjen, është CV-ja jote.

Mentaliteti qeverisës është se kur vjen në pushtet e quan normale të tërheqësh në punësim në administratën e shtetit të tërë rrethin prej nga vjen, tërë kushërinjtë deri në 4 breza. Bizneset favorizohen në bazë krahine, shokësh klase e kushërinjsh që më parë as i kishe parë kurrë. Çdo ministër, e kthen ministrinë e vet në oaz ku peshkojnë tërë farefisi e krahina që e ka votuar.

Kur një shkodrane është në pushtet, unë si shkodran jam më i mbrojtur nga shteti. Sepse, në këtë shtet punojnë njerëzit e mi. Në tërë hallkat e shtetit, do jenë vendosur njerëz që do të më mbrojnë.
Jo më kot, emrat e të dyshuarve për krimin ndaj jevgjve te Stacioni i Trenit kanë rrjedhë vjedhurazi nga dosjet e shtetit. Sepse, janë nga krahina që është në pushtet. Për policinë, romët kanë ikur me dëshirë.

Ky sistem i administrimit të pushtetit me baza krahinore ka rrënjë të thella, që tek Zogu, klani Kapo, e deri sot. Lufta e famshme e klasave jo rrallë u shndërrua në luftë raciste, mbi bazë feje e krahine.
Tropojanët vetëm se janë më me fat se korçarët, meqë kanë qëlluar më gjatë "në pushtet" se krahinat e tjera.
Jam kurioz të di si do jenë korçarët kur të kenë një kryeministër, president a kryeparlamentar të tyrin.

Kjo mënyrë e ndërtimit të shtetit, ka bërë që të tërë të presim rradhën që bashkëfshatari ynë, të ngjitet në piramidë. Sot ata, nesër ne. Sot tropojanët, nesër vlonjatët. Do vijë dhe dita jonë.
Të vetmit që nuk kanë kurrë shpresë as të lypin (e jo më të ngjiten) poshtë piramidës së pushtetit janë jevgjit.
Prandaj, ata që ndjehen që "janë në pushtet" mund të marrin flakëhedhësen e të bëjnë spastrim racor.

LA RAFFLE
Si për koinçidencë, para pak ditësh, tamam në datat kur ata po digjeshin, policia nuk e deklaronte e media nuk e raportonte, kam parë filmin "La Raffle".
La Raffle tregon spastrimin racor të 10 mijë hebrenjve në Paris gjatë qeverisjes së Vishisë nën pushtimin gjerman. Parizianët shpëtuan 10 mijë të tjerë, por nga këta që u zhvendosën me bekimin e xhandarmërisë franceze, vetëm 4 a 5 u kthyen gjallë. Por, turpi i mbeti përsëri Parisit.

Sigurisht, sot nuk i dërgojnë dot në kampe përqendrimi, edhe pse Mehmet Shehu thonë e pati iniciuar në kohë të vet. Por mentaliteti ynë është i njëjtë me atë të qeverisjes e logjikës spastruese të Vishisë.
Zbimi i tyre me dhunë e me djegie, është një veprim i pastër racor, që mund të ketë dhe prapaskena të tjera.

Nëse ato do të ishin 45 familje pukjane, matjane, skraparliote, aq më tepër tropojane, askush nuk do kish guxuar ti digjte. Por, meqë janë familje jevgjish, dhe shteti nuk është e s'do të jetë kurrë i jevgjve, ata mund të digjen kollaj. Ndoshta, ajo tokë dikujt i duhet e pastër. Mos të guxojnë më të kthehen!

Në një kohë kur tërë Shqipëria është "tokë e xanun" barakat e jevgjve janë më të pambrojturat. Ato nuk kanë peshën e shtëpiave të të ardhurve të tjerë të vendosura dhunshëm në tokë të tjetërkujt këto 20 vjet. Ata të tjerët, janë krahina që nesër pasnesër do të vijnë në pushtet.
Jevgjit mund të përzihen nga banesat e tyre të mjera, të dhunohen e të digjen, sepse, shteti im është një shtet i ndërtuar mbi racizmin.

ÇEÇENË E SKOCEZË
Racizmi ynë si popull as nuk fillon e as mbaron me jevgjit.
Ne kemi shpikur termin "çeçen" për gjysmën e popullsisë. Ne i quajmë "skocezë", me ironi ata që vijnë nga Skrapari. Ne i quajmë me përbuzje "turq" myslimanët e Shkodrës, dhe themi "grekët e ****t" për sarandiotët. Ne, tropojanëve u themi ligësisht "malokë".
Në 97'n në jug të bënin provën e gjuhës së "malokut": po ta shqiptoje "xhashtë" në vend të gjashtë, mund të haje plumbin. Sepse, urrejtja ndaj një personi ishte shndrruar në racizëm ndaj krahinës prej nga vinte.

Ne, që jemi populli i përbuzur i trotuareve të Evropës.
Dhe paradoksi është, që po ata tropojanë që (dyshohet se) dogjën barakat e jevgjve, kur shkojnë në Greqi trajtohen pak më mirë se ata jevgjit e Stacionit të Trenit.

MARSELI I SELITËS
Njeriu më i klikuar në Youtube, është Marseli i Selitës, në një këngë të Aurela Gaçes. Dhe kënga nuk është e klikuar aq prej Gaçes, sesa prej jevgut Marsel.
Ne nuk i kemi dhënë asnjë shans jevgjve të integrohen. Ne nuk kemi bërë asnjë përpjekje për ta kuptuar kulturën e tyre, e cila, në disa aspekte mund të jetë më superiore të paktën përnga vlerat njerëzore, se e jona, që jemi racë e bardhë nga jashtë e e zezë nga brenda.

Unë kam pasur mundësi të intervistoj jevgj, dhe kam parë me habi që dashuria mund të mbijetojë dhe te fusha e plehrave; që përkushtimi, mund të jetë më i fortë mes njerëzve që skanë as bukë të hanë; që mirësia, mund të jetë më e thellë aty ku ngjyra është më e errët.
Ata nuk e kanë humbur gjuhën e nënës, edhe pse tërë jetën kanë qenë të diskriminuar në arsim. Teksa, për të përfituar hiret e një femre në një bar të Italisë, ne, "raca e bardhë", jemi gati të shitemi për çekë e hungarezë.

Ne nuk kemi për ti hasur kurrë ata në Living Room, as në zyrat e Ministrisë së brendshme, as në bankat e shkollës së mesme. Ata, nuk janë kurrë aty, sepse ato dyer janë të mbyllura për ta, falë edhe heshtjes sonë fajtore.
Ne harrojmë që ata ekzistojnë, sepse, i vemti kontakt i yni me ta është ose kur ata lypin, ose kur ne klikojmë videon e Marselit të Selitës.
Ose, kur shohim në lajme shkrumbin e barakave të tyre.

DORA E BARDHË
Unë nuk kam si ta di se çfarë fshihet pas spastrimit racor të jevgjve nga zona pranë Stacionit të Trenit. Policia nuk do të tregojë se ç'po ndodh. Politika ka halle diabeti - secili e do tortën e pushtetit për vete. Do bëhet ca zhurmë, ndoshta, por ata jevgj, sado "skema kafshate" të ngrejë Kryeministri, nuk kanë për tu rikthyer më kurrë aty. Edhe sikur të dalim e të lidhemi me zinxhirë te Ministria e Rendit, edhe sikur të vijnë dhjetëra delegacione nga Evropa, ata, janë tashmë të djegur pa kthim.

Ne nuk i shpëtojmë dot më, sado shkrime të bëjmë në gazetë e kronika në TV. Jetojmë në vendin ku qeverisin shurdhët e ku çudia më e madhe, 3 ditë zgjat.
Në ditë si kjo, e urrej veten që i përkas racës sime. Racës së bardhë, me shpirtin e zi.

290 Komente

Shkrim shumë kurajoz, që flet për të vërteta të ditura, të thëna nën zë, apo të kaluara në heshtje.

Po pastaj ndodh 21 Janari edhe të zgjon... të bën të mendosh... Si, qysh, pse...

Ja të shomë si do vejë...

 

 Ne jemi popull racist, por te nje lloji tjeter, bashkejetojme, i ndihmojme, por nuk i qasim prane nesh....

'Racizmi ynë si popull as nuk fillon e as mbaron me jevgjit. 
Ne kemi shpikur termin "çeçen" për gjysmën e popullsisë. Ne i quajmë "skocezë", me ironi ata që vijnë nga Skrapari. Ne i quajmë me përbuzje "turq" myslimanët e Shkodrës, dhe themi "grekët e ****t" për sarandiotët. Ne, tropojanëve u themi ligësisht "malokë"'.

'Ne, që jemi populli i përbuzur i trotuareve të Evropës.'

...dhe 'e bukura' eshte qe ose nuk e kuptojme fare qe behemi raciste, ose nuk e pranojme duke u justifikuar me lloj-lloj argumentesh.

5*

 

qe te mos kete 'sarandiote'  'pukjane' e 'skraparllinj' duhet te kete 'shqiptare.qe te kete shqiptare duhet mbrojtur e kultivuar identiteti kombetar .ju qe me dashje apo pa dashje sulmoni identitetin kombetar,  jeni 'fajtoret morale' te krahinarizmit i cili se bashku me 'tufezimin' europian eshte shkaku kryesor  i deformit shqiptar.lufta 'lubonjiste' ndaj kombetarizmit  ne menyre djallezore duke e paraqitur si produkt te komunizmit(nacionalkomunizmi)per ta ngjyrosur negativisht ben qe te dalin ne skene haxhiqamilet e zografet,te cilet se kane per gje  te diskriminojne shqiptaret e tjere , e jo me arixhinjte.prandaj koloreto po je i inatosur me rracen tende ik e cfryje inatin te te 'lubonjistet'

S'mu duk edhe aq i inatosur Koloreto, se sa i turperuar per racen qe i perkasim ne pergjithesi edhe si shqiptare ne vecanti.

I bukur shkrimi albano smiley

 

Nuk eshte shkrimi im, megjithate ve re se Koloreto eshte pjekur goxha ne berjen e shkrimeve. Ben shkrime, me pak kaotike dhe me shume ndergjegjsim social..

 Me kujdes pak, se nacionalizmi as filloi dhe as mbaroi me komunizmin. Te jesh patriot nuk do te thote te izolohesh nga bota, perkundrazi, do te thote te jesh aq i sigurt per identitetin sa te mos kesh frike se te kercenohet nga hapja ndaj botes. Identiteti as nuk sigurohet duke ju mbyllur gojen njerezve per ato qe duan te thone, as rrezikohet nga te thenat e miletit kushdo te jene ata. Pertej kesaj ka racizem te shumellojshem. Mund te jesh shqiptar dhe racist ashtu sic mund te jesh i nje kombesie tjeter dhe aspak racist. Te jesh shqiptar, nuk te ruan detyrimisht nga gjithe paragjykimet.

nje shkrim fantastik,dhe thirrje madhore per qindra e  mijra te pafajshem,te cilit ne fund te fundit,kane tragen shqiptar.nje padrejtesi me pasoja shume te renda,si per shtetet shqiptare te deritanishme,ashtu edhe per brezat e rinj,qe nuk e kuptojne dot kete ''padrejtesi'' te zhvilluar diten per diell.nje BRAVO te madhe autorit

Racizmi nuk ka kombesi eshte nje fenomen i perbotshem.Une shikoj meksikanet.Ata kane nje inferioritet te madh ndaj amerikaneve.sikur edhe amerikani me i humbur te jete ata i rrine gatitu.nderkohe qe jane teper racist e abusive ndaj guatemalasve per faktin se guatemala eshte me e varfer se mexico.guatemalasit kalojne gardhin per te hyre ne meksike ashtu si bejne meksikanet per te hyre ne amerike.

Arlekin!

Je shume i ri per te shtjelluar racizmin shqiptar , si semundje "krahinore" e lokalizmave  qe bashkohen per te "ndeshkuar"  joshqiptaret.

Ku leviz interesi ekonomik e ai social, patjeter do jete nje pjese qe "ndeshkohet", neqoftse jane "vendali denbabaden" ngrihen mbrojtesit e indentitetit kultural e antikopellazg, kur jane te ardhur , ngrihen ne mbrojtje te tyre arlekinet.

Mos harxho kohe te ulesh dhe te shkruash nje shkrim mbi nje çeshtje sociale, qe prek nje pjese te popullsis, duke futur ne mes krahasime qe nuk qendrojne.

Ebrejt nuk jetonin ne geto.

Do rritesh e do mesosh .

 Keshtu e mendova dhe une.

...Ku leviz interesi ekonomik e ai social, patjeter do jete nje pjese qe "ndeshkohet...

Nuk e ka kuptuar thelbin e asaj pse ndodhi.Asnje i derguar atje, per kunder romeve, nuk ka vjatur per racizem.Por kane qene te paguar ...nga nje si  une per te liruar sheshin per ndertim...Krahesimin me Ebrejte e ka fu veç kot.

Grava jam pjeserisht dakort me ty.

Ndoshta nuk eshte veprim i paster racist, por sikur ato çadra te ishin ndertuar nga nje grupim  me origjine tjeter, te themi nga Tepelena apo nga Tropoja, nuk do te ishte kaq e lehte ti denigroje, ti digjje apo ti zhvendosje...

sa per arixhinjte mos u merakosni se i ka marre dulja ne partine e tij.e 2-ta stha njeri qe atdhetarizmi filloi e mbaroi me komunizmin  perkunrazi te kunderten thashe -te jesh shqiptar nuk te ruan detyrimisht nga gjithe paragjykimet-po ,dakort por te ruan nga shumica e tyre (shiko skraparlli ,pukjan).dhe problemi yne kryesor nuk eshte trajmi racist i arixhinjve  por krahinarizmi ne rritje  si pasoje e dobesimit te atdhetarizmit nga (sa i duan greket keta) pseudoglobalistet.

:O Cfarë tmerri, e vërtetë është kjo??? 

Sa për faktin që shqiptarët si kolektiv janë racistë, për mua s'ka nevojë për skicë dhe nuk më çudit aspak fakti që të tjerët na shohin kolektivisht si specie të urryer. C'të mbjellësh do korrësh.

Bravo për shkrimin, një nga shkrimet e rralla që më bëjnë t'i lexoj te peshku. smiley

Une  personalisht nuk mendoj se ne shqiptaret jemi racista. E them kete edhe pse une personalisht e kam vuajtur nofken "çam"  ose shprehjen "çami te vret naten dhe te qan diten".

Me sa kam degjuar nga babai im, ne kohen e Zogut kishin ardhur shume kosovare ne Shqiperi dhe ata nuk trajtuan mire nga populli i atehershem shqiptar. Pastaj edhem neve çamet ( na zboi greku ), atehere Shqiperia vete ishte shume e varfer, sapo kishte mbaruar lufta e dyte boteror, çamet erdhen si te thuash pa shtepi dhe katandi ne nje vend te verfer. Camet nuk kishin pune, shtepi , femijet duheshin ushqyer dhe pati raste qe ata ishin detyruar te vidhnin per te mbijetuar. Mbaj mend qe kur u martova me dashuri, familja e gruas nuk deshi sepse une isha çam. Me sa me kujtohet fraza me poshteruese ishte " Gjynah qe je çam ".

M.gj.kete une nuk mendoj se populli shqiptar eshte racist. Mund te kete raste te vecanta, por populli ne teresi ( pjesa me e madhe ) nuk jane racista. Populli ka nje proverbe te bukur : " Edhe gishtat e dores nuk jane njesoj. " Nuk ka  pyll pa derra".

Une personalisht e dashuroj popullin tim shqiptar se ai me  dha buke dhe shkolle.

 

Uee, sa e ke fitu respektin tim me ket koment! U fute automatikisht nder komentuesit qe do lexohesh pa kusht. Pls mos e ndrro nickun. I modh fare! Nderime. Respekte, plak-o (pun intended, big time!)

Plako, une kam qejf me shkrujt ne kohen e lire nga nje cike; t'lutem shife pak kete, se kafe s'te jap dot. smiley

Hapat e nënës ndrruan timbër, tjetër ushqim bluhej tani, shtëpi përdhese me gardh, kjo ishte lagjia “e çamëve”. Blegërima të pashpresa qengjash që do thereshin për të djelë dukej sikur vinin prej andej gjithë javës. Kisha parë një herë burrin më të rëndësishëm të çamëve me një fanellë leshi si kanatjere. Kjo kishte vulosur gjithçka. Therja e një qengji nën kumbull, ngulja e thikës në dhè që shpirti i qengjit të dilte më shpejt e më lehtë mbaroheshin nga ajo fanellë gjithpërfshirëse, hahej mish, kocka të njoma, kërce e kërcinj, dhe në fund merrej edhe leshi, thurej e vishej, që qengji të ish përjetësisht mbi e nën lëkurë të njeriut. Burri u shfaq vërtet pas gardhit të vet, në dorë kish me siguri diçka të mprehtë, përshëndeti nënën, e cila gjithnjë thoshte me të tjerët gjëra të pakuptueshme për mua, nëna fliste dy lloj gjuhësh, diç po thoshin për zarzavatet… kur papritur burri m’u drejtua mua, si je, si shkon në kopsht, dhe unë që nuk dija çfarë të thosha, dhe këmbëngulja e burrit që të më nxirrte një fjalë me se s’bën, s’më njeh mua kush jam, dhe unë pastaj që ndërsa po largoheshim me nënën për dore, nuk di pse ulërita sa më hëngrën mushkritë, mbase që ai tjetri ta dëgjonte mirë, “je Muharrem çami”!
S’di pse qe gabim ajo gjë, por nga tkurrja e nënës u kuptua menjëherë që ishte. U bë e disata herë që thosha gjëra që s’duheshin thënë dhe nuk dija si ta ndreqja këtë; askush nuk të mësonte asgjë. Dhe sa më i paparashikueshëm gabimi, aq më e rëndë ishte ndjenja e fajit që pasonte. Ku ishte e keqja, tek fjala “muharrem” apo tek “çam”?

smiley

 

 ouuu, kur keshtu Emo, desha me r'bo i pytje po s'taboj, se m'vje keq...

Lulka,,,

alidemso, nuk e dija qe skraparllinjve u thokeshin "skoceze" smiley

Kape cik ket AQO-ne ktu poshte, duket sikur eshte nga Malindi smiley

http://www.klast.net/bond/images/connery99.jpg

 emo, te ngjavi me ..Tekiun mo?

 emo, te ngjavi me ..Tekiun mo?

smiley

smiley

jo jo, me Dulen (kengetorin).

 

 I ngjaka vertete mo qerata!

skocez, pra... geni nuk humb! smiley

 

Racizmi i shqiptareve ka karakteristikat e veta, dhe besoj kjo eshte cka po shtjellon Autori...Diskrimini rracor ne rastin konkret, ligji i me te fortit te xhungles.

bravo Koloreto per shkrimin! Ne Shqiperi ka gjithmone e me shume nevoje per zera te tille, per te luftuar me force paragjykimin, diskriminimin, dhunen, perjashtimin, qe fatkeqesisht hasen gjithandej dhe behen baza nga ku lindin padrejtesite sociale cdo dite. Heshtja dhe indiferenca vetem i shtojne...

Une  personalisht nuk mendoj se ne shqiptaret jemi racista. E them kete edhe pse une personalisht e kam vuajtur nofken "çam"  ose shprehjen "çami te vret naten dhe te qan diten".

Me sa kam degjuar nga babai im, ne kohen e Zogut kishin ardhur shume kosovare ne Shqiperi dhe ata nuk trajtuan mire nga populli i atehershem shqiptar. Pastaj edhem neve çamet ( na zboi greku ), atehere Shqiperia vete ishte shume e varfer, sapo kishte mbaruar lufta e dyte boteror, çamet erdhen si te thuash pa shtepi dhe katandi ne nje vend te verfer. Camet nuk kishin pune, shtepi , femijet duheshin ushqyer dhe pati raste qe ata ishin detyruar te vidhnin per te mbijetuar. Mbaj mend qe kur u martova me dashuri, familja e gruas nuk deshi sepse une isha çam. Me sa me kujtohet fraza me poshteruese ishte " Gjynah qe je çam ".

M.gj.kete une nuk mendoj se populli shqiptar eshte racist. Mund te kete raste te vecanta, por populli ne teresi ( pjesa me e madhe ) nuk jane racista. Populli ka nje proverbe te bukur : " Edhe gishtat e dores nuk jane njesoj. " Nuk ka  pyll pa derra".

Une personalisht e dashuroj popullin tim shqiptar se ai me  dha buke dhe shkolle.

-----------------

Ja ke vene vulen- Plaku-me mire nuk thuhet. Koloreto shkrun mire, por ka rreshkitur pak ne pergjithsim. Krahinarizmi nuk eshte rracizem, e nese ka nje grup " qe u quajten Tropojane" [kete e permenda ne komentin e shkrimin tjeter] nuk i duhet meshu dhe aq grupit/ por Veprimit. Nese gruaja Rome/ a te tjeret kane gabuar ne percaktim, dialekti mund te kete qene Kuksjan- ose personat na dalin neser Matjan, Kjo nuk ndryshon Asgje! Kolo, u kerkon ndjese Tropojaneve te ndershem - mire kjo- e pastaj i vjen Shqiprise rreth e rrotull. Mund te ishte treguar me i matur- kishte-ka sa te duash ne kete Ngjarje per racizem, nga nje grup maskarenjsh e kriminelesh.

Une nuk mendoj se jemi popull racist. Ne disa raste na duhet ca me shume tolerance e ne disa raste bejme gjera ekstreme qe jane te paperceptueshme per te tjeret. Marr nje shembull nga Historia e Ores se nje Gjermani qe  emori pas 25 vjetesh ne Shkoder. Babai Koplikas dha djalin- per te shpetuar ushtarin Italian nga vdekja.

Dy vite me pas -Italiani e Gjermani takohen, dhe ai i Thote: ti dridheshe si purteke, djali shqiptar na shikonte ne sy- e dinim se ti Ishte Italiani- po duhej te vrisnim dike se kishim urdher.

 

Duhet kujdes ketu, jemi vend shume i vogel per ta copetuar me tej.

 

Plaku me vjen mire qe eksperienca personale nuk te ka bere te hidhet [hidhur] e vete-mohues, te faleminderit qe e prure ketu, po ashtu per Komentin. Mund te flas gjithe diten por skam as eksperiencen e as ndjesite qe ke perjetuar ti. 5 starshin im kalon tek ty. Nese ndjen se mund te shkruash nje artikull te thjeshte tek peshku-per kete topic do e lexoja me gjithe qejf.

5* @ Plaku.

-------------

Nuk po marr vetem eksperiencen me cifutet. Por jane shume shembujt nga Shqiperia qe nuk na nxjerrin popull racist. Asnje nuk shpeton nga pergjithesimet, por nuk eshte nevoja per self-flagjelation deri ne kete pike.  Ndoshta eshte pak  si heret qe te jemi krejtesisht Politically Correct tek ne [mire do ishte] por mund te jete dhe e demshme nese i meshojme disa ekstremeve pergjithesuese.

 

për të tërë shqiptarët me ngjyrë

Koloreto o fanar i dijes, nuk ka Shqiptare me ngjyre por ka nenshtetas te Republikes se Shqiperise qe jane me ngjyre.  Keto jane dy gjera krejt te ndryshme.

Nese jane lindur e rritur ne shqiperi jane shqiptare.

Shqiptar te ben se pari gjaku dhe jo vendlindja.  Nuk do jevgu vet ta quash ti Shqiptar, e jo te vetequhet ai Shqiptar me deshiren e tij.  Secili ne shtepi te vete.

Ku do coj cfare? Nofka ime eshte I Pakapshem e jo vargmal.  S'besoj se une te kam thirrur dy me ndonje nofke tjeter pervec Monda, prandaj pres te njejten gje nga ty kur i drejtohesh personit tim virtual.

Qe po thua secili ne shtepi te vet.  Po e ke fjalen per shtepi konkrete, nuk i lane aty.  Po e ke fjalen per me gjere, te pyeta ku do i cosh? 

Secili ne shtepi te vete ne kuptimin qe secili ne grupin rracor te vete.  Nuk mund te behet racialisht jevgu Shqiptar vetem pse lind brenda kufijve te republikes.  Vete jevgu nuk pranon te quhet Shqiptar.  Kush jemi ne ta bejme Shqiptar me zor?

Tani si eshte kjo puna e "vargmalo"?

Ty te ka rene ne qafe ndonje jevg keshtu e te ka prish rracen qelibare? 

Diversion i kapjes gafil ne debat ky? Pergjigjen ta dhashe me siper.  Nqftse nuk je ende e qarte shiko postimin tim origjinal.

 

p.s. Dhe meqe ke qejf te me permendesh vargmalin vazhdimish ja dicka nga vargmali qe pershkruan konceptin shqiptar te gjakut:

Gjak - Farë, popullatë relativisht e njësuar e dallueshme nga të tjerat në cilësi dhe veçori të trashëgueshme gjenetike dhe fizike, të cilat zhvillohen nën ndikimin e mjedisit.
 

S'foli kush per qelibarllek absolut, por gjithesesi jevgjit apo romet me prejardhje te qarte nga subkontinenti indian, me vecori te dallueshme fizike e gjenetike, e me kulture te vecante dhe te dallueshme nuk mund te behen Shqiptare sepse arriten qe ne endjet e tyre nomadike te vendosen edhe ne troje Shqiptare.  Si mbas kesaj logjike, jevgjit do ishin asimiluar kudo qe ndodhen ne europe e s'do egzistonin fare si grup etnografik, gje qe vete jevgjit nuk e duan.

 

C'gafil mer?  Mbase s'dun jevgjit, njerez te qejfit e te ahengut, te asimilohen me rracen tende mizerabel, ne kuptimin aspak ahenxhije te fjales.

