Tre gjeneralë të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë kanë akuzuar në një konferencë për shtyp Presidentin e Republikës, Nishani,  se dekreti i lirimit të tyre i firmosur prej tij javën e kaluar ka qenë i paligjshëm. Deri tani nga zyra e Presidentit Nishani nuk ka pasur ndonjë reagim lidhur me akuzat e tre gjeneralëve, edhe pse rasti i lirimit të tyre është komentuar gjerësisht në media. Dhunimi i ligjit është shqetësues për një shoqëri demokratike, cilado qoftë masa e dhunimit apo autori, por, kur si dhunues i ligjit akuzohet vetë kreu i shtetit, atëherë çështja bëhet shumë më shqetësuese dhe Presidenti duhet të japë shpjegime para opinionit publik. Tre gjeneralë të liruar para afateve të parashikuara nga ligji janë një ngjarje shumë e rëndë nëse nuk ka arsye të qenësishme për lirimin e tyre para kohe. Gjithë Ushtria shqiptare ka gjithsej 11 gjeneralë dhe me të drejtë gjeneralët e prononcuar në konferencën e shtypit kanë nxjerrë në pah se me një dekret të vetëm Presidenti i Republikës ka goditur 30% të gjeneralëve të kësaj ushtrie. Më parë nga ministri Imami janë liruar para kohe edhe 4 gjeneralë të tjerë, kështu që i takon që një ministër të ketë ndërruar 7 nga 11 gjeneralët e Forcave të Armatosura. 

Nga komunikimi për shtyp i gjeneralëve del se ata kanë një ndjenjë përgjegjshmërie ndaj Forcave të Armatosura disa herë më të lartë se ajo e komandantit të tyre, zotit Nishani. Ata kanë reaguar për diletantizmin e drejtimit të strukturave të Ministrisë së Mbrojtjes nga ministri Imami, i cili, sipas akuzave të gjeneralëve, po i çon këto struktura drejt degradimit të plotë. Në çdo rast dhe në çdo vend normal, ky qëndrim i gjeneralëve që u kundërvihen veprimeve të një ministri, i cili nuk ka kurrfarë përvoje në punët e ushtrisë (nëse përjashtojmë si përvojë ushtarake rolin e tij si ushtar në filmin “Ballë për Ballë”, apo kapardisjen me rroba gjenerali mbi tanket e grabitura nga repartet ushtarake në ‘97-n) do të duhej inkurajuar dhe përshëndetur. Presidenti i Republikës bën të kundërtën, i ndëshkon ata duke dhënë një mësim të shëmtuar për të gjithë ata që e duan profesionin e ushtarakut. Presidenti Nishani, duke firmosur aktin e lirimit të tre gjeneralëve, ka bërë dhe një goditje asgjësuese ndaj perspektivës integruese të Shqipërisë.

Dikush duhet t’ia shpjegojë atij se është më në fund komandant, komandant i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë, se është kreu i shtetit shqiptar dhe se më në fund duhet të çlirohet nga kompleksi i togerit të parëndësishëm që lan dyshemenë dhe pastron banjat sa herë ia ka qejfi komandantit. 

Artikulli i plote

107 Komente

Shume bukur, por shume turp, qe nje deputet shprehet ne kete forme per presidentin e vendit dhe qe nje deputet i forces qeverisese shprehet ne kete forme per ministrin e mbrojtjes dhe presidentin e zgjedhur nga po kjo force. Kritikat jane nje gje, perqeshjet nje gje tjeter, ajo Shqiperi eshte ne konvulsione. Marku te dorezoje mandatin e deputetit a te dale si deputet i pavarur, qe te kete koherence politike qendrimi i tij, ndersa perqeshja me duket e papranueshme ne cilendo rrethane.

Ceshtja ne vetvete eshte skandaloze. Qe Imami liron 7 nga 11 gjenerale eshte e pakonceptueshme, vertetim qe realiteti eshte i pakonceptueshem. Sikur ushtrise shqiptare t'i kishte ngelur ndonje fije fryme, ajo do te kishte reaguar, rrjedhimisht ushtria shqiptare ka mbaruar (dikush mund t'i beje kronologjine e te na jape tjeter date per vdekjen, pak rendesi ka). Na mbetet Mark Marku.

Nje nga huqet e Sales eshte fiksimi me robt qe zgjedh. Vertet nuk kuptohet vendosja e Imamit ne ate pozicion. I vetmi shpjegim do te ishte bindje e verber e borxhliut, dhe siguri e plote nga krahu jeshil i shtetit. S'ka faj ne fakt eshte djegur nga qulli e i fryn kosit. 

Po tashi ku do ankohen keta ?

ceshtje klasi puna kompleksit togerian

dolen dhe thane ne konference per shtyp se kishin dijeni per korrupsion e shkelje ligjore. Sa here hiqet ndonjoni prej ktyre, del ne interviste dhe thote se dinte per kte apo ate shkelje. Po pse nuk fole deri sot pra krimb haleje? gjenerale leshi jane kta, kta nuk kane as burrnine e nji rezervisti

mos u nxeh smiley

nuk e di ngjarjen fare , po sido qe te jete puna , viktimizimin  e kemi kthyer ne sport kombetar

As leshi jo se eshte i fisem, gjeneral akriliku thuj. Lum NATO qe i ka.smiley

Kete Markun, nga te paktet qe thote ndonje gje te mencme, e qerroi Sala. I do te gjithe ure, pastaj keta te fundit e shesin te paret. 

Vendosja e Imamit nuk eshte tjeter vecse Presion me Dosje. Nje figure pa piken e vleres pervec gjesteve Teatrale.

Problemi eshte se duhet Kuptuar qe eshte bere Krim  Dhe ne nje kutpim me te thelle Marku duhet ta shndrroje ne Levizje kete shqetesim per te bere Ligjin Marku ..per Reformat Ushtarake . Perparesia e ketij Ligji mund te jete kallzimi Penal  per Bujar Nishanin dhe Arben Imamin . Ne se arrin ndonje gje konkretisht le te lere menjane Injorantin e Injoranteve per keto Pune ose Bajraktarin Injorant qe i duken si Farijte e tij Gjeneralet , biles me me vlere  per te , jane ata qe Hidhnin Fishekzare me rastin e  "na jem ne Natje or tie "

Pastaj me artikuj eshte Xhibi ose Left me ...iiiiiii ne fund ! Ose dhe ndonje qe ka fryezim si pune Fiqoje smiley

Elba kot me te pyet jasht prurjes ..Cfare gjuhe eshte kjo

ceshtje klasi puna kompleksit togerian smiley

 

 

më në fund duhet të çlirohet nga kompleksi i togerit të parëndësishëm që lan dyshemenë dhe pastron banjat sa herë ia ka qejfi komandantit.

dhe une besoj se eshte ceshtje klasi cdo lloj sjellje

pa lidhje, nishonit i kemi pas thon edhe lishon.

Emo, metateza Juaj eshte shume e sakte! Por keta qe i fryjne idese se jane shkarkuar si katolike jane qellimkeqinj.U e jam me se i sigurte( edhe pse skam asnje vleresim per ndonje autoritet te Nishanit) , se nuk ka pat e nuk ka asnje nuance te tille ne ate vendimmarrje.Tjeter pune se ky figurant, per fat te lig tonin, President i vendit, eshte bere lolo e nje dallkauku si Imami.
Ne kete vleresim, metateza Juaj, per kete fare presidenti, mund te tjetersohet ne Nishani.....i leshuar i teri!

Lishon!  

Per zotin! 

Kam degju edhe lirse kpucesh! smiley

 

Ka qene dhe mbetet ajo thenia e famshme e Napolonit "Ne vezmen e cdo Ushtari , fle nje Gjeneral " .... e vertetuar Plotesisht ne cdo Kohe . Ne kuptimin civile kena thone qe eshte eksperimenti i milingones me Nonen Mbretereshe ( jo ate cic tharen e Madherishme te Uturak Fevziut )

Por keto kane  kuptim te Madh ne se futen ne dijen e nje Njeriu qe nuk ka vetem Mase te Bardhe brenda kafkes. Ndersa per Llojet e kategorite e "y none ca Lishani " ka kuptimin e kundert  "Ne vezmen e Gjeneralit fle nje Ushtar " biles i lloit te gaxhijve kur shkojne ne Lufte .." Po mu mi none , kush do me ruaje "

Nishani  eshte Dordoleci i Rradhes per Karike ne ate POST ! Perfytyrim i Ushtareve te Plumbit  te Bajrajtarit  per Poste te nje Shteti !

