Shqiptarët, në vend të parë për azil (46)

Shqipëria kryeson tashmë grupin e azilkërkuesve nga Ballkani në vendet e Bashkimit Europian. Sipas dokumentit të siguruar nga TCH, 1.035 azilkërkuesve shqiptarë u regjistruan gjatë muajit shkurt në Gjermani, Belgjikë, Suedi, Luksemburg dhe Zvicër, duke kapur nivelin e serbëve që kryesonin deri në janar 2014. 

Por, raporti i 39-ë i FRONTEX-it shton dhe rritjen e azilkërkuesve në Britaninë e Madhe, ndërsa vëren kalime ilegale të kufirit shqiptar drejt Hungarisë. 

Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez, fitues i çmimit “Nobel” (36)

Ka ndërruar jetë sot shkrimtari me famë botërore, Gabriel Garcia Marquez. Autori i shumë librave dhe fitues i çmimit “Nobel”, u nda nga jeta në moshën 87-vjeçare nga pneumonia, sëmundje që e vuante prej kohësh. Lajmi për vdekjen e shkrimtarit kolumbian është bërë i ditur nga familjarët për mediat e huaja.

Hetimi: Agjencia e Shoqërisë Civile e bëri financimin e OJF-ve biznes familjar (56)

Një hetim gazetaresk nga Balkan Insight zbulon se katër ish anëtarë bordi të Agjencisë së Mbështetjes së Shoqërisë Civile (AMSHC), i dhanë grante pesë organizatave me të cilat kishin lidhje drejtpërsëdrejti apo përmes familjarëve të tyre gjatë kohës që qenë në detyrë. Të pesë organizatat, të cilat morën 19.9 milionë lekë (141 mijë euro) grante nga agjencia mes viteve 2010 dhe 2013, janë Këshilli Rinor Shqiptar, Transparency International Albania, Qendra Akses, Qendra UET dhe Fondacioni për Liri Ekonomike.

125 vjet më parë lindi Charlie Chaplin (22)

Humor & Melankoli
Fillimisht i varfër dhe më vonë një yll botëror
Mes heshtjes dhe toneve
Shumë gra dhe disa martesa
Kritika ndaj padrejtësisë sociale
Kryengritje kundër Hitlerit
Reflektim mbi rolin e vet
Vepra e fundit pa sukses
Edhe sot, i pranishëm kudo
Një figurë kult në jubileun e 125 vjetorit

Në 23 vjet, arrestimi i parë në flagrancë i një gjyqtari (43)

Forcat policore kanë arrestuar në kushtet e flagrancës një gjyqtar në qytetin e Korçës. Lajmi bëhet i ditur nga nga burime të Drejtorisë së Policisë së këtij qyteti. Sipas policisë gjyqtari Dhimitër Pojanaku 58 vjeç është vënë në pranga i akuzuar për korrupsion. Pojanaku sipas informacioneve të fundit është kapur në kushtet e flagrancës duke ushtruar korrupsion aktiv në një bar- kafe. Ai ka marrë shumën prej 500 mijë lekësh për të mos nisur gjykimin ndaj një personi. Arrestimi i tij është bërë pas një ankese të mbërritur në policinë e Korçës.

15 vjet nga eksodi tragjik (137)

Në 24 mars 1999, NATO nisi fushatën e bombardimeve kundër ushtrisë serbe. Ishte akti i fundit i tragjedisë, luftrave dhe genocidit serb kundër popujve që kishin qenë nën Jugosllavi. Hakmarrja serbe nuk vonoi të binte mbi popullsinë civile shqiptare në Kosovë. Kishte nisur shpërngulja më e madhe civile në Europë që nga Lufta e Dytë Botërore. Qindra mijëra njerëz u dëbuan apo braktisën shtëpitë, duke iu drejtuar pikave të kalimit kufitar me Maqedoninë dhe Shqipërinë.