E solle qe e solle vargmalin, sill nje cik edhe stormfrontin per garniture.  

 

Rraca ime mizerabel? Me fal, po ti ne c'rrace ben pjese moj cupa na Vlorra?

Nuk kam tendenca te lexoj dokrra turlish redneckerish.  Ty po te pelqejne idiotlleqet e stormfrontit, shko lexoji vete. 

p.s. Gafil ne kuptimin qe s'ke ndonje pergjigje koherente per te dhene, e ja kercet me ndonje reagim te tipit "t'u prish raca jote qelibar" "mbase s'duan jevgjit te asimilohen ne rracen tende mizerabel". 

woooooow! ndjese per nderhyrjen por.... 

and it was all so easy!!! smiley

He ore si eshte puna se ngele duke postuar dyzina me ndijeza mbrapa meje?

rrace mizerabel = jo aheng-dashes.  

Une jam aheng-dashese, mbase s'i dihet, kam ndonje damar jevgu.  Kot, po meqe ra muhabeti se s'e kam cu ADN-n per analize, si i bie?  S'jam gjak e far vargmalese? 

PS: shif, ne tema te tjera te monopolizuar perdrejtesisht prej teje, mbase e ke vene re qe s'nderhyj, por per kete muhabet cof te shkembej ndonje llaf me ty sa per aheng.  Po deshe, he, se s'ka me zor. 

Thashe gje une qe s'jam aheng dashes? Pastaj qekur aheng dashja u lidhka gjenetikisht me jevgjit? Po sec ke permendur ketu qe prinderit i ke na Vlorra e pri Tropoje.  Kjo mjafton e tepron qe te jesh gjak e far e rraces mizerabel.

 

U moj? Kur te duac moj vajze.  Shkembe llafe sa te duac me mua, po mos eja e papregatitur s'e nuk ke te besh me rronxho ponxho.  Kujdes kur hin ne valle me mua se zakonisht jam ai qe e terheq e shume here s'kane takat mileti te me ndjekin nga pas.

Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />

zoto, u kisha rezistuar deri tani ketyre cilimiqve te tu qe cofen tuj qesh n'shesh, po ta vodha nje tani se m'u desh.

Prof i pakapshem, nuk te kap a nuk te ndjek dot.  Qenkam perfundimisht milet i patakatshem.  

zoto, m'fal he?  Po t'vjedh edhe nje cilimi tjeter.

Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />

Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" /> the impossible task of passing a giraffe into the needle eye, just made easy for all. aj em sou thenkfull, aj em sou grejtfull, aj em sou bisajd majsellf rajt nau aj kud sej aj'm lluking et erth from ebav dhe muun.

Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

sa me pelqeu ajo shprehja e emos me poshte: merr flake si pushke jevgu! - sam pipell rielli skeer mi, dhe mesa duket, edhe monden tashme.

Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

 

 

He ore qe ngele duke korrigjuar njerzit per drejtshkrimin e Shqipes, si vete puna?

"Shqipes" me te vogel, shpirti. "shqipes". Eshte emer i pergjithshem, dhe ne nuk jemi gjermane. Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

E o rrote e, qe e shkruan anglishten si ndonje llastice 17 vjecare qe sa ka zbuluar hapsiren virtuale e po flirton me ndonje djal.

Sipas teje Mentor Xhemali nuk eshte shqiptar?

Nqftse racialisht nuk eshte Shqiptar, athere s'eshte Shqiptar.  Shqiptar s'te ben nenshtetsia e republikes, se si mbas ketij kriteri shumica e Shqiptareve qe nuk e kane i bie mos te jene Shqiptare.

Koloretos nje flm per horizontet qe hap ne trajtimin e ca problemeve . Problemi i Jevgjeve eshte konkret dhe ndoshta pak si shume je zgjeruar si shembuj ne krahinizma qe mendoj se nuk jane karakteristike te Shqipetareve .. Duhet per mua te te mos dridhet dora FARE ta emertosh kete fenomen jo thjesht me Racizem , qe dallohet qarte ne dukje .

Duhet vene gishti mbi Plage !

Po ! Ky qe shte ne krye te Qeverise Klanore e Regjimit te Kusarise , Vrasesve e Krimineleve eshte nga TROPOJA . Ai ka ditur me mjeshtrin e te Ligut e te te felliqurit ne shpirt ti vere zjarrin Tropojes dhe ti marre mbi 150 jete njerzish prej cfaqjes se tij me figure e ze ne Publik .

Po ! Ai eshte nga Tropoja dhe ne Klanin e tij Kusaro Xhahil , Injorant e Servile te peshtire ,ka dijtur te "ngrije , krasise  e perjashtoje " shume imdivide te kulturur duke perzene nga atdheu Miljona njerez te arsimuar e atdhetare . Por gjithashtu nepermjet seleksionimit ka ditur te afroje rreth vetes Sharlatane e Karagjoze duke u dhene Pushtet e duke i nxitur drejt Hingellimave si Jozefina , Krimit si Lul Bashen e Dallkakukllekut si Olldelja .

Po ! Ai eshte nga Tropoja dhe ka mundur perkohesisht te trondise themelet e bashkejeteses se Shqiptareve duke nxitur Urrejtjen e Percmimin midis krahinave . Ai ka arritur nepermjet grupeve me Injorante Historikisht te Shqiperise te papara ndonjehere te ashtuquajtur "intelektuale e historiane " te krijoje nje mjegullnaje rreth realitetit duke percare e shpure shqiptaret cdo ore e cast drejt vllavrasjes per te mos thene Luftes Civile .

Po ! Ai eshte nga Tropoja dhe ketu nuk hyn fare racizmi krahinor , por thenia e URTE shekullore qe  cdo krahine vlen te matet me shprehjen :

Pyll pa DERRA nuk ka !

Po ! Ai eshte nga Tropoja dhe e qeveris vendin si ferme DERRASH ! Dhe Tropoja ne kete rast u Perfaqsua nga SALI Rrofte Berisha qe se ka per gje te shqyeje 40 a 50 familje Jevgjish si derrat kur bien ne miser !

Shqiptaret nuk jane raciste, jane thjesht njerez te veckel.

Ky paska bo llafe me trunin e vet ene kane ca kohe qe nuk flasin fare.

Hajde birko artikulli hajde.

Po si nuk u ngrit nje moralist ne ate felliqesire shoqerie qe te flase per veten e vet ne rradhe te pare? Po c'dreq shoqerie paskemi qene ne qe vetem moralistet jane te shtypur dhe gjithe te shtypurit jane moraliste mor aman; po kur e kombinon kete edhe me faktin qe te gjithe moralistet tane qenkan qe te gjithe qelibar per vete... vallahi o peshq, une nuk e llogaris dot... majnd fejking bogglling. po qysh ore ketij kombi per 20 vjet rresht kamxhiku i moralit nga i vika nga te shkelurit me kembe, nga te pastrit moralisht, nga te shtypurit... po ky kastravec more, kujt kujton se i flet? dhe 100x ndjese per shprehjen por: hu dhe FAK iz hi?

lol @ zotrules. Mos keshtu se do na i friksosh kto moralistat smiley E ke pre me spate ket rradhe smiley dhe ke te drejte smiley Vec nji gjo ta dish qe MPJ Shqiptare nuk do punesohesh kurre keshtu...lol

 

p.s dihet gjo si mbaroi me Jemenin? U rakordu Beni [imami] me MPJ...dhe a vazhduan Jemensat protesten apo still freeze sa te dalim me nje Komunikate Unike?!

une them jemenitet te dorezojne shoket! kaq kapacitet ka MPJe Saliut!

Moralistet nuk kane pse te frikesohen... jane felliqesirat qe nuk kane pse te behen moraliste dhe t'i vene gishtin kokes. te na i thone te tera, qe jemi te felliqur, kriminele, te dhunshem, hakmarresh... cfare te duan; po budallenj? i ha mortja me pare! Jemi popull me kapacitete te JASHTEZAKONSHME! Edhe pse une nuk e kursej kurre thupren dhe kamxhikun dhe shperthej ne emotivitete qe nuk duhet... thjesht nga dhimbja e bej.

Jemi popull me kapacitete te JASHTEZAKONSHME!

me vjen shume mire qe e lexoj kete. Pavaresisht shakarave qe bejme up and down, KJo duhet theksu me shume. IMO.

1. jemi popull qe kemi mbijetu- against all odds [po t'ishin gjojnat "fair" rracces tone duhet to kishte hume fara]

2. kena dhene prova qe noshta ne "kushte laboratorike" lol, lexime, shkrujme dhe mund te perdorim rudimetary tools, some of us ride bikes...

3. kena nje altruizem te papkuptueshem, si tip pay-it-forward, e ka i here sikur na bohet pay-back.

Kena dhe ca gjona t'tjera, po lum qe u hap kjo bote, e pame e po krahasojme me t'gjitha mirat e t'gjitha t'zezat. Eh sa te zeza ka...ne momente me low qe noshta kena pase a kena bo -si shqiptare individuale, shohim se ka 1M me keq. Meqe tema doli ke t'kqiat. Se-sa per t'mirat si that ai Mirditori athere per "zemer e deshir te mir, spo ja hapi rrugen kujt"

smiley Jena popull Gud. smiley

E vertet qe shqiptaret nuk jane raciste, lere çfare shkruan koloreto.

Shqiptaret jane te dhunshem, e keshtu lehtesisht duken raciste.

Dhuna ti shterngosh nofullen gruas se partia me tre deshmitar te dergon ne litar, dhuna qe lidhen djemt e rij ne peme sepse donin te kalonin kufirin, dhuan mbi plaken e shkrete qe e internojne dhe nuk e lejojne te marrin as edhe nje batanije per nipat e vegjel, dhuna te tregosh ku e ke fshehur pasurin, dhuna te tregosh se ke dashur te vrasesh komandantin, dhuna se ke antene , dhuna se degjon radio te huaj, dhuna se ke pantallona kauboj, dhuna se ke floket e gjata, dhuna se jemi te dhunshem, dhuna se na pelqen te dhunojme te tjeret, me nje fjale te dhunshem per kulture, te dhunshem edhe kur flasim, edhe kur kerkojme diçka, te dhunshem edhe kur shkruajme, edhe kur luhet  sport ( me kujtohet dinamo,partizani) , dhunen e kemi pjese te jetes sone.

Sa keq te vjen per keto qe pelqejne dhunen, nuk njohin miresin, sa keq !

 Ore tu boj nji pytje nga salla ju moralisteve (sipas zotos):

A jeni, apo keni, ndonje te fisit tuaj te martuar me ndonje jevg(/e?

Ketu fillon dhe mbaron racizmi yne. Ata qe e kane bere kete gje, jane pare shtrember nga fisi, apo me gjere.

Mos qofsha ne gjynof me ta... 

Une kam nje .Fisi nuk i foli me goje per 15 vjet.

 E pra, krisma nuk ka patur, dhe ato qe rane, ishin diku largggg......

Ne fis nuk kam, por njof mjaft te perziera...

Por ky nuk eshte argument! Ketu nuk behet fjale per moral, por per disa fenomene qe nuk i bejne nder kesaj shoqerie! Ka reagime nga me te fortat kur digjet nje cope tekstil i Ngjyer kuqezi, dhe per habi nuk pipetin askush kur nje grupim i dobet i kesaj shoqerie perdhoset dhe keqtrajtohet, edhe per shkak te lekures...Vete mosreagimi i policise ndaj ngjarjes, tregon qe Keta njerez shifen si qytetare te kategorise se shtate...

Shiko se "kategoria e shtate" eshte (ishte) shkalla me e larte e pjekursie profesionale e shprehur ne nr. ...tashi si e kishe fjalen ketu? smiley

mqs gjithe debati ka dale e ka dale nga udha fillestare.

alidemso, ke bo nje pyetje sa t'thjeshte e aq pikante. Noshta pa dashje, por ka nje ekuivalent ne te gjithe boten. Mund te flasesh sa te duash mire per blacks, indians ke te duash- nje pyetje e tille i carmatos te gjithe? -How many black friends you have?

Problemi eshte se ka vende qe kjo s'eshte e mundur, ose ate black qe ti njeh- o derr derri si person, e jo se o black. Tani ti oose beje shok per garniture, ose rri "black-less" Ose te jetosh ne nje province angleze [nje liberali i ndodhi keshtu] te luftosh per te drejtat e blakcs [te gjitheve] po skish pergjigje se sa Black friends kishte. [ne ate zone skih ku me gjete nje black-all white, lol]

Po ashtu eshte nje ane tjeter. Rent a "black syndrome" ne busineset S. Afrikane, vende t'tjera etc, per fonde, per kete apo ate. Nese nuk kemi jevgj ne familje- kjo nuk tregon shume per askend smiley

ne lagjen time kishte vecse nje familje Romesh, Kush te martohej me pare me to?

te flasim drejte tani smiley

--------

Perseris pyetje qe ben ti- eshte finale, ta mbyll gojen dhe Nelson Mandela me qene smiley

jo jo, pliiz, ketu e ke gabim. pyetja qe shtron ti, qendron me shume nga ana tjeter (e anasjellte) sesa keshtu si e thua ti... qe na cane baterite e veshit edhe ketej ne Angli. Dhe te siguroj une, qe policet ne angli me pare do kishin vene dore ne mua dhe ty, sesa mbi zezaket... prandaj mos na flisni shume ju lutem per racizem apo diskriminim... se te te flas me ndershmeri te plote, perdite shoh zezake qe nuk dine te fshijne qyrret dhe te ngrene poturet qe zbresin nga bentley, aston martin, e lloj soj bishash e mrekullish te tjera te teknikes dhe mekanikes 5 yjshe boterore qe ose sapo kane dale, ose jane duke shkuar tek sociali... mos te marrim persiper cfare nuk na takon. nuk mund te mbajme ison e kengeve dhe shantie-ve te qemotit.

dhe racizmi, diskriminimi i keq, eshte mu ne zemer te zezakeve dhe shoqerise e mentalitetit te tyre... dhe te bardhet po bejne cdo perpjekje (nga ato qe kunderveprojne) per ta mbajtur te gjalle kete gje. Heret a vone keto gjera duhet te ndryshojne vella; dhe perseri te lutem, nuk ke pse te japesh tablo negative te Anglise... sepse ky eshte vend ekskluzivisht i bardhe, historikisht, dhe te gjitha racat e tjera jane te ardhura 2-3 shekujt e fundit, dhe kunder tyre nuk ka ndonje diskriminim aq te tmerrshem; perkundrazi. dhe nuk mund te te duket fakt i habitshem qe paska nje fshat qe s'paska zezake, pikerisht per cfare thashe me siper... eshte vend i bardhe, eshte normale te presesh te kete me shume popullsi te bardhe sesa te tjere.

pyetja e alidemsit per mua, me fort respekt, nuk qendron. eshte stereotipizuese, rrezon vetveten.

z.r. noshta e more nryshe. duhej ta kisha sqaru me teper-mejbi. Fjala ishte per elitat liberale, politikat korrekte, diskriminimim positiv. shembulli qe dhashe per te treguar ekstremin e pyetjeve-politikave te tilla. ne nje qytet tjeter ishin 197 kanditate per police, meqe ne guidelines kishin vene qe te kishte nga grupet etnike me perfaqsu policine ne komunitet, duhet nje black polic me e rekrutu ket here. asnje nuk u pranua per postin e policit. e verteta? komuniteti nuk kishte blacks fare, e gjithe kandidatet e bardhe humben. Kjo-dhe ajo qe thashe une tregon absurditetin e ketyre ekstremeve, jo se e kam une gabim. Po ta shtysh ne kete pike-sic thashe dhe Mandela vete sdo kish shembuj me dhene. me rilexo prape ne dac. une do e beja per ty smiley  Thnx. [rri i qete se ato qe shef ti i shof dhe une- nuk ishte habitshmeria a fshatit te bardhe..por akuzat dhe mungesa e pergjigjes ne raste te tilla. absurdi ku kjo te con-dhe ka shkuar, prodhon te tilla paradokse.]

aww, te kerkoj ndjese shume. te paskam keqkuptuar. sorry sorry sorry.

dhuna eshte nje fenomen kaq i shpeshte ne shqiperi saqe vertet te ben te pyesesh veten: cfare njerezish jemi?... nuk kam per te harruar nje incident qe me ndodhi ne Tirane veren e shkuar, kur ne trotuarin ku po kaloja, disa femije rreth 8-9 vjec filluan te rrihnin barbarisht nje femije tjeter me probleme mendore qe ndodhej aty prane dhe nuk donin t'ia dinin per asgje. shume pak kalimtare nderhyne t'i ndalonin. si ka mundesi qe shoqeria jone qe ne berthame, prodhon kaq shume dhune kunder me te dobetit, kaq shume urrejtje, kaq shume keqtrajtim?

 Shok(q)u, eshte kusht mbijetese, ne nje shoqeri te varfer dhe te paorganizuar si ajo e jona, prandaj mos u shashtis...

sa qejf kane disa te bejne viktimen ,,,antiracizmi nuk tregohet duke u martuar me arixhinjte por duke mos i diskriminuar,megjithate nqs ndonjera ka deshire te behet gruaja e arixhiut  ne s'na ngelet gje tjeter vecse ta duartrokasim

E megjithate ne mburremi se jemi populli i Nene Terezes.

Lumo, thjesht doja te te njihja me prospektin, qe nese e thua dhe nja dy here te tjera kete lloj koncepti, kjo futet pikerisht te dhuna, dhe ne kete rast edhe dhune vizive, polluzione visuale, dhe nje lloj menyre per te imponuar mendimin. nese e ke kuptuar kete, te siguroj une 100% qe nuk ka per te te fshire me kush asnje koment te vetem. Jo se kam gje ne dore une, por kam aq besim qe kur shoh kete lloj problemi, dua te shpresoj qe ata qe po perpiqen ta frenojne apo t'i japin zgjidhje, jane aq te urte sa ta kuptojne ndryshimin. sidomos kur tjetri te tregoje respekt ne te folur dhe per bashkebiseduesin.

mendimi im ky... provacelo, non ti deluderai mai!

mor zotrules, je i pakapshem. sa gjuhe flet ti mor vella?! anglisht me 5 dialekte, frengjisht po-italisht po, shqip po ashtu, greqishten -si arvanitas i vjeter...ne 3 dite ti me perdor 6 gjuhe smiley

[U lodha, nuk t'kap dot me. smiley aj giv ap e thashe mire? lol]

I pakapshem ku jeeeeeeeeeee?! smiley me lehte te dallohet ti se zotrules smiley

A jeni, apo keni, ndonje te fisit tuaj te martuar me ndonje jevg(/e? 

Nje popullsi si jona qe ka "vend " per Jevgj , kuptohet qe ka marre e ka dhene ''libido " me ta .Psh ne krahine tone eshte shprehja

"Evgjit nuk te ben surrati , por tabiati " smiley

Ne nje kohe ne Radanec te Korces , u ndertuan shtepi me nje kompleks dyqanesh e entesh sherbimi "shembullor " me banesa tre kateshe qe ti kishe zili . U sistemuan dhe 90% te tyre u ingaranuan gradualisht ne jeten e banushme ne "kasolle me tulla smiley  Me vone me URDHER ne cdo ndertim te ri 5 a 6 katesh duhet te kushte banore me ngjyre pavaresisht nga kati ku vendoseshin .

Ama ne ndonje rast dikush ndezte zjarr ne mes te dhomes , dikush bline 10 leke vaj e dy leke krype " se aq i duhej smiley. Biles dikush futi edhe kalin e ish P.D ...qe e shiti me vone per te cilin u be me vone nje film FAMOZ smiley

Ketu e ka origjinene dhe shprehja qe permenda me lart !

 Drizo, edhe tek kjo shprehja jote ka racizem brenda, prandaj mos u mburr kot. Ne shqiptaret jemi, ndoshta, populli me altruist ne bote, dhe ndoshta populli me i meshirshem ne bote, per te vobektit. Nga vjen kjo? Per mendimin tim, kjo eshte shprehje e thelbit te asaj shprehjes tone "Ti zot e une zot, po gomarin kush e kullot?", apo te asaj shprehjes me Ahmet Zogun, kur i thane me habi "C'ne ti Naltmadhne, me nje dore popull, kurse ne me kaq e kaq popull quhemi vetem mbret? Epo une jam mbret i 1milion mbreterve prandaj qehem Naltmadhni, qe pergjegja.

Prandaj ne e perdotim altruizmin, apo meshiren, jo si ndjenje morale e te perbrendshmes sone, por e perdorim si shprehje e te perjashtemes tone, per tu dukur, apo per tu bere njeri i seres. Po ju jap nje shembull  nga jeta ime, per ilustrimin e kesaj qe sapo thashe:

Nje dajua im ishte martuar me nje gjermane. Ne prinderit na kishin mesuar, vini re, qe kur shkon mik, apo kur vjen miku, mos e ha tere pjaten, por lere ca ne fund, se s'eshte mire, ishte qellimi. Po ku e dinim ne?

Nj dite na vjen gjermanka per vizite, dhe mamaja ime u shtroi dreke. Ishim te varfer, dhe kur pame pjatat te mbushura me gjera te mira, u gezuam. U shtruam ne tavoline, por nje veshtrim i venger i nenes tone, na e preu oreksin. Ishte e ndaluaar qe te hanim me shumice. Dhe keshtu beme. Hengrem gjysmen e pjates dhe - U ngopem - thame dhe beme te çoheshim nga tavolina.

- Pa uluni ketu - na rha gjermanka - e gjithe pjata eshte per ju, ku do ta shpjere mamaja kete, ta hedhe, jo, duhet te mbaroni pjaten pastaj te ngriheni. Nqs se nuk doni shume, thojini nenes, qe t'ju jape aq sa doni, por pjata duhet te boshatiset.

ne kaq donim dhe u sulem qe te mbaronim ato qe kishim perpara.

Pse e solla kete ngjarje, per te ilustruar ate qe thashe me siper, qe ne keto veti nuk i kemi te brendeshme, por i kemi per sy te botes, qe na eshte ngulitur aq shume ne subkoshiencen tone, sa na jane bere zakone. Ne shqiptaret, po deshet ma korigjoni, jemi nje popull i kompleksuar, ne akoma, megjithese tonet kane rene disi, jetojme per boten. Ajo shprehja munumentale "Po bota ç'do thote..." eshte shprehja me vitale e vetes sone, qe na tregon se cilet jemi ne te vertete. Pra racizmi, eshte shprehje e te ndjerit, nuk eshte shprehje e dukjes. Tashti vone, ka filluar qe racizmi te mos trajtohet si shprehje e mosperjashtimit, por te pranohet si shprehje e pranimit, dmth, qe nje njeri me ngjyre, ta fusesh ne shpirtin tend, ne familjen tende, (se ne krevat eshte futur) qe te behet pjese e qenies tende. Kurr te arrihet kjo, atehere mund te thuhet se racizmi mori fund. Ndryshe aha, kemi akoma pune...

 

Shkrim i mire, por si ka thene te gjitha.. Ajo qe ndodhi ishte krim i paster ndaj disa njerezve bazuar mbi ngjyren e lekures dhe origjines etnike.. Njesoj si Serbet jua benin Shqiptareve. Ata qe e kane provuar e dine shume mire se Shqiptaret e Kosoves shiheshin, perbuzeshin dhe talleshin nga Serbet njesoj  si jevgjit ne Shqiperi.

Thuaji troc gjerat, hapur .. Shkruaj dhe kerko edhe mendimin e Arvizut qe i do te miret popullit shqiptare dhe klikes Evropiane ne Tirane.  Shkruaj hapur per abuzimet seksuale me keta femij ne duart e bamiresve te huaj.

Problemi nuk qendron tek paragjykimet e shqiptareve ndaj njeri-tjetrit qe fundja cdo shtet apo komb ne bote i ka, me keqe se ne Shqiperi. Por, keto ngelen vetem paragjykime te shtyra nga mungesa e edukates, kultures, varferise te cilave nje SHTET serioz ju mban kapakun mbi siper.Nuk kalohet ne dhune!!!!

 

 

 Sepse, urrejtja ndaj një personi ishte shndrruar në racizëm ndaj krahinës prej nga vinte.

Koloreto fanar i dijes, Tropojanet, Skraparllinjte, Shkodranet, Sarandiotet, e Vlonjatet jane te te njejtes rrace prandaj nuk mund te flasesh per racizem kur nje person nga nje krahine perbuz apo persekuton dike tjeter nga nje krahine tjeter.

.. e urrej veten që i përkas racës sime. Racës së bardhë, me shpirtin e zi.

Ne fakt eshte pak e cuditshme kjo mbyllja, Raca ime...Raca e bardhe me shprit ter zi !!!!!Edhe midis racave te bardha ka racizem ! Ka edhe racizem te zi kundrejt te bardheve, dhe si mund ti quajme keta, "Race e zeze me shpirt te bardh ?"

 Artikulli eshte amatoresk i dobet, shume i gjate, te lodh shume eshte thjeshte tip ankese dhe nje perlotje me veten! 

Racizmi si fenomen nuk eshte vetem te shqiptaret, eshte i perha[pur gjithe andej ne bote! Problemi eshte te shpjegosh pse egziston racizmi dhe c`fare eshte racizmi ?

 

e urrej veten që i përkas racës sime. Racës së bardhë, me shpirtin e zi.

Nuk besoj se realisht e urren racen te ciles i perket...Besoj se ka dashur ti japi nje mbyllje me ngarkese emocionale shkrimit. Fundja nuk merr persiper te beje nje studim rreth fenomenit sesa te denoncoje ngjarjen..Cfare do ishte profesionale, te pranonte genjeshtren qe racizmi nuk ekziston, dhe qe te dobtit ne kete shoqeri nuk shtypen e diskriminohen...Po na habisni. Ja e thame se fenomeni rracizmit ekziston ne gjithe boten, a do te ndryshonte gje kjo...Vetem sa injorohet fenomeni..