As qe ka dyshim se jane Raportuar nga SHIU per rrjedhje informacioni drejt Armikut te Kombit ..Edi Rama .dmth i kane treguar Opozites Armike per Ushtrine sokolesh te te Sali Vuk Bajraktarit !!!!

Dhe te mendosh qe prane kesaj Tyrbes , qe e Quajne Min Mbrojtje  me te Pare Imam Bajlladine , eshte Katedralja e Famshme e Astonomise Greke me mjete Njemije Here me e sofistikuara se te Babasqapit me lejen e firmen e dy Patrioteve me te medhej te Kombit Berisha - Nano ????????????

Nuke di si eshte thyer Mullahu Berisha se ne fillim erdhen sivllezerit   e Malajzise per Xhami Madheshtore smiley

 

ziko, sinqerisht, si ka pranu ky me u bo minister mbrojtje. dmth sa dangall duhet te jete robi qe pranon detyra per te cilat nuk ka piken, po piken e haberit! ne na cakton naj detyre fiktive pjeri ne qeverine e tij, edhe na kap nji siklet i papam si me e refuzu tashti... derisa kujtohena qe s'esht me ter mend... nga dolen kta burra mooti kshu! 

rast tipik konflikti institucional brenda kuadrit te nje personi/institucioni sic eshte presidenti dhe nje firme te vetme, po ajo e presidentit. ministria nuk duhet bere me faj aq shume ne kete rast ,ne aspektin institucional. ata propozojne, ndersa e vulos shkarkimin po ai qe ka ne dore sigurine kombetare.

nga ministria nuk kam degjuar nje argumentim ligjor pse keta u shkarkuan. me ndodh gje, kemi gjeneral ministrin dhe presidentin invalid. ne tete vjet, sa gjenerale jane shkarkuar? pothujse te gjithe. me qindra mijera ore pune trainimi e qindra vite pune eksperience te investuara tek keta njerez. kjo gje te tremb ne ate vend, sepse ushtria nuk eshte administrata shteterore, investimi profesional eshte ku e ku me i kushtueshem.

Tre gjeneralë të liruar para afateve të parashikuara nga ligji janë një ngjarje shumë e rëndë nëse nuk ka arsye të qenësishme për lirimin e tyre para kohe.

 

 

pra  me ckuptoj    i vetmi ''argument''  eshte pohimi  i vet  3 gjeneraleve ne koneferencen per shtyp  te cilet thone qe ''lirimi  i tyre nga detyra eshte i jashtligjeshm''....   megjithate  kjo nuk perben aspak  problem per ''dubel Markun''  te  pozicionohet  qarte  (megjithse vet eshte i paqarte)   per kete ceshtje.   shume cheap  dhe aspak  shkrim serioz nga  zotnija..  sepse sulmon  vendimin (Presidentin)  pa ditur arsyen e vertet te vendimit.    eshte folur  dhe  kritikuar   vazhdimisht  korrupsioni ne ushtri...    per tendera apo leke qe duhet  te paguajne ushtaraket  per tu bere pjese e misioneve paqeruajtese etj etj..    po sikur te kene lidhje keta gjeneralet  me te tilla  afera??   une  nuk i akuzoj,  por dua ta jap si shembull apo arsye per  ''lirimin e tyre  te parakohshem''  nga detyra..

ky me duket shkrim tipik, ku autori   nje  person publik,  ka nje lidhje  fisnore, apo miqesie  me  ndonje nga  keta gjeneralet , ne  kete rast,  dhe vet shkrimi eshte nje sherbim i tille miqesor..   kushtetuta  dhe ligjet pastaj, jane thjesht bla bla...

Belul te gjitha hamendesimet tuaja qendrojne, por deri me tani nuk kemi asnje info nga Presidenca apo Ministria Mbrojtjes qe te vertetoje apo te perkrah hamendesimet e tua. Te tre gjeneralet (me vjen per te qeshur kur i quaj gjenerale, po nejse) kane dalur publikisht dhe kane akuzuar presidentin per shkarkim te padrejte dhe ky i fundit ka heshtur. A eshte normale kjo heshtje nese keta do te kishin bere ashtu sic supozon ti? Sa per lidhjen fisnore edhe sikur MM-ja te kete me ndonjerin prej tyre nuk ia ul vleren e protestes dhe te denoncimit publik qe nje deputet i pozites ben. E kjo duhet minimalisht te pergezohet.

nese me   kuptove  mire,  nuk kam aspak  problem me ''denoncimin''  publik qe po ben Marku, aspak!!   poor,  ai nuk ka shume argumenta, (vec ckane thene vet gjeneralet),  per sulmin qe  i ben presidentit.  dhe nese e akuzon presidentin per antikushtetues  duhet ta besh kete  me argumenta  te forta!    prandaj  nuk e marr dot seriozisht Markun  dhe shkrimin e tij.

ndersa vet gjeneralet, perderisa  jane te bindur  ne te drejten e tyre,   pervec  konferences per shtyp  le ta ndjekin edhe ligjerisht..   besoj se do fitojne!   

por edhe dicka,  heshtja e presidentit,   jo definitivisht  do kuptuar  qe  vendimi  i tij qenka i padrejte..  jane ca gjera,  '' te ndjeshme'',   ne ushtri, por edhe ne punet e shtetit,  qe nuk mund te behen objekt debatesh  auuu, iuuu.. sikur jemi ne pazar.     sic thashe,  gjeneralet  mendojne se lirimi i tyre eshte i jashtligjshem.. shume bukur!   publike e bene.. tani le ti drejtohen rruges ligjore..

Gjeneralit (“Kolonelit”) nuk ka kush t’i shkruajë... një titull jo-emblematik në këtë rast. 

Keta jane gjenerale pe lodre , ata pe verteti i shfarosi dulla ne vitet 70.

Cilet ?  ata  qe s'dinin si matej kufiri ujor me Greqine ?

Gjeneral eshte fjale e madhe, eshte mbi te gjitha siguri dhe respekt. Po a i kane pasur valle keto cilesira Gjeneralet e Shqiperise se Saliut? - Nje mut te madh i kane pasur. Kujtoni vetem Gerdecin dhe do te kuptoni se cdo qenje njerezore qe ka punuar nen hyqmin apo per llogari te saliut eshte thjesht nje vemje. E qe nga Vemja te kthehesh prape ne njeri duhet ti largohesh hyqmit te saliut. MM (jo me deshiren e tij) u rikthye prape ne njeri dhe ashtu si memecit kur i vjen goja shperthen ne llafollogji, edhe MM nxjerr dufin qe kishte mbajtur nga brenda per 8 vite. Sidoqofte dufi i tij me pelqeu sepse ishte mbi te gjitha origjinal. 

se është kreu i shtetit shqiptar dhe se më në fund duhet të çlirohet nga kompleksi i togerit të parëndësishëm që lan dyshemenë dhe pastron banjat sa herë ia ka qejfi komandantit. 

Jaro une per vehte duke te njojtur e besoj kete qe thote MM-ja. Kane qene kohe te tjera por vesi mbetet. Mo u merzit, futi i dore shah me rojet.

Sot kishte denoncime akoma me te renda ky dashnoret dhe militantet dalin dhe bejne xhiro me helikopter ushtarak siper shtepise se armikut Bamir Topi. Nese keto fakte dalin te verteta a duhet te lerohet ndokush nga detyra, po  mininstri a pergjegjesi. Shifi nje here CV dhe pastaj na be kopetentin Timi qe do ma kapesh pak ate timin.

Po ti cpate? kush te goditi? Apo je i goditur ?

Fare po e urrej menyren tende te shprehjes mbi cilesite qe ata gjenerale mund te kene pasur pa lexuar te paktin CV e tyre. Ne lidhje me Nishanin besoj se eshte presidenti me i dobet qe vendi ka patur ne keto vite te demokracise. E shpreh qarte autori ne rrjeshtat e fundit.

Belul,Sander Lleshi qe ti aludon,(i perfolur si kandidature per president propozuar nga Kadareja)ndoshta eshte bere dhe shtyse per 2M te shkruaje dicka te tille.Gjithsesi,ky fakt nuk i hedh poshte argumentet qe 2M jep per paligjshmerine e shkarkimit.Karriera individuale qe hidhen poshte me nje te rene te lapsit,pa asnje motivim te qensishem.Shkarkohen 3 nga 11 gjenerale qe ka gjithe vendi, sikur te ishin kapterre,roje depoje armatimesh.

