Cilin App përdorni shpesh, për se? (9)

Të gjithë i kemi me vete tanimë gjithë kohës. Aplikacionet për telefonët celularë janë mjetet tona të përditshme. Por ndërsa ka plot App-e kot, si "Pokemon Go" (nëse më lejohet të paragjykoj pa e provuar fare), ka gjithashtu aplikacione pas të cilave lidhemi ngushtë dhe me të cilët kryejmë punë. Cilat janë disa nga aplikacionet që përdorni shpesh, cila është dobia apo vlera që merrni mes tyre? Për ç'punë a në ç'rrethanë do i rekomandonit?

Blerjet online bëhen mollë e ndaluar (22)

Një vendim i Qeverisë që shumë po e shohin si shërbim klientelist ndaj improtuesve të rrobave bën që çdo blerje online me vlerë mbi 22 euro do të tatohet 20% dhe mbi këtë do duhet të paguhet dhe një taksë doganore përcaktuar bazë vendit të origjinës. 

Ç'libra të mirë na sugjeroni për verën? (57)

Botime të reja, botime të vjetra. Biografi, romane apo publicistikë, të gjitha janë të mirëpritura. Na tregoni ç'ju ka pëlqyer e përse që të marrim ndonjë ide të hajrit. Edhe botimet kindle e e-book janë dëshiruara. Personalisht rilexova Lolitën që kishte dhe një përvjetor rishtas dhe pastaj "Nata e një mijë e një netëve nga Nagib Mahfuz. Ky ishte një libër i këndshëm me moralin e shkatërrimit që vjen si pasojë e materializmit, lakmisë dhe pushtetit. Ngjarjet ndodhin me Shehrazaden që i tregon përrallat Sulltanit në sfond dhe pasurohet me intrigat rreth tyre.

Për kë do t'votojnë shqiptarët në ShBA? (228)

Unë nuk votova në zgjedhjet e fundit presidenciale, por kësaj here u sigurova që të regjistrohesha dhe pres pas ca kohësh fletëvotimin në postë. Me zemër do kisha votuar për senatorin Sanders, megjithatë ai tren iku tani. Është Hillary Clinton vs. Donald Trump. Partia Republikane qe boll e përçarë deri sa e zgjodhi si me pahir për kandidat Donald Trumpin, por edhe Demokratët në Philly endè duan Bernien. Gjithësesi, mendoj, 90% e mbështetësve të senatorit Sanders do kthehen kah ajo, e para kandidate grua në historinë e Shteteve të Bashkuara. Por kë mbështesin shqiptarët e Amerikës?

Sërish në Francë... (70)

Franca po përjeton për të disatën herë brenda një periudhe të shkurtër një sulm terrorist. Këtë radhë ngjarja ka ndodhur brenda mureve të një kishe pranë Rouenit, në Normandi, ku një famullitar, dy motra katolike dhe disa besimtarë janë marrë peng gjatë meshës së mëngjesit nga dy burra të armatosur me thika.

Turqia i kërkon Kosovës të marrë masa ndaj gazetarit (17)

Reuters njofton se ambasada turke në Prishtinë i ka dërguar një letër zyrtare Ministrisë së jashtme të Kosovës ku i kërkon të marrë masa ndaj gazetarit Berat Buzhala për shkak të një statusi në Facebook që ky postoi ditën e puçit të dështuar në Turqi. "I ftoj qytetaret e Republikes se Kosoves qe gjenden me pushime ne Turqi qe te rreshtohen me ushtrine smiley " shkruante Buzhala në faqen e tij natën e 15 Korrikut. Postimi përfshinte edhe ikonën me gjuhën jashtë si shenjë e satirës.

Sulmi në Mynih, tre shqiptarë të vrarë mes viktimave (112)

Ka shkuar në tre numri i shqiptarëve të vrarë ditën e djeshme në Mynih. Mediat në Kosovë raportojnë se fillimisht janë identifikuar mes viktimave Sabina Sula dhe Armela Segashi. Që të dyja vajzat shqiptare nuk arritën t’u mbijetojnë plagëve të marra nga çmenduria e ndërmarrë, sipas autoriteteve gjermane, nga një i ri iranian.

Vëllai i saj, Arbnor Segashi, përmes një postimi në Facebook të shkruar sot në mëngjes, ka bërë të ditur se motra e tij, Armela Segashi ka vdekur nga sulmet e mbrëmshme në Munih të Gjermanisë.

Java në foto (2)

Trump ne konventen republikane
Ushtaret turq dorezohen pas grushtit te shtetit mbetur ne tentative
Jesse James ne funeralin e 37 vjecarit te vrare nga Policia ne Baton Rouge
Nje burre sheh mbi memorialin e improvisuar ne Nisë
Fotoja e familjes mbreterore daneze duhet te prese
Nje femije plagoset nga bombardimet ne Alepo, Siri
Migrante nga Libia kalojne Mesdheun me gomone
Hillary Clinton ben nje foto me telefonin qe mbart imazhin e saj
Ky burre vrau te motren 25 vjecare ne Pakistan sepse ajo "turperonte familjen". Motra ie quante veten "feministe" dhe kishte rreth 750,000 ndjekes ne Facebook

SHBA: Basha po përpiqet qëllimisht të bllokojë reformën në drejtësi (226)

Ambasada amerikane ne Tirane ka bere nje reagim mbremjen e se merkures duke deklaruar se, kreu i opozites Lulzim Basha ka bere nje propozim te fundit per reformen ne drejtesi qe ka per qellim bllokimin e saj.

Propozimi më i fundit për të cilin flet SHBA, ka të bëjë me përgatitjen e ndryshimeve të fundit në draftin e reformës në drejtësi, ku PD kërkon që këto ndryshime të përgatiten nga grupi i negociatorëve. 

Reagimi:

Arrihet marrëveshja për Reformën (114)

Ne fund te gjithe kane deklaruar fitore dhe kane rene dakord ta votojne neser ne Kuvend versionin e propozuar ne fund nga Nuland. Shqiperia nga neser, ne mos ngjafte ndonje çudi, do te kete nje ligj qe reformon thellesisht Gjykatat dhe Prokurorine permes nje procesi filtrimi te mbikqyrur nga nderkombetaret. Reforma parashikon edhe ngritjen e njesive hetuese qe to te merren me korrupsionin nder zyrtare dhe ish zyrtare te larte.

Meta: Reformë dhe Qeveri teknike (474)

Ne nje konference per shtyp dhene paraditen e sotme, kreu i Kuvendit, Ilir Meta ka deklaruar se edhe atij i eshte sosur durimi me lojerat qe behen ne kuader te reformes ne drejtesi. Meta ka bere thirrje per Ramen, Bashen, Lu, Vlahutin dhe ate vete, qe te mbyllen ne Kuvend deri sa te gjejne nje kompromis. Ai ka thene se pas miratimit te reformes vendi duhet te kete nje qeveri ekspertesh qe ta coje ne zgjedhje te parakoheshme.

Të tjera nga shtypi

Arqipelagu

EKONAL

Shtëpia e Librit

Almost Single

O Pjeshke!

Rrethana dhe Rrethina

Konsumerizëm

Kinoditari

Elian Gjini Blog

Fletore

Multimedia Channel

Aliens' Corner

Holy Shqip

Now (0)
Halloween (0)
Halloween (0)

Dude, where's my gomar?

The Lone Blonde

Bashkëbisedim

Tralala-ja që po dëgjon

Pa Censura

Pa censurë 116 (61)
e fundit nga andri