Shtyhet vizita në Beograd, takimi Rama-Vuciç do të zhvillohet më 10 nëntor (103)

Takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe kryeministrit të Serbisë Aleksandër Vuçic në Beograd do të zhvillohet në 10 nëntor. Lajmi konfirmohet nga zyra për shtyp e kryeministrisë. Burime nga kryeministria bëjnë me dije se kryeministri Rama dhe homologu serb kanë zhvilluar një bisedë telefonike ku dhe kanë vendosur si datë të takimit mes tyre 10 nëntorin. “Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, dhe kryeministri i Republikës së Serbisë, Aleksandër Vuçiç, patën këtë pasdite një bisedë telefonike. Ata ranë dakord se incidentet që shoqëruan ndeshjen e futbollit Serbi - Shqipëri ishin tejet të padëshiruara. Mes dy kryeministrave mbeten mosmarrëveshje të qarta lidhur me gjithë sa ndodhi, por ata ranë dakord që nuk duhet dhe nuk do ta humbin mundësinë për t'u takuar e për të punuar së bashku në funksion të stabilitetit rajonal, si edhe për të çelur një faqe të re në marrëdhëniet politike dhe ekonomike mes dy vendeve. 

UEFA nuk do të hetojë për racizëm (239)

Top Channel i kërkoi 9 anëtarëve të Komisionit të Disiplinës në UEFA shpjegime pse nuk ishin përfshirë në hetimet ndaj federatës serbe thirrjet raciste të 32 mijë tifozëve serbë gjatë 40 minutave lojë që u zhvilluan në stadiumin e Partizanit të Beogradit. Nga 9 anëtarët e këtij Komisioni, vetëm çeku Repka ktheu një përgjigje të shkurtër ku thotë për pyetjen që Top Channel shtroi: “UEFA nuk ka evidentuar asgjë nga këto që ju po na thoni.”

Dekarata e kundërdeklarata (89)

Edhe pse përpjekjet e diplomacisë botërore (dhe telefonata "e gjatë dhe miqësore e zonjës Merkel") kërkojnë kapërcimin e konfliktit artificial që u krijua nga ndeshja e ndërprerë midis Serbisë dhe Shqipërisë, duket se ka një dëshirë e qëllim për tu kapur pas çdo fjale, në mënyrë që përplasja të përshkallëzohet. Kështu, pas deklaratave fyese të politikanëve serbë fill pas ndeshjes, dhe loja "ta ftoj, mos ta ftoj", vjen dhe një tjetër plot nënkuptime. Në përgjigje të një tweet-i të KM shqiptar, Edi Rama që shkruante, "Serbia Normale do jete realitet veç kur Serbia Reale do kuptoje se Shqiperia e Madhe eshte makthi i tyre jo projekti yne!".

Thirrje "vrisni shqiptarë" në ndeshjen e basketbollit Crvena Zvezda vs. Galatasaray (166)

Në 16 Tetor në Arenën e Beogradit u luajt ndeshja e basketbollit të Grupit D për Euroligën, Crvena Zvezda, Beograd - Gallatasaraj, Stamboll.  Në stadium ishin të pranishëm mijëra tifozë, të cilët gjatë ndeshjes nuk kanë kursyer thirrjet “Ubij, zakolji, da Šiptar ne postoji - Vrit, prit, që shqiptari të mos ekzistojë" dhe “Ko ne skaçe, taj je Šiptar - Kush s'kërcën, është shqiptar". Siç shihet në video, në mes të tifozëve ka edhe të mitur që përsërisin të njëjtat slogane. 

Tirana, notë protestë Beogradit (390)

"Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë hedh poshtë me vendosmëri baltosjen politike të ndërmarrë nga udhëheqësit kryesorë të Serbisë kundër popullit dhe shtetit shqiptar. Deklaratat e zyrtarëve më të lartë serbë bien ndesh me etikën më bazike të marrëdhënieve diplomatike dhe reciprocitetin e mirësjelljes, vetëpërmbajtjes dhe respektit midis shteteve sovrane. Për më tepër, ato nuk  dëshmojnë lartësinë e një vendi kandidat për anëtarësim në BE.