Pjeter,  te betohem  ne nder dhe ne çkam me te shtrenjte, jo qe nuk aludova te ky Sander Lleshi, tani ja degjoj emrin per here te pare.. por nuk  i njoh dhe nuk ua di emrat  edhe 2 gjenerlave te tjere.. bile  une nuk e dija  kete rast.. dmth nga ky shkrim mesova  qe qenkan liruar 3 gjenerale nga detyra..

por menyra, ''argumentimi''  i Markut ne kete shkrim  me beri te mendoj qe ai ka lidhje me dike nga keta, sinqerisht!smiley

Ti njelloj si Pieri, ke ca sensor shtese per te kuptu gjera qe te tjeret si kapin dot. smiley Ok,ishte shaka,te besoj plotesisht per cfar thu.smiley

po e kemi thene mo;  jam  Pjeran (jo Mjeransmiley)   VQ-ist..smiley i oreve te para..

Pjerolog eshte titulli i sakte.

sikur te ekzistonte mundesia ligjore si opsion real, keta gjeneralet nuk do kishin nevoje fare ta benin publike keshtu, por do ishte marre vesh nga gazetaret qe mbulojne prokuroret. vetem me gjykimin e paftesise morale mund ti matesh politike-beresit ne shqiperi. ligjin e kane ezauruar si mundesi.

 "Sikur ushtrise shqiptare t'i kishte ngelur ndonje fije fryme, ajo do te kishte reaguar, rrjedhimisht ushtria shqiptare ka mbaruar (dikush mund t'i beje kronologjine e te na jape tjeter date per vdekjen, pak rendesi ka). Na mbetet Mark Marku."

Ne fakt kta gjeneralet e liruar pse nuk e ngriten zerin edhe per shoket e tyre te liruar padrejtesisht ne qeversje te ndryshme,,por vetem tani kur ju dogj catia e tyre..Bravo per "koherencen" dhe "profesionalitetin" tuaj..!!

sepse profesioni nuk ka me nderin dhe respektin qe ne rradhe te pare duhet te kene per veten. kjo eshte plotesisht e drejte qe nuk duhet te cuditen tani kur nuk u cuditen me pare.

shembull i katunarizmit total ne deje, i mungeses totale te integritetit moral dhe profesional. Kishe nje kryetar garde qe qelloi mbi turmen me pisqolle dhe pastaj i ndrroi tyten ... Kush nuk kupton kete eshte nje gomar fshatar, nje skllav ne gen.

Po opoleshiizites nga benet? E kan kthyer matrapazllekun ne mbret te moralit institucional. Langaraqet, qe te gjith qe nga politileshet, presileshi, deri tek gjeneraleshet. I pash ne televizor, gjeneral ishin ata? Dukeshin me teper si gjynahqare qe i kishin hequr nga puna......turpi i faking botes!!!

Presidenti nuk jep shpjegime para opinionit publik per dekretet e firmosura prej tij. MM (qe po i shkon per shtat kto kohet e fundit) ben mire te mesoje protokollin e shtetit para se te haje dhe nje M tjeter.

Presidenca e ka per detyre te informoj per cdo ceshtje me interes publik, ku per ceshtjen ka interesim. Nuk po kritikohet inisiativa. 

Jo, kjo nuk eshte detyre e presidences. Informimin gjeje tjeter kund. 

Po si,si qenka e udhes,te flaket elita e ushtrise pa asnje shpjegim-ku e paske lexu ti kte,se na cudite?!

“Ministria e Mbrojtjes kërkon të sqarojë në lidhje me lirimin nga detyra të 3 gjeneralëve dhe me pretendimin e tyre mungesë referencë ligjore se kjo nuk qëndron. Për lirimin e tyre është zbatuar kuadri ligjor qoftë nga ministria e mbrojtjes ashtu edhe nga institucioni i presidencës. Lidhur me pretendimet e 3 gjeneralëve për heshtje nuk qëndron, sepse është komunikuar me secilin nga gjeneralët për të shmangur njoftimin më parë nga mediat siç ka ndodhur në raste të caktuara. Propozuam edhe ceremoni për largimin e tyre, por kjo u refuzua nga 3 gjeneralët”, theksoi zëdhënësja e Ministria e Mbrojtjes.

 Nqs ka shkelje ligji ti drejtohen gjykates.

E gjitha kjo eshte nje paftyrsi e pashoqe qe imambajelldia te ofron ty.(se une s'shkoj ne hale me kte)

Nga ky njoftim le te kuptohet se komandanti ju ka propozuar Gjeneraleve qe te japin vete dorreheqjen ne kembim te disa privilegjeve, biles edhe te organizonin ceremoni per vetelargimin e tyre. hahaha e bukur kjo! Me ngjajne me teper me veprime mafjoze sesa te nje shteti anetar i NATOS. Nejse, mendimi im ky.

Presidenca nuk informon me iniciative po me kerekese te medias mbi nje ceshtje me interes publik. 

pa arsye te vecante, thjesht info per kompetencat.

Bën vaki dhe zëmrohet me ne, e i mbushet mendja Maqedonisë të na sulmojë, ushtarët e saj mbrrijnë në Tiranë, le të themi për dy ditë. Ne kemi komanda ajrore dhe detare, pa patur avionë luftarakë (pos disa helikopterë) dhe asnjë anije?! Rrofshin e qofshin komandat tona, rroftë zoti Filimon. Ndaj dhe Berisha gëzon si fëmijë që u futëm në NATO, se ky FYROM-i nuk na sulmon dot, edhe po u zëmrua me ne fqinjët. Në rrethanat tona, kur shtabi sheh mos bën ndonjë lek me rekrutimet për forcat paqëruajtëse, zgjidhja më e përshtatshme për ne do ishte mbartja e kushtetutës të Kosta Rikës, dmth pa ushtri. Me fondet e majme të kursyera të bëjmë investime në shëndetsinë dhe arsimin e mjerë. Po të teproj ndonjë lek, le të ndërtojmë një teatër kombëtar dhe një stadium në Tiranë, si i vetmi kryeqytet i Europës që i mungojnë.

Sa u përket atyre pseudogjeneralëve, fati i tyre nuk më intereson fare. Ata veç se më kujtojnë ushtarakët "madhorë" të ushtrisë Shqiptare, që ministri Mediu i tërhoqi zvarrë në aventurën ligjore dhe praktikën kriminale të demontimit në Gërdec.

O Petro, po ndonje recete per qendrimin brenda NATOs pa patur FA ke ti?

Po, e kam! Një formacion prostitutash të veshura ushtarake e të organizuara në një a dy brigata, të kryejnë shërbimet e tyre në kampet amerikane, etj. (Bondsvilli, psh, është afër dhe pa shpenzime). Haha...u kënaqa dhe vetë me përgjigjen.

Fute kte te fundit te ajo me lart qe te marre tamam forme ajo perla qe ke shkrujt.

se mos ka aeroplane luftarake e anije Maqedonia, leri keto perralla se nuk ti beson kush. Ndersa Shqiperia eshte ne proces modernizimi te ushtrise dhe eshte shume me mire se Maqedonia. Po nuk pate komandat dhe profesionistet nuk te duhen as avionet e as anijet. Avionet e anijet blihen shpejt, njerezit duhen kohe te aftesohen profesionalisht per keto gjera. E perseri mos genje se Shqiperia ka 3 anije fringo te reja qe i perdor roja bregdetare, te tjera jane duke u ndertuar, ka shume helikoptere dhe te tjere te rinje e nga me modernet rruges per te ardhur.

Shqiperia nuk ka ndonje pretendim te madh, por nje ushtri te vogel profesionistesh dhe te mirepajisur.

se mos ka aeroplane luftarake e anije Maqedonia,

lol, po ci do anijet Maqedonia o Stavri? Apo ka ndermend mbreti sali ti jape ndonje cope det si dhurate sic beri mbreti zog me "Shen Naumin"?

meqe i permendi shoku me siper si inventar. Ja pra qe Maqedonia ska as aeroplane luftarake e as nje anije qe do i patrullonte liqenet.

He mo, si ecen puna nga bodrumi i PS? Ju ka organizuar Vilajeti te ben gam gam ne bllogje? Keq puna, iket edhe kesaj rradhe pastaj me kesmet ne '17.

...E perseri mos genje se Shqiperia ka... As më shkon mëndja që të blasfemoj ndaj këtyre "heronjve" e bazës së tyre materiale. Ma do mendje që je ose një militant i partisë në pushtet ose një ushtarak rrogtar i ushtrisë.