 

 

e urrej veten që i përkas racës sime. Racës së bardhë, me shpirtin e zi.

Ne fakt eshte pak e cuditshme kjo mbyllja, Raca ime...Raca e bardhe me shprit ter zi !!!!!Edhe midis racave te bardha ka racizem ! Ka edhe racizem te zi kundrejt te bardheve, dhe si mund ti quajme keta, "Race e zeze me shpirt te bardh ?" Artian.

Ke te drejte. Thene pak me shqeto e ka nji tip self-denigrimi ketu. Kolo, e kushdo mund ta trajtoje cdo problem pa qene nevoja per self-hate, se jo vetem i humb filli por dhe deshperimi thote nuk do kete kurre Zgjidhje. Nje grup njerezish apo nje act [disa] te shkeputura nuk thote se jemi Raciste.

Ngjarja, e cila eshte dhe pikenisja e ketij shkrimi, pra debimi me dhune i romeve nga nje territor i caktuar, nuk ka te beje me shume me "racizem" sesa me prekje te interesave ekonomike te dikujt qe po i prishej plani i fitimeve, nga kasollet e tyre. Dua te them, qe ata njerez do perziheshin prej aty, cfaredo te ishin. Por meqe ne kete rast qelluan rome, njerez historikisht te perbuzur e pa perkrahje, aq me lehte per ata qe i perzune. Po te kish investiguar me teper, kushedi cdo kish zbuluar gazetari. Eshte mizore sesi cdo konflikt, edhe ato qe duken se nuk kane fare lidhje me ekonomine, perfundojne gjithnje te jene te tilla...

Sigurisht qe mund te jene interesa ekonomike, por kjo e rendon diskriminimin nuk e perjashton, as e minimizon diskriminimin. Ketu nuk behet fjale vetem per gjestin e tyre, por edhe per mosinvestigimin e policise e institucioneve te shtetit. Nuk ma ha mendja se do te silleshin njesoj dhe me bathorista.

ate thashe albano, ish me e lehte sepse ishin rome. por edhe po te ishin bathoriste ( nuk e kam shume idene cfare perfshin ky term, por supozoj qe jane shqiptare te ardhur nga krahina te #), njelloj do kishin bere. por jam e sigurt, se shkrimi nuk do kish mbeter ne nivel emocional nese do ish bere fare pakez gazetari investigative.

PO nuk ka nevoje per gazetari investigative ne kete rast, kur intuitivisht une, por edhe autori, mund te dal ne perfundimin qe arrixhijte jane diskriminuar, nga njerez qe jane nisur nga interesa ekonomike apo jo, nuk ka piken e rendesise...Mos berja investigimit nuk na heq te drejten per te reflektuar ne kete rast..Gazetaria investigative qe u be tregoi se ishin debuar ne menyre shtazarake, duke u djegur shtepite....A thua se nuk mjafton kjo!

Ne mos gaboj romet jane te ndryshem nga jevgjitet. Te paret jane popullate nomade, te dytet kane patur vetem nje eksod te madh, nga Afrika e veriut (ne mos gaboj).

Me habit kujtesa e shkurter e shqiptareve. Per shembull, si ka mundesi qe asnjerit nga ju nuk i kujtohet sesi neper pallate katet e para te shtepive ishin zene nga "jevgjitet" (etimologjia thuhet te jete nga fjala "egjipt&quotsmiley? Po keshtu ne rrugicen e gjyshes sime, e cila nuk banonte ne Brrake (nje lloj getoje kjo, por me shume ne kuptimin e veteizolimit), kishte nje familje jevgjitesh. Me kujtohet mjaft mire stergjyshja ime (tiranse denbabaden kjo) qe pinte kafe me plaken e shtepise. Jam e sigurt se asokohe martesat e perzjera s'ishin fare nje fakt i rralle, pavaresisht racizmit qe perflitet ketu. Jevgjitet (termi s'eshte perbuzes) i gjeje jo thjesht si sazexhinj, por edhe ne ushtri per shembull. Roja im ne kopsht ishte gjithashtu jevgjit. Kujtoj me buzeqeshje sesi im ate perfliste nje periudhe raciste te regjimit te Hoxhes me vargjet qe sipas tij i kishin nxjerre jevgjitet vete: Rrofte Partia, Rrofte Enveri/ se Mehmeti desh na theri. smiley

Femijet e tyre frekuentonin te njejtat shkolla me ne. Ah po, kujtoj nje fakt disi pikant: pjekurine seksuale e mberrinin me pare se te bardhet (t'i quajme) dhe kishin nje qejf shume te madh te ecnin zbathur.

P.s. Qe shqiptaret jane me te lire s'domethene se ata jane me te mire. Kam frike se eshte e kunderta.

Zbathllekun e kane nga origjina : India ! 

smiley

hahahaha, sapo thashe tek Pa censura qe kam rene ne dashuri me Indine.

kjo tregon edhe njehere se cfare populli ne shumice jemi. E ti japesh kesaj shumice tribush demokracine eshte njesoj si te strehosh ariun brenda ne shtepi. Sinqerisht nuk e kam ditur se me cfare populli paskam jetuar deri ne 90-ten. Njihja vetem shoket e qytetit tim, pra tironsat dhe farefisin dhe me dukeshin normal. Po ta dija se cfare fshihej jashte qyteteve neper fshatra e humbetira, po ta dija se cfare shpirti te zi trashegonin, do te me ishte mbushur mendja te largohesha nga ky vend qe quhet shqiperi. Dhe kur e mendon qe kjo shumice e pacivilizuar, e eger, harbute, barbare eshte shqipetare, hej zot me bej me krah te fluturoj dhe mbasi te jem ngritur lart ne qiell te paster ti shurroj qelbsat gjithe ngasherim.  

eshte statusi social qe i ben keto komunitete me te prekshme ndaj ketyre veprimeve kriminale. shqiptaret nuk kane qene pergjithesht raciste me vepra, por vetem me fjale. komuniteti ne fjale ka mungese te theksuar mbrojtjeje ardhur si shkak i mos-integrimit social si dhe per nje lloj shkembimi te kufizuar ne jeten e perditshme. 

ndersa historia ne fjale eshte nje akt vandal, i pameshirshem dhe kriminal 

koloreto i ekzagjeruar, por ndoshta ne kete rast ia vlen ta ekzagjerosh!

Cdo te thote raciste me fjale dhe jo me vepra.. e ndan dot kufirin midis ketyre te dyjave. Vulnerabiliteti i Ketyre me status te ulet social, eshte i denje per tu trajtuar apo jo... Statusi social i tyre, mos eshte edhe pjeserisht pasoje e lekures se tyre, e diskriminimit rracor.

Duke e cilesuar akt vandal, kriminal i rendomte, duket sikur minimizohet fenomeni..

... qe ngjyren e lekures e ka ne plan te dyte, ndersa me te rendesishem ka te qenit i ngjashem me te ne nivel mentaliteti. 

duke e pergjithesuar si fenomen e shperndan pergjegjesine nga grupi qe ka kryer aktin tek shoqeria shqiptare duke minimizuar gjasat dhe presionin per gjetjen e pergjegjesve.

nuk e vecova vetem si rast kriminal te rendomte. Perderisa pas veprimit ka nje interes te qarte i cili nuk eshte racizmi, atehere mbetet ne thelb nje akt kriminal, ndersa racizmi del tek mungesa e mbrojtjes qe komuniteti gezon. dmth preja eshte llogaritur me e dobet se zakonisht. 

 

Po sigurisht, se dhe te gjithe llojet e racizmave vene ne plan te pare mentalitetin e tjetrit, jo ngjyren e lekures, Ngjyra e lekures eshte sebepi.

Sidoqofte policia nuk kish reaguar ne rastin konkret, edhe pa u pergjithsuar ngjarja nga Kolo. Megjithate une mendoj se eshte e kunderta; duke e banalizuar ngjarjen, largohet vemendja e opinionit shoqeror dhe kesisoj sic ndodh rendom ne shqiperi minimizohet presioni per gjetjen e shkaktareve. Perpos kesaj nuk i jepet rendesia e duhur fenomenit, qe ngjarje te tilla mos te ndodhin ne te ardhmen.

Jo me kot e perseris mos reagimin e policise ndaj ngjarjes. Kur nuk reagon policia ndaj nje krimi, do te thote se eshte legjitimuar krimi. Motivimi i policise per mos te reaguar rrjedh nga injorimi shoqeror qe i behet fenomenit.

Dmth, Ne thelb te dy mendojme se eshte racizem, rendesia qe i jepet eshte e ndryshme

Une jam i interesuar te di nqftse Koloreto e di realisht kuptimin e termit "racizem"...

kurse une jam akoma i interesuar te di nese Koloreto do e hidhte nga dritarja ate TV LCD qe premtoi se do e hidhte para ca kohesh se akoma na ben pune ... ne rast se te kthen xhevap per interesimin tend, a mund ta pyesesh dhe per kete ?

 

Tongue shaka

 

 

 

Koloretoja derman nuk e di ende c'e ben tjetrin Shqiptar.  Te mesoje njehere kete para se te filloje e te shkruaj artikuj...

po i vjen rrotull dhe m'duket do t'ia thuash. po behem kurban une dhe po ta bej kete pyetje (ti imagjino sikur po t'i drejton Koloreto Big Grin)

Cfare eshte racizmi dhe cfare e ben tjetrin te jete Shqiptar?

Racizmi eshte besimi qe faktoret gjenetike/antropologjike/biologjike qe caktojne rracen, jane percaktuesit kryesore te tipareve dhe kapaciteteve njerzore dhe qe ndryshimet rracore prodhojne superioritet ne fusha te caktuar te nje rrace.

 

Perkufizimi i te qenit Shqiptar gjendet ne ligjin fisnor Shqiptar.  Percaktuesi kryesor eshte gjaku, e konceptin e gjakut e kam shpjeguar me siper ne nje shkembim me Monden.

Per nje kafe turke virtuale me ty, FMG (kur u be Kosova me flamur, te kujtohet besoj) smiley

Ylli i evgjitëve

Shansi ynë i kahershëm për korrektesë politike, provë e gjallë e tharmit tonë diplomatik, e modernizmit tonë, europianizmit, erudicionit tonë gjithpërfshirës: fat që u kemi në mes tënë, evgjitër! Ç’do bënim pa ju, si do ish fëminia, si do mësonim paudhësitë e hershme, hilet e vogla pa ju, rugaçët virtuozë të mëhallës! Kush do na kujtonte për aheng në kohërat e errëta, me qasjen e pavdekshme “shyqyr që na boni Zoti jevgj, me bo i çik qejf!” Ortakë në lojra, brazilianë të topit pesëdhjetësh, të futbollit zbath me porta hungareze, Pelè gjunjëvrarë e Raxh Kapurë me gërnetë - shpirti i dasmave, të vetmit shoubiznes në socializëm!

Balsam për egot e hutuara nën diktaturë: e si të mos ndiheshe trim kur dëgjoje “mçifu mas gaxhoit”? Si të mos ndiheshe i urtë, i përmbajtur, madje i mençur, kur i thoshe tjetrit “mos merr kot si pushkë e jevgut”? Sa lezet ka superioriteti! Fisnikëria relative. Gjaku blu venoz, citë me dioksid karboni. Dhe gazra të tjerë.

Shpirti i komunales, i rrugëve të natës që i eksfolionit me mshesa shqope, duke kositur ritmikisht pluhurin gaxhi, kësh… kësh, me ritëm ëndërues. Liberalët e vërtetë që s’kish Plenum IV apo Kongres XIV tu bënte gjë.

Ju kujtohet diktatori? Që ju donte, siç thoshte. Mburrej se një evgjitkë e kish mëkuar si foshnjë. Prekëse kjo! Shumë. Tamam si filmi “Burri me pantallona të shkurtra” apo “Hoselito”. Apo dhe më prekëse. Ju kujtohet kur treguat etnikisht pjekuri, kapje të situatës, kur thatë rroftë Partia, rroftë Enveri, se Mehmeti desh na theri. Me një mprehtësi politike e largpamësi të paparë, viiiite dritë para tablosë sinoptike të poliagjentit. Dhe kush! Ju që s’u morët kurrë me politikë! Si shpjegohet? Enigëm e pazgjidhur.

Të izoluar. Ne dhe ju. Delir gaxhi. Ju, i vetmi komplement etnik nga gjithë ç’ofronte bota e madhe, raca tjetër, e ndryshme, bluz, Çikago dhe Misisipi delta përkthyer keq, masë amorfe pa Martin Luter King, por me gjithfarë profetësh të vegjël, eremitë, karrocierë plehrash me kuaj trok-zvarrë amà estetikë, Bedrana dhe Manjola. Kërcënimi i prindërve tanë konservativë, rrezik real anglo-amerikano-evgjit, pjekie e parakohshme hormonale, herezi për dàire dhe orkestër.

Nuk të mbaj mëri jevgu me emrin Enver, shkurt Veri. Ma hodhe paq kur lozëm me zara dhe arra. Fitova. Mora arrat e tua, shkova në shtëpi, i çava. Ti u kishe marrë thelbin më parë. Kishe futur baltë brenda dhe ngjitur lëvozhgën me mastiç. Si Balouni. Leksion i vërtetë jete. Ne ishim të barabartë si pulishtë. Më vonë do bëheshim gomerë të ndryshëm. Ca buzëbardhë, ca buzëzinj. Siç dhe u bëmë. Vive la difference!

Jevg, magjyp, xax. Foljet që përdoren shumë bëhen të parregullta. Subjektet e përdorur shumë kanë mori sinonimesh. Pac, kuluf, gabel. Parregullsia jonë e shpërdoruar. Prap patëm nevojë për ju. Tamam për atë avazin e vjetër. Korrektesën politike. Na u desh ylli juaj, jevgj jo të dashur, por të dobishëm! Natyrisht, jo tua vendosnim në Walk of Fame; s’e kemi atë takat. Por diku gjetkë ua qëndisëm. Ju natyrisht as që e vrisni hiç për punë simbolike e më the e të thashë. Se punë gaxhinjsh ato. Me korrektesë politike evgjitore!

Shyqyr që bëri Zoti jevgj!

C, smiley

Ca ti besh, dreq muhabeti qe s'ke nga ta zesh e nga ta lesh....

 Emo, du me y'bo nji pytje

Shyqyr që bëri Zoti jevgj!

A ka mundesi me ma perkthy ket fraze??????????

Ndersa per pak charm nomad kurbetesh (ne dallim nga jevgjit tane te dashur sedentar), ju rekomandoj pjesen Makar Chudra (po e gjeta do e sjell).

I found it! smiley

well, a bit of excerpt follows:

Radda spoke up: 'You play beautifully, Loyko. Who made you this fiddle with such rich full tones?'

Loyko laughed. 'I myself have made it ! Not out of wood have I made it, but out of the breast of a young girl whom I have loved ardently, and the strings have I fashioned by inter- twining her heart-strings. It is still somewhat false, this fiddle, but I know how to master it with the bow in my hand. Do you see?'

We gypsies, as you know, try from the very outset to be- cloud the eyes of women in order that they may not set our hearts aflame, but that they should themselves instead be filled with longing for us. Loyko acted likewise. But he struck the wrong party. Radda turned away and said, yawning: 'H'm! And yet people have told me that Loyko is wise and clever. The people have lied to me !' Saying this, she went off.

'Aha, my beauty! You have sharp teeth!' exclaimed Loyko with flashing eyes as he jumped off his horse. ' Hail, comrades! Here I am!'

nuk jane. smiley

ps. shih edhe fjaline qe vjen me pas... pfhorrhhrhhh... smiley

 

Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! Ped'horrhehe, figlio di Khmerrh, dalla tribu` di St'hahrrh! Quante volte te lo devo diiire!

 Shume shkrim i mire. Ka thene nje te vertete te madhe. Partite ne vendin tone fatkeqesisht u ngjajne me shume tribuve se sa partive politike. Megjithate ne asnje pushtet nuk ka pasur nje dyndje te tille krahinore, te dhunshme dhe te pakontrolluar sa zbritja ne Tirane e verioreve. Shkaqet mund ti diskutojme gjithe diten, por pasojat po i vuajne te gjithe, qe nga infrastruktura e dhunuar urbanistike deri tek strukturat sociale qe ne qytete si Tirana jane akoma te coroditura e te hutuara nga kjo mbidyndje. Ne Tirane dhe rrethet e tjera te medha qe e kane vuajtur kete dyndje, duket sikur instiktet sociale vetkorrektuese te ketyre qendrave jane thyer ne menyre te pandreqeshme. Zbatimi dhe trusnia e ligjit pastaj...merre me leng.

Nejse, me mire do behet po he!

Ja, erdhi etaloni tani!!!

Po fol ore dhe ti per vete... qysh bashkohesh me moralistin vetem e vetem duke perjashtuar veten? C'paskeni qene keshtu njehere? A s'me thua te lutem, ku e gjen veten te artikulli ti? Apo vetem te akuzat qe na behen te gjitheve neve, pervec Koloretos dhe TEJE? OMG, thankyou soooooo very much! smiley

 Me thene te drejten, kur im gjysh ka zbrit ne Tirane (ne kohe t'Zogut ky muhabet) nuk vinte nga krahine e privilegjuar (matjane asi kohe) dhe para se te levizte kishte krijuar klientelen, pastaj bleu token, zbriti dhe grun poshte qe ta ndihmonte ta ndertonte shtepine  dhe pastaj polli kalamajte. Ai ka zbrit si shume zanatcinj te tjere privat te aaj kohe dhe nuk kam pasur kurre njeri me Lala Gjonet ne asnje lloj kohe. E tille ka qene gjithshtu e gjithe lagja ortodokse qe ishin kryesisht banore nga Zona juglindore (Korca, Pogradeci) qe zbriten ne Tirane dhe krijuanlgjen ortodokse te asaj kohe midis Mences Kineze dhe Parkut te xha Tomit ku u ngrit me vone dhe Kisha Ortodokse qe eshte edhe sot e kesaj dite.

Sa per racizmin ndaj jevgjve, edhe une e ndjej veten aty. Tani me thene te drejten, ca nga filmat e Kusturices, ca ngaqe jetojme ne shoeri multietnike ca dhe nga mosha smiley sikur jemi bere pak me tolerante.

tani mos me ik ashtu, vetem po nuk deshe t'i pergjigjesh pyetjes qe te kam bere me lart... te pakten ki miresine e shko e pergjigjju finit me poshte qe kerkon CVne time evgjitocidale.

Fini: Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

 Nuk e kapa se kujt pyetje nuk iu pergjigja. Me duket se ke fillu te bohesh si Idrizi dikur qe na hutonte me keto kokverdhet. smiley

Ku e gjen veten ti te artikulli i shkelqyer; ne cilin moment flet per ty, ne emrin tend Koloteroja? Po nuk e pate problem, gjithmone. Vleresohen edhe detajet shume. Na trego dhe ti CVne tende evgjitocidale... perndryshe, je dhe ti qelibar morali, nje puritanist qe na mbush me turp ne te tjereve sa here qe shihemi ne pasqyre. - se une Koloretoja nuk jam, me thon te drejten... pra sipas artikullit, i bie te jem te qelbesirat, te ata qe i japin turp Koloretos te jene pjese e nje shoqerie me ata si puna ime. Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

 Jo mer burre se  gjerat nuk ndahen kaq me thike ne qelbesira dhe yllesira se jeta nuk eshte film bardhezi. Personalisht jevgjit i kam pasur gjithmone qejf, por natyrisht qe nuk dilja ne xhiro me ta ashtu si edhe ato nuk dilnin me mua. Nejse muhabete koti tani.

PF, une thjesht te jam lutur te m'i pergjigjeshe nje pyetjeje te vetme. Nuk e marr vesh se c'aresye pate qe te mos i pergjigjeshe, ta injoroje, lije ne harrese apo mosdenjesoje me pergjigje. Une nje gje di te te them tani, qe ajo ishte pyetje krejtesisht e sinqerte, nuk ishte as me hile e as provokuese; thjesht u nisa nga ajo qe kishe shkruar ne krye te komentit; qe artikulli te ishte dukur.... .

Tashme je i liruar nga pyetja i dashur. Nuk ke pse t'i pergjigjesh me hic.

 Rracizmi e përjashtimi ekziston siç ka ekzistuar .Nuk ka qenë dhe s'është i nivelit të genocidit (pamvarsisht nga ngjarja që është interes ekonomik i ndonjë banditi me pushtet). Racizmin apo më mirë diskriminimin e butë ne kemi pasur dhe  e kemi. S'jemi partizanë të mëdhenj të "ngjyrës" dhe ndër vete jemi "rracistë" siç është psh diferencimi i të ardhurve në një qytet që i diferencojmë me fjalën "jabanxhi"( i  huaj) ( apo muhaxhirët në Kosovë në vitet 18-24); katundar, malok , e lloj lloj epitetesh diferencues por më të dukshmit pêr ta kuptuar vetëracizmin tonë  kanë qenë çamt dhe kosovarët e shpërngulur.Pa tjetër më të diferencuarit nga vetëracizmi ynë kanë qenë dhe mbeten jevgjit apo magjypt; emër që mua më duket se s'ka asnjë lidhje me fjalën Egjypt (megjitse ata e pëlqejnë këtë variant) pasi në kohën e ardhjes së tyre Egjypti thirrej Misir në Shqipëri e më gjërë ).Për mua jevgjit janë natyralizuar në shqiptarë më shumë se çdo pakicë tjetër jo shqiptare .Pavarsisht diskriminimit duam apo s'duam ne ata janë pjesë e popullit shqiptar , gjuha , zakonet ,doket, kultura por ndoshta edhe përzierja  etj e bëjnë të padiskutueshme këtë fakt.Prej shekujsh ata kanë bashjetuar me shqiptarët dhe pse të përçmuar .Ka  fshatra e zona ku përzierja është gati e padallueshme .Prandaj diskriminimi ndaj tyre është rudiment i së shkuarës por dhe diskriminim ndaj vetvetes sonë .Më të diskriminuarit ; arixhijtë apo romët si nomadë janë më pak të natyralizuar kanë ruajtur gjuhën dhe disa zakone të tyre por si kudo nëpër kanë përshtatur fenë me shumicën dhe kanë adptuar zakone e kulturën e vendit .Në Shqipëri si pasojë e mbylljes së kufijve dhe faktorëve të tjerë politikë janë natyralizuar por diskriminimi dhe getizimi i tyre e ka penguar  natyralizim e plotë të tyre .Arixhijtë (romët) janë pakica jo shqiptare e diskriminuar më shumë tek ne (asnjëherë s'bëhet fjalë për genocid ).Mardhëniet fqinjësore , shoqërore e administrative deri në vitet 90 kanë qenë sipërfaqore të mira  (politikisht drejt ). Një diskriminim më i vogël ka qenë me vllehët ,gollobordsit ,goranët, bullgarët e grekët  patjetër me diferencime për shkaqe të ndryshme. Duhet theksuar se në mentalitetin tonë më i diskriminuari është varfanjaku , i pastrehuari bile dhe shteti ështê diskriminuesi më i madh i tyre , nejse debat tjetër ky .

Nuk e di sa e kupton Kolo që shpesh i ngatron gjërat si dhe këtu që paaftsinë apo më mirë korrupsionin e segmenteve të shtetit (policia apo kush merret me territorin ) e ngatron me qef të madh me racizëm .Tek ne ekziston diskriminimi në të gjitha fushat ndaj kêsaj pakice por jo në formën e genocidit që mundohet ta shtjellojë  Kolo.Dhe thirrja e tij për racën e bardhë me zemër të zezë (e kopjuar) është shprehje raciste dhe e fortë  siç do shprehje përgjithsuese që i fut të gjithë në një thes.

Unë i them Kolos dhe të tjerve këtu se shqiptarët jo vetëm s'janë racistë urrejtës(ç'do njeri e do më shumë të afërmin e vet por kjo nuk nënkupton urrejtjen e tjetrit) por janë shumë të afrueshëm e dashamirës .Pyll pa derra nuk ka as peshkpellg pa ballgjan.

Megjithate ne asnje pushtet nuk ka pasur nje dyndje te tille krahinore, te dhunshme dhe te pakontrolluar sa zbritja ne Tirane e verioreve.

 

C'ishte dyndja e petriteve nga Laberia, Kurveleshi, Mallakastra, Korca etj. mbas 1945-ses?  Tirana e re praktikisht u krijua nga kjo dyndje.

Dyndja e petriteve ka qene e kontrolluar. S'ka pas Bathore ne kohe te Dulles.

E kontrolluar eshte term relativ po te pyetesh vendoret qe u nxorren jashte me force nga vendbanimet e tyre per t'iu lene vendin "nacional clirimtareve" te vatanit.  Pa harruar qe ishte e dhunshme.

 

p.s. C'ne qe nuk i'u pergjigje mesazhit privat qe te cova?

Une s'dua t'i hyj ketij muhabeti me ty, por keshtu pragmatikisht partizanet ishin clirimtaret, te fituarit me nje fjale, te cilet ne baze te idelologjise qe i udhehiqte shpronesuan te pasurit per t'ua dhene te varferve. Urrejtje klasore, e drejte e fitimtarit, dhune... veri c'emer te duash, por ajo levizje s'ka krijuar kurrsesi artrite mes popullates vendase dhe te ardhurve te permasave te ketyre njezet vjeteve te fundit.

p.s. Edhe mungesa e pergjigjes eshte nje pergjigje.