FSHF reagon për ndeshjen me Serbinë (80)

FSHF, jep përpara opinioni publik, mediave dhe tifozerisë, qëndrimin e saj në lidhje me ndeshjen Serbi – Shqipëri, të ndërprerë pa u mbyllur pjesa e parë e ndeshjes.
FSHF me qëllim e ka shtyrë këtë prononcim publik për të qenë më të qetë dhe jo nën ndikimin e emocioneve negative të ngjarjeve te ditës së djeshme, brenda dhe jashtë stadiumit, në kuadrin e eliminatoreve të Kampionatit Europian “Francë 2016”

Rama: Flamuri, alibi e urrejtjes serbe (261)

Kryeministri Edi Rama deklaroi në një intervistë për “Zërin e Amerikës” se ishte krenar për performancën e ekipit tonë në ndeshjen me Serbinë. “Jam krenar për 24 orët e Shqipërisë dhe shqiptarëve dhe për çka na dhuruan djemtë e kombëtares, të cilët për sa kohë pati futboll, ishin superiorë me lojë dhe me rastë. Përsa na takon neve, besoj që nuk kemi asnjë lidhje me atë që ndodhi”, theksoi kryeministri.

Përballja e parë futbollistike me Serbinë (502)

Pa tifozë shqiptarë, veç atyre që kanë arritur të gjejnë bileta privatisht, Kombëtarja jonë do të zbresë nesër në mbrëmje në "Stadion FK Partizan" për ndeshjen e parë kualifikuese kundër Serbisë. Atmosfera armiqësore, sikur të mos ishte aty natyrshëm u përforcua edhe më prej mosbashkëpunimit të Federatës serbe dhe kërcënimeve për arrestime ndaj tifozëve shqiptarë. Megjithatë, pas një loje të mirë taktike ndaj Danimarkës, përfaqësuesja kuq e zi shkon në Beograd në krye të Grupit I. Serbia vuan disa mungesa për ndeshjen e së martës, mes të cilëve sulmuesi i Liverpulit Lazar Markoviç.

De Rada, Thomas Elioti dhe Bajroni (5)

Kur flitet për Romantizmin, tërë konstelacioni i emrave lëviz, përhapet, por edhe përmbyllet në një pikë, tek emri i Bajronit. Bajroni jo vetëm që është heroi i Romantizmit, por në shumë kuptime edhe një martir i Romantizmit.

De Biazi trajneri që luan me një sulmues (247)

Formacioni i njëjtë? Me një, apo me dy sulmues? Me pesë, apo me katër mesfushorë? Të gjitha këto janë rebuset e pafundmë të Kombëtares Shqiptare. E, teksa italiani Xhani de Biazi po mbyll çështjen e formacionit, duket se gjithçka është fokusuar tek fakti se me sa sulmues do të luajë italiani. Në dispozicion ai ka dy versione. Skuadrën me dy sulmues dhe një tjetër me një sulmues. Gjithsesi prej ndeshjes me Zvicrën në tetorin e shkuar metamorfoza ka qenë shumë e madhe.

Mario I. Blejer, ekonomisti ndërkombëtar i përfolur për guvernator në Shqipëri (64)

Mario I. Blejer është i mirënjohur si ekonomist dhe si opinionist i rangut ndërkombëtar për shkrimet e tij mbi ekonominë botërore dhe në veçanti për ekspertizën për vendet e botës në zhvillim. Emri i tij u përfol së fundmi si kandidat i mundshëm për guvernator të Bankës së Shqipërisë. Nuk është e qartë nëse kjo kandidaturë është konkrete apo thjeshtë një diskutim. Dihet se presidenti i Republikës Bujar Nishani e ka hedhur poshtë idenë e një guvernatori të huaj si të paligjshme.

Të tjera nga shtypi

BIRN zbuloi se Autoriteti i Konkurrencës po heton pretendimet se Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike bashkëpunoi me dy tregtarë të energjisë, EFT A.G dhe GSA – për të manipuluar rezultatin e tenderëve për importimin e energjisë elektrike.

Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Jen Psaki ka komentuar incidentet e ndodhura në ndeshjen midis Serbisë dhe Shqipërisë. Paski ka shprehur keqardhjen që ndeshja u ndërpre për shkak të dhunës dhe mungesa e tolerancës. Ajo mohoi që ambasada e SHBA-së në Beograd të kishte ndonjë lidhje me ngjarjen.

Serbia ka akuzuar Shqipërinë për atë që ajo e quan një provokim të qëllimshëm politik dhe e kanë fjalën për një banderolë shqiptare që fluturoi gjatë një ndeshje futbolli me Serbinë. Kjo çoi në përplasje gjatë lojës. Keni ndonjë reagim?

Aliens' Corner

Holy Shqip

Wildkat Formation

The Lone Blonde

Peace and Carrots

Bashkëbisedim

Dude, where's my gomar?

Tralala-ja që po dëgjon

Pa Censura

Pa censurë - 79 (43)
e fundit nga Pjer Thomas