Po nuk na thua, me ata tre gjeneralët e mbetur, do ja arrijmë dot ta riorganizojmë ushtrinë tonë heroike, apo do emrojmë gjeneralë të rinj, ekskluzivisht jashtë proçedurës së karierës, siç ish presidenti na emroi të ndjerin Gazidede, strategun e planit të luftës ndaj Vlorës dhe "rebelimit komunist"?

Gjenerali i shkarkuar S. Lleshi,  shprehet se lirimi i tij nga detyra, ka ardhur për faktin se ata që e shkarkuan, mendonin se ishte katolik fondamentalist dhe kandidat i PS-së për zgjedhjet.

Në mars të këtij viti, nga autorët e aktit të sotëm të lirimit tim, është iniciuar një sulm mediatik i kombinuar. Nga njëra anë, autorët e tij synonin të krijonin idenë se unë isha të paktën kandidat për socialist. Në anën tjetër, ata përpiqeshin të krijonin idenë se, nëse në fushën politike isha ende një kandidat për socialist, në një fushë tjetër isha shumë larg. Ata mendonin se isha edhe një fondamentalist katolik, një kryqtar, një…Më kujtohen tash përshkrimet e mrekullueshme të Pater Zef Pllumit për ato gjyqet komuniste kur në Shqipërinë e shekullit 20, dënoheshin njerëz, për…krimet e inkuizicionit në Mesjetë”, ka thënë ai.

“Më datë 8 prill, në gazetën “Sot” është botuar kërkesa e forumit që përmendët ju, në të cilën i kërkohej Presidentit të Republikës, Ministrit të Mbrojtjes e shumë autoriteteve të tjera të vendit që të dekretonin lirimin tim nga radhët e FA-së, si dhe të nisnin procedimin penal për kinse një artikulim ekstrem katolik që ata kishin konstatuar tek artikulli im NATO, Aleanca jonë, të botuar në gazetën “Panorama” po më datë 1 prill të këtij viti. Pas këtij propozimi të errët, unë i jam drejtuar zyrtarisht ministrit Imami dhe Shefit të Shtabit të Përgjithshëm, Gjunkshi, me kërkesën që të urdhëronin investigimin e prapavijës së këtij sulmi provokues. Shkresa ime mbeti pa përgjigje. Në vend të saj mbërriti Dekreti i lirimit. Ndodhi ajo që kërkohej nga Kanadaja. Ky është fakt i njohur tashmë botërisht. Unë i jam drejtuar publikisht Ministrit të Mbrojtjes dhe Presidentit të Republikës që të shprehen rreth kësaj koincidence fatkeqe. Për çudi, ata vijojnë edhe sot të heshtin rreth kësaj pyetjeje, ndërkohë që faqe të shumta interneti, simotra me ato të forumit në Kanada, po festojnë suksesin e propozimit të tyre. Mendoj se është detyrim minimal që Ministri i Mbrojtjes dhe Presidenti të distancohen nga organizata të tilla të errëta dhe të mos lejojnë që në imazhet e institucioneve të shtetit shqiptar të dekorojnë faqe interneti me përmbajtje skandaloze.

Unë vetë lutem që mes propozimit për lirimin tim të ardhur nga Kanadaja dhe propozimit të ministrit Imami me të njëjtin objekt, Presidenti Nishani të jetë vënë në lëvizje vetëm nga Imami, anipse kundër ligjit”,

keta duhet te jene shkarkuar per ndonje korrupsion e gjera te ketij lloji por mundohen ta veshin me nje mantel fetar. Nuk te shkarkon kush per fe derisa e mban larg dyerve te shtetit, nese e fut brenda qofsh me Krishtin qofsh me Muhamedin shteti te nxjerr fishek jashte se eshte laik praandaj kot qe i bie kembanave te fese Lleshi.

Duhet ditur qe edhe motivacionet e sakta nese ka gjera te komplikuara nuk mund te jepen te gjitha pasi rrezikojne sigurine kombetare. Kur u shkarkua nje kolonel me duket i kerkuan Imamit te jepte shpjegime e tha qe ai kolonel ishte diktuar ne takime me te huaj te dyshimte dhe nuk dha me shume shpjegime.

Jemi vend anetar i Natos dhe sherbimet e fshehta te huaja mos kujtoni se nuk sillen ne Shqiperi.

Stavri, pikerisht kete po kerkon dhe gjenerali te dije aresyen se pse e shkarkuan. As kete gje nuk ka te drejte ta kerkoje?

ja ka dhene ministria. Nese ky e quan te padrejte, eshte nje institucion qe quhet gjykate.

Mos genje, se ministria nuk i ka dhene aresyet, biles ministria nuk ka as dhe te drejte te shkarkoje. 

epo pike e zeze me ty! Ju ka marre ne qafe Vilajeti! Mos me bej tani te te jap leksione ne ligj se edhe nuk kemi kohe po eshte gje e ditur qe Ministri propozon pastaj shkarkimin e ben presidenti. Ministria ka nje reagim publik ku thote qe shkarkimi eshte krejt ne baze te ligjit dhe qe keta i ka njoftuar dhe bile ka dashur te ju organizoje edhe ceremoni, keta nuk kane pranuar dhe ne kete rast ketyre s'iu mbetet tjeter vetem te shkojne tek ai vendi qe quhet gjykate. E di ku bie kjo e fundit?

Po mos u merzit o Stavri, po flisnim nese jane njohur gjeneralet me aresyet e shkarkimit dhe jo per urdherin e shkarkimit. Jane dy gjera te ndryshme.

po flasim per shkarkimin e tyre pra. Keta pretendojne qe eshte i jashteligjshem pastaj arsyet keta i dine shume mire por nuk i thone. Arsyet mund te jene nga me te ndryshmet, jane gjera qe vendosen nga ministri dhe presidenti e as nuk behen publike nese ka gjera sensitive per sigurine kombetare. Eshte ne tagrin e ministrit (si drejtuesi dhe kontrollusi civil i ushtrise) dhe presidentit te shkarkojne ata qe ju duket e drejte.

pastaj arsyet keta i dine shume mire por nuk i thone.

Po ti nga e di qe ata i dine aresyet. Nese edhe ti i di na i thuaj. Perndryshe, une jam i prirur ti besoj kandidatit per president Z. Lleshi, ne vend te Jarit, presidentit aktual, vegel qorre, apo ushtar i bindur i Enverit, me fal Saliut. Megjithese edhe i Enverit ka qene ky. Apo jo Stavri?

kandidat per president nuk ka qene kurre ky. Emra aty permendeshin pambarim por kandidat jo. Tregoja edhe Vilajetit kete.

Kush tja japi "violicenisti", po di ai cfare eshte ligji. Ai e ka mendjen te shes dhe tanket e fundit per skrap dhe te kap ndonje lek. smileysmiley

Skandalet e ushtrisë së Imamit  Arben nuk kanë të sosur. 

Gjenerali Dhori Spirollari, i shkarkuar pak ditë më parë nga Forcat e Armatosura, sjell një rrëfim tronditës për gazetën Dita, ku thotë se helikopteri ushtarak përdoret nga femra e biznesmenë për fundjava qejfi. Ai tregon edhe se si është terrorizuar familja e ish- presidentit Topi nga helikopteri ushtarak AB 205.

Fillimisht ai sqaron incidentin mbi shtëpinë e Bamir Topit.

“Ditën e diel, më 10 mars, komandanti i Bazës Ajrore të Farkës, kolonel Sokol Çunaj, ka njoftuar në komandën e FA që do të niset një helikopter në mbështetje të stërvitjes së Forcave Tokësore. Më vënë në dijeni dhe jap “ok”. Por në fakt, siç mësuam më vonë, atë ditë nuk ka pasur stërvitje nga Forcat Tokësore dhe helikopteri ishte ngritur për weekend dhe qëllime të tjera. Ngritja është bërë në kundërshtim flagrant me çdo rregull. Siç doli nga analiza, Komandanti i Farkës, Sokol Çunaj, në kundërshtim flagrant me rregulloren, duke qenë vetë në rolin e pilotit, ka urdhëruar që të mos shënohen në regjistër emrat e personave që do të udhëtonin me helikopterin AB 205”, thotë Spirollari.

I pyetur se kush ka qenë në helikopter atë ditë, Spirollari thotë: “Ka qenë komandanti i bazës, kolonel Sokol Çunaj, kapiten Olgert Hysa, pilot, rreshter Besnik Hysa, teknik bordi dhe Roland Bushi, shoqërues i ministrit Arben Imami. Nga analizat që bëmë, ka qenë edhe një biznesmen dhe një femër, dhe dy civilë të tjerë, që duhet të kenë hipur në ndalesë jashtë repartit të Farkës. Por ata që shkelën ligjin, nuk kanë pranuar të bëjnë publik emrat e personave të plotë që kanë shëtitur atë ditë me helikopter”.