Jam dakort qe ishin te fituarit.  Kush fiton ka te drejte te beje c'te doje.  Sa per impaktin e dyndjes se athershme dhe asaj te pas 90-tes s'jam dakort por meqe s'do ti hysh po e leme.

 

Pergjigje eshte, por dhe une po them dicka per ate pergjigje.  Village bey ka postuar me pare ketu nje artikull te Sadik Premtes, nje tjeter i larguar nga levizja komuniste qe e denonconte kete te fundit si staliniste dhe antikombetare e udhehequr nga serbet.  Traktet e Staraveckes jane ne te njejten linje, prandaj dhe nuk shoh ndonje arsye pse artikulli i Premtes postohet dhe traktet e Staraveckes nuk postohen.

 

 

E vertete ajo qe thote Finisterre. Dyndja ne Tirane nga Zona e Pare Operative ne 1945 ishte e kontrolluar, kurse ajo e tropojaneve, kuksianeve pas '90 ishte kaotike. Te dy palet kane te perbashket injorancen, katundarizmin, por ne rastin e pare katundaret u bene drejtues shteti, kurse te dytet maksimumi drejtues qebabtore.

I pakapshem, ja per kesi gjerash ta kam fjalen. Ky si rast nuk se ka rendesi, por ta kemi si ekzemplar. Ti mund te rreshtosh tani dhjete komente per dyndjen e petriteve dhe do e quash si polemike, si arsyetim logjik e ku di se ctjeter, por po ta shohesh me qetesi do kuptosh (besoj) qe nuk eshte fare ashtu. Eshte thjesht nje bullshit I tjerrur gjate dhe asgje tjeter.

ja dhe qy, me trim se monda qy... Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />

Po çohu o zoto se i bere rrobat pis, ngele duke u hedhur pertoke smiley .

 sa cohem une o Fini vjen tjetri direkt dhe ben autokritike ne emrin tim, u kerkon te falur jevgjve ne emrin tim, deklaron me fjale poetike sa i poshter dhe zemerzi jam une dhe mua me thote me stil qe i vjen turp, TURP nga une... nga mos plasem ne toke une tani? Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

tjetri i rri me spate te koka mondes... nje tjeter vuan per te rene pak dakord... vjen dhe emoja tani dhe do te provoje fatin me rulete ruse... kur pisqollen e mban kush e mban ne dore. Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

PS: ou maj gad! dhei'r oll eraund mi! Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

Pse zoto ke shku me i nxjerr nga barakat jevgjit ti? U ke perdhunuar grate e u ke rrahur burrat? Me thuaj qe po dhe s'te flas as une.

Nuk eshte ashtu, eshte bullshit i tjerrur gjate? Meqe nuk qeka ashtu, pse nuk me ndricon e me trego se si eshte realisht?

Dhe pyetjen e kam me seriozitetin me te madh.

Nuk jam ne pc, jam me cell. Do tew kthej xhuvap. Ti nuk bduhet te ofendohesh, sepse ti e di kuptimin e fjales bbullshit dhe se je komentuesi te cilin e kam konsideruar me shume bme pergjigje komentesh. Por me premto qe .nuk do ngulesh kembe I bazu n.e bindje te v erbra politike osed ne emocione.
Later.

Pa problem, nuk ofendohem hic.  Premto dhe ti qe do sjellesh fakte mundesishte te dokumentuara e jo bindje te verbra politike ose emocione.

OK. S'do pertoj edhe nje here. Ja pamja:

Teza:

Megjithate ne asnje pushtet nuk ka pasur nje dyndje te tille krahinore, te dhunshme dhe te pakontrolluar sa zbritja ne Tirane e verioreve.

Pergjigjia jote:

C'ishte dyndja e petriteve nga Laberia, Kurveleshi, Mallakastra, Korca etj. mbas 1945-ses?  Tirana e re praktikisht u krijua nga kjo dyndje.

Tani ver re qe teza formalisht nuk se mohon dyndje pararendese krahinore, te dhunshme dhe te pakontrolluara. Thote qe asnjera me pare nuk ka qene sa kjo.

Mirepo c'ben ti? Ne vend qe te besh nje krahasim midis dyndjeve, dhunes se tyre dhe kontrollit te tyre, thua: "C'ishte dyndja e petriteve nga Laberia, Kurveleshi, Mallakastra, Korca etj. mbas 1945-ses?  Tirana e re praktikisht u krijua nga kjo dyndje." Ti nuk krahason! Kupton? Dhe ti je i detyruar te krahasosh, pasi po i pergjigjesh nje teze qe ka hedhur mbi tryeze krahasimin. Ky eshte fillimi i bullshitit. Kjo ka gjithashtu nje fillese te nje crregullimi pothuaj klinik brenda, pasi eshte vec nje hap larg nga situata ku asnje lloj dyndjeje e shqiptareve (dhe ne kemi patur te tilla jo pak) nuk mund te diskutohet pa levizjen qe pasoi fitoren e luftes nacional clirimtare me clirimin e Shqiperise me 29 Nentor 1944! Asgje nuk mund te diskutohet pa ate pike referimi pra.

Vazhdojme me tej; insinuata qe ti ben ne kunderpyetjen tende nuk qendron, pasi ti nuk ke infon dhe njohjen e duhur te ceshtjes per te cilen flet: e para, ajo nuk ka qene "dyndje". Te dish ti konceptin "pashaportizim", nje nder shkeljet me te dukshme ne lirine e levizjes se lire brenda territorit te republikes, cdo gje mund ta quash levizjen demografike te post 44-es, por jo dyndje! Tani per praktiken e "pashaportizimit" ti mos prit dokumente arkivash, se keto dokumente qellon qe jane edhe kallpe, e? Arkivi nuk eshte rrethi i fundit i parajses se te dhenave. "Pashaportizim" - pyet dike nga te tute te ta thone si ka qene po nuk e dite. Po e dite, kalojme ne te tjera sfera pastaj, te cilat te rendojne me teper. Tjeter: kontrolli. Edhe miza kontrollohej kur levizje, edhe per nje dasem ne (krye)qytet do merrte leje nje fshatar per te ardhur ne kryeqytet, deri ketu shkonte kontrolli i levizjes. Tjeter: problemi i truallit dhe banesave: ai regjim e shtetezoi truallin, dhe cdo ndertim behej jo me ne prone private nga pikpamja juridike. Se sa i drejte a i padrejte eshte shtetezimi, kjo eshte nje tjeter gje (mua me dhemb ende sot ndertimi i nje parku automejetesh mbi bahcen e feminise!) ama po flasim per krahasimin e dyndjeve ketu. Pra ne gjithe kete aplikim te levizjes se njerzve atebote nuk mund te gjesh asgje qe ka qene e pakontrolluar, pa lere qe per dhune te te levizurve qe as qe mund te behet fjale. A e sheh se si del bllof e gjithe linja e percuar ne fjalet e tua? Pse e ben kete, I Pakapshem? Se ky nuk eshte nje lapsus! Dhe po, gjera te tilla vijne nga indoktrinimi. Persa i perket madhesise se levizjes se djeshme dhe dyndjes aktuale, mund te thuhet se Tirana dje nuk i kalonte 250-300 mije banoret. Sot ka shkuar sic degjoj aty tek 800 mije plus/minus dicka. Pra as si magnitude nuk ka baze krahasimi. Pra teza e thene nuk mund te kundershtohet. Kunderthenia jote eshte komplet "hot air", dhe ndoshta te jep kenaqsi ty dhe nje rrethi te caktuar njerezish kur e degjon, nga ata qe thone qe s'ka rendesi autenticiteti, ashtu duhet te ket folur Mehmet Shehu, por ajo eshte nje ceshtje qe s'i intereson nje degjuesi te paanshem.

Do qe te "godasesh" monizmin ti? Se e ke merak te jetes ate gje. Patjeter,dhe ja lidhur me kete te sugjeroj te beje nje analize mbie pasojat negative te sistemit te pashaportizimit si dhe mbi shkeljen flagrante te te drejtave te njeriut prej saj; ama, do te duhet qe edhe te japesh efektet e tjera qe ajo pati, si popullimin hapesinor te republikes etj. Po te kujtoj edhe qe ai sistem demografik nuk ka qene i paqellimte ashtu, ai siguronte edhe mosgrumbullimin masiv te njerzve ne qendra te medha, ku shperthimi i revoltave eshte me i kollajshem (pse kujton ti se tolloni ishte me "bujar" ne Tirane?). E ja keshtu flitet, I pakapshem, jo me shfrime emocionale. Se pastaj vete e thua qe ai boti denoncoi regjimin dhe partine e punes si staliniste! Big deal, nuk e sheh? Sekret i madh ky! Kur ka qene nje kohe qe njerzia benin gare kush e kush te ishte me stalinist se shoku (jo vetem ne Shqiperi kjo, e?). Ka patur nje pike te vecante ne vleresimin e cdo kuadri ne ate kohe "A e do Bashkimin Sovjektik", dhe nqse pergjigja ishte JO, nuk beje perpjete sikur te ngisje kemben. Dhe keto nuk jane sekret, zotni. Se po te ishin gjera te panjohura, te fshehura si turp prej komunisteve, edhe do e kuptoja enthusiazmen tende dhe te grupit duartrokites, por keshtu, me rezulton prapseprap nje gje avdalle.

 Se c'kam nje pershtypje qe 40 coments down the road, do pendohesh per kete koment qe bere ketu. smiley

Nuk pergjigjem mo sikur ta di qe reaktoret e Japonise te leshojne vertet rreze me korent. smiley

 Po pse harxhon kohe kot me i mush menjen ketij, qe edhe nickun e ka fluid, njesoj si menjen, e ku i mushet menija atij. Ky e vetem ky ka te drejte, dhe asnjeri tjeter. edhe po ti shohesh te gjitha komentet e tij, me asnjonin nuk bie dakort. Sa ta komentosh, menjihere kunderpergjigja, flake per flake, si gryke pushke, tamom si ai gjahetari qe pret se mos i vje ndonje lepur, dhe ky pret komentet e te tjereve. Jo per te gjitha mund te biem dakort, por asnjeri ne bote nuk e ka tagrin e te vertetes se kulluar Prandaj edhe diku leshon per hir te intelektit, diku per hir tolerances, apo diku per respekt te debatuesit, kur behet fjale per diskutime te lira si tek ky blog.

Prit kur te me pergjigjet se vetem me argumente mund ta mbylli gojen, po ku ka argument qe eja myll gojen arij, ja pata thone dikur, me osht bo temom si sillogjistet e greqise se lashte, qe mbanin publikun me muhabet gjithe diten, duke tjerre lesh 

Qekam bere objekt bisede teper interesant per ty he alidems? S'besoj se as ai e as une nuk jemi ketu per t'i "mush menjen" njeri tjetrit...

 Lale, kur hyn ne nje debat, edhe mer edhe jep. Ky eshte thelbi i debatit, prandaj edhe behet. kurse ti kur hyn ne debat, vetem do te japesh, dhe kurre te marresh.

Eshte nje e mete e madhe kjo......

Une e di qe menjehere do te me kuindershtosh, pasi ta di mendjen tende, por thellohu, thellohu, pasi je beer i tille per te gjirhe, dhe po te lexosh komentet qe behen nga te tjere qe debatojne me ty, po te njejten gje te thone....

ps

Me fal, neqs i ke vene vetes kete qellim, qe te terheqesh mbi vete tere kritikat e ketij blogu. Edhe ky eshte nje qellim i pjesmarrjes ne debat............

Po eshte larg shoqeria jone sot o alidemso per te arritur ate nivel te tille komunikimi dhe etike ne te komunikuar. Shoqeria jone nuk ka klase "poshlleku", se nuk dua t'i them aristokraci... se nuk mund ta kemi; jemi shume krenare per te respektuar te tjeret ashtu sic duhet. Dhe jam shume i bindur qe e kemi patur kete etike ne te kaluaren; kur thuhej "te/ju lutem" - "me fal/ni" apo (ju) faleminderit. Po pse rastesi eshte politika qe kemi ne krye me harbuterine dhe paciptesine e saj? Sa mire te kishte te ndryshonte kjo, kushedi c'vlera dhe virtyte do kishim rrezatuar para gjithe botes!

Une marre aty ku ja vlen te marresh alidems.

Meqe mendon qe une vetem dashkam te jap, athere te sugjeroj te me ndjekesh me me kujdes e te shikosh qe shpesh here i bashkohem ose aprovoj postimet e shume antareve.  Nuk mund te nxjerresh konkluzione nga perplasjet e mia me emigrantin pergjithesisht dhe te tjere vecanerisht ne tema qe kane te bejne me te ashtequajturen LANC apo regjimin komunist.  Eshte e qarte qe une e te tjeret qendrojme ne pozicione diametralisht te kunderta kur vjen puna tek keto tema.  Mos harro se mbi keto dy tema, ne kete forum une notoj komplet kundra nje rryme te forte prandaj dhe te jepet pershtypja qe une jam ne kundershtim te perhershem me te "gjithe" ketu. 

Doja tia thosha dhe unë këtë, PF. Po varet nga premisa. Në rast se komenton për t'i "mbush mendjen" Pakapit, do pendohet. Në rast se e bën komentin, sepse i pëlqen t'i thotë gjërat si i di, nuk ka për tu pendu. 

 

Bukur, bukur me pelqen por jo e gjitha! Grusht i forte por jo grusht KO!

Ja dhe pergjigja ime me rradhe:

Une krahasoj e ca te krahasuari biles.  Tirana e re u krijua nga ardhjet nga jugu, Bathorja u krijua nga ardhjet nga Veriu.  Numrat sigurisht do kene ndryshime, edhe sikur vetem per hir te faktorit popullsi e pergjithshme e republikes.  Ardhjet nga jugu, te saksionuara, te ligjuara zyrtarisht, te bera me pashaportizim.  Per ty kjo s'eshte dyndje por levizje e mirekontrolluar demografike.  Ardhjet nga veriu, te pasanksionuara dejure por te sanksionuara defacto prej Berishes, te paligjeruara, kaotike qe ti me te drejte ju ve emrin dyndje.  Per mua ndryshimi qendron se e para ka qene e rregulluar ne detajin me intim, kurse e dyta jo.  Perzgjidhja e popullates ne nje aspekt ama ka qene e ngjashme: perkatesia e njejte krahinore me personat e regjimit.  Kthehemi te pika e referimit qe ti permend mbi fitoren e komunisteve ne luften civile ne nentor te 1944-tres dhe fakti qe asgje nuk mund te diskutohet pa ate pike referimi.  Mese dakort!  A do te kishin ardhur mallakastriote, vlonjate, kurveleshas, gjirokastrite, skraparllinj, dardhare e beratas ne kryeqytet ne numra te asaj shkalle nqftse komunistet nuk do kishin fituar? S'mund te themi.  Cfare mund te themi ama eshte fakti qe sigurisht qe ka nje korrelacion midis shtypjes dhe persekutimit disproporcional qe beri regjimi ndaj veriut, dhe dyndjes se tyre pas 90-tes rreth e rrotull Tiranes.  Faktori Sali nuk pushtet eshte nje variabel i rendesishem por jo absolut per zgjidhjen e ekuacionit.  Tani le te mbyllim ceshtjen ne diskutim.  Gjithe argumenti jot qendron ne faktin qe ardhje dhe cdo gje tjeter qe bente rregjimi ishte teper e kontrolluar prandaj nuk mund te quhet dyndje.  Kete e sqarova me siper.  Per dhunen e te te levizurve, mos t'i hyjme atij shtegu se nuk del dot me.

p.s. Ah po, dhe dicka tjeter ketu.  Deklarata teper e forte e PF-se qe eshte edhe krahasuese ne menyre absolute nuk ben asnje krahasim specifik me dyndje te tjera reale qe te tregoje kjo dyndje qe ai permend eshte e papare ndonjehere ne histori.

Tani po i hyj atyre jabeve te vegjel qe ke hedhur drejt personit tim dhe linjes se fjaleve te mia:

Per pashaportizimin s'kam nevoje te pyes kend nga njerzit e mi.  Di mjaft per te dhe si funksiononte, e sic thua ti duhet nje studim i vecante mbi te dhe se si ka qene dhunim flagrant i te drejtes se njeriu per lirine  e levizjes.   Linja e percuar ne fjalet e mia nuk del bllof aspak, ky thjesht eshte nje opinion i joti.  Teza e thene mund te kundershtohet gjithe diten, kur s'ka nje krahasim real me dyndje te tjera, e bazuar ne permasat e popullsise e plot rethana te tjera.   Kunderthenia ime eshte nje e vertete qe vret veshet e atyre qe kane lidhje pozitive emocionale me regjimin komunist per nje arsye ose tjeter.  Digjues te paanshem ketu ne peshk ka shume pak.  Cdo kush qe poston  e komenton ketu ne pergjithesi ka nje formim te caktuar dhe subjektivitetin e tij perkates. 

Emigrant s'ka asnje qenie njerzore, qe per cfaredo subjekti te flasi mos te kete njefare lidhje emocionale me te qofte edhe fare te vogel.  Kjo te perfshin dhe ty. Qe PPSH-ja ishte staliniste eshte big deal i madh shume, sepse kjo thote qe ishte totalisht nen kontrollin e sllaveve, armiqve tane shekullore, edhe ky fakt e bene kete parti jo vetem antikombetare por dhe tradhetare.   Keto nuk jane sekrete emigrant, por shume komuniste mundohin ti fshehin keto veprime tradhetare me dokrra te tipit qe Hoxha ja vinte cdo huaji kufirin te thana.  Keto duhen thene vazhdimisht qe te kuptohet realisht thelbi tradhetar i PPSH-se.  Sa per grupin e duartrokitesve, mos u be merak se edhe ti e ke nje (te paafte te argumentojne vete) qe mesa duket paska komentuar ketu nen komentin tend.

 

 Emigranti e shpjegoi shume mire ndryshimin e levizjes se popullsise me "pashportizim" dhe me "dyndje" por ajo qe do te shtoja une eshte se, levizjet me "pashaportizim" kishin se pari si qellim  kontrollin e teritorit, banesat, hapsirat publike etc, njerzit qe vinin ne Tirane (jo vetem nga jugu) nuk vinin kot, kishin te siguruar punen, arsmimin,edukimin,dhe banimin.

Kurse levizja me "dyndje" ne Tirane, nuk ka patur kontroll territori,kontroll per  hapsirat publike, truallin e banesave, banesat etj, njerzit e ardhur krijuan probleme me pronaret autokton zaptuan toka me force, sot ke me 100ra raste per zgjidhje te ceshtjeve me gjyq pikerisht per arsyen e zaptimit me force te tokave ose hapsirave publike.

Pra sot Tirana vuan pasojat e vershimeve ose dyndjeve pa kriter sepse nuk ka patur filtrime ligjore me rregulla per levizje te lira, prioritet ka qene vetem "perfitimi i parase ne te zeze" nepermjet korrupsionit, qe do te thote devijim i kontrollit te levizjes simbas rregullave.

Gjerat do t`pastrohen me kalimin e kohes por ne si brez ikem per lesh!

 Shqiptarët janë racistë me njëri tjetrin dhe kjo gjendje duhet parë në sy. Kushtet jo normale dhe forma jo normale që ka marrë shteti, e bëjnë të detyrueshëm këtë këndvështrim. 

Forma e racizmit që përfshin shqiptarët, është ajo më primitivja e mundshme: klanizimi. Mund të jetë dikush i bardhë, racist ndaj bojëkafëve, të kuqve apo të verdhëve, kjo ka të bëjë me shenja dalluese dhe shumë të thella, kulturore dhe historike. Po të jetë dikush racist ndaj një tjetri që flet të njëjtën gjuhë, ka ndarë të njëjtën tokë me vite, ka qënë komshinj, kanë ndarë bukën bashkë etj, është niveli më i ulët më primitiv dhe më i egër i racizmit. 

Nuk ju bën përshtypje mungesa e ndjeshmërisë ndër shqiptarë me njeri tjetrin? Mungesa e njerëzillëkut, harbutëria, makutëria, oportunizmi dhe shumë të tjera të ngjashme? Si nuk i ka shkuar kujt në mendje t'i shpjegojë sipas shkaqeve që i kanë krijuar dhe përforcuar? Që nuk janë gjë tjetër veç klanizimit të skajshëm shoqëror. 

Po flasim për një shtet kunetërish e baxhanakësh, që po e përdorin pushtetin e dhënë në mënyrë krejt të paturpshme për interesat e ngushta të gjithkujt, REALISHT duke shtypur dhe bërë represion, prej idesë dhe idealit e një Shqipërie të përbashkët. 

Nuk ka formë më të egër racizmi sesa kjo. Nuk ju bën çudi kur shihni vërdallë edhe këtu në net, qenie të shpërfytyruara, çnjerëzore që arrijnë tia dalin të justifikojnë çdo qelbësirllëk në emër të mbajtjes së pushtetit të klasës aktuale, duke sjellë shkaqe historike e ideologjike të pakuptimta e pa bth ku të rrijnë? 

Nuk jemi në kohë "normale", në të cilat rregullisht mund të zbusim diferencimin klanor. Këtu po bëhet nami, në gjendjen ku ndodhemi. Gati mund të thuhet se vendi është kapur rob prej një klase e cila detyron në mënyrë injorante gjithë qytetarët me kërbaç që t'i binden. 

Nuk është e rastësishme më pas, të mos gjendet Shqipëria e reklamuar në mendjet e atyre që nuk janë as ndihen pjesëmarrës në shtetin të cilit i kemi dhënë emrin Shqipëri, dhe veten e kemi quajtur shqiptarë. Nuk është e rastësishme as shkëputja prej këtij identiteti i cili si fasadë merr emrin "kombëtar", kur në të vërtetë është një shtet që përjashton rregullisht qytetarë, në rast se nuk kanë baxhanakun, kunatin apo xhaxhanë e duhur dhe nuk votojnë për atë forcë politike që duhet. 

klishetë e stërthëna se nuk jemi popull racist e jemi dorëhapur e lëshuar etj etj, nuk i përgjigjen realitetit në të cilin ndodhemi. Kjo situatë, kërkon një meditim të thellë për të dalë prej saj të larë dhe me dinjitet... Çdo mendim i shprehur këtu, duhet të ishte në funksion të këtij qëllimi. Si kemi arritur deri këtu dhe çfarë duhet bërë të dalim?

 

 Migrimi apo lëvizja e njerzve duhet të jetê e lirê por mbrenda lirive ligjore e ekonomike që e rregullojnë atë .Lëvizja e njerzve pas v90 jo vetëm ishte kaotike dhe jasht çdo lirie ligjore dhe ekonomike por dhe e dhunshme bile shumë e dhunshme . Zaptimi i tokave të pronarëve të shpronëzuar ishte më i dhunshëm, se ishte përfundimtar, se sa shtetzimi i shtetit komunist .Ishte shumë më tepër se i pamoralshëm se ishte vjedhje e pastër ditën me diell nën mbrojtjen e përfitsuesve të votave . Ishte  një dydje e vërtetë dhe përgjegjës për këtë s'janë të ardhurit por shtetarët e politikanët hajdudë që turbullonin që të sqaronin më vonë (Mao ce dun ). 

 Ne jemi vetëdiferencues (çdo popull e ka ) dhe sot e kemi thelluar këtë por kjo s'ështê racizëm. Dhe përçarja që Sali berisha ka arritur të fusë në popull si rrjedhojë e politikave të tij klanore , fisnore e nepotike s'kanë lidhje fare me racizmin por  me diskriminimin shoqêror . E thashë më lart në Shqipëri më i diskriminuari , përçmuari e nêpërkëmburi është i varfëri , i pastrehuari, ipapuni .Politikat shtetrore dhe qëndrimi i politikanëve dhe pjesës tjetër të shoqërisë ndaj kësaj shtrese  është uluritës dhe i pamëshirshëm. Etiketimet e bëra nga politikanët ndaj demonstruesve të 21 janarit si kokë palarë, pabuksa ,etj tregon ktë mentalitet antishoqêror që politikës i intereson qê askush mos e shohë ekzistencên ekësaj shtrese si dêshtim i politikave qeverisëse . ETJ, Etj  

 Prizren, Prifti jepte një rast një herë ku thoshte se Meta, kishte lënë për muaj të tërë punonjësit e Albetrolit pa rroga, dhe për pasojë pa bukë, për t'ia dhënë tenderin firmës që ai donte. Pra për të përfituar ndonjë shumë të majme të rangut disa qindra mijë euro, ky farë gjëje, ishte në gjendje të linte pa bukë dhe pa ushqyer, 100 familje (e zëmë se Albpetroli kishte 100 punëtor&eumlsmiley

Nuk e di se çfarë mund t'i thuash kësaj, po diferencim shoqëror, nuk i thua dot. Brenda qënies së Metës për këtë rast, ka një lloj çnjerëzillëku, mungese përgjegjshmërie dhe ndjenje qytetare dhe civile, që ia bën krejt MU! 

Ky është racizëm i pastër, tribal!! Le të vdesin ata që nuk i përkasin klanit tim! Racizmi nuk ka brirë! 

 

 Më vjen keq Oranje diskriminim shoqëror (për të mos përdorur klasor ) ; vjedhje e një të pushtetshmi ndaj të dobëtit . Të varfërit , të pastrehët të papunët apo puntorët nuk janë rracë por shtresa  shoqërore (pjesë e shoqërisë ose klas&eumlsmiley. Mund ta quajmë racizëm për ngjashmëri por s'është e saktë .Ai M nuk ila pa rrogë se ishin të zinj të kuq apo jo nga s'krapari por se ishin dhe janë të varfër , të pafuqishëm , dhe të pa mbështetur . Dobësia më emadhe e shoqërisë shqiptare sot është organizimi në shoqata e sindikata që duhet të mbrojnë të drejtat e e çdo antari .OJQ e ngritura  atje s'janë gjë tjetër (me përjashtime ) veç grupe të vogla hajdutësh profesionistë që vjedhin (ndoshta në bashkëpunim ) fondet e caktuara pikërisht për ringjalljen e shoqërisë shqiptare . Etj etj .

shkrim koti dhe i motivuar emocionalisht. Perralla per racizem.

debimi me dhune i atyre jevgjve u be per interesa te pastra ekonomike, dhe ku rracizmi ishte inekzistent. E pastaj mbi ate ngjarje u ngrit nje tymnaje e tere e stisur prej top channel-it.