Parimet e parimeve të reformës universitare (7)

Përflitet se “rilindja” socialiste do ta lindë sërish arsimin e lartë shqiptar, por tani si anglosakson. Që tani mund të vëmë bast se universitetet shqiptare mund të bëhen anglosaksone aq sa mund të bëhet Edi Rama mbretëreshë e Shqipërisë. Siguri për fitimin e bastit është logjika e sistemeve. Më tej është logjika e “parimeve”. Dhe më tej, logjika e parimeve të “parimeve”.

Rinis "Maratona Rinore" qytetin e Elbasanit (7)

Maratona sërish filloi! Nëse ju pyesni se cfarë është Maratona, atëherë një sqarim me pak fjalë: Eshtë një konkurs shfaqjesh mes shkollash në qytetin e Elbasanit dhe jo vetëm që nxit promovimin e talenteve të reja dhe përkrahjen e të rinjve për t'u marrë me aktivitete kulturore. Këtë vit Maratona ka një seri shkollash dhe nis nga data 14 e vazhdon deri në datën 29. Andaj kushdo që është në Elbasan dhe dëshiron të shikojë gjëra të bukura prej të rinjve është i lutur të shkojë në orën 18 tek Teatri Skampa dhe të shijojë shfaqjet e shkollave.

Trukimin e sotëm mos e lër për nesër (38)

Pasditen e 5 prillit, disa qindra tifozë vendosën një standard të ri në futbollin shqiptar. Ata dolën kundër klubit të tyre, kundër lojtarëve të zemrës, për shkak se dyshonin, madje ishin të bindur, se ata po ia linin ndeshjen qëllimisht kundërshtarit. Tifozët ishin korçarë dhe skuadra e tyre ishte Skënderbeu, që humbi të shtunën, më 5 prill, 2-3 përballë Tiranës, që po lufton për mbijetesë në Superligë. Shpërthimi i tifozëve edhe ishte, edhe nuk ishte i pritshëm, të paktën për mënyrën sesi erdhi. Me dhjetëra flakadanë u hodhën në fushën e bukur, thirrjet oshëtuan, tymueset u bënë zot, ndërsa ndeshja u ndërpre për disa minuta. “E shitët”, ishte refreni.

Të jetosh në vende të pazakonta në Shqipëri (15)

Pesë kilometra larg qendrës së Tiranës, pranë zonës së Linzës jeton një familje në bunkerin e artilerisë së rëndë. Prej vitit 2012 kabina e tensionit të lartë është bërë “shtëpia” e Përparim Gashit nga Tirana. 46-vjecari i pastrehë në fillim jetonte në një barake pas NPV-së Ushtrake, por kur kjo e fundit u prish, ai u fut në kabinën e tensionit pranë ish-strehës së dikurshme. Pesë godinat e kohës së komunizmit, ndërtuar për të burgosurit rrezë malit të Rrenxit në Torovicë, sot mbajnë të tjerë robër. Mjerimi është pjesë e pandarë e jetës së 50 familjeve të zbritura nga Malësia e Madhe, Dukagjini dhe Puka.

Komercializimi i varfërisë (22)

Me një titull pompoz e të denjë për ndonjë zbulim të rëndësishëm shkencor, “Kultura financiare – shqiptarët barazohen me europianët” gazeta Mapo pasqyronte para do kohësh një statistikë të Bankës së Shqipërisë, sipas të cilës, për nga kursimi, blerja dhe risqet financiare u barazokemi me xhepat e civilizuar europianë. Ndër të tjera, sipas Bankës, një arritje e individit dhe shoqërisë tonë qenka edhe njohja e këmbimit valutor në kohë apo dhe kuptimi i fjalëzës “inflacion”.

Të tjera nga shtypi

Një i vdekur rihap çështje gjyqësore - Nuk është historia nekrofilike e Doruntinës, e as ndonjë histori nga Edgar Allan Poe, por e sistemit gjyqësor në Shqipëri.

Arqipelagu

Rrethana dhe Rrethina

Kinoditari

Tirana Calling

Almost Single

Konsumerizëm

Shtepia e Librit

Bllok shënimesh

Urban Survivor

FQR

Globalisti

Agon Maliqi

Aliens' Corner

Bashkëbisedim

Holy Shqip

Dude, where's my gomar?

Peace and Carrots

Tralala-ja që po dëgjon

Pa Censura