Spirollari thotë se ka njoftuar për skandalin Ministrin e Mbrojtjes, Arben Imami, por ai ka heshtur.

Spirollari thotë se atë ditë me helikopter janë bërë dy ndalesa. Mësohet se ata kanë qëndruar me helikopter për drekë në Lezhë dhe më pas kanë bërë fluturimin provokues mbi shtëpinë e Bamir Topit.

“Ne kemi verifikuar teknikisht se mbi banesën e tij janë bërë xhiro me helikopter për 15 minuta, duke u afruar në një distancë deri në 20 metra. Ka qenë terror për familjen, por edhe një provokim. E theksoj këtë se piloti e di shumë mirë se ka një urdhër kategorik për objekte të rëndësisë së veçantë, ku përfshihen banesat e ish- presidentëve”.

 

Doja ta shkruaja une por e paska shkruar Bredharaku me siper.

Gjenerali s'paska patur idene a ka apo s'ka stervite te Forcave Tokesore.

tani qe u shkarkua filloi te flase ky? Genjeshtra me bisht te porositura nga humbesi Rama qe ne kohen kur qeveriste PS vidheshin edhe tenderat e fasuleve.

Nje gjeneral nuk flet kur shkarkohet, nje gjeneral duhet te kishte folur qe ne detyre nese ka pare shkelje.

se mos ka aeroplane luftarake e anije Maqedonia, leri keto perralla se nuk ti beson kush.

Hapi syte dhe nxirre koken nga mooti

 

ight.co.uk/waf/fyrm/af/pics/Line%20of%20Macedonian%20Air%20Force%20Su-25s.jpg" style="-webkit-user-select: none; cursor: -webkit-zoom-in; width: 400px; height: 230px;">

 

ight.co.uk/waf/fyrm/af/pics/Macedonian%20Air%20Force%20Su-25.jpg" style="margin-top: 126px; width: 400px; height: 196px;">

 

 

keta mund te kene shkuar per skrap si migat shqiptare se ne inventarin aktual te forcave ajrore te Maqedonise ka vetem helikoptere dhe jo avione (pervec dy copeve per trajnim qe nuk jane luftarak).

Urdhero:

Aircraft Inventory [edit]

Aircraft Photo Origin Type Versions In service Notes
Transport and Liaison Aircraft
Antonov An-2 Soviet Union utility An-2R 1 Used in the VIP Transport squadron as well as for paratroopers training
Trainer Aircraft
Zlin Z 242L Czech Republic trainer Z 242L 5
Zlin Z 143L Czech Republic trainer Z 143L 1
Attack Helicopters
Mil Mi-24 Soviet Union attack helicopter Mi-24V 8 4 in reserve/storage and 4 modernizated by Elbit Systems
Transport and Utility Helicopters
Bell UH-1H Iroquois United States utility helicopter UH-1H 2 4 more ordered
Mil Mi-8 Soviet Union transport helicopter Mi-8MT Mi-17 6
Withdrawn aircraft [edit]
Aircraft Photo Origin Type Versions Number of operated aircraft
Trainer Aircraft
Lola Utva 66 Yugoslavia trainer V-51 1
Lola Utva 75 Yugoslavia trainer V-53 4

Po mer derman po te ka lene ty maqedonasit ti besh inventarin ushtarak  smiley Sukhoi, SU-25s te duket avjon per skrap ty?...nejse ju keni fut per skrap gjithe vendin, e keni mani skrapizmin, shkaterrimin e c'dogjeje smiley  ...Sa per dijeni ata pervec helikoptereve luftarake blene edhe avjone nga ruset, plus nje pjese qe trasheguan nga FAJ. Kete vit presin dorezimin e nje skuadronin F5 nga turqia. Se i i shiti Sula yt breket per pese leke nuk do te thote se cdokush ne Ballkan ka nderur breket tek dera e shtepise...

PS: vende te Natos si Polonia,Cekia,Rumania,Bullgaria ende operojne ne flotat e tyre me avjone Ruse.

Nje pyetje te bej une..sa avjone dhe helikoptere luftarake ka Shqiperia e Sule mehumit dhe Imam Bejdelliut..dhe po me kujtove ata Eurocopter-Bell qe jane thjesht per transport..po te them thjeshjt ..Ik pirdhu!  smiley

cte te them? Ti je aq budalla sa sjell ketu foto qe tregojne qarte se ato avione nuk perdoren se duken ne foto rrangalle, bile edhe pista eshte e mbuluar nga bari smiley

Je munduar e munduar ne google dhe nxjerr...prit, avione te brasktisur dhe shitur per skrap.

Inventarin e ke me siper.

Cte them un mer kaqol, bota i ruan armatimet, i rinovon kur ka mundesine..Por eshte si puna e asaj shprehjes.."Bli njehere breke te reja dhe pastaj hidhi ato te vjetrat ne kosh, se ne rastin tone po qarkullojme pa breke qe kur hyme ne Nato". smiley  te pakten ju ka dhene nga nje gjethe fiku gjeneraleve naltmadhnia .. Shtrydhe ca kosheren e mykur qe ta kuptosh

PS: ta shpjegova me lart jsne shume vende te NATOs qe ende operojne me avjone ruse..Por tek ne qellimi nuk ishte strategjia kombetare e mbrojtjes por kalkulimi i cdo kiles se celikut te cdo avjoni dhe transporti i tyre direkt per ne Kurum

po, bota i run armatimet e vjetra ne muze. Bota, ajo e zhvilluara dhe e fuqishmja ecen me arme moderne, me faza modernizimi. Hekurishtet e MIGAVE dhe tankeve sovjetike qe kemi pasur ne ku dreqin do ti coje? Vetem ti fusje ne b... se ato ste benin pune.

Duhet modernizim por kerkon para, avioni me i lire i mire eshte 30 milione dollare e siper copa. Aktualisht ushtria shqiptare po pajiset me gjerat me te nevojshme, anije, helikoptere, me vone tanke nga Gjermania etj.

Ler boten e zhvilluar ti mer merhum se u bete bajate me demagogji...ti ende jeton me ndihma dhe je ende nje nga vendet me te varfra te Evropes!

Sipas llogjikes tende (Me mire qarkullo pa breke fare..dhe une po te theme qe ti mbanin ato breket me andra dhe te vjetra derisa ti "rinovonin" dhe blinin ato te rejat)

llogjika ishte qe FA duhet te ishte reduktuar por duhej mbajtur nje pjese e avjoneve(pjesa me ne gjendje), keshtu bejne te gjitha vendet vendet me strategji kombetare, por ne rastin tone kemi te bejme me Rebublike Bananesh te drejtuar nga nje tufe idiotesh,matrapazesh dhe felliqesirash

O Art mos na nxir sekretet e ushtrise. Me i pa Imami Arben keto ka me i bertit kapterave "akoma nuk i paskeni shit per skrap tek Korumi? 

Art, kta SU-25 ju shiten Gjeorgjise ne 2005.

Haahahah po ato dolen dhe ne shtype para nja 1 muaji, apo dhe ato rama i fabrikon. Ju ka kap keq ky kompleksi rames me verte, po ai ne opozite eshte ska asgje ne dore as bashkine tani. Ej dhe ata qe shkaterruan torten e 100 vjetorit rama i dergoje se kishin legen te kuq Gazeta 55. smileysmiley

Emi mirmengjes .Tani te lexova dhe me beri pershtypje njeri qe "argumentonte " dengelllafkat e Zedhenesit e Min te Staratagjemave .Dhe atij "Ligjorit " me kopetenca qe " mos ta bejme te na i shpjegoje ", po i kujtojme se ky shtet nuk ka Kopetenca .Ky shtet eshte sipas Drejtimit VERTIKAL ( modeli Hitlerit ) me te pare vendi qe aktualisht eshte Babasqapi . Po ka nevoje dhe ja shpjegojme Ligjorit te M.te Stratagjemave se cfare eshte drtejtimi Vertikal si i Vetmi ne Bote  i aplikuar nga Hitleri !

Atje kerkohet arsyeja e shkarkimit te Llesherve . Atyt kerkohet edhe emrimi i Imam Bajalldise Minister , aty kerkohet emrimi i Nishanit President  .

Teknikisht Imami eshte nje cope n/toger DUB dhe nuk ja vlen as ta permendesh fare si Specialist . Maximumi  si nje Pistoleros i Berishes si Olldelja etj . Por ajo qe ka ndodhur eshte Kriiminale .Jane ne Natje or tie dhe akoma nuk kane Praktika Ligjore per ti vertetuar tjetrit gabimin per Ndeshkim. jane ne Natje or tie dhe akoma nuk kane Borde (Komisione ) per dhenie masash Displinore ku detyrimisht i Ndeshkuari Thirret !