I Pakapshem megjithese paralelizmi juaj midis dyndjes se kontrolluar dhe asaj se pakontrolluar ka njefare logjike (te dyja erdhen si rezultat i klanizmit te shoqerise shqiptare - nqs klanizmi eshte term qe perdoret), pasojat e dyndjes, apo me mire migrimit, te pakontrolluar nuk jane vetem prishja e vijes se horizontit ne Tirane, ajri i ndotur nga ndertimet, mungesa e higjienes dhe semundjet qe te gjithe keto sjellin. Pasojat e saj jane shume me te renda. Ndoshta po aq te thella sa ardhja e komunizmit ne Shqiperi, por kete nuk mund ta thote askush pa ndonje studim te vertete (si mund te quhet keto studimet, sociologjike, antropologjike apo thjesht demografike?). Personalisht jam i mendimit qe Tirana dhe Durresi kane bere transfuzion gjaku - kane emigruar po aq njerez sa kane edhe migruar. Tashme keto dy gropa banimi banon nje popullate krejt tjeter nga ajo e viteve '90. Eshte e vertete ajo qe permendi lumidrin dhe grava qe debimi i romeve nga banesat e tyre ka patur arsye ekonomike (per mua nuk eshte cudi qe dhe policia te jete e perfshire). Megjithate kjo nuk do te thote qe artikulli i Koloretos eshte aktual. Ne jemi raciste me njeri-tjetrin (me te varferit, me fshataret, me njerezit e provincave malore) po romet jane ata qe vuajne me shume ketu.
Nga femijeria mbaj mend qe ne i trembeshim romeve (jevgjeve te dikurshem). Eshte e njejta gje dhe ketu ne Ceki sot. Kurse sot tek ne kam pershtypjen se eshte e kunderta. Shumica e romeve jane te trembur nga ne dhe kjo na ben ne me barbare se ata.

Marrim dy kokrra veze i thyejme dhe i hudhim ne nje ene. Pastaj shtojme nje gote qumesht. I trazojme deri ta te behen nje mase. Pasatj shtojme nje 300 gr makorana te ziera jo shume. I trazojme serish. I hudhim pak gjalpe dhe pak djathe te grire dhe i trazojme serish.

Te gjithe kete mase e hudhim pastaj ne nje tave dhe e vendosim ne furre per ta pjekur per 15 minuta afersisht.

Kjo quhet pastiçe.

... dhe ka lidhje shume me shkrimin.

Lajm mbi keta arrixhinjte ishte fakti qe televizioni* ku gazetaron Sonila Meco smiley ( se dje me iku dita pa e komplimentu une kete copen ) ashtu sikurse ne rastin e plagosjes se gazetarit te tyre ne date 21 Janar, nuk e gjeti te arsyeshme te bente as dhe 15 sekonda kronike. smiley

Me lajmeroni kur te hapet ndonje teme ne peshk mbi Manipulimin mediatik , jo si teori por si realitet.

Pra ose po Sonilizohet media ose po manipulohet Sonila. smiley

* Televizioni publik si mendoni se ka reaguar?

P.S. A ka mundesi qe keto shoqatat e gazetareve, analisteve, media, pra te gjithe keta qe merren apo kane lidhje me median te propozojne nje ligj ku te thuhet qe ndalohet rreptesisht Propaganda qeveritare brenda vendit ?

 Po ne sikur jemi ne demokraci dhe "Propagande qeveritare" ka vetem ne parti shtet ?!  smiley

 

Normal
0

unctuationKerning/>

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false
oNotPromoteQF/>
EN-US
X-NONE
X-NONE

napToGridInCell/>

ontGrowAutofit/>
plitPgBreakAndParaMark/>
ontVertAlignCellWithSp/>
ontBreakConstrainedForcedTables/>
ontVertAlignInTxbx/>

MicrosoftInternetExplorer4

mallFrac m:val="off"/>
ispDef/>

efJc m:val="centerGroup"/>

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
text-align:right;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

 

Njeriu mesa kuptoj unë gjykohet nga dobia që i sjell një komuniteti. Është jashtëzakonisht e rëndësishme që njeriu të provojë dobinë e tij për komunitetin, në të kundërt, ai do të jetë gjithnjë i margjinalizuar. Monedha më e mirë për të matur dobinë e individit për shoqërinë është puna e tij. Pra, nuk mund të flitet për diskriminim për shkak të racës, sesa për një shpërfillje, të kësaj shtrese, nisur nga dobia që ne i veshim kontributit të tyre. Unë nuk kam skepticizëm të lindur ndaj kësaj shtrese, ama konstatoj se kontributi i tyre në shoqërinë shqiptare është relativisht i paktë. Ky kontribut është gati i pandjeshëm për shoqërinë në përgjithësi. Ky kontribut madje kufizohet vetëm në fushën e disa elementëve socialë e kulturorë, që ne priremi t’i admirojmë. Një prej tyre është për shembull moskokëcarja. Kjo moskokëcarje (që një hap e ndan nga papërgjegjshmëria) është një tipar shumë i rëndësishëm në celebrimin që Romët i bëjnë jetës. Ama, moskokëcarja, që është element i pëlqyeshëm për celebrimin, (ndoshta është tipar fondamental i tij) nuk është e admirueshme në kontekste të tjera. Moskokëcarja nga tipar kolektiv në një celebrim kthehet në tipar individual, në një kontekst familjar, ose në marrëdhëniet e punës. Kuptohet që ky tipar nuk ka sesi të ngjallë admirim në këto kontekste.

Cfare kontributi i japin shoqerise shqiptare Politkanet qe vjedhin e mendojne vetem per interesin e xhepave te tyre duke demtuar progresin shoqeror, nje pedagog qe merr rryshfet dhe kontribon ne perhapjen e injorances, nje biznes qe demton dhe shkatron mjedisin e perbashket. Ndersa keta japin kontribut negativ, jevgjit perkundrazi ndonjehere bejne pune te rendomta te cilat nuk i prek njeri me dore, jane ne pergjithsi jo te dhunshem dhe paqesor, ne harmoni me ambjentin, por me pakta japin kontribut zero, qe eshte gjithsesi me i madh sesa kontributi negativ (llogjike matematikore kjo). Cfare demi konkretisht te ka ardh nga moskokcarja e tyre, pastaj pertej ketij percaktimi qe ben kultures se tyre, nuk i atribon asnje faj shoqerise ne kete rast per mosmbrojtjen e tyre, duke u nisur nga principi i te qenit te tyre njerez.

Normal
0

unctuationKerning/>

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false
oNotPromoteQF/>
EN-US
X-NONE
X-NONE

napToGridInCell/>

ontGrowAutofit/>
plitPgBreakAndParaMark/>
ontVertAlignCellWithSp/>
ontBreakConstrainedForcedTables/>
ontVertAlignInTxbx/>

MicrosoftInternetExplorer4

mallFrac m:val="off"/>
ispDef/>

efJc m:val="centerGroup"/>

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
text-align:right;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Albano,

Unë nuk nisem asnjëherë nga c’thonë të tjerët, pa qenë në brendësi të fenomenit vetë. Pa dashur të tingëlloj diminutive në raport me këtë shtresë, kam patur rastin t’i njoh nga afër. Kjo bashkësi njerëzish është shumë interesante. Ama, e theksoj, bashkësia e tyre është interesante. Individët, të shkëputur prej tyre janë më pak interesantë. Sipas meje, pikërisht ata që punojnë janë njerëzit më interesantë të tij. Nuk ka rëndësi fare natyra e punës që bëjnë, por fakti që punojnë. Por, është karakteristike, që gratë e këtij komuniteti punojnë më shumë. Këtë e them me bindje. Burrat janë në kufij të parazitizmit. Parazitizmi është një prej fenomeneve më të dëmshme, që unë konstatoj brenda kësaj shtrese. Nuk e di nëse është stili i jetesës që pjell parazitizmin, apo parazitizmi që pjell këtë stil jetese. Të më falësh për mungesën e delikatesës, por unë kështu e mendoj. Kam njohur familje rome, me probleme nga më të paimagjinueshmet. Ku dialogu ishte në kufijtë e absurdit. Ku femrat, kërkonin të nxirrnin të ardhura me punë nga më të dyshimtat, dhe burrat i përdornin paratë e fituara prej tyre, në aktivitete po aq të dyshimta. Nuk kam asnjë tolerancë ndaj këtyre fenomeneve. Përse duhen anashkaluar ato. Përse duhet parë komuniteti rom vetëm si një komunitet i hareshëm “cheerful”, prej të cilit nuk të vjen asnjë e keqe. E ke menduar ndonjëherë, se e keqja nuk të vjen pikërisht sepse nuk përzihesh me ta? Sepse po të kishe jetuar pranë tyre (sic kam jetuar un&eumlsmiley, do të kishe vërejtur kaq shumë fenomene perverse, sa do të arrije në përfundime të kundërta. Përfundimi do të ishte që shqiptarët janë komb shumë mirëdashës. Kjo është e vërteta. Ata dinë të bashkëjetojnë dhe me komunitete, nga të cilat i ndan një hendek i jashtëzakonshëm kulture

Druaj se ky gjykimi ne baze te dobise per shoqerine do na conte qe paraplegjiket, femijet shurdhmemece e te gjithe me aftesi te kufizuara t'i conim ne dhomat e gazit...

 Me thene te drejten, ky problemi i romeve eshte pak specifik dhe Lirka ka te drejte ne disa ceshtje. Jevgjit si individe mund te jene interesante, por si bashkesi jane ne rastin me te mire parazitare ne rastin me te keq keqberese. Dhe per shkak te menyres se jeteses eshte e pamundur qe t'i ingranosh ne cfaredo shoqerie. Me nje fjale kur nuk arriten qe t'i ingranonin edhe talentet e venies se popullit ne rresht si Enveri dhe Caushesku, zor se ja del njeri. Dhe problemi me komunitetin evgjit nuk eshte vetem ne Shqiperi. Keto jane bere flame ne gjithe Europen, sidomos pas futjes se Rumanise ne KE. Besoj nuk e keni harruar veprimin e Sarkozit qe i flaku nga rrethinat e Parisit. smiley Sidoqofte kjo nuk e justifikon ne asnje menyre dhunen alla-tropojanshe te ushtruar karshi tyre dhe ato trimat duhen ballafaquar me ligjin dhe pasojat e tij. Kuptohet ne nje bote ideale kjo, jo ne Shqiperi. Gjithashtu nese nuk eshte e vertetuar me dokumenta arkivore qe evgjitet kane qene puciste.

P.S. Nje gje me ben pershtypje, qe karvanet e jevgjve nuk jane futur kurre ne Amerike. (Knock on wood)

Jo per te thone gjo, por sa per te kriju njefare distance nga ca rob qe na jane njit si muti mas kepuce.

v v v v v v

v v v v v v 

Gjithashtu nese nuk eshte e vertetuar me dokumenta arkivore qe evgjitet kane qene puciste

 

Sapo e vertetoi i pakapshmi me poshte..

 Dhe e dija qe kishte dokumenta arkivore edhe per kete problem e! smiley

v v v v v v v v

v v v v v v v v 

 Jo, jo jo, jo PF, nuk jam aspak dakort me ty, bile ky eshte racizem i paster, bile diskriminim i paster, per te mos thene abuzim mbi nje shtrese te caktuar te shoqerise, shqiptare me gene, ose jo.

Jevgjit si individe mund te jene interesante, por si bashkesi jane ne rastin me te mire parazitare ne rastin me te keq keqberese.

Kjo fraze me indinjoi, pasi te emertosh nje grupim te caktuar, nen nje simbolike te caktuar, nuk di se si e merr guximin ta besh. Jevgjit, arrixhinjte, gaxhinjte, verdhacuket, jene pjese popullsie me te mirat dhe te keqijat e tyre, te dallushem nga njeri tjetri, per cilesi te caktuara fizike, por te njejte per nga perberja morale, etike, apo ndjesore humane.

Ku e ke pare ti qe jevgjit jane parazite?

Ku e ke pare ti qe jevgjit jane keqberes? Mbi ç'statistika ti e ben kete relatim?

Une jetoj ne e lagje jevgjish, den babaden, por keto percaktime qe u ben ti, jane te pabaza fare.

Ata vertete, mund te mos kene shume pretendime, mund ti nenshtrohen fatit me shume sene gaxhojt, por kjo s'do te thote se jane me te keqinj se ne. Keta e marin jeten ashtu si tu vije. Kjo eshte e gjitha. Ata kenaqen me pak, dhe kjo eshte lumturi me vete, qe ti dhe une si pjese e asaj shoqerie te ndritur, apo konsumi, si kuptojme.

Dembele, apo keqberes, na kane etiketuar ne shqiptareve gjate gjithe kohrave te huajt, por a jemi pajtuar ne me keta percaktore? Pse i masim gjerat me dy kute?

edhe une ne vetvete jam pak racist, por kjo nuk do te thote qe jam perbuzes ndaj tyre. Une, bisedoj me ta, pi me ta, luj futbooll me ta, gajasem me ta, por asnjehere nuk me ka rene ndermend qe ti poshteroj, apo ti perbuz ata. Une mund te disatncohem ne disa gjera nga ata, por asnjehere ti shikoj shytember, apo si nje e keqe e madhe e shoqerise ne te cilen une jetoj. Bile ata kane disa cilesi me te mira se ne. Ata nuk e njohin hipokrizine, cmiren, nuk ja duan te keqen tjetrit, veti qe ne shoqerine e ne te bardheve, dalengadale, po na humbasin......

smiley Frika (droja) nga "i ndryshmi" eshte amalgamues shume i mire per masat. Eshte nje nga strategjite e Pushtetit pervijimi i nje profili anti-norme, i cili pastaj shnderrohet ne "armik publik", "dele te zeze", "qingj per t'u flijuar" sa here qe ne shoqeri nuk funksionon dicka. Te vjen rehat kur gjen nje me poshte se vetja (nje nga tiparet e "te ndryshmit" eshte pikerisht qenia e tij inferior ne raport me targetin per te cilin konfeksionohet) per t'u shkarkuar mbi te.

Normal
0

unctuationKerning/>

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false
oNotPromoteQF/>
EN-US
X-NONE
X-NONE

napToGridInCell/>

ontGrowAutofit/>
plitPgBreakAndParaMark/>
ontVertAlignCellWithSp/>
ontBreakConstrainedForcedTables/>
ontVertAlignInTxbx/>

MicrosoftInternetExplorer4

mallFrac m:val="off"/>
ispDef/>

efJc m:val="centerGroup"/>

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
text-align:right;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Nuk mendoj fare se shoqëria shqiptare projekton sqimën e vet, mbështetur në një profil të ndryshëm, si ai i romëve. Romët janë një komunitet shumë hermetik. Hermetizmi i tyre nuk është dhe aq i imponuar nga shoqëria shqiptare, sesa këta vetë ia imponojnë shoqërisë. Është e dhimbshme të shohësh jo vetëm kushtet në të cilat jetojnë (që janë alarmante), por shkallën e abuzimit që këta përjetojnë prej njëri-tjetrit (asqe mund te flitet per abuzim nga shqiptaret, krahasuar me cka keta perjetojne nga njeri-tjetri). Gratë rome përdoren në shkallë ekstreme prej burrave, vëllezërve, të afërmve të tyre. Lindshmëria është shumë e lartë, por kujdesi për fëmijët është pothuaj inekzistent. Kequshqyerja, rrahja, poshtërimi, mungesa e arsimit dhe e mbështetjes në këtë drejtim është e një shkalle degraduese. Nëse do të vija në dukje një tipar të jetesës së tyre, është degradimi. Degradimi në të gjithë kuptimin e fjalës. Nuk besoj se ka njeri që e mohon këtë. Degradimi shkakton një lloj mpirjeje të pamëshirshme, në raportet që krijojnë me njëri-tjetrin. Raportet janë megjithatë kaq të ngushta, sa vështirë për një “të bardhë” që të hyjë në këto marrëdhënie. Një i bardhë nuk e ka stofën e duhur për të duruar këtë lloj degradimi. Ky është mendimi im. Nëse dikush do të bëhej pjesë e romëve, do të duhej të kalonte provën e “degradimit”. Vetëm kështu do të ishtë një me ta. Vetëm kështu, mpirja nga degradimi do të shkarkohej në harenë e pakontrolluar, që vetëm ata dinë ta kenë. Haraci është tepër i lartë për një të “bardhë”. Kjo është ajo cka i bën ata esencialisht të ndryshëm. Aftësia për të përballuar degradimin dhe një cilësi e re që fitohet në këtë proces. Hareja e fituar pas tij.

 Komenti  eshte nje shembull i paster i stereotipizimit te bashkesise se romeve.Tiparet dhe vecorite e nenvizuara  (abuzimi, vetperjashtimi, hermetizmi,degradimi, pertacia, xhabazlleku, varferia etj.)  i atribuoen gjenetikisht  races. Kategorizimi dhe homogjenizimi rrafshues i atyre qe jane te nje grupi tjeter (jashte grupit mazhoritar )  sigurisht qe prodhon  paragjykime dhe  pasoje e paragjykimeve eshte  diskriminimi i fshehur.Ne kontakt me romet  nuk e ve ne dyshim se ju  mund te aplikosh me sukses tekniken e tokenizmit.

Sigurisht qe nje pjese e problemeve te romeve lidhet me stilin dhe menyren e tyre te jeteses. Ajo qe thote PF se as regjimi Hoxhes nuk i beri dot njerez , nese i referohemi fakteve te kohes, nuk eshte plotesisht e vertete.Nje pjese e mire e romeve u integruan ne shoqerine e asaj kohe (me teper ishte nje politike asimiluese sepse romet nuk njiheshin si minoritet linguistik ) Nje pjese vazhdoi te beje jeten nomade  dhe  pikerisht kjo pjese e romeve ka ushqyer imazhet dhe mitet  rreth tyre (vjedhes, xhambaze, te psite, keqberes, )

Edhe sot , romet qe jetojne ne baraka dhe kasolle plasmasi jane pjesa me e degraduar e ketij komuniteti. Ne kushte mizerabel, ne varferi ekstreme jetojne edhe segmente te tjera te popullsise por  mizerabiliteti i romeve i atribuoet vetem genit dhe rraces se tyre. Por a eshte kjo vetem pasoje e vetperjashtimit te tyre, e stilit te tyre te jeteses  apo kjo situate eshte pasoje edhe e hipokrizise institucionale dhe racizmit te fshehte ? Vetem gjate tre viteve te fundit PNUD ka menaxhuar 4 milion euro dhe te gjitha kane shkuar per kolloqife me rigon: trainime, informime, konferenca, sfilata llafollogjie . Jane me dhjetra shoqata e ojefera qe ushqehen(majmen) me keto donacione dhe cuditerisht asnjera prej tyre nuk bere nje deklarate per debimin e dhunshem te romeve.Nje deklartate sa per te lare gojen!!

Eshte e shpjegueshme qe anetare  te nje mazhorance   qe diskriminohet nga popujt e tjere (historite pa ...pa fillim.. pa fund...te emigracionit) frustimet dhe superioritetin fals te origjines hyjnore do ta zbrazi mbi pakicat inferiore.Vertet , asnjehere nuk ka eshte manifestuar ndonje urrejtje apo lincim per romet  por diskriminimi, perbuzja, diferencimi  dhe paragjykimi mbi baza racore eshte aty, ne mendjet tona, si nje ngushellim per  kurimin e diskriminimit   nga te tjeret me te forte, me te qyteteruar.

 

Lirka, ju projektoni modelin tuaj shoqeror mbi romet, ndaj s'ju dalin hesapet. Dhe nga njera ane eshte e drejte sepse ky eshte modeli "fitues". Por, sic thote Spiritusi me poshte, jeni thjesht "brenda skemes". Jua kam zili sepse duhet te jete shume rehat aty. Hapja ndaj tjetrit eshte proces qe sjell dhimbje sepse, si cdo proces njohjeje, edhe ky kerkon nje peng sakrifice: te jap doren time, ti me jep tenden dhe takohemi ne mes. Njerezit, shoqerite, s'jane monada pa dritare.

Ta zeme se t'i u hape ndaj nje jevge apo 10, dhe nuk te dolen hic sic i pershkruan Lirka me siper a do nxjerresh konkluzionin ti se jevgjit si etni jane ashtu sic ata qe njeh ti?

Cila nga pushtetet qe ka pasur republika paska pervijuar nje profil anti-norme te bazuar te romet?

Pushteti me "P" te madhe, jo ndonje pushtet ne veçanti. Per me shume hidhi nje sy M. Foucault.

Shembuj konkrete dhe jo "hidhi nje sy atij e hidhi nje sy ketij".

Epo edhe ti ndonje hap drejt informacionit duhet ta besh, perndryshe ç'u pa qe flasim?

S'mund te thuash lexo Foucalt e te lash duart.  Kush e di sa libra e artikuj ka publikuar ai.  Cfare i bie te lexoj une?

Besoj se kam nje fare dije per konceptin.  Finisit i kerkova shembull konkret kur vjen puna te Shqiperia dhe shqiptaret, e ajo me drejtoi te Foucalti...

Atehere, nje reference, letrare si i thone, per "Shqiperine dhe shqiptaret":

Idlir Azizi, Mandakall, ose nje vrime qe hapet ne realitet zor s'e mbyllet, bot. Zenit, Tirane 2009.   

Ndiqe rrjedhen e postimeve e do e kuptosh me mire.  Jemi ne nje forum ku bejme debat, e nuk kemi luksin t'i themi njeri tjetrit "lexo kete e lexo ate".

Me vjen keq, por "luksi" per te cilin flisni nuk kushton asgje, perveç disa te renave te tastieren e kompjuterit dhe referencimi mund te jete fare mire pjese e "debatit". Per me teper qe ne nje pjese te mire te rasteve nuk behet fjale mirefilli per debat. Veçse, ju vete kerkuat udhezime per t'u orientuar ne pyllin e shkrimeve te Foucault-se fillimisht, ndaj dhe nderhyra. Paskam qene gabuar, por ndoshta dikush tjeter mund te perfitoje nderkohe.

Jo ne fakt une nuk kerkova udhezime per t'u orientuar ne pyllin e Focault.  Une kerkova pergjigje nga Finis, e cila ne pamundesi per t'u pergjigjur vete me drejtoi te Focault.

Ateher po ju citoj dhe e mbyllim me kaq :

"Kush e di sa libra e artikuj ka publikuar ai.  Cfare i bie te lexoj une?"

 

Sakte, pyetje satirike qe tregon absurditetin e postimit te Finis.

Une perfitova. Te falemnderit.

Te thuash qe njeh mardhenien e Pushtetit qe (vete me te degjuar dhe ndonje lexim sporadik, aty ketu e aspak metodik e kam) e trajton M. Fuko, duhet te jesh goxha i avancuar ne filozofi.

Jam i interesuar te lexoj librin e I. Azizit qe permendni. Flm!

Pakap, absurd eshte pretendimi qe mund te kete ndonje cfaredolloj diskutimi mes nesh. Ky pretendim eshte pasoje e rrenes pseudodemokratizuese sipas se ciles, meqe te gjithe themi fjale, jemi te gjithe te barabarte berballe arsyetimit.

Keshilla ime e sinqerte eshte te mos e lexosh M. F.-ne, madje te mos lexosh fare libra qe te te vene ne dyshim ndonje bindje. Te gjithe ata qe perpiqen te te mbushin mendjen per te kunderten e bejne ngaqe e kane pesuar vete dhe duan qe "te semuresh" edhe ti me zgjeben e dyshimit. Tung. 

Ja te ta spjegoj me qarte se duket sikur te jane lenduar ndjenjat dhe ke reaguar fort e me ironi.

Une s'e kam problemin te M.F. apo te leximi i librave.  Nga Focualt kam lexuar nje pjese mbi strukturalizmin dhe me ka pelqyer, por ketu nuk po diskutojme idete e Focualt e nuk po marrim pozicione pro e kunder Focualt.  Prandaj ky deklarimi jot dyleksh qe une s'dashkam te lexoj libra qe me vene ne dyshim bindjet s'vlen hic fare.  Ate punen e zgjebes te dyshimit po ja thua njeriut komplet te gabuar, e me keto qe thua personi qe s'do te preket nga zgjebja e dyshimit dukesh ti e jo une.

Objekti i pyetjes time ishte mese i qarte: Me njep nje shembull konkret ku pushteti ne Shqiperi ka perdorur romet si spacegoat per te luftuar e per te mbuluar probleme me te gjera ne shoqeri.

Ti si u pergjigje? Duke me sugjeruar mua te lexoj Focault me tej.  Une s'po diskutoja teorine e Focualt, por po te kerkoja shembull konkret qe ka te bej me Shqiperine.

Tani postimi jot sugjerues vazhdon te mbetet absurd ne konditat e forumit dhe te objektit te bisedes.  Jam dakort qe nuk mund te kete diskutim midis nesh, nqftse ti nuk je e pregatitur mjaftueshem dhe i shmang pyetjet e mia mjaft te qarta me nje sugjerim per te lexuar filan apo fistek filozof.

