Hajde filozofe te peshkut shkrijeni mjeshtrine.

 

7 Komente

Shaka:

- liria eshte gruaja e sali berishes

Seriozisht:

- liria eshte mundesia e shprehjes ne menyra te ndryshme te asaj qe mendojme, apo duam te arrijme. sic ka thene xhaxhi anjshtanji gjithcka eshte relative, ndaj dhe limitet e lirise i percakton ambienti ku je, mentaliteti,  graviteti, etj

 

Hm. Shume pyetje e veshtire.

 

Per vete preferoj pergjigjen qe jep Xhek Nikolson te Easy rider po pertoj ta shkruaj ketu.

Ka liri per Macoke dhe liri per Njerez  smiley . Per  Lirine e kujt e ke  fjalen ? Mendoj se duhet saktesuar .

Liria eshte ta jetosh jeten pa imponime te padrejta nga faktore te jashtem.

Liria eshte nje e drejte natyrore e njeriut per te zgjedhur pa LIMIT .... Ne kushte shoqerore Liria eshte nje e drejte e KUFIZUAR ! Pervec rasteve te LUFTES ku ha nonje plum qorr po shite shume pordhe qe jam i "lire "  smiley Keshtu ndodh edhe me macet e macoket ne se lihen te lire te fusin hundet ne dollapet e ushqimeve  smiley

E mer kamunist nuk rri dot pa e lidhur temen me mua eee smiley Mendova se do kishe shume gjera per te thene mbi lirine dhe mungesen e saj edhe per faktin qe ke jetuar shumicen e jetes tende ne diktature por aha ty po tek Sala te rref muhabeti smiley

Një thënie të Dostojevskit: “Liri do të thotë mundësi të jetosh si të duash, të kesh të drejtën të shëtitësh dhe të jesh pronar”.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).