Te jesh i bindur qe Imam Bajalladia  nuk ka dore FARE .Ai eshte si pune e sekretareve te K/Ministrit qe shtypin vendimet Personale te Babasqapit si per Ina Ramen , Gjykaten e Larte , SHISH etj .se nuk e pjerdh njeri pervec Rojes se Postobllokut . E jo me ta pyesin per kete kategori . I mbetet atij qe akuzon  aq me teper per Poste te tilla , te jape shpjegime perse merret ky vendim e jo te leshojne tollombace per "bathoras " ...U propozuam per ceremoni ??????smileysmileysmiley  E cfare verteton kjo per Masen Disiplinore ?

Dhe vu shumenikeshat ,  lyer me boje Bari te mos ti njohem NA smiley

 

 

Miremengjes, Ziko! Dhe fundjave sa me te kendshme! smiley

 

Art me fal po disa here ve re qe shpenzon energji tek Trute pa rrudha . Atyre  cdo mendim u kalon tangent .Gjeja me lehte eshte me dobishme .Thenia Perle e doktor Adhamudhit eshte Motua e Babasqapit .

Nuk ka Lufte ...Hiqi Gjeneralet .

Ka Lufte ...Emro gjeneral gazideden ( rp )

Po te kesh qene i vemendshme dhe nje pen pak ashume qe lexohet , e ndiere tek PPU megjithse ka shume zametet mbrapa si Alba  smiley shpesh nderhyn me shprehjen e famshme .."50 vjet u pame e se cfare lufte bete "  smiley Jane i njeti mentalitet qe eshte perdorur  edhe per Bujjqesine , Arsimin , Shendetesine dhe Vet Shtetin si i Tille etj etj  Te gjithe ne skrap dhe e sheh perdite se cfare Mutsilleku jetojne shqipot , si Populli me pa Dinjitet  ne Rajon ! Nje Lefqenaje e pakrahsueshme per zhurmen kakofonike ! .

Keta te tjeret jane brenda kesaj Logjike te Sqeperve .Ketyre u mjafton ceremonia e Fatos Hoxhes me truproje per ti shtruar Qilimat Babasqapit e Jozefperckes ne Aeroport kur vijn e  e ikin nga Shqiperia

A ka Fatos ??? Jena m'rrjegull na or tie se jem ne Natje ...

Ke te dretje idriz, me keta eshte sikurse ti biesh murit me koke..Sikur jane programuar, riformatuar dhe nuk kalkulojne asgj tjeter jashte programit te tyre...fatkeqesi, dhe humbje kohe natyrisht

Sic e permenda me lart qe naltmadhnia, Pashau i Vucidolit ju kishte lene nga nje gjethe fiku ketyre bimbasheve qe deri dje kishte zgjedhur vete...Tani qe i pushoi, keta po e hedhin dhe gjethen e fikut dhe po ankohen per lakuriqesine e tyre..sikur mileti nuk e dinte....hej c'gallate behet ne ate Republike Bananesh mer zot!

Nje fundjave sa me te kendeshme idriz smiley

Po te kesh qene i vemendshme dhe nje pen pak ashume qe lexohet , e ndiere tek PPU megjithse ka shume zametet mbrapa si Alba  smiley shpesh nderhyn me shprehjen e famshme .."50 vjet u pame e se cfare lufte bete "  smiley

Ketu o me akuzon kot asnjehere s'e kam thene kete gje.

Ne Shqiperika njeligjsesi shkarkohen apo dalin ne lirim ushtaraket. Ben vaki dhe eshte i bazuar ne ligj ky shkarkim/lirim i ketyre gjeneraleve (jo e perrallave katolik, mysliman, bektashij apo ku ta di une).

Nese jane shkarkuar me te padrejte ti drejtohen gjykates dhe te fitojne te drejten e tyre e jo te qisin perralla pas pilafit, jo une di skandale, jo une bej kryq e jo une mbaj ramazan

Atyre gjeneraleve turp qe tju vije nese luajne me tezen fetare se te gjithe Shqiptaret e dine mire se feja e Berishes eshte karrigja e vet..Berisha per ate karrige shendrrohet ne katolik,hibru,islamik,etj.

Sa per ato gjykatat.....ishe shaka e bukur por nga ato pa kripe  smiley

Tashi kjo puna e kripes eshte relative sipas shijeve te gjithsecilit, por une jam i prirur qe ne kete shtet njerezit duhet te paraqiten perpara gjykatave kur mendojne se ju ka shkelur e drejta e tyre.

Mund te thuash ti, se gjykatat i komandon SRB, por fakti qe keto dite zoti Premci e fitoi gjyqin me jep mua te drejten qe te pakten nje gjenerali tja kerkoj njehere te ezauroje rrugen ligjore pastaj te filloje te jape vleresime apo hamendsime sipas oreksit.

Mes miliona arsyeve per shkarkimin e tij, arsyeja fetare eshte e 2 milionta

Kemi ndertuar nje shtet ku krimineli akuzon viktimen dhe gjithmone fiton ceshtjet ligjore, ku te gjitha ceshtjet gjyqesore,faljet,etj kalojne ne tavolinen e naltmadhnise,Sulltan Berishes...Sa per Premcin, ajo eshte thjeshte nje loje politike e radhes me urdher te naltmadhnise sigurisht..Tani askush nuk mund ta injoroj dot kete idealizmin tend, sikurse nuk mund ta injoroj idealizmin e kandidateve per "Miss-Universe" pas shprejses "I Want the World peace" ...Por une preferoj ti hedh ca kripe kesaj sallates sime smiley

Hahahaha, hidhi pse jo.

Une nuk jam apo nuk perkrah idene, qe meqenese kemi shtetine dobet, gjykatat berrnut nuk duhet te reagojme apo ti drejtohemi gjykatave.

Sa me shume ti drejtohemi gjykatave, sa me shume te denoncojme p.sh abuzimet e policise me emer e mbiemer aq me afer i afrohemi momentin kur e gjithe ngrehina e shtetit do punoje per qytetaret e saj. Duke mos shkuar ne gjykate as gjenerali imagjino cfare ndodh me nje qytgetar me pozicion te thjeshte ne shoqeri.

Sa me te dokumentuara (duke denoncuar, duke u ankuar) aq me e shendoshe do jete administrata neser.

Ja ke futin ne burg gjykatat Shqiptare, me qe ra fjala...Gjeralet e "shkarkuar politikisht" e kuptojne se thjesht po ti drejtoheshin Byrove Qendrore te partise se Saliut AKA "Gjykatave" do te ishte thjeshte humje kohe dhe lekesh. Nuk eshte problemi i dokumentimit dhe ligjit por zbatimi i tij..pa zbatim ligji cdogje eshte e kote prandaj duhet nje nderrim sistemi nga themelet dhe nje shkulje totale e ketyre fekaleve dhe vejeve qe marrin vendimet gjykesore ne Shqiperi sot!

Gjykatat jane BERRNUT

Ajo qe them une eshte se duke denoncuar, duke u ankimuar te gjithe ata qe ju behen padrejtesi, atehere ju behen dosjet kapic dhe detyrohen te ndryshojne sepse kane friken e humbjes se privilegjev

damn edhe ne amerike s'te denojne kaq rende per bileta autobusi.

denime aq te renda per disa grame hashash lene shteg per abuzime.ku ta dish psh njeri te fut nje sasi te vogel ne makine apo ne xhep te palltos e lajmeron policine .i thone 5 vjet burg nderkohe qe ka te denuar per vrasje ia hedhin me 10 vjet.

Drejtesia ka dy funksione ,  ti jape te Drejten atij qe i takon dhe te ndeshkoje ate qe ka shkelur Ligjin. Nje vendim doli per kthimin e pronave dhe Drejtesia e zgjidhi duke nxjrre jashte me Dhune Polici te strehuarit dhe ua Ktheu  atyre qe pretendonin si pronare !

Drejtesii  e babsqapit ne shtet Dhish ??? . Po te veje ne te njejten Kohe ne Burg edhe Imami e Nishani per shkelje Ligji , atehere PO kthehet besimi se nepermjet Gjykatave mund te kete Drejtesi .