Nuk jam lenduar per faktin e thjeshte se ndodhem jashte rrezes se lendimit tend. Thjesht pyetja jote:

"Objekti i pyetjes time ishte mese i qarte: Me njep nje shembull konkret ku pushteti ne Shqiperi ka perdorur romet si spacegoat per te luftuar e per te mbuluar probleme me te gjera ne shoqeri."

nuk ka asnje kuptim ne sistemin te cilit une po i referohesha. Per me teper qe une po flisja me Lirken dhe Spiritusin.

Vetevendosja te sajdisi me miresjellje, me gjase ngaqe te mori per ndonje bashkebisedues kurioz, pa e ditur qe ne pergjithesi ti replikon me nje projektim te vetes. Dhe ne ate mono-dia-logos s'ka zot qe mund te hyje e te dale pa u marramendur.

Athere mund te thoje qe pyetja jote nuk ka asnje kuptim ne sistemit qe une i referohem.  Pra nuk mund te aplikohet ne Shqiperi kjo teori.  Pse nuk e the kete, ne vend qe te me sugjeroje qe une te lexoja Focault me tej? Sic te thashe une s'po vija ne dyshim teorine qe hodhe ti ne postimin origjinal kundrejt Lirkes.

Shiko, se ku ndodhesh ti e di, por keto tentantivat per te me ofenduar mua, se une replikokam me nje projektim te vetes, se une marramendkam njerez ne monologje, se nuk qekam i barabarte me ty ne arsyetim s'jane vecse shenja te lendimit nga fakti qe une e quajta sugjerimin tend absurd.  Be kujdes ketu, se quajta sugjerim tend absurd, e jo ty personalisht.  Ti nga ana tjeter hidhesh me sulme personale ndaj meje.  Nejse, s'ka gje mbase do e shohesh me qarte cdo gje kur te qetesohesh...

Naten e mire.

Ke bere nja 10 a 15 komente ketu lart dhe ende s'e ke kuptuar qe llafi fillestar nuk ishte fare  tek ndonjeri nga pushtetet politike apo qeverises gjithfaresh (pra as te tek pushteti popullor i monizmit si i tille) ... edhe kjo jo vetem ia fut polemikes thiken pas shpine, por edhe e rrotullon pastaj. Nuk jane me zor ca gjera, mer! Une psh nuk i flas dot swedit apo bush-it per probleme te energjitikes. Nuk eshte polemika "shif lesh dhe kercitja"! Shume gjynah. smiley

 

 s'e ke kuptuar qe llafi fillestar nuk ishte fare  tek ndonjeri nga pushtetet politike apo qeverises gjithfaresh

A nuk mund te ishte thene kjo gje fillikat ne postimin e pare nga ajo?

 

S'ka te bej me tentativen time per te bere dicka me zor, por me shpjegimin e paqarte te Finisterre.

Kerkese e banoreve te lagjeve te caktuara ne Tirane me 1939-ten per t'i hequr jevgjit nga lagjet e tyre:

 

Tiranë më 30-1-1939

Mbretnia Shqiptare
Ministria Punëve të Brendshme
Ispektoria e Administratës

 

Bashkisë Kryeqytetit
Tiranë

Me lutje të na jepen shpjegimet e duhuna, bashkangjitun ju dërgohet lutja e disa banorëve të lagjeve Xhami-Sherife dhe Sulejman Pashë, të cilët kërkojnë instalimin e jevgjëve në nji vend tjetër dhe jo në mes të tyne.

Përfundimi pritet bashkë me kthimin e lutjes

 

Ministri
(firma)

F.152, V. 1939, D. 176, fl. 1

Sillet lutja e banoreve fillimisht, pastaj kjo shkresa ketu, e cila ne fakt na thote thjesht qe dy qytetare kane kerkuar te mos banojne prane jevgjve dhe qe Ministri po kerkon shkoqitje per kete. S'na thuhet pse-ja dhe s'na thuhet as sesi zgjidhet ceshtja.

S'e kam lutjen.  Shkresa thote disa banore dhe jo dy banore.

Po, pardon, qytetaret e dy lagjeve... Problemi i mungeses se informacionit te mjaftueshem per te nxjerre nje perfundim mbetet.

Pervec edukates shembullore paske dhe paranoje deliri PF, mendon se njerzit po te ndjekin nga mbrapa.  Je dhe meso burre zotrote!

 

Albano postimi im s'ka lidhje fare me fjaline absurde qe citon ti.  Eshte thjesht tregues nga nje kohe specifike i qendrimit te banoreve te disa lagjeve ne Tirane ndaj jevgjeve qe gjendeshin ne lagjet e tyre.

Vallaj, ajo fjali sikur e parashikoi publikimin e nje dokumenti nga ana jote...

Po ky autori i shkrimit çfare koloreto eshte?

Me fjali absurde merrem vetem per te treguar absurditetin e tyre dhe jo me teper.  Dokumenti e vura se ka lidhje me temen dhe trajtimin e jevgjeve nga shoqeria shqiptare.

po toka qe i takonte pronarit "jevg" pa CV krahinore pasi vjen nga tirana, po asaj si i behet. apo s'ka problem, mjafton te tregojme se kemi indinjate europiane, po nuk ka rendesi se kush e paguan...

@ alidemsi (i ores 7:55)

dale mo, mos u diq per memedhe... smiley

smiley

 

 

 

Per peshqit me eksperienca perkatese domethenese, do lutesha te me deftenin nje shtet te globit qe kane pare, me shumice popullsie te bardhe (caucasian), ku jevgjit dhe/ose arixhinjte trajtohen me mire se ne Shqiperi ose ne zona te banuara kryesisht nga shqiptare.

Ju falemnderit.

Nje histori e vertet e kohes se qoftelargur:

Ngrihet shteti dhe nderto pallat per jevgjit, ne fakt i detyro jevgjit te punojne vet per ngritjen e pallatit. I jep dhe celsat i thote dhe ta lejne fushen perball e te hypin lart, ne kate.. Pas nje fare kohe shuem te shkurter vihet re se jevgjit pasi kishin hip lart, kishin zbrit perseri poshte... nderkohe qe banesat i ishin dukur te pershtatshme per tu perdor si ahure smiley

Tru Stori!!

Jevgjit qe njof une kane pas banu ne shtepi private, perdhese, dmth njekatshe.

Nejse, problemi se cfare mund te bejne jevgjit si shoqeri, behet shume i nderlikum, pasi me sa di vete, nuk me duket te kete nje shtet jevg ne bote (me shumice jevgjish dmth) per krahasim. Per racat, grupet e tjera etnike, kena boll!!!

Shtoj, meqe jemi ne terapi grupi ktu te Peshku, qe dikur kemi diskriminu nje jevge, zonje gru, per ta fut ne nje grup punetoresh te specializum; arsyeja: gjithe punetoret qe ishin ne ate grup, na thane qe do e lenin grupin po te zgjidhej edhe ajo aty. Nuk e zgjodhem, megjithese ne konkurs doli mire. As sot nuk e kom harru, shume gjo e hidhet kjo. Tha, ju nuk me merrni se jam kshu, dhe preku faqen me dore. Na vrau, mer, kur mos kem njeri, sa here m'u kujtote me ikte e qeshmja! I thashe, te betohem, veni i pare qe do hapet, ti je in. Dhe ashtu beme ne fakt.

emo na shkruaj ndonje tregim me jevga shqiperie se me ato amerike kemi lexuar prej teje smiley

 Emo, po te me lexosh me kujdes, nuk jom djeg per memedhene, por ne qe kena jetu dhe jena rrit me jevgj, ato cilesimet e Lirkes, te mbeshtetura nga PF, me ngriten nervat. Edhe une, siç e kom thone tek 7.55, jam racist, por nuk jam dakort me anamnezen ne grup qe u bohet atyre. Per kete u indinjova, besoj se u kuptum bro...

emo, me kete shprehjen ''legjendare''': veni i pare qe do hapet, ti...., me kujtove nje barcalete te lashte. nga ato te  kohes se monizmit. ndofta e dini...  nejse une po e them...smiley

ishte nje kryetar keshilli ne nje lagje  i cili kur vinin hallexhinjte, per ti kerkuar pune, i percillte me fjale te ''mira''.  keshtu pra diten qe kishte ''pritje populli''.smiley,  filluan te vinin hallexhinjte nje nga nje.  e pyet kryetari te parin, ç'zanat ke ti mor djale?  une kam mbaruar shkollen mekanike, thote ky djali.   po shume mire, thote kryetari.  fleta e pare e punes qe do vij per te ndermarrja mekanike, ti do ta marresh.  hyn nje djal tjeter i papune. po ti e pyeti kryetari, çzanat ke?  une, thote ky, kam patenten e shoferit..  ne rregull, thote kryetari. makina e pare qe do vij, ti do ta marresh.... u fut nje djal tjeter.  po ti, thote kryetari, çar zanati ke?  une, thote ky, skam zanat. kam bere vetem 8-vjecaren dhe pas ca vitesh, ika ushtar.  po mire tha kryetari, po atje ne ushtri, mesove ndonje gje, car ishe atje?  tankist, i thote ky djali.   po shume bukur atehere,  thote kryetari.   tanksi i pare qe do vij ne lagje, ty do ta japim.smiley

Si tha Tano Banushi: Interresant, n'polin e veriut dita dhe nata zgjatkan nga 6 muj. T'ka lezet shpirti me i thon atij tjetrit "hajde i her neser" smiley

 

 Busho, eshte e vertete kjo, ka ndodhur ne Kombinat, por jo me shume por me njonin qe nezi zjermin, mu ne mes te dhomes, ka dhe keshtu. Por true story, ka nga te gjitha anet dhe krahinat e shqiperise, kur behet fjale, per padije, apo per diçka te re, qe nuk ja mbante mendja atyre, po kjo nuk do te thote qe ti perjashtosh si krahine, apo si shtrese.....

alidemso,

Ajo qe tregova ka ndodhur ne jug. Ishte thjesht nje histori e lezecme qe pasqyron huqe njerzore dhe aq!

Duhet kuptu se eshte stili i jeteses se tyre qe i ben ekskluziv dhe jo sjellja e pjese tjeter te popullates qe i ben te ndihen te perjashtuar.

Kam nje komshie ne Tirane qe para shume kohesh e martoi te birin me nje jevge. Familje tironsa aq sa cmund te quhet nje familje tironse. Nona i rrezistoi idese por ne fund skish  cte bente dhe martesa prodhoi 2 femije bukuroshe.. e vetmja gjo qe thosh nona ish se nuk kena te njejtat zakone, kalamojt do ta kene te veshtire..

emo, ta tregoj un nji shtet te globit. Ke Shallvaret para 25 vjetesh erdhi Qazimi me grune dhe 2 kalamojt dhe zune nji bodrum. Mrena 2 vjetesh familja qazimit u bo 15 veta, midis tyne nipa dhe mbesa. Goca modhe punonte fort para dhe mas dite me cunat dhe pleqte e lagjes. Icik mo vone fillun pune ene gocat e qera. Kalamoj dyngjyrsha e shtun familjen e Qazimit.Gjitha mhalla i rrespektonte. Qazimi bile privatiozi ene halet publike ke parku Rinia. Shpesh na ka nxjerre nga belaja kur nuk kishim uje dhe mushnim kovat ke halja. U shtun aq shum sa erdhi koha per zgjerim dhe Qazimi e shiti bodrumin qe tashi osht bo mejhane. Shpresoj t'mos kene qene barraket e Qazimit ato qe u dogjen.

Shef, ka ne kshu rastesh harmonie kur robt jon t'emancipu si ke shallvaret. Kshu rastesh mund t'ket ene neper shtete t'qera neper tajron. smiley

A e ma men si thoshte Gzim Kulufi?

Per ner vetem emoja ka folur per veten deri tani. c'paskemi qene mbledhur peshqit me te M te planetit. smiley

 Eeeeeejjj, shenomeni dhe mua......

Ps

Zoto, kom me t'bo nji pytje t'thjeshte, ore gjithe diten para kompjuterit rri ti mer burre, a bo no i pune tjeter, se na çmene, vetem per ty paska qen hap ky blog....hahahahaha lol

po pse mer kaq te paskan zene rruge komentet e mia? do e kemi parasysh; nuk do kesh me probleme te tilla. naten nga une, se po e filloj zgjidhjen smiley

z.r  dhe petro ninit greket i thane car bo ktu, ske pune tjeter: e di si ju pergjigj? u tha edukoj people. s'besoj se alidemsi ka kish me t'keq, e kam bindje [97.5%] se ka me ta ilustru me nji foto [ka arkiv te modh thone]. Cunat a alidemit [si ato qe jetoshnin tek shpiat pupulite e ato me flate, jane cuna persmari. vec nqofte tu impersonate alidemsit e nuk o gjenuine...lol

come on now...tek Rraca ime do me na bo quit?!! smiley smiley

-------------

Back to Kolo now se kjo o tema, nese do ishte lurkin around e te vite ke Peshku ka i here, ca pytje do ja kishim bo.  Car bo nje individ apo grup nuk pasqyron nje  histori kombetare apo si mendon nje popull.

megjithe kete, Kolo C. me pelqen per pasionin qe ka. Ka njdjenje, ka i here duket dhe si pune maveriku qe hyn n'pikiate e smunesh me i largu syte. I lexueshem-at any rate smiley

çdo civilizim gjykohet ne baze te fatit qe i  rezervon te dobteve.

Houellebecq.

Jevgjit jane situacionistët (guy debord-istët) e pare te planetit :

 

Inscription de Guy Debord sur un mur de la rue de Seine (1953)

Guy Debord "Ne travaillez jamais", inscription sur un mur de la rue de Seine (1953). Sourcing image : Guy Debord, coll. Quarto, Gallimard (bibliothèque Vert et Plume, 2008)

 

Ne Britani ( jo vetem por po e marr si shembull) kur ka filluar koegzistenca midis racave ka pasur dhune te paster racore. Jane vrare zezaket dhe indianet rrugeve, ka pasur organizma politik me karakter racist, qe kishin si qellim politik vete dhunen ndaj njerezve me ngjyre. Te mos flasim fare per Ameriken apo vendeve me me pak kulture apo humanizem...

Ne Shqiperi s'ka pasur kurre dhune kunder nje grupi shoqeror per shkak te races etnise apo gjuhes. Shteti shqiptar ende nuk njeh nje rast te vetem statististikor te nje dhune te karakterit racist dhe kurre nuk ka pasur organizma shoqerore dhe politike me prapavije te tille dhe uroj te mos kete kurre. Ketu fillon dhe mbaron muhabeti mbi racizmin dhe shqiptaret. Te keqet e vetes ?- po jemi, por te tjeret nuk i kemi trajtuar keq ne shtepine tone. Te mos duash te trazosh racen eshte gjeja me e natyrshme ne bote, kjo nuk i ben aspak racist shqiptaret, sidomos shqiptaret qe historikisht kan prezervuar racen ne mes te civilizimeve te ndryshme gjat periudhave historike. Nuk di as ndonje rast kur eshte bere nami, jane vrare njerez apo ku di une se u martua nje e bardh me nje te zi, apo anasjelltas. Shkrim i shpurres qytetbotiste eshte dhe pike. Rasti konkret eshte gjithashtu pa karakter racor, thjesht pune pronesie e interesash, por e portretizojne ne mediat shqiptare si rast racist te duken si media interesante perendimore. Budallenj hesapi.

vec nqofte tu impersonate alidemsit e nuk o gjenuine

Ajo qe njihet ne kriminalistike si "Alidemian Counterfeit" ka shqetesuar emrat me te medhenj te fushes prej shume e shume dekadash. Ka qene rasti i vetem ku Sherlock Holmes u detyrua te pranonte disfaten dhe thuhet te kete qene shkaku kryesor i doreheqjes se tij. Sepse, sipas biografeve te tij, ai ishte i bindur ne ekzistencen e nje menyre shkencore shuuuume te pamendueshme per kohen e vet, me ane te se ciles alidemsat fallco do te mund te detektoheshin ne menyre metodike. Problemi ishte se ne ate kohe Watson dhe Crick nuk e kishin zbuluar ende strukturen e ADN-se. Alidems lind, nuk behesh, pat thene Sherloku i hidheruar nga pamundesia, duke pranuar terthorazi disfaten. Ishte nje humbje e perbotshme. Sepse ne te gjitha rastet e falsifikimeve, ate te vezeve te cmuara te ruseve, te diamantit te kurores britanike, falsifikimi i mbishkrimeve te detit te vdekur, i dollarit amerikan, falsifikimi i kuadrove te Chagallit dhe i haviarit te kuq, demi ne shkalle globale nuk i afrohej atij te shkaktuar prej alidemsave te falsifikuar. Keta filluan te shfqeshin kudo, atehere kur vlera e tyre u njoh sic duhej ne arenen evropiane dhe me gjere. Katerina e Madhe mendohet qe qe e para qe i diktoi, i njohu dhe e mbante zbulimin e saj te fshehur me xhelozi te padegjuar, derisa nje dite Maria Tereza e Austrise i tha, keta qe me ke derguar nuk jane kozake te Donit, por dicka tjeter, shume me e mire... Dhe qe aty doli sekreti... ata ishin natyrisht alidemsa.

Ne kohet e sotme, menyra me e mire per te dalluar alidemsit, si nje specie qe po can nje rruge te re evolucionare te subspecies sapiens, eshte ajo e hologramit te dallueshem ne shpatullen e tyre te majte; kur kjo bombardohet me rreze gamma perziere me izotope te radonit ne raportin 85:15, duke perdorur nje pale syze te vecanta me xham sekret Zeiss, mund te shquhet nga nje sy i stervitur fjala "alidem", eshkruar ne kursiv dhe paralel me shtyllen vertebrore. Kjo metode eshte e kushtueshme dhe ekspertet e certifikuar nuk gjinden kollaj; per me teper ata pranojne ekspertiza ne kohe pritje nga 6 deri ne 9 muaj. Por siguria e analizes eshte shume e larte, e vleresuar ne 98.875%, c'ka do te thote qe ne 100,000 ekspertiza per alidemsa gjenuine, 98,875 raste jane detektim i suksesshem. Problematike jane rastet te njohur si "false positive", domethene kur i analizuari cmohet si alidems i vertete dhe nuk eshte i tille. Kjo ndodh ne 65% te rasteve  te quajtur si "False Detection" dhe qe njihet gjithashtu si "Kolona e Peste e Kohes Sone" ne literaturen perkatese. Ne ate c'ka mbetet, ne 35%-in pra, te "false negativeve", dmth kur i analizuari kategorizohet si jo alidems  dhe ne fakt eshte i tille, kemi te bejme me tragjedira, me njerez te cilet bota nuk i kupton, qe jane te parakohshem ne epokat e tyre, jane gjeninj te heshtur, te denuar te mbajne fatalitetin e botes qysh nga mbytja e Titanikut mbi shpatullat e tyre me ate mbishkrimin tashme edhe me proverbial e fetish se oret Rolex apo Omega, "alidem". Sidoqofte, perpekjet e komunitetit shkencor per metoda me te sofistikuara qe do cojne ne zvogelimin e rasteve "false positive" dhe "false negative" jane duke vazhduar ne menyre te ethshme paralelisht ne disa institute dhe qendra kerkimore, ne gare me sho-shoqen si MIT, UCLA, LHC, The Perimeter Institute e me gjere...

shume e bukur kjo, me ka pelqyer. Forumi kur kalon 100+ poste behet i cik i pakapshem per tu kape. Jo vec me lexu gjojna te pazakonshme, po harrojme dhe kur shkruajme apo ku shkruajme. Shpesh dhe c'fare kemi thenesmiley U be sebep nje post qe "shajti plakun" me scroll up and down. Phew...plakun?! Oh.

Kam qeshe shume me "alidemian counterfeit" term i vertete. Po personit qe kjo i intereson me shume, nuk i paska ra ne sy. Eh alidemso smiley si nuk te mori lemza t'pakten?!

ose nuk je autentik [si bohet ai emoticoni me gjuhe jashte?!]  Tani ose na trego hologramin, ose-ose [dhe po bohem pak si rracist ktu] thuj qe jam i ardhur o vlla.

 

p.s. thuj ishalla kete nuk e sheh Saliu, so do buzeqeshe, do mendohet, do buzeqeshe serisht, do tunde koken, do buzeqeshe dhe do thote: hm, pa, phew, fiu, terr, mjau, berr e do thote: me degjoni mue-Ali Demi nuk ka qen Burr i mir, komunist e enverist i vendosur [e di e di, jemi te mjau-t, pra] pse ja majm emrin?

le ta heqim Ali Demi dhe t'ja bajme...XXXZZZYYY

nuk po e shtyj se car Sal mund t'ja beje, pas nje tragjedie te tille, per cdo a.dems, asnje emer nuk jep ngushllim...Por kete nuk e deshirojme as ne.smiley ME sALEN si dihet. smiley Kujdes.

[p.s.2...kjo nuk te shpeton ka pytja- a je alidems i vertete? kshu ndodh kur vijme me emra refermi, lol...beje G.L. ose .N.K dhe kerkush nuk e ma men lagjen smiley]

Emi ..meqe je dhe i fushes smiley Ka dhe Jevga  Nga e gjithe literatura botrore qe ke lexuar :

Te fal sa njeh e sheh mbi dhe ....  Kujt i eshte dhuruar kaq shume per dashni ?

Dhe kush nga bete eshte bere kaq thelle per dashurine ?

Bej be per castin qe leu Bota ...Te dua !

Tani thjesht per hir te realitetit te Jevgjerve ne vendin tone . Kryesisht dhe ne radhe te pare  i dedikohet Enverit .

1.- Ai kur qe femije gjiri   ka pire gji nga nje jevge . Eshte vlla me gji me Jevg smiley

2.- Me kohen qe bombardohej Tirana mga avionet angleze , kunder Jermeneve Turiste ,ate e zune bombardimet ne rruge dhe eshte fshehur ne katet perdhese te Moskateve tek nje Jevg . Ne lagje i thonim Liza e Qymyrit . Me syte e mi e kam pare kur e perqafoi dhe e puthi ne sy te dhjetra njerezve para nje qendre votimi tek ish shtepia e Zoi Themelit  ne Tirane te Re prapa shkolles 11 janari ( I mbulofte TURPI per Jete ndyresirat qe i ndruan emrin )

Jo me kot ata i ngriten kenge ..

Te rroje enveri te rroje Partia  / qe na beri ne me shpia ..

Se dyti ...Ne rradhet partizane kishte jo pak evgjite . Nuk kishte ndyresira me bashkepunim me fashistet e nazistet . Po evgjit partizane kishte .  Kur dynden Partizanet e Leskovikut ne Korce i strehuan tek shtepite e zakarajt ( qe e perkthyer ka brenda JEVG ???? )

Ne shtepine e za Karajt ( me e madhja ne Korce ) flene Leskoviqare smiley Keshtu qe ne Tirane e kudo jo vetem qe gjeten vend per strehim , por u emruan kuadro dhe personalisht kam mik dike nga Korca (si dhe dhjetra evgjite e kurbate ) , qe ishte e studime ne HUNGARI me vitin 56 . Deri ministra harriten !

Qe te mos mbetesh " pa fakte e dokumente " smiley  fikso mire nje gje .

SHPRONESIMET kane filluar pas vitit 1948 . Ne 45 dhe per tre vjet jane shfrytezuar JO SHTEPI e PRONA PRIVATE por ambiente qe ishin ne pronesi te Pushtuesve e Krimineleve shqiptare te lidhur me ta . Dhe nje gje ASKUJT nuk Ju fal TRUALL nga trualli tjetrit .Kur i propozuan atij smiley

Te tjetersojme Librin e Regjistrimit te pronave ! Ti zhdukim nga dokumentacioni klasen e borgjezeve e krimineleve !.... ka thene  shprehimisht :

Ne asnje menyre . Aty eshte Histroia e Popullit tim !

Dhe sejcili nga ata sot qe u ka mbetur Ora ne 44 i gjeten te bardhen mbi te zeze !!! Dhe sa here te krahsosh ndonje gje me  LEVIZJE kujto nje shprehje LABE qe doli ne ate kohe .Kur dikush tentonte te bente ndonje "marifet  " i thonin  "Rri urte se ka cecua bicak " Si duket Ali Demsi ka ardhe pasi u kriju Lagjaj jo kur ka qene "prroi i hajdutit " pranej nuk e di kete shprehje smiley Ndersa Pf nuk e di qe palca e Lagjes vet ka qene Cuf karrocieri "  ( Jevg )  smiley pronari i pajtoneve qe merrte njerzit ke treni dhe cote e bite nuse si taksi ...... dhe e qu Lagje Ortodokse

Mos u merr te kam thene me te paragjykuar se mire vete por te terheqin gjithmone prapa e ne qorrsokake per hir te mllefeve personale .....dhe dokumenteve autentike te kursanteve qe kercenojne oficeret smiley !

Si per humor koloreto eshte me gjith mend emer me frymezim Jevgor . Ishalla nuk ma merr per keq  smiley

 

 

Kane nderruar emrin e shkolles "11 Janari"??

Po si e kane bere, qe iu mbette shurra, iu mbette !

Meqe ra fjala/tema, e dini ju qe dikur para disa vitesh ka qene nje ekip futbolli Rome nga Selita qe quhej "22 Marsi"

Mu desh me e pa ne net qe cer kish bo vaki ne 22 mars.

http://sq.wikipedia.org/wiki/22_Mars

paska fitu zgjedhjet partia demokratike.

per kuriozitet pashe cer ksihin shkrujt per 11 janarin.

Thoshin shprehimisht: 

1946 - Enver Hoxha shpalli Shqipërinë  Republikë Popullore dhe veten diktator.

smiley

Whatever.

11 Janari eshte edhe ditelindja ime, seriozisht e kam smiley

"U plaste qeska e shurres " thoshte Gim jevgu 11 Janars ,miku im me i mire , kur e lane pa pune !

