Tragjedia e Gërdecit, familja Durdaj fiton betejën me drejtësinë. Ja apeli i 17 të tjerave (2)

Një prej familjeve, të prekura nga tragjedia e gërdecit ka fituar betejën e drejtësinë me Ministrinë e Mbrojtjes. Lajmi është bërë i ditur sot nga Shoqata e Familjarëve të Viktimave të Gërdecit, e cila sqaron se “padia civile e një prej familjeve të viktimave të shpërthimit të Gërdecit, kundër Ministrisë së Mbrojtjes, është pranuar nga Gjykata Administrative, duke detyruar autoritetet të paguajnë shpërblimin e dëmit”.

Tikrit 2.0 (167)

E di qe Artin do e kem kundra, po me duket se Amerika me ne fund po e ben nje loje te bukur pas shume e shume budallalleqesh alla-Bush. Dhe stadiumi i hapur i kesaj loje quhet: Tikrit. Lufta per rimarrjen e Tikritit eshte padyshim beteja me e madhe e organizuar per clirimin e nje qyteti nga vemjet e ISIS-it. Gjithashtu per here te pare ushtria irakiane "boni si derr" dhe iu fut luftes vete, pa konsultimin e miqve amerikan, por me ndihmen e vellezerve iraniane. Edhe nuk po lunin keq, deri sa arriten qe i rrethuan ato te ISIS-it brenda ne qytet dhe tani duhet te merrnin vete qytetin.

Kuvendi voton pro heqjes se mandatit për Tom Doshin dhe Mark Frrokun (211)

Tetedhjete deputete te Kuvendit te Shqiperise votuan pro heqjes se imunitetit per dy deputetet Tom Doshi dhe Mark Frroku, ndersa ne votim nga opozita mori pjese vetem deputetja Mesila Doda. Pas mbledhjes së grupit, opozita erdhi me misionin e qartë në sallën e Kuvendit: Të shtyjë votimin për kërkesën e Prokurorisë së Përgjithshme për arrestimin e deputetëve Tom Doshi dhe Mark Frroku.

Introspektivë (17)

Çdo zhurmë bëhet kapluese në rrethana të duhur. Kapluese zhurma e hapave të mbështjella me qese teksa peshojnë mbi linoleum monokromatik. Zhurmë aparaturash që krijojnë melodi rastësore; kolona zanore e pritjes që i jep ritëm dhe pjesëton kohën në intervale të rrokshme e lehtësisht të matshme. Më vonë ky do te jete motivi i një tinitusi, diku në sfond, nga i cili s'gjen shpëtim.

Insektet bëjnë xhiro mbi sipërfaqe të dheut. Bimët kanë filluar ta çajnë tokën.  Ç'zhurmë e shoqëron!

Zgjedhjet dhe bojatisja e Durrësit (20)

Po afrohen zgjedhjet lokale dhe, përveç kryebashkiakut të Tiranës, i cili me sa duket ka vendosur të mos kandidojë më kurrë në Tiranë, thuajse gjithë të tjerët kanë filluar të përfundojnë punët e nisura, të dalin nëpër televizione duke reklamuar punët e bëra, me ndihmën edhe të banorëve që “kishin vendosur të shisnin shtëpitë, por me rrugën e re s’kanë më arsye”, por me ndihmën edhe të gazetarëve të stilit të realizmit socialist, që u bëjnë jehonë krahëve të ndryshme politikë.

Mbledhja e dy qeverive në Tiranë (89)

Me moton “Një Tokë, Një Popull, Një Ëndërr”, po zhvillohet mbledhja e dytë e përbashkët e Qeverisë së Shqipërisë dhe asaj të Kosovës, ku aktualisht fjalën e hapjes po e mban Kryeministri Edi Rama. Shefi i Qeverisë shqiptare theksoi Shqiperia eshte partnerja kryesore dhe mbeshtetesja me e forte e Kosoves. Delegacioni i Qeverisë së Kosovës u prit me nderime në ambientet e Pallatit të Kongreseve, në një ceremoni zyrtare që zgjati për rreth 10 minuta.

330-vjetori i lindjes së kompozitorit J. S. Bach festohet me koncerte "live" në metrotë e mbarë botës (5)

Në 129 qytete të botës, në 21 mars, është festuar 330-vjetori i lindjes së kompozitorit J. S. Bach. Artistë e instrumentistë kanë ekzekutuar nëpër stacionet e metrove, por edhe në sheshe qytetesh, pjesë nga krijimtaria e tij. Iniciativa mbarëbotërore ka lindur nga ideja e violoncelistit Dale Henderson si nje mënyrë për të njohur dhe vlerësuar muzikën e artistit të madh gjerman, i cili vdiq në Lipsia në vitin 1750.