Tani per tani ti hane Mutin manualeve te Lenka Cukos "Per Kuadrin " Nje tufe Sqeperish arrogante , Fodulle , Pa piken e Vleres vetem sepse realisht ushtrojne Funksione ne nje sistem Fashist Drejtimi ate Vertikal ,si shkupij Pilici te Sqapit Sali , patjeter qe do ushqehen Iluzione per femijet me "se drejtesia zotrie "

E kush u ndeshkua per Shkelje Ligji dhe Abuzim me kopetencat ndaj Premcit ?  Realisht vetem taksa paguesit sepse atij duhet ti paguhen nje me nje , te gjithe Parate qe i Takojne por jo nga xhepi i Familjes se Sali Vucidoll Berishes e Imam Bajalldise ! Po te provoje Gjykata te marre nje Vendim te tille qe ata te Pergjigjen edhe ekonomikisht per Vendime te pa Ligjeshme ,  i lind e drejta kujtedo tu thote

" Mos beni ham -hum , po shkoni ne Gjykata "

Ndersa ketu ne nuk flasim si kostitucionaliste "se Drejtesia mer jahu " Mendoj se ketu shohim themelet e nje Shteti te Kalbur e te shndruar ne Klientelist ku njeriu mund te Ushtroje Lirite e Funksionit vetem si ka nen  zgjedhe i Familjes se bajraktarit Vuk Berisha !

Mirmengjes smiley

 

Kshu eshte kur "kukullat" behen president dhe ministra ! Ministri i luftes Beni dhe komandanti suprem Jari , njerez te denje per skenat komike . Beni i shkolluar per "arte te bukura" ne kohe te dulles dhe Jari po ne ate kohe mberriti te grada e togerit . Beni si grindavec ne '97 hypi mbi tanke per te rrezu "malokun" Berisha ndersa Jari u tregu me i disiplinum dhe nuk u konfrontu kurr me shefin biles me kalimin e viteve rriti mustaqet dhe gjithmone i qethur dhe i paster tamam si nje babaxhan berber dikund ne Babrru . Qingji i urte thith dy nena prandaj Jari u be president . "Maloku" Berisha eshte burr me mend dhe per njezet vite rresht i kaleroi se paku gjysmen e shqiptareve dhe ne menyre te vecante kta qytetaret dhe fisniket si Ceka , Imami , Selami , Topi , Nishani, Topalli e shume te tjere si keta qe jane ajka e "qytetarise" gjithmone aq qytetari sa mund te rrezatojne shqiptaret .

Eh sa per termin "malok" n.q.s nokush mund te ofendohet nuk jam tuj e perdore per ofence edhe une vete jam malsor ose malok n.q.s iu pelqen ma teper . Ne fakt nese ka noj gja qe ne malsoret/maloket  duhet ti jemi mirnjohes Berishes eshte se ata njerez qe i urrejne malesoret me shume bash ata Berisha i kaleroi dhe i degdisi pa dinjitet e lavdi ne keto 20 vite , ama nuk i la pa pasuri . Vetem kujtoni korrikulumin politik te Cekes , Imamit .Topit ,Topallit , Nishanit, Pollos , Selamit dhe mese fundi edhe Islamit dhe e kuptoni se ne kete pike Berisha na e ka zbardhe faqen ne malsoreve/malokve . Edhe Berishes duhet me ia thane hakun nuk ka qene krejt e lehte me i shilu keta krrica te qytetnum .

Por Berisha si njeri i pahajer qe eshte bani nji te mire dhe 1000 te kqija . Ne keto 8 vitet e fundit jane shkarku 7 gjeneraijla . Dy me te spikatunit jane Sander Lleshi dhe Arjan Zaimi dhe jo vetem kaq por "cuditerisht" keta te dy kane shume gjera ne "common" . E me kryesorja qe te dy ishin kandidatura te spikatuna per President , oficera te mire shkollum dhe te zote ne profesion por me nje mangesi te vogel se ishin njerez me dinjitet, komplet e kunderta e Selameve , Cekeve , Nishaneve , Topeve , Topallave , Imameve dhe shaklabanave te tjere qe Berisha i shkul per veshesh dhe nuk i len me bertite .

Ne fakt Enver Hoxha dhe Sali Berisha na e kane vertetu se 70% e shqiptarve  edhe po tu kalerosh nanat nuk bajn asigja tjeter pervec se te therrasin babe . Bash si i thirren sulltanit per 500 vjet.

si Ceka , Imami , Selami , Topi , Nishani, Topalli e shume te tjere si keta qe jane ajka e "qytetarise" gjithmone aq qytetari sa mund te rrezatojne shqiptaret .

Nuk e di qellimisht apo gabimisht harohet dhe emri i Fatos Nanos per tu perfshire ne kete listen e mesiperme. Biles per mua ai eshte kryesori pasi nuk shiti vetem veheten e tij tek Partia e saliut, zgjedhjet e 2005, por edhe nje dyzine te tere me deputete socialiste. Ai eshte shitesi absolut i idealeve te nje popullsie te majte nje krimineli kriptokomunist si saliu.

Biles per mua ai eshte kryesori pasi nuk shiti vetem veheten e tij tek Partia e saliut, zgjedhjet e 2005

Ose ja sabotoi Rama ato zgjedhje qe t'i merrte partine. Te kujtohet MJAFT?

Nga te gjitha keto qe po ndodhin tani ne jeten politike albanezi po te behen disa analiza pak me te holla mund te them se te pakten Rrulin, Imamin dhe Nishanin ja kane sjelle Sales si ne tave ...do sdo ai keta do ti merrte sesben ....shtrohet pyetja dhe sa vete te tjere qe nuk jane ne "linjen e pare"  ja kane sjelle po ne tave?

 

Puna eshte se nuk duhet degjeneruar kjo prurje me Tava dheu e Tava Balte. Berishes mund ti fusin ne "tave " gjithkend dhe te mos ndryshoje asgje nga menyra e Drejtimit

Rasti ne fjale tregon se Ai lloj Regjimi ndertuar nga Berisha me Berishiste si sinonim te Bajraktarizmit e Injiorances Megallomane , edhe Hipokrizia "na jem ne Natie " eshte nje Fllucke . Ata "na kane FUT ne Natje or tie " sepse e dine mire cfare kapaciteti kemi ne Rajon !!!!! ,  dhe " na nuk jem ne Natje "  se Berisha me te tijet e Meritojne .Ata as ne Traktat te Varshaves nuk i fuste njeri po te ishin ne kete Nivel Inteligjence .

Por problemi eshte te Kuptojne te Gjithe se atje Drejtimi eshte Fashist dhe nuk ka te beje Fare e drejta administrative me Gjyqet .

Le te zbatohen Rregullat qe nuk Ekzistojne , pastaj flasim per Gjyqe . Eshte Detyrim Nderkombetar qe kush ndeshkohet Thirret dhe i komunikohet arsyeja sidomos ne organizimet Ushtarake . Aq me teper ne keto Nivele , ku Mullahu i paralizuar ne Tru Nishani , e ka dhe detyrim jo vetem Moral .

Keto Kerma Politike kush e kush me pare te mburrej me takimin me krocianten ( i merituar ) dhe nuk paskan Kohe te presin Gjenerale ?????

Kujtojme se dhe Hoxha para se ti ndeshkonte i nxirrte para "kolektivit " tu faktoheshin gabimet .Dhe ai shtet ishte "se diktatura zotrie " qe te ndeshkonte me Pushkatim !!!!!!

Ky eshte Shtet i Kalbur dhe hicmosgjeja e Kulles eshte protretizimi me i mire per keta Mullaher anadollak Grabites e Hajdute

Idriz,

Te rrime shtrember dhe te flasim drejte thone shqiptaret....

Fakt eshte qe dhe illi qe ka "dale" ne horizontin e ri-dhjerjes albaneze nuk eshte aq i virgjer sa duket qe ne shqiptaret e thjeshte te mendojme qe na e solli "zoti " per te na nxjerr ne drite. Ki Illi jo vetem qe eshte fashist por eshte akoma me keq, nga ana tjeter "gjeneralet" pa ushtri albanezi jane per cdo gje te afte vetem per ushtri jo ...thjesht nga fakti qe e hapin gojen kur ndjejne preshin qe tashme po ben punen...e them kete sepse kam parasysh ushtarak ne hapsiren gjermane qe e nuk e lene veten per nje ill apo kryq me ngjyre te tallin bithen politikanet por ta kercasin direkt ballit ....