Kam plot histori me Jevgj ...pambarimisht . Fotografi me racat me te bukura te jevgjve djhe jevgave , miqsi me te "parin " e tyre ne Elbasan me mbiemer Ademi .Kur martoi djalin me vajze te bardhe , ( isha i ftuar ne dasem ) nuk mori taksi , po beri "karshillek " me ciftin te Rrapi me ktah te Turizmit , me gjithe kolonen e dasmoreve smiley Brezin e KUQ  e kishte nja dhjete metra te gjate,  me kate e te mbushur me mijshe ....  dhe  "verdhushka " smiley

Nje nga shprehjet  me te famshme  per dashurine ndaj tjetrit , kur shkruan poezi ose flet ne proze bukur smiley eshte

"Te hengsha kercken e gojes "

Jane gje e vecante dhe une kam pas te bej me palcen e tyre .Ne Korce dhe Elbasan . "Karvanin" e Dibres nuk e kam njohur ! Kaq per sot. Nuk eshte Racizem ngjarja ndaj tyre por QENERI ose shfrehje dufi si e QENERVE ndaj njerezve kur u zene kazanin e plehrave qe u hedh kryeqeni SALI !

Ziko, jom kurioz me dit, ne nje bote ideale fare, parajsore, ku luani dhe gazela rrine e bejne muhabet mbi livadhe ndersa fluturat ndjekin njere tjetren te gezuara me "e-ka-kush-e-ka", dmth ne nje skenar te tille, si do ishte me e mire mardhenia dhe bashkejetesa jone me jevgjit. Cfare do ishte ndryshe dhe me mire?

Pys shume seriozisht. Ket gjo e boj sa here kam naj klient qe nuk e shpreh mire ate qe do t'i beje modelimi statistikor qe kerkon - shume here robt vertet qe nuk e din cer dun - edhe e pys me ket qasje: sikur modeli te ishte perfekt, cer do te zgjidhte ai per ty?

Tani po ta them me pe te verteti pavaresisht se nuk jam flutur smiley

Jane nje shtrese e Popullsise sone qe per njemije e nje arsye ashtu si Veriu i Shqiperise jane njerez , pjese e shqiptarise por te Prapambetur . U be nje plan integrimi i tyre duke nisur nga ajo qe i "disiplinonte " me shume .STREHIMI ose ditja e vendndodhjes ! U perkrahen , u miqesuam , filluam dhe krushqi . Pati nje integrim mahnites pas 68 te races se tyre ne shoqeri . Ben hesap "elita e Korces " matej mire kur fliste me ta si Mjeke , Mesues etj ! Kishte dhe gjobe 100 lek te vjetra po ti thoje njeriu EVGJIT smiley Por nuk ishte e nevojshme . Mbeti si nje shprehje e nje zemerimi ekstrem ose ne afinitet thjesht per humor . E pranonin me gjithe zemer ! Hynim e dilnim ne shtepite e njeri tjetrit , pinim e kendonim !

 Eshte Koha e Haleve e Qenerve qe lehin podiumeve e foltoreve te Parlamentit per Lirite e Individit . Prandaj krijohen edhe shperfytyrime absurde e rikthime ne shekujt nga ka dale kjo shtrese Intelektuale sot qe ka ne krye e frymezues nje SUPER Evgjit te ndyre , grabites , vjedhes e vrases te karvaneve te shekullit te 16 . Kam bindje absolute me aq sa e di historine e tyre , se  Jozefina eshte kaurke Evgjitke , por e peshtire ose sfarciato qe e tregon shpirti saj Super Servil e i nenshtruar ndaj  te fortit , cinike dhe arrogante kur ka Pusht-in ne krah .

Ndryshe nga jevgjit me tipike te njohur ne Shqiperi si " lako " Xhemali apo Pata po shtoj edhe Selim Bardheti ,qe kane ne damar karakteristiken dalluese me te spikatur te Jevgjerve miresine , humorin , kengen dhe dashurine ! Prandaj them se nuk eshte Racizem i te "bardheve " ose shqiptareve . Eshte nje sulm langojsh gjahu nga ata qe perdornin bajraktaret qemoti . Sot k/Langoi leh e vret , sipas rregulloreve te Bulevardeve e pse te mos te djege ca "kasolle jevgjrish "  kunder nje popullsie qe me te vertete jane Race tjeter por qe do kujdes kur te na klasifikosh ne si raciste sepse nuk na perfaqesojne ca  zagare qe i ndersen pushteti i Kusareve te Sali Hajdutit per kushedi cfare aferash te pista qe fsheh !! Prite kur te urdheroje Policine e " te gjeje autoret " te asistoje ne ndonje "dekorim " jevgu , dhe ndoshta te urdheroje kaurke evgjitken e Parlamentit per nje "seance" llapaqensh !

Je i mprehte ti chene e kap, po te mendohesh pak me shume.

@ Plaku me siper.

Ben nje gabim kur flet per racizmin dhe camet. Ajo me camet quhet krahinizem dhe jo racizem,(tropojanet sot) pasi qe camet jan shqiptar dhe si shqiptar kan ardhur dhe kan ndenjur ne shtetin e shqiptareve, qe eshte shteti i te gjitheve pa dallim krahine, dhe per te cilin pa dallim krahine jane perpjekur te gjith shqiptaret si race. Per tragjedine came ka derdhur lot e gjith shqiperia pasi iku nga trungu kombetar nje nga krahinat me pjellore, me te bukura dhe historike.

Tani tjetra, nuk shoh asnje arsye per ndjenjen  anti-came vecse VET RUAJTJEN kompakt te komunitetit cam. Vetem duke u ruajtur komuniteti cam mundet nje dite te shlyhet padrejtesia historike ndaj shqiptareve ne Greqi, perndryshe ti themi pergjithmone lamtumire Camerise, dhe te ngelemi kokulur perpara grekut, e veshtire shume vallahi. Shteti shqiptar vertet i diskriminoi camet duke i mbajtur larg pozicioneve vendimarrese etj, por ama ju dha punet me te mira nga punet e krahut, ju dha peshkimin ne vlore dhe i la ne lagjet e tyre, pikerisht te ruhej kompakt komuniteti. C'arsye tjeter mund te kishte Laberia te kultivonte ndjenja krahinore kunder cameve? Laberia dhe Cameria historikisht kane qene dy krahina shume te lidhura duke filluar qe nga folklori dhe deri tek luftrat qe kan bere se bashku. Mjafton te shohesh qe kenga labe i ka qare gjithmone tragjedive came. Pra pike muhabeti qe mos ta zgjasim kot, Camet duhej te ruheshin kompakt si komunitet, dhe shyqyr zotit qe deri ne nje fare pike kjo u arrit, me yshtje apo pa yshtje nuk e di, por une besoj me yshtje nga lart. Ne vitet 90-te kur Shqiperia u hap Greqia nuk e ka pas fare friken e Cameve, hic fare, dhe e di perse? Sepse nuk besonte qe ne Shqiperi te kishte akoma nje komunitet kompakt camesh qe nje dite do te kerkonin mbrapsht tokat e tyre. Shiko camet ne Turqi qe kane qene te lire dhe te padiskriminuar, cfare kane bere qe te rifitojne tokat e humbura apo te vene drejtesi per paret e tyre?

 

nuk e di nese plaku ka folur prape, pasi jane bere shume poste, por nese i referohemi plakut te 13 Mar 2011 - 8:41pm [postimit te tij te pare] nuk mund te themi qe ai lidhi racizmin dhe camet. Aspak.E ka thene kete mese nje here. smiley

Ky eshte nje korrigjim miqsor,smiley pasi fjala/eksperienca a plakut ja vlen te degjohet. Po te te keqinterpretohet Dhe kjo atehere...

Por, nese plaku ka thene rracizem-camet etj...ne nje postim me poshte qe nuk e kam pare, kerkoj te falur ne advance.

Ai foli si gjoja me eksperienece ne kete temen e racizmit meqenese eshte cam. Kjo puna e racizmit eshte degjuar disa here nga camet prandaj edhe e them, se eshte nje budallek me brire. Duhet bere diferenca midis krahinizmave dhe racizmit. Edhe ne qofshin shqiptaret racista nuk ke si vjen ne kete konkluzion thjesht nga pikpamja e camit, nuk e di nese u kuptuam... se ska lidhje fare si muhabet.Shqiptaret nga jevgjit kan ndryshim etnik dhe racor, kurse midis vetes mund te kene vetem ndarje krahinore, se jane nje etni e nje race.

 Ols, e di sa romane jane bere,  per  nje si ajo mo gas?

Eh! Sa "gaxhojve",  ju ka ngrene koken, "lekure hurmaja", me sy bojqelli...!

 

Majlinda ajo lypsja qe rrinte perballe xhamise  kshu thoshte"kush eshte me i mire fiku zi apo fiku bardhe"smiley

Ja keta jane jevgjit, qe punojne dhe e nxjerrin buken me djerse, qe jetojne dhe gezojne sipas menyres se tyre, duke u kenaqur me pak.....

Sherbim Limuzine ne det.....

 

Ne gare me kohen......

 

 

Ata janë ndoshta çifti me moshën më të vogël në Shqipëri. Ajo quhet Floresha dhe sapo ka mbushur 13 vjeç, ndërsa ai mban emrin e një artisti të njohur në Hollivud. E thërrasin Çaknorris Mustafai dhe është 14 vjeç. Që nga gushti i këtij viti banojnë të vetëm në një shtëpi private në lagjen “5 Maji” Elbasan. U njohën, u dashuruan, u fejuan dhe u martuan si të gjithë çiftet e tjerë, ndonëse ligjërisht të pacelebruar. Njohja dhe lidhja 
“U njohëm kur ishim në shkollë. Unë shkoja në shkollën 
“Xhaferr Kongoli”, ndërsa ai në shkollën “Qemal Haxhihasani”. Më kishte ndjekur disa herë nga pas. Por unë i fshihesha gjithmonë. Një ditë më ndaloi në rrugë dhe më tha
“të dua dhe më pëlqen të martohem me ty”. Unë i thashë që të vinte të më kërkonte në shtëpi. Isha dhjetë vjeçe kur më propozoi”, tregon Floresha. Burri i saj bëhet xheloz, tenton ta ndalojë, e qorton, madje edhe e kërcënon. Por ajo kënaqet dhe qesh, sepse i pëlqen t’i kujtojë çastet që kanë kaluar para fejesës bashkë.
Çaknorris Mustafai ka një shtëpi të madhe, aq sa ai dhe nusja duken si kukulla brenda saj. Shtëpiaka korridorin e madh, kuzhinën, dhomën e pritjes dhe dhomën e gjumit. Më e kompletuar duket dhoma e gjumit. Brenda saj ndodhen të gjitha 
takëmet e një çifti të vërtetë. Të vegjlit janë të destinuar ta përballojnë të vetëm jetën. Prindërit e tyre janë emigrantë në Greqi. 

Jeta e çiftit
Jeta e të miturve nis që herët në mëngjes. Ajo rregullon krevatin dhe fillon nga punët e shtëpisë. Pasi lahen dhe pastrohen, hanëmëngjesin bashkë. Në orën 8 Çaknorris niset për në punë. Merret me tregti rrobash. Rrobat i sjellin prindërit nga Greqia. Pasi mbaron punëte shtëpisë, në treg shkon edhe Floresha. E ndihmon të shoqin të bëjë pazar, të dijë të flasë me klientët dhe të bëjë llogaritë. Shesin deri 
në orën 15:00, kohë kur mbyllet edhe tregu. Floresha ka kohë të lirë mëson edhe abetaren, për të mos qenë analfabete. Pas një dite të lodhshme burri shtrihet në krevat dhe nusja pas tij.

E ardhmja
Dashuria duket shumë e fortë.
“Gjatë kësaj kohe e kam dashur shumë Çaknorrisin. Ai është çapkën. Unë e
kuptoj që më do, ndaj i vij nga pas dhe ia plotësoj të gjitha tekat”, thotë 
Floresha. “Kur të mbush 16 vjeç, duhet të lind fëmijë. Jemi të pacelebruar, por pa problem. Në këtë moshë unë duhet të lind, ndryshe Çaknorrisi edhe mund të më lërë, nëse nuk bëhem nënë. Pavarësisht moshës, unë ndjehem një grua si gjithë të tjerat dhe më pëlqen të administroj burrin dhe shtëpinë”.

patrioto, prit te t'kujtoj nje:

eshi na rovena, kuri kuri,

eshi na rovena....

smiley

 

 Po kjo...

Raamoo, 

Ramo, ramo, eja ti

se bashku jene me kalu

Ramo...

 

paske harru shum, do jete shprish gjaku i alidemit me shume gaxhinj, duket:

porsa dola nga shtepia

m'arrestoi policia,

a me do apo s'me do-o

o-o-o, Ramoooo...

Ramo,

Ramo, Ramo e-ja ti-i,

ma jep doren-o me kalu-u,

se dashnorja m'ka tradh-tu-u...

etj etj etj... ja kjo eshte kenge, tha Bert Ndrenika. Sikur t'na e kendonit kete kenge.

jo jo, tha Maria (Margarita Xhepa) po ta kendojme, kemi frike se njerezit, do te fillojne te vrasin veten edhe ketu..smiley

 Epo moshe e thyer neve, edhe na jane prishur trute...

I pakapshem, po ta zbres ketu komentin se siper hollohet shume.

Ne pergjithesi mua me vjen keq kur njerezit e ndiejne veten te fyer, qofte edhe pak, nga ato qe them une. Cka s'domethene qe te ndjeret i fyer duhet te kthehet ne shantazh per bashkebiseduesin.

 

Duke iu kthyer M. Foucault:

F. i kundervihet konceptit modern te pushtetit institucional e juridik dhe thote pak a shume qe nje filozofi politike nuk duhet ndertuar më mbi çeshtjen e sovranitetit (ligji dhe denimi). I duhet prere mbretit koka, thote ai.

Kesisoj M. F. aplikon nje kendveshtrim dhe analize nga poshte, "nga perspektiva e bretkoces". Ekzaminon jo thjesht "pushtetin sovran" qe vjen nga lart dhe ushtrohet perposhte, por mikro-pushtetet, te cilat veprojne ne nivelin e se perditshmes. Ekziston nje raport forcash ne te gjitha nivelet e shoqerise dhe shfaqjet e se perditshmes: ka kudo nje tension pushteti.

 

 

Lidhur me ceshtjen e romeve: shoqeria bashkekohore, ajo me e zhvilluara, perendimorja pra, ngrihet mbi skemen e dobise qe vjen nga puna. Ideja me e shitur ne Perendim eshte qe sa me shume te punosh, aq me shume te mira materiale mund te gezosh. Dhe sa me shume te mira materiale gezon, aq me i lumtur je, dhe po ashtu aq me ne rregull me Etiken e pergjithshme. Cka ne fakt eshte nje e vertete e dyshimte, qe ngrihet mbi shenjterimin e materiales.

Ne kete kuptim, nje grup shoqeror i cili nuk ngrihet ne mengjes (perdite, gjate gjithe jetes) e te shkoje ne pune, te konsumoje e te vishet ne te njejtat dyqane, te bleje shtepi e te kontribuoje ne mekanizmat e tregut, (sic e kerkon skema jone e jetes), ky grup shoqeror eshte i demshem, terroristik per modelin qe na shitet si me i miri.

E thene banalisht: te gjitha nivelet e pushtetit (ekonomia qe kthehet ne moral shoqeror) nuk jane hic te interesuara qe shoqeria te infektohet nga virusi i parazitizmit (sic!). Ne fakt te mjafton nje pauze reflektimi per ta kuptuar qe rendja drejt pasurimit eshte thjesht qesharake kur mendon qe jeta eshte e perkohshme dhe duhet jetuar sa me ploterisht... Ne kete kuader pra, morali shoqeror ngre mekanizmat e vet mbrojtes perballe "elementin korruptues". Dhe qe ketu nisin e marrin rruge rrefenjat mbi romet qe rrembejne femije, qe (cfare skandali!!!) nuk punojne, qe e kane mendjen tek ahengu, qe lypin, qe vjedhin.

 

 

Ah po: Besoj se ti e kupton qe Pushteti per te cilin flasim eshte nje superstrukture shoqerore (pervecse nje ide ne leter). Flasim ne rangje konceptesh, si me thene "karrigia" qe eshte "te gjitha karriget qe kane ekzistuar - me shumellojshmerine e tyre - dhe jane perfytyruar ne te gjitha koherat". Ketu duhet te hapim kapitull me vete, por s'kam as kohe, as durim.

Shpresoj te kem qene e qarte. Ne pergjithesi jam kunder banalizimit te gjerave neper blogje.

Te kuptova qarte.  Une e shoh pak me ndryshe.  Nuk jam i sigurt nqftse kjo lloj shkolle te menduari mund t'i aplikohet marrdhenieve te shqiptareve dhe romeve, dhe shoqerise Shqiptare ne pergjithesi. 

Ne fakt replika ime rreth Pushtetit ishte per Lirken, e cila kishte shprehur kendveshtrimin e vet personal mbi komunitetin e romeve.

Natyrisht edhe ne marredheniet e shqiptareve me romet kemi nje tension pushtetesh, veçse duhen dy analiza te ndryshme per dinamikat e pushtetit lidhur me romet nen Regjim dhe sot.

Rendesi ka qe u kuptuam bashke.  Tema eshte mjaft interesante per t'u debatuar, por mendoj qe duhet t'a leme per here tjeter.

 Fin, me duket se po ja fut kot (mendimi im ky)

Ti komenton:

Lidhur me ceshtjen e romeve: shoqeria bashkekohore, ajo me e zhvilluara, perendimorja pra, ngrihet mbi skemen e dobise qe vjen nga puna. Ideja me e shitur ne Perendim eshte qe sa me shume te punosh, aq me shume te mira materiale mund te gezosh. Dhe sa me shume te mira materiale gezon, aq me i lumtur je, dhe po ashtu aq me ne rregull me Etiken e pergjithshme. Cka ne fakt eshte nje e vertete e dyshimte, qe ngrihet mbi shenjterimin e materiales.

po çka eshte kjo qe na thua? Kjo eshte nje shoqeri konsumi, nje shoqùeri, qe vertete e ka bazen tek puna, si fillim, por thelbin e ka tek konsumi, thene ndryshe te harxhimi i prodhimit, per te prodhuar, perseri, e perseri, si perfundim, per te fituar, e perseri per te fituar. A ka gje te keqe ketu? Jo ska aspak te keqe per pasuri materiale, por ka nje te keqe, se ka edhe nje shrytezim me te madh te resurseve humane e fizike, ç'ka po na shpie ne bjerrjen  e resurseve fizike te botes.

Ne kete kuptim, nje grup shoqeror i cili nuk ngrihet ne mengjes (perdite, gjate gjithe jetes) e te shkoje ne pune, te konsumoje e te vishet ne te njejtat dyqane, te bleje shtepi e te kontribuoje ne mekanizmat e tregut, (sic e kerkon skema jone e jetes), ky grup shoqeror eshte i demshem, terroristik per modelin qe na shitet si me i miri.

Dhe ketu, per mua perseri, e 10 fare. Sepse, sipas paragrafit te nenvizuar nga ana ime, ti ja fut kot, pasi asnje njeri nuk ka thene se ky eshte modeli qe keni per te zgjedhur. Jo, nuk eshte ky modeli me i mire, por ky eshte modeli me human, ku njerezit, nuk kane nevoje te hane njeri tjetrin, per te patur me teper perfitim, te paharxhueshem nga disa breza gjenetike, por e jetojne jeten pa PC, apo interrnet, por me nje dopio raki dhe dy koqe ullinj dhe nje koker hudher dhe qe me pas ja marin kenges. A i them une jete kesaj? Me kutin tim jo, por nuk mund ti kritikosh ata per zgjedhjen qe kane bere.

E thene banalisht: te gjitha nivelet e pushtetit (ekonomia qe kthehet ne moral shoqeror) nuk jane hic te interesuara qe shoqeria te infektohet nga virusi i parazitizmit (sic!). Ne fakt te mjafton nje pauze reflektimi per ta kuptuar qe rendja drejt pasurimit eshte thjesht qesharake kur mendon qe jeta eshte e perkohshme dhe duhet jetuar sa me ploterisht... Ne kete kuader pra, morali shoqeror ngre mekanizmat e vet mbrojtes perballe "elementin korruptues". Dhe qe ketu nisin e marrin rruge rrefenjat mbi romet qe rrembejne femije, qe (cfare skandali!!!) nuk punojne, qe e kane mendjen tek ahengu, qe lypin, qe vjedhin.

 Kurse me ket i ke vene kapelen gjithe diskursit tend.

Tani te kuptova sarkazmen tende. Paske qene pak hermetike Sorry per moskeqkuptimin...

Kurse une them qe duhet ta mendosh pak me holle perpara se te te duket qe une ia fus kot. Te lutem te fusesh ne llogarite e tua jo thjesht vendet e Europes se pasur dhe Shqiperine, por edhe Shba-te, pjesen me te madhe te vendeve te Afrikes, Kinen dhe Japonine.

Nese pastaj do te jesh ende i mendimit qe modeli qe kemi zgjedhur qenkesh "modeli me human, ku njerezit, nuk kane nevoje te hane njeri tjetrin, per te patur me teper perfitim, te paharxhueshem nga disa breza gjenetike", une s'do ta hap gojen.

po mendoja njedizaj, kush i ben me shum dem nje shoqerie kaukaziane, fukoja i papertypur (theksi mund te bjere kudo) apo jevgjit? Filozofia apo sfida reale? Me sfide nenkuptoj ngasjen e shumefishte te tipit anselmo e lothar. Mos valle jevgjit na erdhen per te na vene ne prove? sakaq, ne kete pike me fanepsen krahina qe s'kane asnje jevg, si skrapari psh, ku punet nuk se jane me ne rregull.

Hem, a s'eshte ne nje nivel hipotetik me kete edhe pyetja: si do kish qene bota sikur europianet te qene mjaftuar me kontinentin e vjeter dhe te mos i kishin zhdukur indigjenet?

nuk ma mban. dmth, no answer here... smiley

ps. duhet te porosis ca parzmore te trasha celiku nje here ... smiley

pps of the next day: Fin, lidhur me argumentin siper fare, po citoj prof. Cipolla (Carlo) ne librin "historia ekonomike e popullsise boterore":

There is no doubt that industrialization brings with it an extraordinary improvement in the average material standard of living. It is not to be supposed from all this that the industrial world must necessarily be a good one. There is nothing in the mechanism of the spread of the Industrial Revolution which guarantees a priori that the material result will be used for good ends. Unless mankind makes an enormous effort of self education the possibility that the Industrial Revolution may eventually come to represent a disastrous calamity for the human race cannot be altogether excluded.

Fin, edhe kete: rekomandoj shume fuqimisht punimin qe vijon:

http://unesdoc.unesco.org/images/0007/00...

Emrat qe kane kontribuar ketu i bejne goxha nder rodit tone njerzor (mes tyre ka denjuar te vije dhe te flase edhe saint Ronald Fisher, imagjino!).

Fisher believes that

human groups differ profoundly in their innate capacity for intellectual and emotional development and concludes from this that the practical international problem is that of learning to share the resources of this planet amicably with persons of materially different nature, and that this problem is being obscured by entirely well intentioned efforts to minimize the real differences that exist.

Tani, megjithe joshjen e paperballueshme per "me nder" korrektese politike, kur emra te tille si Fisher apo Watson hedhin ne tryeze teza te ngjashme, te pakten nje cast reflektimi iu duhet dhuruar, sa per fairness dhe perfitimin e dyshimit.

S'e vras hic mendjen per te qene ne rregull me korrektesen politike. Por ka dy pika te forta qe s'mund te anashkalohen tanime:

1. Fakti qe nje pjese e globit eshte qindra here me e zhvilluar se pjesa tjeter, pavaresisht pasurive qe zoteron ne token e vet.

2. Fakti qe globi (saje teknologjise) eshte gjithnje e me i vogel.

Kjo don te thote qe mundesia qe nje indian te shohe sesi jeton nje europian, bashkekohes i vet, dhe te doje te jetoje si ai eshte gjithnje edhe me e madhe.

Para ca javesh ne tv italian po jepej nje emision kushtuar nja dy lokaliteteve historike ne veri te Italise. U fol per nje ngrehine zoterinjsh (fisnike te zones) dhe u analizua arkitektura e baneses dhe funksionaliteti i saj. Zoterinjte, tha drejtuesi, banonin larg nga pjesa e sherbyesve: "Sherbetoret s'duhej kurrsesi ta shihnin se sa shijonte djathi i shoqeruar me dardhet".

Sot zoterinjte nuk banojne dot larg sherbetoreve dhe sherbetoret e dine sa shijon djathi me dardhe. Ketu pastaj mund te diskutojme nese ka dot nje qellim a priori teknologjia dhe deri ne c'mase ajo duhet bashkeshoqeruar me zgjedhjet jetike.

Fut ne llogari edhe konceptin e se vertetes per te gjithe: a eshte e nevojshme? a eshte e menaxhueshme? cilat jane pro dhe kunder?

duke ecur ne nje pjerresi te rreshqitshme, ku poshte ka shume shkembenj me maja te mprehta me nje mineral te forte qe quhet "cinizem" me formule te ngjashme me THC, C34H56O12 smiley , dua te them qe processi i edukimit te njerzve me ndergjejgje shoqerore duhet te permbaje edhe objektivitetin e pabarazise si dhe menyren per t'u mare me te. Jo me kot, nder 11 pikat-porosi (nje me shume se Moisiu) qe Bill Gates iu tha studenteve (edhe Billi, si Moisiu, nuk i kish te vetat keto e? por te degjuara), pika e pare ishte shume e thuket: "The world is unfair. Get used to it." Konflikti mes aftesive individuale dhe te atyre te grupit ku perket, them se do perbeje edhe per shume kohe nje baze te drames njerezore. Kujto ketu sa e sa shqiptare te cilet cilesohen ne baze te vecorive te grupit, qe si kemisha te hekurta vrasin ato individualet, kur keto rrine shume ngushte ne ate kornize, kuptohet. Dhe perceptimi (qe eshte "realiteti", fatkeqesisht) i vecorive te grupit ndjek ligjesi krejt te tjera dhe shume tekanjoze krahasuar me perceptimin e vecorive te individit.