Në video, nga koncertet në Sevilje, Tokio, Drezden, Los Anxhelos.

Prokuroria e Përgjithshme, kërkesë Kuvendit: Të arrestohen Tom Doshi e Mark Frroku (232)

Prokuroria e Përgjithshme i kërkoi Kuvendit të Shqipërisë autorizimin për arrestimin e deputetëve Tom Doshi dhe Mark Frroku. Prokuroria bëri këtë kërkesë, pasi sipas burimeve zyrtare, dy deputetët janë të dyshuar për konsumimin e elementëve të veprave penale: “Kallëzimi i rremë”, “Kanosje për deklarime a dëshmi, ekspertim ose përkthim të rremë”, dhe “Deklaratë e rreme përpara Prokurorit”,  parashikuar nga neni 305, 312/a dhe 305/a të Kodit Penal.

Shqipëria “bredh” gjyqeve (17)

Qeveria shqiptare ka miratuar në mbledhjen e saj të datës 11 mars një vendim për shtesë fondi në buxhetin e Ministrisë së Drejtësisë, për përballimin e shpenzimeve administrative në arbitrazhin ndërkombëtar për çështjen “Mamidoil Jetoil Greek Petroleum Products Societe Anonyme SA, kundër Republikës së Shqipërisë”. Shuma e akorduar është 125 040 dollarë dhe (vendimi) është marrë në të njëjtën ditë me vendimin për pagesën e Cherie Blair, që do të mbrojë Shqipërinë sërish në arbitrazh përballë pretendimeve të “Rapiscan”.

Tunizia, nga Jaseminët tek kthesa laike (9)

Protagoniste e Revolucionit të Jaseminëve, Tunizia ishte vendi që inauguroi sezonin e pranverave arabe, duke arritur të kryejë një tranzicion, i cili e pati kulmin me “kthesën laike” të zgjedhjeve presidenciale të fundit të 2014-ës, dhe miratimin e një kushtetute që konsiderohet ndër më modernet në botën arabe.

Një proces i karakterizuar nga drita dhe hije, sidomos për shkak të makthit të terrorizmit që ka shënuar një rritje shqetësuese në vitet e fundit.

Të tjera nga shtypi

Para dy ditesh u nda nga jeta Prof. Dr. Ylli Vejsiu. Po rreshtoj vlerat qe mbartte ky njeri:

1. Ishte Profesor Doktor i Shkencave Ekonomike, titull qe e kishte marre ne kohen kur keto jepeshin me shume kursim dhe te dilte bytha vendit.

2. Ishte pedagog prej shume vitesh ne Fakultetin Ekonomik.

3. Ishte pjesemarrres ne greven e urise te studenteve, bashke me djalin e tij te vetem.

4. Ishte themelues i Partise Demokratike.

5. Ishte Kryetari i pare i PD per Tiranen.

6. Ishte deputet i PD per 3 legjislatura.

“Kujtesë gjaku”, kuruar nga Karen McQuaid, u hap sonte derisa 40 fotografi monokromatike qëndruan mbi muret e bardha të GAK-ut, duke ia lënë artit të fotografisë të na rikthejë atë situatë që drejtori Erzen Shkololli tha se e kujtojmë si në amulli.

“Janë dikund 1000 foto të cilat i ka bërë Lala në vitet 90-91, që dokumentojnë pajtimin e gjaqeve dhe punën e Anton Çettës. Besojmë që publiku, sidomos të rinjtë, por edhe ata të moshës time ka qenë befasi t’i kujtojmë këto foto, sepse e kujtojmë si në amulli gjithë këtë situatë”, tha Shkololli.

Arqipelagu

Fletore

Kinoditari

Rrethana dhe Rrethina

Arti i të jetuarit

Kuturu

Shtëpia e Librit

EKONAL

Bllok shënimesh

Elian Gjini Blog

Konsumerizëm

Aliens' Corner

Holy Shqip

Halloween (0)
Halloween (0)
Changes (0)
Changes (0)

Dude, where's my gomar?

Bashkëbisedim

The Lone Blonde

Wildkat Formation

Tralala-ja që po dëgjon

Pa Censura

Pa censurë - 90 (133)
e fundit nga Qemol Avdija