Them "tava" sepse politika albanezi, kombin shqiptar si tave ngopje e shef, deri diku nuk i ve faj sepse babezia ngelet tere jeten (as ne perendim nuk ja kane gjetur ilacin kesaj semundje). Ne politiken albanezi jane disa figura qe as shqiptaret ne perendim nuk i cudisin me, perkundrazi po te os jene ata i kap frika te gjithe e thone se cfare do te ndodhi tani !!! Une them asgje per te miren e fakirve apo e re nuk do te ndodhi....do te jete thjeshte lufta midis llojit ne vend te tacit del koco e ne vend te rulit del caci e ne vend te bregerve dalin xhaxhka kodhelet. Fakiri si fakir prap do ropatet per nje cope buke goje !

 

Shih se cthote akademiku i njohur britanik dhe profesor i Oxford-it, James Pettifer ne nje interviste per Gazeten Dita (intervisten e plote mund ta lexoni ketu)

Ju analistët britanikë kini qenë shumë kritikë me Berishën në periudhën e parë të sundimit të tij në gjysmën e parë të viteve ’90. Cilat shikoni ju si gabimet më serioze të Berishës në të kaluarën dhe më vonë?

Vendi nuk u demokratizua asnjëherë tërësisht në atë periudhë dhe Partia Demokratike dhe udhëheqja e saj ishte shumë larg nga demokracia zgjedhore dhe prirej drejt autoritarizmit ekstrem. Ata lejuan shkatërrimin e ushtrisë dhe u angazhuan në veprime hakmarrëse ndaj kundërshtarëve politikë dhe ata nuk i kuptuan shanset politike që ishin hapur në Ballkan me shpërbërjen e Jugosllavisë. Ata nuk arritën të menaxhonin ashtu si duhej sistemin bankar.

I falemi atij anglezit i nderuar Art , qe merret me Shqiperine . Po ne nuk kemi dhe aq nevoje te na rrefeje njeri se cfare shteti Jemi . As te na krahasojne , sepse ne Dolem nga Shtet me tere Kuptimin e Fjales SHTET , dhe rame ne Harbut e Barbare , Injorante  e Hajdute .

Ka nje KOD etik te barazvlefshem me LIGJIN edhe Kryeministria edhe Institucionet .Me ate fshijne BYTHEN keta sepse i trajtojne njerzit ne cdo POST si vegla . Eshte ajo rruga qe thote ky Gjoni ne hapsiren gjermane qe e nuk e lene veten per nje ill apo kryq me ngjyre te tallin bithen politikanet por ta kercasin direkt ballit ....por kjo eshte Anarshi vdekjeprurese per nje shoqeri si JONA .

Dhe njerzit duhet te dijne  se para se te arrine tek Ekstremet ...Punonjesi icdo Rangu eshte DETYRIM Ligjor te thiret , ti jepen akuzat dhe te ndigjohen arsyet e tij .

Me pas vjen Vendimi .

Po keta jane me keq se niveli Gardianeve te Burgut qe u jep sihariqin te Burgosurve . Keta jane Kriminele Ordinere te Inkuadruar ne cete qe u trajtojne njerzit si Sejmene . Ja kaq eshte dhe nuk kerkon njeri Filozofira me Europe e Amerike .  Ka me te meta te theksuara Logjike ( plotesisht  te mashtruar ose Karieriste ) qe e quajne  Bajraktarin Berisha    "LiDerrr i se Djathtes " sic na molloiste nje me bjeri ti biem .

Ky eshte nje rast qe NJOLLOS keqazi dhe Kompromenton edhe te Atashuarit e NATOS ne Shqiperi qe rrine si Gudufer . 100 % nuk kane te bejne me Kodin Etik Ushtarak . Jane pjese e Klaneve perderisa kane heshtur ne kete Rast ku nuk kemi lexuar asnje Rresht se si e tarjtojne ne Publik kur Na jem ne Natje or tie

 

ky eshte ai "leftisti" qe boni nje liber ku i trajtoj revoltat e vitit ’97 si një luftë te Veriut kundër Jugut, ku Veriu personifikohet në figurën “diktatoriale” të Berishës dhe Jugu në antifashistët dhe luftëtarët e luftës së dytë botërore.smileyNë libër thuhet “…Në jug linjat e PS-së së vjetër dhe Sigurimit e përhapën pushtetin në rradhët e punëtorëve dhe fshatarëve në lokalitete të reja, disa të organizuara nën kontrollin e komiteteve popullore… Këto komitete në përgjithësi bazoheshin në organizimet e PS-ve vendore të cilat i panë ato si e vetmja mënyrë për të shpëtuar demokracinë shqiptare…”.

të shpëtohej demokracia  nga ish-komunistët dhe ish-Sigurimisat e Shtetit diktatorial të Hoxhës nga Aleks Andoni, Arbër Qilimi, Zan Caushi, Gramoz Ruçi, Luçiano, Kiço Mustaqi, Albert Shyti e dhjetëra të tjerë zbritën nga Greqia dhe burgjet e Greqisë.smiley

 

Po mir or agjitacjonist ate gjeneralin tjeter qe hipte mbi tanke, Imamin pse nuk ta zuri maja e lapsit? apo pse eshte minister i Sules ja pastruat biografine.. smiley

Nuk ka nevoje per profesore Oksfordi ti thote popullit shqiptar sec lloj kerme eshte Berisha dhe se sa fatekeqesi i ka ndjelle dhe po i ndjell atij kombi. Ai eshte gati te fuse serisht gjithe Shqiperine ne lufte per karrigen e vet por ksaj radhe edhe ai vete e di se nuk ka me budallenj te luftojne per b..en e tij te fishkur. Edhe ju garda revolucjonare dhe talebanet online do filloni bojatisje e teserava dhe venien ne pune te dhuntiste se "kameleonit" te cilen e zoteroni me mjeshteri pas qershorit. smiley

...e them kete sepse kam parasysh ushtarak ne hapsiren gjermane qe e nuk e lene veten per nje ill apo kryq me ngjyre te tallin bithen politikanet por ta kercasin direkt ballit ....

 

Sic duken bathet ketu po pine mende ne vend qe te pine rakine...

Kete me siper e thashe ne kuptim figuratig dmth qe ushtaraket nuk e lene veten te behen lodra ne duart e politikanve ...ka plot raste kur ushtaraket jane ata qe japin dorheqjet dhe i drejtohen gjygjeve dhe organizatave civile dhe nuk presin deri sa te hidhen rrugve si limon i shtrydhur ...pra per kete e kisha fjalne kur shrkuajta me siper  dhe jo si disa ketu qe e kuptojne sikur ushtaraket nxjerrin koburet dhe gjuajne kuturu...

njerzit kapen me llafe ne vend qe te perqendrohen tek problemet smiley

Jashte Politikes Art i nerum .Shtrojua thjesht fare .

A duhet te thirret nje i ndivid qe mendohet te pushohet nga Puna dhe te ballafaqohet me Faktet qe shtyjne Instancat Eprore te marrin ate VENDIM ,...apo duhet ta marr vesh nga Roja i deres se Institucionit e nga zedheneset cicmedha ose Litarvarese si Doda e Palmave , qe nuk lejohet te hyje me .sepse eshte i Pushuar !!!!!!

Ky eshte dallimi i nje Drejtimi Vertikal fashist nga drejtimi Normal i nje vendi perfshi dhe ish Dikataturen

Dhe do lexosh sic po lexon se Pervec nje Injorance qe i karakterizon si thashetthemexhij kafeneve te PD-se kta jane dhe Buracake te thone nje Mendim konkret ! Keta jane Llogjiste jo Blogiste ku shprehin mendime .Keta duan mana per trahana dhe e dine vete pastaj se ci bejne Derstiles ...Tjerrtin lesh me Japoni e deri ne Athinen e Lashte , me Gjyqe e me Kushtetuta .Do shohesh se para nje Fakti te tille te Drejtimit Vertikal Tipik i Hitlerit dhe drejtimit Ligjor , perfshi ish Diktaturat do bejne si gagac kur shqiptojne emrin e Peter ter ter ter ter ter pa mbarim !

Ky eshte Problemi i shkarkimit te Punonjesve ne kete rast Gjeneraleve nga nje Krye IDJOT Teatral  si Imam Bajlladia që sot keqpërdoret deri në shkallën e shkopit të Policit dhe si peshqir për të fshirë koqet babsqapi pas sekseve Politike , me SHISH e dordolecë si  Nishani ,  trim pas kapter Ramiut , dhe qe gagaçet e PPKD ( te reformuar )  ne PPU , përjashtu Grande kaka -njente Kapo smiley qe si zakonisht nuk kuptohet perse flet ,   perfshi te barazlarguarit pa Kocke që  tjerrin lesh pa mbarim Na jem ne Natie or tie ...Na kem Gjykata or tie

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).