Shume mire qe me vjen ne shteg, por kam frike se ti vijon te mendosh qe etika ime eshte produkt a priori, i induktuar ideologjikisht.

Si mendon: pse nje pjese e se djathtes (pavaresisht se boten e koncepton te pabarabarte) ka nisur te preokupohet qe vegjelia te kete nje minimum jetik sa me dinjitoz?

Po! Per arsye aspak morale, por kryekeput pragmatiste. Qe ne fakt mbase eshte instinkt i ruajtjes se klases. Pra, i kthyer ne fushe te darvinizmit (te nemur) social, ketu nuk kemi te bejme me "pershtatje ndaj rrethines", por me rregullim te rrethines per ta bere pak me te pershtatshme per vijimin e species (dmth klases). No conspiracy theory here, though. Just a modus vivendi i "illuminateve" atje lart.

As une s'mendoj per teori konspirative, jane thjesht emra u veme ngjarjeve mbasi permbushen, por besoj se bie dakort qe "rregullimi i rrethines" po behet nje sfide gjithnje e me e komplikuar, po aq sac gjithnje e me i komplikuar po behet nje perkufizim i fjales "mireqenie". Them se ne kete permblidhet konflikti me i mprehte i koheve tona.

Si mendon: pse nje pjese e se djathtes (pavaresisht se boten e koncepton te pabarabarte) ka nisur te preokupohet qe vegjelia te kete nje minimum jetik sa me dinjitoz?

Fin, me sqaro paksa rreth kesaj pyetje se cfare kupton me "ka nisur"!

I referohesh kohes kur nisi procesi apo mendon me te vertete qe ky proces ka nisur ne te tashmen?

Ne fakt kur thashe "ka nisur" e kisha konkretisht fare, ne vendin ku jetoj. Cka deshmon per nje mentalitet primitiv ne nahijen e Apenineve. Po jam dakort me ty qe ne vendet me largpamese ka nisur prej kohesh.

OK, a mund te biem dakort te dy qe  ajo qe ne rendom quajme civilizim dhe perparimi i tij ecen ndryshe sipas specifikave te vendeve perkatese?

Natyrisht. Une s'kam thene gjekundi qe njerezit jane te barabarte. Ata duhet te jene te barabarte perballe nje ideje humaniste, sic dikur thuhej qe ishin te barabarte perpara zotit.

Ndjese per nderhyrjen ne kete dialog interesant, por thjesht nje dicka per shën-on: dokrra "me nder" eugjenike.  

smiley

smiley

........

smiley

emo,  s'u besoj verberisht emotikoneve, mos me thuj qe u merzite tre here, e nje here as fjale e as emotikone s'gjeje dot smiley

Mendimi yt per xhaxhin, mendimi im per xhaxhin.  Shume e thjesht smiley.

mire.

nuk e di si e trajton Fukoja (apo Fukoi?) mardhenien pushtetare njerezore, por me veglat (dhe autoret) me te cilet e shoh (njoh) une boten, pushteti me rezulton nje ndryshore e diferencueshme, ku niveli atomik i tij eshte lufta qe ben njeriu brenda vetes; keni degjuar kur thone qe me e veshtira eshte te triumfosh mbi veten? - nje fragment shume interesant i luftes per pushtet ky, me duket. Eshte pikerisht si energjia e pafund qe mbahet ne nivele te atilla te differencuara te lendes. uniteti i botes strikes again.

Dhe te mendosh qe ne fakt "reale" gjeja eshte vetem aty poshte ne te atilla nivele, ne shfryrjet gjithe mllef kunder karrocierit te komunles se eshte jevgjit, ne talljen reale me jevgun qe kur pati leke bleu kos dhe jo bide etj etj. Te tjerat me pas, keto punet e ngjizura ne nivele me te larta, jane thjesht abstragime si dhe - ver vesh - processi i vetishem i integrimit mbi te differencuaren qe u tha nje cike me siper. Dhe si i tille, si integrim pra, ne fakt si nje mohim i mohimit, e sjell gjene ne nje tjeter nivel, me lart se ai i pragut te shtepive perdhese ku flaket shprehja "evgjit muti", apo me lart se shpulla pas qafes dhene Gezim Kulufit ne autobuzin "e uzines" ne mengjeset gjithe sklepa dhe kafe elbi...

Finisterre

Po duhet te kete konspiraci moj xhan qe te jene punet ashtu sic na i shtjellon ti, apo me mire sic na i shtjellon Foucolt por qe i beson dhe papagallon ti. Tani puna eshte se pervec materializmit ka edhe kulture, qyteterim, lidhje racore, shoqerore, krahinore e farefisnore.

Jo e ke gabim, por s'kam ndermend te papagalloj me tej Foucault.

Hmm, nje lloj pasigurie qe me lindi befas po me ysht te sqarohem se per cilin Fuko po behet fjale ketu.

A eshte fjala per Fukone qe shiste leukoplaste te perdorur te cepi mes rruges se "fushes se luleshtrydheve per gjithnje" dhe rrugices "ketu, atje, dhe kudo"? Ky ishte martuar me nje grua nga Kili nga e cila kish mesuar vetem fjalen "kaliente". Ngaqe nuk dinte fjale tjeter ne kiliance, dhe ngaqe e donte shume gruan e vet dhe donte t'i fliste ne gjuhe te saj, e sillte dhe e rrotullonte muhabetin qe vec ta thosh ate fjale te vetme qe dinte. Psh kur ajo i fliste per llojin e bukes qe kish marre ne dyqan dhe lavderonte shume buken cifute te thekres pa fara, ai i thoshte, po e dashur, ke te drejte, ashtu eshte, pa le sa shijon kur buka e thekres eshte e sapodale nga furra, e fresket, e ngrohte... dhe ketu ndalte pak, sepse po i vinte casti i lume, bente tri pika pushim frymemarres, dhe thosh: "kaliente", duke e perkedhelur fjalen me dhembet e pare dhe me buze, sikur ajo te mos ish fjale, por... nejse, po ne disa raste e kish edhe me kollaj, pasi me sinqeritet i thosh, ne caste te caktuara sidomos, qe "je shume hot, e dashur", por edhe aty ku fjalet dalin jo nga mushkrite, por nga me poshte tyre, nga barku dmth, nuk e linte t'i shpetonte rasti, je shume kaliente i thosh... gje te cilen ajo kurre nuk mesoi ta pertypte dhe vleresonte sic duhet.

Apo eshte fjala per ate Fukone djalin e vogel te samarxhiut Ramazan, ngjitur me berberanen e Lomit, afer shkolles Nje maji dhe Ali Demi, diku afer shkolles se guzhines, i cili vendosi te mos ndjeke me zanatin tradicional te Fukove ne fjale, pra berjen e samareve, por donte te manaxhonte, sic i pelqente te thosh, nje tjeter profesion, bojatises kepucesh. Ishte shume i bindur ne kete, e quante largpamese, pasi numri i gomereve nje dite do pakesohet, thosh, kur te gjithe ngulnin kembe per te kundertetn, pra qe gomere ka patur gjithnje dhe gjithnje do kete me bollek. Jo, kundershtonte ai, flitet per nje lyerje te re kepucesh, me baza kimike, kimia e bojrave dhe e furceve perkatese do beje cudira, jetojme ne kohen e spektaklit etj, gje qe i shastiste gjithe degjuesit dhe ose i bindte qe dic kishte ai djale, ose i bindte ne ate qe ai ishte koplet i currufjasur. Hipoteza e dyte fitoi me ne fund kur ate e gjeten te helmuar me boje kepucesh, afer nje gote plot me limonate te perzjere mango dhe papaja, nja ngaterrese fatale kjo per disa, e jo per disa te tjere, te cilet thoshin se ai kish zgjedhur nje vdekje sa me te afert me Ferdinandin e Shvejkut, jo duken, princin e austrise, ate tjetrin dmth.

smiley Ka edhe nje Fuko tjeter, me theksin tek u-ja. Ne italisht i thone keshtu ketij.

Ahaa... Fukoja me theks te u-ja. Po ai eshte tjeter gje fare, nuk ka te beje me keta qe theksin e kane te o-ja. Fuko ne fakt nuk eshte emri i tij i vertete. Eshte histori e gjate puna e nofkes se tij. Dikur te gjithe i therrisnin Misha, me gjase ngaqe e quanin Mihal, por edhe Hamdi, varej nga shoqeria. Ky vinte per vizite tek Nukja, jevgu Nuri me theks te i-ja, dhe luanin bashke, bubrronin neper lagje, si femije te levizur qe ishin. Benin ndonje zarar te vogel si vjedhje kumbullash apo ndonje veze neper kotecet e lagjes, me te cilat shkonin tek Nadirja dhe i kembenin me hashure. Une do te te jap hashure sa te duash ty, s'ke nevoje me vjedh neper kotece, i tha nje dite i ati i shokut te vet, Nukes, nqse do pergjosh se kush vjen e i vershellen Lides, (motres se Nukes) poshte te penxherja. Apo kush  con shenje me pasqyre dhe diell. E ben dot? Ketu filloi tradhtia e Mishes, sepse pas nje hezitimi te shkurter, ai pranoi. Askush nuk mund te rezistoje per hashure, dhe proponimi i te atit te Nukes ishte edhe me joshes se "indecent proposal"; Misha filloi spiunimin... asnjeri nga metonjesit qe vinin te lagjia nuk arrinte dot gje me Liden, ngaqe planet prisheshin, kolona e peste, Jagoja etj etj ... me pas njeri nga keta qe vinin poshte te parvazi krijoi kengen "lagjes tate u ekspozova, me ty lida s'pefundova". Nje dite u mor vesh kush e bente procken. Po ti qenke "fuks"! kishte thirrur Lida gjithe zemerim, e nisur nga gjermanishtja per dhelpren. Misha ia plasi te qarit. Ate llaf s'ia kish thene njeri. Lides i edhi keq - ne fakt vlerat e aksioneve te saj qene rritur shume qe pas hitit "lagjes tate" - dhe nuk i tha me fuks, por me perkedhelje e ngushelloi "po mos qaj, o fuko". Dhe ashtu i mbeti.

S'ka patur faj "fuko" me theks tek u-ja, se kush nuk korruptohej nga ato hashuret qe zinin nje si cipe kur ftoheshin? Pale kanella persiper! Po kokrra e grurit kur te plaste mu nen dhembin e qenit?

Hashuret e çerrllekut tim kane qene ato tek Bufeja pas Ministrise se Jashtme smiley . Kush e di sa "fuko" Lidash kishte aty.

P.s. Per ta lidhur me temen: endrra e nje vere ka qene te me shponte veshet kurbatka e rrugices. Kusherira me e madhe me pat thene qe plaka ta bente tulen e veshit me raki dhe hisell perpara, digjte gjilperen mbi flake dhe ta shkonte veshin me pe. Babi im me tha "ne asnje menyre" dhe mbeta pa vathe peu qe rrotulloheshin qe te mos zinin mish.

Dikur te gjithe i therrisnin Misha, me gjase ngaqe e quanin Mihal, por edhe Hamdi, varej nga shoqeria.

Tani po e kuptoj edhe une se nga vjen metamorfoza e Neimit ne Henri. smiley

Racizmi nuk eshte karakteristike vetem e shqiptareve. Edhe ne vendet me demokratike te botes egziston. Bile edhe ne racen e zeze , apo me origjine afrikane, si thuhet ne USA

 Si do ta interpretoni faktin qe ne USA, gjate zgjedhjeve presidenciale te Nentorit 2008 vota ishte e ndare:

Raca e bardhe votoi kryesisht sipas preferencave: Republikan apo Demokrate, ndersa raca e zeze totalisht per Obamen.

- Raca e bardhe 45% votuan per Obamen

- Raca e zeze 95% votuan per Obamen 

Ne kete kend veshtrimi , edhe raca e zeze eshte treguar raciste...

E di , do thoni qe ishte nje precedent historik e bla bla bla...Mirpo fakti mbetet fakt...

Me vjen keq per Fin po me cdo KUSHt kush ka mundesi te bjere skecin e S.Sallakut " Jam parimor " Se si nga leximi gazetes ne rruge , bien TUC qe nga Fukoi ( i Lavjersit ) deri tek " Te hengsha kercken e Gojes "  smiley Franc Ferdinandi .

Fin mos vazhdo me ...Te Lutem . Ne teresi je mjalt . Nuk mund te perfytyroja KURRE qe te shihje ne nje prurje kaq filososfi si kuakkuarakkuaku . Dmth te filosofoje  sec ndien bujku ,  po te te tregojne ngjyren e grurit ! Deri tani nuk ke cfaqur shenjat e hardallosjes qe te zbulosh gjera te mBeDhAjA kur tjetri ha fasule ! Lere ! Thjesht lere !

ja nje per qejf tat smiley ..... por qe i pershtatet prurjes sepse ka pak ngjyre ne rreshta.

Rrofshin xhepat o leckamane

Rrofte koke e bere troke

Rrofshin grate dhe klyshet tane

Ulerini amin o shoke !

 Cdo individ qe lind ne rep te shqiperise eshte shqiptar po aq sa cdo njeri tjeter, qofte ky bjond, rom, homoseksual, vlleh, grek apo dreq. Dhe sipas kushtetutes cdo shtetas dhe jete njerezore eshte e barabarte. Keto romanticizmat per shqiptarine e kulluar, ariane apo pellazgjike jane ca dokrra anakronike e te rrezikshme te shekujve te kaluar. Nje rom apo vlleh eshte po aq shqiptar sa une. Dhe seriozisht me mire te shoh nje shqiperi me diversitet, me emigrante te cdo lloj rrace sesa nje shqiperi uniforme ku mungon larmia.

Shkrimi 1sh thjesht per patetizmin e fjalise se fundit e cila ironikisht ka rracizem perbrenda.

O romak, po si mund te jete robi kaq kungull ne logjike sa te thote qe jevgu eshte shqiptar.

Jevgu eshte etnia A

Shqiptari eshte etnia B

Sipas po kesaj Jevgu ne Itali eshte italian, kemi

Jevgu eshte etnia A

Italiani eshte etnia C

Tani me sqaron dot ndokush qe ka jo me shume se dy pare mend sesi jevgjit A mund te jene edhe B edhe C ?

Nga ana e tyre jevgjit si ne Shqiperi ashtu edhe ne Itali, thone se jane jevgj edhe pike.

Tani kush e di me mire se ç'jane jevgjit, peshkistet apo vete jevgjit ?

Shumica e peshkisteve ne kete teme jane thjesht qesharake, as me shume e as me pak. Jo vetem logjika zero, po edhe nje kembengulje absurde drejt absurdes.

 

aqif, lere kungullin, thuaj qe nese e kam gabim e ke gabim e aq, ska pse te vendosesh epitete palidhje.

une ta thashe mendimin tim, te gjithe ata qe lindin ne rep te shqiperise, do apo nuk do ti jane shqiptare te barabarte. madje edhe nje kinez i natyralizuar si shqiptar. kane kaluar ato kohe kur identiteti percaktohej sipas modelit romantik gjerman te gjakut. sot identiteti qytetar percaktohet ne baze te shtetesise. kaq. te pelqen ty apo jo eshte pune tjeter. po me mire keshtu pasi e vleresojme njeri tjetrin ne baze te vlerave personale e jo ne baze te prejardhjes. 

TWENTY-FOUR STATEMENTS ON RACE:

Nga Prof. A. LIPSCHUTZ (Director, Departamento de
Medicina Experimental, Direction General de Sanidad,
Santiago de Chile)

1. Scientists are ge.nerally agreed that all men belong to
a single species, Homo sflpiens, and are derived from a
common stock, even though there is some dispute as to
when and how different human groups diverged from
this common stock.

2. The concept of race is unanimously regarded b)
anthropologists as a classificatory device providing a
zoological, or biological, framework within which the
various groups of mankind may be arranged. This
classificatory device as shall be explained below, cannot
be but arbitrary as all similar devices in science legitimately
are.

3. From the point of view of anthropological science,
“race” is reserved only for groups of mankind possessing
heritable physical characters different from those of
other groups. While such groups exist, it is also clear
that, because of the complexity of human history during
which miscegenation betwee.n groups with different
heritable physical characters took place on a very ample
scale, the overwhelming majority of human groups, or
populations, cannot easily be fitled into a racial classification.

4. The science of genetics suggests that the hereditary
differences are the result of the action of two sets of
processes. On the one hand, isolated populations are
constantly being altered by natural selection and by
occasional changes (mutations) in the material particles
(genes) which control heredity. Populations are also
affected by fortuitous changes in gene frequency and by
marriage customs and breeding structure. On the other
hand, crossing is constantly breaking down the differentiations
so set up, The new mixed populations in so
far as they, in turn, become isolated, are subject to the
same processes, and these may lead to further changes.
The existence of different races is merely the result,
considered at a particular moment in time, of the total
effect of all these processes on the human species.

5. While physical differences between human groups
are undoubtedly due to differences in the hereditary constitution,
differences of environment in which the groups
have been brought up, also cause considerable physical
differences without altering necessarily the hereditary
constitution. The differences of e.nvironment by which
physical differences are caused, are both “natural” and
“social”.

6. The hereditary characters to be used in classification,
the limits of variations permissible within the groups,
and hence the size of the subdivisions to be adopted, may
legitimately differ according 20 the scientific purpose in
view.

7. Consequently, human races can be, and have been,
classified by different anthropologists in different ways.
But most agree in classifying the greater part of existing
mankind in at least three large units, which may be
called major groups (in French, grand-races): Asiatic or
Yellow, European or White, African or Negro. Though
admitting the convenience of this classification based on
a single physical character as skin colour on account of
its being evident for the man of the street and sanctified
by tradition, it is from a scientific genetical point of view
no more justified, or even less justified, than classifying
manki.nd in four major groups in accordance with the
four major blood groups.

8. Broadly speaking, individuals belonging to one of the
three major groups of mankind-Yellow, White or Negro
-are distinguishable from those of the other two major
groups, by virtue of a whole set of hereditary physical
characters. Individuals belonging to different racial
subdivisions of the same major group are usually not
so easily distinguishable as those belonging to different
major groups, because the racial subdivisions grade into
each other, and the physical traits by which they are
characterized overlap considerably. But this applies
even to the three major groups.

9. With respect to most, if not all, measurable physical
characters, the differences among individuals belonging
to the same racial subdivision are greater than the differences
that occur between the observed averages for two
or more racial subdivisions within the same major group.

10. From the point of view of physical anthropology, it
is impossible to regard one particular race as “superior”
or “inferior” to another.

11. There is no evidence for the existence of so-called
“pure” races. Though we know the earlier human races
chiefly from skeletal remains and our knowledge is
therefore limited, the evidence in regard to race mixture
points to the fact that human hybridization has been
going on for an indefinite but considerable time. Indeed,
one of the processes of race formation* and race extinction
or absorption is by means of hybridization between
human races. And there is no reliable evidence that
disadvantages have been, or are, produced thereby, and
no biological justification exists for prohibiting intermarriage
between persons of different races.

12. Cultural groups, or national, linguistic, religious and
geographical groups, do not necessarily coincide with
racial groups. The cultural traits of such groups have
no demonstrated causal connexion with hereditary racial
traits. Americans are not a race, nor are Englishmen,
Frenchmen, Spaniards, Turks or Chinese, nor any other
national group. Muslims and Jews are no more races
than are Catholics and Protestants. These cultural
groups are not describable as races because each cultural
group is composed of many different races. Serious
errors are habitually committed when the term race is
used in popular parlance; the term should never be used
when speaking of such human cultural groups.

13. The scientific material available to us at present does
not justify the conclusion that inherited racial differences
are a factor in producing the differe.nces between the
cultures and cultural achievements of the different
national, geographical or other human groups. It does ’
indicate, on the contrary, that such differences are to be
explained by many factors which interfere in the course
of the history of the cultural experience of each group,
factors which belong to the realm of the sociologist, not
of the biologist.

14. Most anthropologists no longer try to include mental
characferistics in their classification of human races.
Studies within a single race have shown that both innate
individual capacity, variable within the same social
group, and variable environmental opportunity, mostly
of a social order, determine the results of tests of intelligence
and temperament, though their relative importance
in each case also is variable.

15. When intelligence tests, even non-verbal, are made
on a group of non-literate people, their scores are usually
lower than those of more civilized people. On the other
hand, different social groups of the same race occupying
as a whole a high level of civilization may yield considerable
differences in intelligence tests. When, however,
these social groups have been brought up from childhood
in similar environments, the differences are normally
very slight. Moreover, there is good evidence that, given
similar opportunities, the median performance-that is
to say, the performance of the individual who is representative
because he is surpassed by as many as he surpasses-
and the variation around it, do not differ appreciably
from one race to another.

16. The standard of intellectual, emotional and moral
values is variable according to the variable exigencies of
adaptation to environmental and social conditions of
different groups within the same race, or of different
races. Any mental test is consequently but a very
elementary approach to the problem of the psychological
attributes of different races. . We consider this statement
as fundamental for the just appreciation of the results
of mental tests though it is not intended to underestimate
their scientific importance.

17. The study of the heredity of psychological characteristics
also is beset with difficulties. Even those
psychologists who claim to have sometimes found the
greatest differences in the average intelligence between
groups of different racial origin, and have contended that
these average differences are hereditary, always report
that many members of the racial group of inferior performance
not merely surpass the lowest ranking member
of the racial group of superior performance, but most
of its members. It has never been possible to separate,
or characterize, members of two different racial groups
on the basis of mental capacity, as they can be separated,
or characterized, on a basis of skin colour or hair form,
or on a basis of language or religion.

18. It is possible, though not proved, that some types of
innate capacity for intellectual and emotional responses
are commoner in one racial group than in another; but
it is certain that, within a racial group, innate capacities
vary as much as, if not more than, they do between
different racial groups.

19. We know that certain mental diseases and defects
are hereditarily transmitted from one generation to the
next. But we are less familiar with the part played by
heredity in the mental life of normal individuals. The
normal individual, irrespective of race, is essentially
educable, and his intellectual and moral standards and
life are largely conditioned by his natural and social
environme.nt and the corresponding training.

20. National and social groups may appear to be characterized
by particular psychological attributes which in
some cases may be even very striking. Si.nce both
national and social groups can be distinguished in some
cases, and in. some measure, also by hereditary physical
characters as skin colour or blood groups, the superficial
view would be that the particular psychological attributes
of a national or social group are hereditary characters
of the racial groups which compose the respective
national or social groups, and that these supposedly
hereditary psychological particularities are linked with
hereditary physical characters as ski.n colour or blood
groups. Scientifically, however, we realize that any particular
psychological attribute of a national or social
group is due to a particular historical and social background.

21. The latter is best shown by the fact that the psychological
particularities both of national and social groups
are subject to rapid changes in accordance with changes
of the historical and social environme.nt, a warlike tribe,
for instance, being transformed into a sedentary peaceful
group without any changes in the hereditary physical
characters having taken place.

22. The existence of hereditary physical differences
between a privileged and a dependent social group
within the same national group does not denote racial
“superiority” or “inferiority”, or linkage of superior
psychological characters with hereditary physical characters.
It denotes interference or conquest by a foreign
racial group often culturally even inferior to the
co.nquered racial group whose superior intellectual and
emotional values become rapidly incorporated by the
conquering racial groups, whereas these values become
by and by corrupted in the conquered racial group.
The conquering racial group may, for the purpose of
defence of social privileges, also prohibit miscegenation
with the conquered racial group, especially if the difference
between the two competing racial groups as to
visible hereditary physical characters is so pronounced,
as for instance between Negro and white, that miscegenation
represents an immediate danger for the upkeep
of privileges.

24. The dogma of hereditary superior mental characteristics
linked with hereditary physical characters is the
very foundation of “racial discrimination”. The latter
is an instrument for the defence of social privileges
acquired by conquest of one racial group by another.
Racial discrimination in modern society is made use of
as a powerful means of social discrimination within the
same national group or in a conquered foreign nation

24. Equality of opportunity and equality in law, as
ethical principles which are fundamental for the cultural
development of mankind as a whole, in no way can be
made dependant upon the assertion that human races
or individual human beings are equal or non-equal in
endowment.

We have thought it worth while to set out in a formal
manner what is at present scientifically established
concerning individual and group differences :
1. In matters of race, the only characteristics which
anthropologists can effectively use as a basis for classification
are physical (anatomical and physiological).
2. Available scientific knowledge provides no basis for
believing that the different racial groups of mankind
differ in their innate capacity for intellectual and
emotional development.
3. The biological differences between human beings
within single races may be as great as the biological
differences between races.
4. Vast social changes have occurred which were not in
any way connected with changes in racial type. Historical
and sociological studies thus support the view
that racial or genetic differences are of no signiticance
in determining the social and cultural differences
between different groups of men.
5. There is no evidence that race mixture as such produces
disadvantageous results from a biological point
of view. The social results of race mixture, whether
for good or ill, can generally be traced to social
factors.
6. There are no “superior” or “inferior” races neither
physically nor mentally, and racial discrimination is
but a means by which social discrimination and
abuse of human groups of a different racial composure
is made easier.
 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).